Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Исто и мајсторот за колата ми рече, боље да си купел нешто од 2005та, ем ново, ем полесно за поправање. Ама мене не ми пречи. :D

Заебанција на страна, ние најчесто страдаме од сопствените ниски очекувања. 10 годишни автобуси не се нови, овој возен парк требаше да биде сменет уште пред 5 години, а отприлика сега да купуваме пак автобуси што ќе ги викаме нови. ЈСП има возен парк од околу 200 автобуси, и 15% од нив треба да ги обновува секоја година, ако сакаме континуирано квалитетен јавен превоз.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Во глобала целосно ми е небитно кој тоа ќе шерифува и ќе глода остатоци во провинцискиов испрдок кој што е сведен на ниво на рурална паланка со преполовено население поради иселување. Само се чудам и не можам да се доначудам како воопшто на олку неработење, толку ниска продуктивност, се уште одржуваме ваков стандард и тераме вакво ку*оболие. Значи е*ено ништо не прозведуваме, во топ 100 фирми ни се казина, кладилници и приватни болници а ваму вчера купувам млеко и читам пакувано во С. Македонија а кравата од Србија.

Тураа еднаш асфалт на една споредна уличка која што е без атмосферска канализација, и по што е на пониско, целата дождовница на тие десетина куќи им се слева во двор и им ги поплавува подрумите. Наместо да се побунат и да побараат во општината пред да им турат асфлат да им стават атмосферска, овие нозе искршија од гајби со пива влечкање за тоа кој поголем капар и честење да им остави на работниците, за да кога овие ќе го турале асфалтот од нивната страна да бил повисок, за да водата се слевала во дворот на комшијата од спротива.
Така да кој и да биде градоначалник со ваква раја супер ќе си помине.
Nakratko kazano turi i pepel na "drzava" vo koja samo marketite funkcioniraat oti narodot mora da zdere i sere, kako i kladilnicite koi od uvek bile polni tokmu so niskata klasa gragjani koi se samite sebe lazat deka ke dobijat nesto i sekako soobrakajnata policija funkcionira besprekorno t.e. derat ko ludi, na sekoi pedeset metra patroli po glavniov grad, "diktatorot" Grujo treba da im pozavidi na ovie sto sega ne vladeat !
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.103
Таквите градоначалници се едни од најголемите злосторници во овие 30 години. Урбанистичките срања повлекуваат проблеми на долгорочен план од разни категории.
Можам да почнам да цитрам случаи, конкретно за овие двајца и нема да завршам до утре.
Знам, ама Скопје е. Главна општина во Скопје, ќе се гради и гради и гради... тоа е. Нема бегање од оваа вистина, колку и на некој да не му се свиѓа.
Јбг еве и во мојава околија углавном беа куќи до пред 4/5 години, сеа сите се тепаат да продадат/ спојат плацот за да направат зграда, 2 станчиња плус кешче... е сеа не ми се свиѓа и на мене тоа, ама барем сум свесен дека тоа е неминовно за како главен град.
Си носи и последици, ама некат и предности, ќе се урбанизира, улиците ќе се прошират, маркет, трговски, кур се тресе, поише народ ќе се досели, нови пички, за некој дечки, едно друго и ќе живне.
А да си од градовите што секоја година ти фалат по две паралелки у локалното ти школо, тоа поарно да не е ?
Јбг, градоначалнициве гледаат само да искористат лично во тој период на градежен бум, личен ќар. Затоа и викам, бидете паметни и западњаци па гласајте си ги, нека се богатат на ваша лекомисленост дека ќе го промените светот :ROFLMAO:
Мислам хељоу, и ја да сум градоначалник и секој од вас на кајганава и државава И светов, прво што ќе праша втор ден на работа, а колку ми е плата, па следна недела, а која ми е секретарка/ки, па ајде да запослиме мои блиски луѓе, па ајде да видиме што можеме да "напраиме" со новиве плацови за градба... да у меѓувреме ќе дојдат да те молат разно разни луѓе дај асфалтирај оваму, тури ми клупи пред влез, напрајте нови лулашки, појма неам што, ќе им излезеш и на тие у пресрет. Ама главното е погоре.
Е сега политиките што идат од горе у хиерархијата, е веќе нешто друго, па ако уз нив и ти со твојата општина добиеш нешто тоа е плус за твојот мандат. Како на пример булевар, мост, финансиран од град Скопје, гасификација од влада, незнам колекторски систем од ЕУ и сл.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Само за потсетување на ЕДЕН проект од минатото (за воља на вистината, финансиран од тогашната влада):
Во 2011 година беа купени 202 кинески двокатни и 80 украински нископодни автобуси кои чинеа 57 милиони евра, проект комплетиран во 2013 година.

И ден денес ова ќе се возеше по улиците на главниот град.

Ova se najbolji avtobusi, uste od vremeto na Hitler, taka tresat sto bubreg ke ti odleta :icon_mrgr:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.206
Поени од реакции
78.737
Знам, ама Скопје е. Главна општина во Скопје, ќе се гради и гради и гради... тоа е. Нема бегање од оваа вистина, колку и на некој да не му се свиѓа.
Јбг еве и во мојава околија углавном беа куќи до пред 4/5 години, сеа сите се тепаат да продадат/ спојат плацот за да направат зграда, 2 станчиња плус кешче... е сеа не ми се свиѓа и на мене тоа, ама барем сум свесен дека тоа е неминовно за како главен град.
Си носи и последици, ама некат и предности, ќе се урбанизира, улиците ќе се прошират, маркет, трговски, кур се тресе, поише народ ќе се досели, нови пички, за некој дечки, едно друго и ќе живне.
А да си од градовите што секоја година ти фалат по две паралелки у локалното ти школо, тоа поарно да не е ?
Јбг, градоначалнициве гледаат само да искористат лично во тој период на градежен бум, личен ќар. Затоа и викам, бидете паметни и западњаци па гласајте си ги, нека се богатат на ваша лекомисленост дека ќе го промените светот :ROFLMAO:
Мислам хељоу, и ја да сум градоначалник и секој од вас на кајганава и државава И светов, прво што ќе праша втор ден на работа, а колку ми е плата, па следна недела, а која ми е секретарка/ки, па ајде да запослиме мои блиски луѓе, па ајде да видиме што можеме да "напраиме" со новиве плацови за градба... да у меѓувреме ќе дојдат да те молат разно разни луѓе дај асфалтирај оваму, тури ми клупи пред влез, напрајте нови лулашки, појма неам што, ќе им излезеш и на тие у пресрет. Ама главното е погоре.
Е сега политиките што идат од горе у хиерархијата, е веќе нешто друго, па ако уз нив и ти со твојата општина добиеш нешто тоа е плус за твојот мандат. Како на пример булевар, мост, финансиран од град Скопје, гасификација од влада, незнам колекторски систем од ЕУ и сл.
Тоа е проблемот - што исто ко тебе ја сфаќаат локалната власт 30 години, луѓето од СДСМ и ВМРО.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.418
Поени од реакции
9.087
Vsusnost i ne e najgolem problem zagadeniot ajro koj b.t.w. bese mnogu po zagaden vo minatoto koga imase pogolema industrija, pogoni, fabriki i.t.n. za razlika od sega koga nisto ne funkcionira. Sekako zboruvam za Skopjevo. Kamo sreka i neka ima uste pogolema zagadenost, no da ima ekonomija i pari, nikoj ne se iseluva od ovaa dupka oti smrdel ajroto nadvor esen/zime, tuku poradi praznite dzebovi i red drugi stvari !
Никој не е убер сиромашен за да нема леб на маса (особено ако не е мрзелив колку за леб ќе има), но да си прв град по канцер во државата (бт) или да си прв и во првите во европа по загаденост на воздух (ск и тетово) јас не би сакал деца да растам таму освен ако не морам - пошто ниедни пари на свет не можат да го купат нивното добро здравје.

Тек потоа доаѓа економската страна на цела прича.


Ок, не викам дека нема да му годи на некој бојкотот, а на некој да му шкоди... али сепак неам доверба више у никој. Па и тоа бутање, чекање у редици со оние волоите за гласање по школите, градинките или кај и да е. Па да ме рецкаат на врата тие петардите сум/ не сум искочил. Фала али у догледно време не.

Дур не се пробие некој чесен, искрен, младич *мн битно не кренат у облаци дека е господ по право, економија, даскал, газда или незнам ти што. До тогаш нека си тераат сами у тие волчји крвожедни борби.
Токму на таа карта на апатија играат друже, ем ги сфаќаш работите ем сепак на некој начин им даваш ветар во грб со непартиципација.

Можам да те разберам, ова балило таква маст дава и кој и да дојде има шанск да биде корумпиран кога тогаш, но тоа не значи човек вооппто да не гласа за некој кој досега не се појавил или за кој смета дека нема да ја усере работата.

Не си единствен со вакво размислување, но работите се менуваат од внатре - само со гласање и со отпор инаку лудаците можат вака 200 години, еве гледаме за 30 не им беше некој проблем.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
E dobro de ne se samo SDS i DPNE, nikoj ne gi spomnuva Levica(Dimce), Desnica(Palco), Rodina, Integra, Bacevica, pa ete i Trifunco siromaviot ke prael partija li sto ti znam, pa i nekoi nezavisni kandidati ke ucestvuvale na trkite za gradonacalnici :tapp:
Pa i sosema e normalno covek da bojkotira izbori poradi site ovie gore nabrojani od prvi do posledni !
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.271
Поени од реакции
45.657
E dobro de ne se samo SDS i DPNE, nikoj ne gi spomnuva Levica(Dimce), Desnica(Palco), Rodina, Integra, Bacevica, pa ete i Trifunco siromaviot ke prael partija li sto ti znam, pa i nekoi nezavisni kandidati ke ucestvuvale na trkite za gradonacalnici :tapp:
Pa i sosema e normalno covek da bojkotira izbori poradi site ovie gore nabrojani od prvi do posledni !
Да, или да си гласа за СДС како што е ред. :cool:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.206
Поени од реакции
78.737
Pa i sosema e normalno covek da bojkotira izbori poradi site ovie gore nabrojani od prvi do posledni !
Левица има нула срања на контото, СДСМ и ВМРО имаат по 400.
Другите партии кои си ги споменал, а кои биле на власт со едната или другата партија потполно ист третман како двеве заслужуваат.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Колку сте смешни...ги спомнувате Сдсм и Вмро а не сваќате дека тие се генерално македонското гласачко тело каде 95% исто размислуваат како нив.....не е проблемот до партиите...проблемот е до самиот менталитет на народот...сите сакате некакви промени а вие лично да бидите градоначалници истото ќе го прајте како нив....

Секако дека нема на вашите блиски да му поможите, никој нема да вработите и никој од вашите блиски нема да ги поставите во тимот што сакате да го составите туку ќе вработвате строго професионални и експерти во нивната област...кога треба да се гради нешто нема да дозволите, ќе одбивате да потпишвате и нема да одобрувате ниту еден градежен проект, ниту едни пари нема да ве купат и секако ќе му се противите на централната власт односно ќе биди како вие што сакате...ќе ги решите сите собраќајни решенија и ќе садите само дрва.

Приказни за мали деца.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.491
Колку сте смешни...ги спомнувате Сдсм и Вмро а не сваќате дека тие се генерално македонското гласачко тело каде 95% исто размислуваат како нив.....не е проблемот до партиите...проблемот е до самиот менталитет на народот...сите сакате некакви промени а вие лично да бидите градоначалници истото ќе го прајте како нив....

Секако дека нема на вашите блиски да му поможите, никој нема да вработите и никој од вашите блиски нема да ги поставите во тимот што сакате да го составите туку ќе вработвате строго професионални и експерти во нивната област...кога треба да се гради нешто нема да дозволите, ќе одбивате да потпишвате и нема да одобрувате ниту еден градежен проект, ниту едни пари нема да ве купат и секако ќе му се противите на централната власт односно ќе биди како вие што сакате...ќе ги решите сите собраќајни решенија и ќе садите само дрва.

Приказни за мали деца.
Може тоа е најголем дел од менталитетот на народот, не сакам да навлегувам во дискусија. Јас лично како би правел исто не сакам да коментирам. Ама ако мислиш дека еден таков политичар би владеел повеќе од 6 месеци во државата, тогаш си грешка. На Брисел и ЕУ не и треба таков калибар, потребни и се Грујо и Заев.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.206
Поени од реакции
78.737
Колку сте смешни...ги спомнувате Сдсм и Вмро а не сваќате дека тие се генерално македонското гласачко тело каде 95% исто размислуваат како нив.....не е проблемот до партиите...проблемот е до самиот менталитет на народот...сите сакате некакви промени а вие лично да бидите градоначалници истото ќе го прајте како нив....

Секако дека нема на вашите блиски да му поможите, никој нема да вработите и никој од вашите блиски нема да ги поставите во тимот што сакате да го составите туку ќе вработвате строго професионални и експерти во нивната област...кога треба да се гради нешто нема да дозволите, ќе одбивате да потпишвате и нема да одобрувате ниту еден градежен проект, ниту едни пари нема да ве купат и секако ќе му се противите на централната власт односно ќе биди како вие што сакате...ќе ги решите сите собраќајни решенија и ќе садите само дрва.

Приказни за мали деца.
погрешно по миљон основи
од кај ли да почнам...
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.103
Незнам дали знаете и е спомнато тука, ама сега ми текна на главниот кандидат за локални избори на разочараните и депримирани гласачи. Коалицијата ЛДП, ДС на Павле и Жоро и ултра зелените ДОМ :rolleyes::ljubove::Кезец:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да, или да си гласа за СДС како што е ред. :cool:
Sekoj si ima pravo na sopstven izbor. Pa tie i se favoritite kako i da vrtis SDS/DPNE, site tie t.n. treto-opcionasi Levici, Desnici, Gradzanici, Bacevici, Integri, Rodini i.t.n. ke imaat 0 osvoeni gradonacalnicki mesta. Dosegasnata praksa jasno ukazuva na toa deka tretite opcii vo MKD znaeme kako "perfektno" proagjaat na izbori. Mnogumina i licnosti i partii i dvizenja se obidele vo makedonskata politika, no zavrsile neslavno, dodusa toa i ne se partii, nemoze nekoj mikro-subjekt sto nemoze da osvoi nitu eden e.an pratenik i nitu edno gradonacalnicko mesto da se narece partija so site nisani ko sto treba da e, takviot subjekt si e covek-partija ili pajton-partija bidejki vkupno site i liderot i clenovite i glasacite moze da gi sobere na eden pajton bidejki epten se "mnogu" !
Автоматски споено мислење:

Незнам дали знаете и е спомнато тука, ама сега ми текна на главниот кандидат за локални избори на разочараните и депримирани гласачи. Коалицијата ЛДП, ДС на Павле и Жоро и ултра зелените ДОМ :rolleyes::ljubove::Кезец:
Ajdeee kaj ti tekna pa ovie da gi spomnes karikaturite LDP DS i DOM ... daj pa jas da go spomnam i Stevco Munjata (GROM) :kuracc:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom