Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2009
Мислења
3.613
Поени од реакции
5.122
Важи, ама прво објасни која е крајната цел која би ја постигнал преку бојкот / негласање, па ќе ја ставиме како валидна опција.
Како прво бојкотот е избор/право.
После 30 год ребрање ваљда мнозинството така размислуваат. Или забрзано почнуваат да размислуваат така.
Пример ако ти 3 пати земеш покварена роба од некој бренд, пак ќе одиш да купиш од истиот? Или ако те свара 3 пати женска уште ќе ја бараш истата?
Логично е да има апатија од политиката у Мк и затоа е се пореална опција меѓу народов.
Целта btw на бојкотот е казна, и воедно доказ за разочараност кај населението се се поголемите бројки на неизлезност.
Автоматски споено мислење:

Ќе си најде изговор за да утре на некој му рече „Вие сте криви“ - како што и впрочем му е полесно на македончето, да плука по други наместо да засука ракави.

Во западните општества излегуваат на избори и референдуми и гласаат од култура, од што имаат свое јас. ОСОБЕНО на локални, особено во развиени земји каде се тера зелена агенда и баш ги боли тасета дали политичарот од некаде нешто ќе лапне (иако одговорноста постои и не е мисловна именка како кај нас) туку си го гледаат интересот т.е. доколку тој политичар им гарантира подобрен живот во средината во која е избран тогаш го добива нивниот глас - без разлика на партиска припадност.
Западни општества, избори, референдуми, Македонија. Не идат у иста реченица и пост :D
Имало и референдуми и избори и знаеме какви биле исходите.
Да не се праиме паднати од Марс или пак западњаци.
Тие со 2000€ плата и 30.000€ на сметка, се наредено, чисто средено немаат причина да покажуваат гнев и разочараност и да бојкотираат.
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Има некаде да се провери финансиската состојба на општиниве ? Знам многу беа заглавени во минусни милионски долгови па ме интересира дали “новиве“ успеале барем малку да ја управат ситуацијата (нели и државата им помагаше) или едноставно ја продолжиле праксата да трошат повеќе отколку што имаат.

Вака на прва од познаници, пријатели единствено Митко го фалат во Кавадарци и некој си Горан во Чашка дека направиле доста во нивниот мандат
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Примарна цел на Вмро-СдС е да има апатија кај народот, само така може да добиваат се што си сакат. Си имат свое членство кое ќе си ги гласа до гроб за нив и ако не гласате за други нивниот глас вреди 2-3 пати повеќе па така вие пак си бојкотирате ама барем не кукајте после КАКО може некој да гласа за Зајко или Мицко кога вие ништо не преземате по тоа прашање.

Јас не планирав да гласам на локалниве избори бидејки 99.99% од градоначалници одат од големите партии во втор круг секако ама пак ќе одам да гласам за левица и ќе знам дека барем јас сум гласал за некоја мала надеж за промена.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Западни општества, избори, референдуми, Македонија. Не идат у иста реченица и пост :D
Имало и референдуми и избори и знаеме какви биле исходите.
Да не се праиме паднати од Марс или пак западњаци.
Тие со 2000€ плата и 30.000€ на сметка, се наредено, чисто средено немаат причина да покажуваат гнев и разочараност и да бојкотираат.
Знаеш која ти е логикава?
Ние нема да играме квалификации за ЕУРО пошто никогаш не се пласираме, џабе потрошени пари и нерви се тоа, ќе си седиме дома и ќе пцуеме што не сме Германија.

Во меѓувреме ја добиваме Германија и се пласираме на ЕУРО.

Така и со изборите, седењето дома нема да ти ги замени 30 години апатија (да ти ги врати) или некој да ти речи фала т.е. ќе ти речи, извини, курто-мурто кои едвај чекаат ти и други како тебе да седите дома за со 20% излезност да држат власт (општинска и парламентарна).
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.613
Поени од реакции
5.122
Знаеш која ти е логикава?
Ние нема да играме квалификации за ЕУРО пошто никогаш не се пласираме, џабе потрошени пари и нерви се тоа, ќе си седиме дома и ќе пцуеме што не сме Германија.

Во меѓувреме ја добиваме Германија и се пласираме на ЕУРО.

Така и со изборите, седењето дома нема да ти ги замени 30 години апатија (да ти ги врати) или некој да ти речи фала т.е. ќе ти речи, извини, курто-мурто кои едвај чекаат ти и други како тебе да седите дома за со 20% излезност да држат власт (општинска и парламентарна).
Ок, не викам дека нема да му годи на некој бојкотот, а на некој да му шкоди... али сепак неам доверба више у никој. Па и тоа бутање, чекање у редици со оние волоите за гласање по школите, градинките или кај и да е. Па да ме рецкаат на врата тие петардите сум/ не сум искочил. Фала али у догледно време не.

Дур не се пробие некој чесен, искрен, младич *мн битно не кренат у облаци дека е господ по право, економија, даскал, газда или незнам ти што. До тогаш нека си тераат сами у тие волчји крвожедни борби.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
Kako be ne se mnogu ?! Bitola e komunjarski grad, isto i Resen, Ohrid i.t.n. Imam rodnini i poznanici od toj region i da groto se hardkor sdsmovci. Bitola najverojatno pak ke ja dobie SDS, no za Ohrid ne sum bas siguren bidejki popara gi napravija Ohrigjani poslednive godini so toa sto im gi isporusija objektite pokraj ezeroto. Tokmu poradi ova postoi golema ogorcenost i ne veruvam deka vo Ohrid ovojpat povtorno ke pobedi kandidat od vladeackata partija.
Како бе, во Битола не постои огорченост? Гледаш што се случуваше, 2 години ископани улици, закрпени едвај по толку време, пак со дупки, центар ископан, дрва исечени, очај, срам од некои глупости што требало да го украсат градот, спие жената, спие општината, за што да се гласаат пак, не се ваљда луѓето толкави празноглавци, а и не се сите вработени по администрации па да им се вршат притисици.
Ако во случај победат овие пак, навистина бегам од државава.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Како бе, во Битола не постои огорченост? Гледаш што се случуваше, 2 години ископани улици, закрпени едвај по толку време, пак со дупки, центар ископан, дрва исечени, очај, срам од некои глупости што требало да го украсат градот, спие жената, спие општината, за што да се гласаат пак, не се ваљда луѓето толкави празноглавци, а и не се сите вработени по администрации па да им се вршат притисици.
Ако во случај победат овие пак, навистина бегам од државава.
Ajde ajde ne ocajuvaj, mlad covek si pretpostavuvam, bice bolje uste novi cetiri godini Nateto i ke ja napravi Bitolja lokumce :)
Автоматски споено мислење:

Секако, во меѓувреме кој е нормален во глата ќе си бара чарето надвор од мкд (особено од Битола). Како и Скопје/Тетово ЧЕРНОБИЛ се станати во однос на загадување и не знам кој би сакал да живее на такви места освен ако не мора.
Vsusnost i ne e najgolem problem zagadeniot ajro koj b.t.w. bese mnogu po zagaden vo minatoto koga imase pogolema industrija, pogoni, fabriki i.t.n. za razlika od sega koga nisto ne funkcionira. Sekako zboruvam za Skopjevo. Kamo sreka i neka ima uste pogolema zagadenost, no da ima ekonomija i pari, nikoj ne se iseluva od ovaa dupka oti smrdel ajroto nadvor esen/zime, tuku poradi praznite dzebovi i red drugi stvari !
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Во глобала целосно ми е небитно кој тоа ќе шерифува и ќе глода остатоци во провинцискиов испрдок кој што е сведен на ниво на рурална паланка со преполовено население поради иселување. Само се чудам и не можам да се доначудам како воопшто на олку неработење, толку ниска продуктивност, се уште одржуваме ваков стандард и тераме вакво ку*оболие. Значи е*ено ништо не прозведуваме, во топ 100 фирми ни се казина, кладилници и приватни болници а ваму вчера купувам млеко и читам пакувано во С. Македонија а кравата од Србија.

Тураа еднаш асфалт на една споредна уличка која што е без атмосферска канализација, и по што е на пониско, целата дождовница на тие десетина куќи им се слева во двор и им ги поплавува подрумите. Наместо да се побунат и да побараат во општината пред да им турат асфлат да им стават атмосферска, овие нозе искршија од гајби со пива влечкање за тоа кој поголем капар и честење да им остави на работниците, за да кога овие ќе го турале асфалтот од нивната страна да бил повисок, за да водата се слевала во дворот на комшијата од спротива.
Така да кој и да биде градоначалник со ваква раја супер ќе си помине.
 
Член од
22 април 2021
Мислења
131
Поени од реакции
458
“Кандидатот за Градоначалник за Скопје вчера во промотивниот штаб на присутните им ги претставуваше новите сообраќајни решенија за главниот град. Северен булеварски прстен, централни магистрали, мостови, тунели и нови булевари беа прикажани на видео презентацијата и дискутирани со присутните.“ 13.10.2017

“Како пратеник се потпишав под законот за урбано зеленило со што ги удираме темелите на заштитата на урбаното зеленило. Минатата власт неколку пати го блокираше овој закон за да може да сече паркови и дрвореди. Како Градоначалник на Скопје се обврзувам да го унапредувам урбаното зеленило на секој можен начин. Нашите граѓани предолго време беа жртви на негрижата на Коце Трајановски“, потенцираше Шишелегов.“

13.05.2020
“На површина од 5.000 квадратни метри и инвестиција од 33 милиони денари е уреден просторот во центарот на Скопје.“
540 илјади ЕВРА за ливада на плоштад. Перална на пари.


Шишелегов единствено го бидува за видео-презентации и арчење пари на анализи за проекти. Виртуелни симулации, виртуелни магистрали, виртуелни тунели, виртуелни мостови...
Цели четири години спиеше, не реализира ништо од претходната програма, и сега пак сее магла со “трамвајот на тркала“ од 70 милиони евра од ЕБОР.
На три месеци до изборите. У стилот “4 години спиев, ама ако ми дадете уште четири, може и ќе се разбудам.“
08.07.2021
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.238
Поени од реакции
1.886
Na site 3d sranja koi gi napravija stavaat drva i zelenilo. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Стевче не ви чинел, Богоев не ви чини. Па ако не Руди Џулиани да ви го донесеме за крадоначалник
Таквите градоначалници се едни од најголемите злосторници во овие 30 години. Урбанистичките срања повлекуваат проблеми на долгорочен план од разни категории.
Можам да почнам да цитрам случаи, конкретно за овие двајца и нема да завршам до утре.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Како бе, во Битола не постои огорченост? Гледаш што се случуваше, 2 години ископани улици, закрпени едвај по толку време, пак со дупки, центар ископан, дрва исечени, очај, срам од некои глупости што требало да го украсат градот, спие жената, спие општината, за што да се гласаат пак, не се ваљда луѓето толкави празноглавци, а и не се сите вработени по администрации па да им се вршат притисици.
Ако во случај победат овие пак, навистина бегам од државава.
Човечки ресурси
Вкупниот број на вработени во АД ЕЛЕМ- Скопје заклучно со 31.12.2017 година
изнесува 4.796 работници што во однос на крајот на претходната година е намален за 96
работници. Преку Агенција за привремени вработувања заклучно со 31.12.2017 година има
151 работник што во однос на претходната година останува непроменето. Бројот на
вработени по подружници и во Дирекција е следен:
-Подружница ХЕС Маврово-Гостивар-330 вработени,
-Подружница ХЕС Црн Дрим-Струга-218 вработени,
-Подружница ХЕЦ Тиквеш-Кавадарци-90 вработени,
-Подружница ХЕС Треска-Скопје-99 вработени,
-Подружница РЕК Битола-Новаци-2.748 вработени,
-Подружница РЕК Осломеј-Осломеј-976 вработени,
-Подружница Енергетика-Скопје-150 вработени и
-Дирекција-Скопје-185 вработени.
Ако додадеш останати државни институции, имате огромен процент кој лапа плата од државно или јавни претпријатија.
 
Член од
22 април 2021
Мислења
131
Поени од реакции
458
Само за потсетување на ЕДЕН проект од минатото (за воља на вистината, финансиран од тогашната влада):
Во 2011 година беа купени 202 кинески двокатни и 80 украински нископодни автобуси кои чинеа 57 милиони евра, проект комплетиран во 2013 година.

И ден денес ова ќе се возеше по улиците на главниот град.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Само за потсетување на ЕДЕН проект од минатото (за воља на вистината, финансиран од тогашната влада):
Во 2011 година беа купени 202 кинески двокатни и 80 украински нископодни автобуси кои чинеа 57 милиони евра, проект комплетиран во 2013 година.

И ден денес ова ќе се возеше по улиците на главниот град.

Си зборел со некој од ЈСП што работи со автобусиве, да ти каже какво им е искуството со новиве, а какво со старите?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Си зборел со некој од ЈСП што работи со автобусиве, да ти каже какво им е искуството со новиве, а какво со старите?
Што викаат, боље старите?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom