Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Полициски час во Виетнам. До 15 септември во Хо Ши Мин не смееле да излезат ни по храна

Роднини од Квинсленд велат премиерката ги држела многу строго. Институциите (посебно полицијата од граница натаму) регуларно си ја вршеле работата, затоа и имале релативно мал пренос на зарази. Веројатно и здравството далеку подобро се справило со епидемијата.
Ако ги споредиме податоците, Македонија има 84000 заразени на 1 мил популација и 2800 починати. Цела Австралија има 2000 заразени лица и 39 починати на 1 милион. Квинсленд досега имале вкупно 1900 случаи и вкупно 7 починати.
А и тие не се нешто многу вакцинирани (вкупно 1.3 милиони вакцини од 5.2 милиони граѓани).

 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Абе јас мислам дека е добро што се тераат различни политики за справување со ковидов во светот. Барем ќе имаме искуство.

Реално никој не знае која стратегија ќе излези најдобра на крај.
Па мислам се знае која е најдобра, на кина и до скоро на НЗ и Австралија.

Меѓутоа малце фали да ти избега работата, па после си у denial дека има назад и го дркаш народот со масовни карантини. Тоа бевме ние лани, и австралија сеа според мене.
Автоматски споено мислење:

Полициски час во Виетнам. До 15 септември во Хо Ши Мин не смееле да излезат ни по храна
Имам роднини во Квинсленд. Велат премиерката ги држела многу строго. Институциите (посебно полицијата од граница натаму) регуларно си ја вршеле работата, затоа и имале релативно мал пренос на зарази. Веројатно и здравството далеку подобро се справило со епидемијата.
Ако ги споредиме податоците, Македонија има 84000 заразени на 1 мил популација и 2800 починати. Цела Австралија има 2000 заразени лица и 39 починати на 1 милион. Квинсленд досега имале вкупно 1900 случаи и вкупно 7 починати.
А и тие не се нешто многу вакцинирани (вкупно 1.3 милиони вакцини од 5.2 милиони граѓани).

Баш читав во нов зеланд, 1/5 од заразените се есенцијални работници. Тоа го зборев лани на темава коа ме правеа будала, седи дома 2 недели и ќе пројде. Општествата се толку комплицирани што есенцијални работници се 10 посто од популацијата. Седи до утре ако сакаш, ќе се шири низ тие 10 посто ако не ги следиш контактите.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Па мислам се знае која е најдобра, на кина и до скоро на НЗ и Австралија.

Меѓутоа малце фали да ти избега работата, па после си у denial дека има назад и го дркаш народот со масовни карантини. Тоа бевме ние лани, и австралија сеа според мене.
Автоматски споено мислење:


Баш читав во нов зеланд, 1/5 од заразените се есенцијални работници. Тоа го зборев лани на темава коа ме правеа будала, седи дома 2 недели и ќе пројде. Општествата се толку комплицирани што есенцијални работници се 10 посто од популацијата. Седи до утре ако сакаш, ќе се шири низ тие 10 посто ако не ги следиш контактите.
Абе во одреден момент изгледа едно подбро, во одреден друго. Така да нека има искуства.

Друго ова ќе има и општествени импликации, затоа што многу од западниве демократии веќе личат на Кина. Така да и тоа е добро, за некој заблуди да се расчистат.

По мене, проблем е што сите јаболка ги клаваме во една кошница. Мислам дека максимум 50% од населението треба да се вакцинира. Вака тешко дека ќе има решение. Посебно со висока бројка од 90% вакцинирани, тоа може да биде чекор до катастрофа. Една мутација која ќе биде посебно опасна за вакцинирани и појде се у пенис.

Кога имаш во населението дел невакцинирани ниту прележани, дел прележани и дел вакцинирани, вирусот тешко дека ќе се специјализира во една мутација. Можеби ќе погоди една група, ама другите две ќе бидат поспособни да се борат со неа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.106
Поени од реакции
7.470
Филипче никој не го спомна, спомнав дата која се поклопува од разноразни журнали.

Докторите, и нивните протоколи за ковид никогаш не ги коментирав, давањето на антибиотици исто не, не знам зошто ми се обраќаш за тоа.
Па кој ги носи мерките ... мнозинството од тие што се противат е поради мерките, кои, и ги баравте, и слепо ги почитувате, и ги исмејувате другите што се против тие мерки.
Чии мерки вие почитувате, од кого барате уште построги мерки и врз основа на што?
Претходно научен консензус за здрав живот се знае кој беше, а ние на почетокот се спротивно од тоа направивме и продолжуваме.
Рон, Лигарот и сл, свршуваат на мерки што невакцинираните нема да можеле ни леб да купат.

Не може да се правдате како нацистите, демек ние наука и медицина следиме, а ниту науката ниту медицината кажуваат дека треба вакви мерки.

Не сме имале многу примери, а и да сме имале НЕМАМЕ друга опција, и науката не е безгрешна, ама е најдоброто нешто што го имаме, а ти на кого ќе веруваш тоа си е на тебе. Науката и политиката се различни, треба многу време за да се испита целосно одредна хипотеза, кога науката е погрешна тоа е затоа што работеле со датата која била достапна во тоа време, немало доволно време, нити услови да се испита добро, ако потоа искочил НОВ доказ/демант на старата дата, разликата е што грото од научниците како и обичните луѓе го менуваат мислењето, никој не е совршен, ама кај нив е авторитетот заради кој таа информација се прифаќа.
Сме имале, сме имале, а и малку да ти се тие, милионите уништени човечки животи поради тие малку, сепак се милиони човечки животи.

Авторитетот се заслужува, а не по дифолт, затоа може во Шведска, Норвешка, УК, да почитуваш авторитет.

Тоа дека поради вакцините била помала смртноста, има простор за дискусија, ама доволно е државата да обезбеди вакцини и да има можност на повеќе пунктови да се аплицираат, другите мерки се само вовед за нови други проблеми.

За другиот дел кај што кажуваш дека сум лицемерен, знаеме по темите што се имаме пишувано и кој фанатично го застапуваше веганството, па нема потреба да се објаснуваме. Сериозен бев кога те пофалив што си решил да си со отворен ум и повеќе да логицираш, а не само слепо да веруваш на одредени студии.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.437
Рон, Лигарот и сл, свршуваат на мерки што невакцинираните нема да можеле ни леб да купат.
па што повеќе заслужувате од тоа? глумите каубоци и фурате некој анархизам, а заборавате дека не сте сами у општеството и ги користите сите придобивки како и вакцинираните. Да живеевте настрана од нас терајте си го тркалото не се замарам уопште со вас, али штом мене ме загрозуваш и другите вакцинирани, мораш и ти да пристанеш на вакцина ако сакаш да ги имаме истите придобивки. И ич не ме боли дали тоа за тебе е фашистички, нацистички, јудеомасонски или како и да е повеќе, не сум у тек со вашите филмови.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Kano druze, Evropa ima 50 drzavi koga vikas pospremna e Avstralija od Evropa. Imas i takvi i takvi. Edni sto loso vrvat, drugi sredno a pak drugi dobro. Avstralija ima znacitelna prednost a toa e deka e izoliran ostrov. Edno vreme sekoja pratka od nadvor ja cuvaa 2 nedeli vo karantin. Ne gi sporam merkite, dosega ocigledno pomognaa ama takov lock down retko koja drzava vo Evropa imase. Moj pecatok e deka Avstralija kasno pocna so vakcinite. Kako e vo AUS, dali ima znacitelen del od narodot sto ja odbiva vakcinata? Vo Evropa mnogu drzavi stignaa brzo do 60-70% posle toa stagniraat.

Игор, те сфакам али и со една Германија да се споредиме мислам дека сме далеку подбри поспремни. Технолошки швабите се каде каде понапред, ама во сите други области се реално многу послаби. Имај на ум дека АУС е у принцип 5 града (80% од наслението) и дека тие 5 града е полесно да ги одржиш и обслужиш на високо ниво него еден куп градчиња во ГЕР. Тука 80-90% од народот има одличен пристап до болници, дијагностика и се што треба слично на населението во Берлин и големите 4-5 града во ГЕР додека другите и немаат баш таков пристап. Овде на пример има станици за тестирање на вода и канализациите во секоја населба, и се применува така да знаеме кога има проблем и во која наслеба итн (од она бар јас што знам само во УК има нешто такво во Европа). Докторите мислам дека се на повисоко ниво, овде не се признаваат повеќе дипломите на некој што не е школуван во АУС, докоторите мора да полагаат голем дел од испитите од ново (лекција научена од порано) па тешко дека некој преварант ќе те лечи... Германските докотри за жал се се повеќе у скандинавија, или америка, бар од она што се збори еве и на форумов. Просечно живелиште овде е 240м2 во гер се живее во станови, и тоа углавно до кај 90 м2, ГЕР има потешка индустрија и загаденост на воздухот итн... Има многу да се пишува ама мислам ме сфакаш, збор да нема дека кремот во ГЕР е спремен и е ОК, али за просечното насление АУС е подобра опција од било каде во Европа тоа сум 100% сигурен.

Лок даунот ко што реков секој различно го поднесува. Мене искрено не ми прави разлика. Од како почна до сега еднаш не сум можел да се шишам кога сакам и еве на 8ми Сеп имав карти за Мулен Руж да го гледаме со друштвото ама отпадна тоа... Друго ништо не ми е пореметено од секојдневниот живот. Криво ми е што не бев на еврото али здравје боже тоа е...

Окулу вакцнините, овде стратегијата беше да се иде со АУС вакцини а не да чекаме на други. АЗ ја произведуваме и штета ете што не испадна како треба. Се работеше и на наша АУС вакцина али не успеа. МНРА имаме технологија и институти за истражување али сме далеку од нивото на ГЕР и Бионтек. Се гради моментално фабрика за вакцнини и нареднава год ќе имаме и тоа. Колку што е добро што сме географски одвоени за време на пандемијава толку е и лошо, овде потешко е да стигнат вакцини од надвор а да се во идеална кондиција. Мислам дека и тоа е една од причните за да се инсистира на АУС произведен вакцини колку што се може. Народот реално до сега и нема некоја мотивација да се вакцинира. Еве јас не сум антиваксер, али зошто би се вакцинирал кога во Мелбурн имаме 20тина случаи дневно надвор од карантин. Ова е за град голем колку Берлин и Хамбург заедно. Не сум во ризична група, работам од дома или сам од канцеларија (3 блока од дома ми се канцелариите, 5 мин пешки)... Ако треба секој неколку месеци да се вакцинирам зашто би го правел тоа сега, ќе го направам кога морам, така размислува голем дел од народот, до тогаш ќе чекаме, ќе видиме што ќе биде. Реално овде сега турбо иде, и мислам дека до 80% целносна вакцинација ќе се стигне до нова година... 70% во Сиденеј се очекува некаде средина на ноември.

Полициски час во Виетнам. До 15 септември во Хо Ши Мин не смееле да излезат ни по храна

Роднини од Квинсленд велат премиерката ги држела многу строго. Институциите (посебно полицијата од граница натаму) регуларно си ја вршеле работата, затоа и имале релативно мал пренос на зарази. Веројатно и здравството далеку подобро се справило со епидемијата.
Ако ги споредиме податоците, Македонија има 84000 заразени на 1 мил популација и 2800 починати. Цела Австралија има 2000 заразени лица и 39 починати на 1 милион. Квинсленд досега имале вкупно 1900 случаи и вкупно 7 починати.
А и тие не се нешто многу вакцинирани (вкупно 1.3 милиони вакцини од 5.2 милиони граѓани).


Во Виетнам војската ќе им носи храна дома.

Премиерката во Квинсленд е луда, она одма затвара граница и инсиситра на 2 недели да нема локална трансмисија пред да отвори граница за таа држава. Од друга страна па они се горе доле чисти така да ок им е. Искрено сериозно размислувам да се преселам на Голд Кост не толку ради пандемијата него ми фали топлото време, Мелбурн има клима ко Лондон... Порано не го осекав толку пошто 6 месеци патував, ама сега и те како ме нервира времето. Квинсленд и Нов Јужен Велс имаат неколку градчиња на самата граница и има сега некој смешни проблеми од типот школото е во Квинсленд а 80% од учителите живеат во Нов Јужен Велс и не можат да идат на работа...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
па што повеќе заслужувате од тоа? глумите каубоци и фурате некој анархизам, а заборавате дека не сте сами у општеството и ги користите сите придобивки како и вакцинираните. Да живеевте настрана од нас терајте си го тркалото не се замарам уопште со вас, али штом мене ме загрозуваш и другите вакцинирани, мораш и ти да пристанеш на вакцина ако сакаш да ги имаме истите придобивки. И ич не ме боли дали тоа за тебе е фашистички, нацистички, јудеомасонски или како и да е повеќе, не сум у тек со вашите филмови.
Ми се допаѓа што поминуваш повеќе време дома пред компјутер. Вака надвор ќе можеш да се заразиш и да го шириш вирусот и потоа овие прележанивве нема да можат на ред да дојдат за здравствени услуги заради вакцинирани и невакцинирани. Мислам треба да има одредени резервати каде може да се движите и социјализирате.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.437
Ми се допаѓа што поминуваш повеќе време дома пред компјутер. Вака надвор ќе можеш да се заразиш и да го шириш вирусот и потоа овие прележанивве нема да можат на ред да дојдат за здравствени услуги заради вакцинирани и невакцинирани. Мислам треба да има одредени резервати каде може да се движите и социјализирате.
брат, да не е обратна работава, вас да не ви прават резервати наскоро?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
брат, да не е обратна работава, вас да не ви прават резервати наскоро?
Прележан плус и вакциниран ама некако овие вакцинираниве што не се прележани го оптеретуваат системот заедно со невакцинирани и треба дефинитивно некое ограничување или резерват. Плус треба некој обележје да носат за да се знае дека се ризични и да ги сместуваат оделено. Мариово ми делува добро место каде треба да бидеш сместен. Голема површина да се движите плус не е населено и нема да го ширите вирусот толку многу.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Па мислам се знае која е најдобра, на кина и до скоро на НЗ и Австралија.

Меѓутоа малце фали да ти избега работата, па после си у denial дека има назад и го дркаш народот со масовни карантини. Тоа бевме ние лани, и австралија сеа според мене.
Автоматски споено мислење:


Баш читав во нов зеланд, 1/5 од заразените се есенцијални работници. Тоа го зборев лани на темава коа ме правеа будала, седи дома 2 недели и ќе пројде. Општествата се толку комплицирани што есенцијални работници се 10 посто од популацијата. Седи до утре ако сакаш, ќе се шири низ тие 10 посто ако не ги следиш контактите.

Ги следат контактите, фитнава е што можеш да следиш до кај 20-30... После веќе е попара... Мелбурн е баш на граница сега, Сиденеј и НЗ, тешко дека ке се вратат.

Мелбурн е скоро 1000км од Сиднеј. Ако се стегнат гранците може да се држи изолиран Сиднеј и НЈВ мада мислам ни треба национална стратегија и до нова год треба да се испегла и спроведе тоа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.106
Поени од реакции
7.470
па што повеќе заслужувате од тоа? глумите каубоци и фурате некој анархизам, а заборавате дека не сте сами у општеството и ги користите сите придобивки како и вакцинираните. Да живеевте настрана од нас терајте си го тркалото не се замарам уопште со вас, али штом мене ме загрозуваш и другите вакцинирани, мораш и ти да пристанеш на вакцина ако сакаш да ги имаме истите придобивки. И ич не ме боли дали тоа за тебе е фашистички, нацистички, јудеомасонски или како и да е повеќе, не сум у тек со вашите филмови.
како го напиша ова, демек моите предци и јас сме дојдени од недојдија, па сега користиме нешто што ти и твојата фамилија го создала.
Молим те попрецизно, кои придобивки ги кориситиме, а да НЕ сум платил за тоа?

За тоа дека невакцнираните ги загрозуваат вакцинираните нели сфати дека тоа тврдење излезе дека е лага.
Тој што дозволи отворени граници без тест да влегуваат, тој те загрози, ама ти си плачипи*ка и слепо го следиш него.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Ги читам ова протоколиве за физичка настава... Знаат ли властиве дека треба СРЕДНОШКОЛЦИ да ги почитуваат? :icon_lol:

- Се забрануваат сите видови физички контакти за поздравување меѓу вработените во училиштето и меѓу учениците
- Учениците од една паралелка престојуваат во една просторија, без можност за мешење на ученици од различни паралелки во иста училница.
- Преминувањето низ заедничките простории треба да се организира така што додека учениците и наставниците од една паралелка поминуваат во исто време, учениците и наставниците од другите паралелки го чекаат својот ред, притоа укажувајќи им на учениците да не допираат површини или предмети во просторот каде се движат.
- Малиот одмор се користи во траење од 5 минути меѓу часовите и голем одмор во траеење од 15 до 20 минути. За време на одморите задолжително се почитуваат мерките за заштита и потребно е да се намали колку што е можно повеќе физичкипо контакт меѓу учениците. За време на големиот одмор кога учениците се во училишниот двор, задолжително се спроведува чистње на училниците
:pos:

Иначе, дефинитивно сум за физичко присуство. Мислам дека се извакцинирани голем дел од наставниците, така што меркиве се апла без врска (како и сите останати пред нив). Децата ќе си го шират вирусот дури и да ги стават сите во стаклени кафези да седат по цел ден затоа што на одење/доаѓање и на одмори - пак ќе се мешаат.

И џабе би го одложувале мешањето. Колку побрзо сите деца го поминат вирусов - толку побрзо ќе може да се тргнат глупиве мерки.

Башка што вака секоја покачена температура кај дете ќе се третира како ковид... :popce:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.437
како го напиша ова, демек моите предци и јас сме дојдени од недојдија, па сега користиме нешто што ти и твојата фамилија го создала.
Молим те попрецизно, кои придобивки ги кориситиме, а да НЕ сум платил за тоа?

За тоа дека невакцнираните ги загрозуваат вакцинираните нели сфати дека тоа тврдење излезе дека е лага.
Тој што дозволи отворени граници без тест да влегуваат, тој те загрози, ама ти си плачипи*ка и слепо го следиш него.
ти може си платил, но што ако плаќаш кога ради такви како тебе не можеш ни ти ни јас на ред да дојдам за некоја услуга? јас сум вакциниран значи сум помала опасност од тебе, а ти си темпирана бомба.

И како може да е лага, идам за обична работа у клиника ми се врткаат таму коронаши и со мене ред чекаат? идеш таму здрав прав, и некој со вирусот си се шета лагано и ти го префрла.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
@Igorcemk се сеќаваш на муабетот за тоа дали вакциниран кој има 2.7 проценти кардивасуларни и прележан 9 пати ?

Не знам дали грешам, но, оваа студија изгледа грешно ја протолкуваа, на повеќе места, вклучително на BBC. Погледни која е целната група. Барем јас како што го разбирам текстов. Се прави споредба меѓу тие што се вакцинирани и потоа ризикот од васкуларни проблеми ако фатат корона.

We undertook a self-controlled case series from 1 December 2020 to 24 April 2021 (the latest date for which outcome data were available) to examine the associations between ChAdOx1 nCoV-19 or BNT162b2 mRNA vaccines and thrombotic events during the ongoing covid-19 vaccination programme in England. We also investigated the association between a SARS-CoV-2 positive test and the thrombotic events of interest among the same vaccinated population.

1630320485847.png

 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Ги следат контактите, фитнава е што можеш да следиш до кај 20-30... После веќе е попара... Мелбурн е баш на граница сега, Сиденеј и НЗ, тешко дека ке се вратат.

Мелбурн е скоро 1000км од Сиднеј. Ако се стегнат гранците може да се држи изолиран Сиднеј и НЈВ мада мислам ни треба национална стратегија и до нова год треба да се испегла и спроведе тоа.
Знам за тоа викам, Нов Зеланд може ќе се спаси, али вие тешко. На тие 1000, има уште толку недектирани, кој шетаат шират и тн. Веч видено кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom