Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2009
Мислења
3.602
Поени од реакции
5.108
Стевче не ви чинел, Богоев не ви чини. Па ако не Руди Џулиани да ви го донесеме за крадоначалник
Автоматски споено мислење:

Лелеее колку згради направија дрим лум трум лум. Епа ајде идете живеете у брзовец нема зграда да видите со очи у наредни 4 живота, раат ќе си бидете и нема да ви треба кмет за да го хејтате, сами ќе си бидете кметои.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Епа затоа ќе станете град со помалку жители од број на постови што имаш на овој профил + Вајсмилер...
Тое Стелт сине, не решавам јас ..само ја кажав реалната слика што ја гледам секој ден.... притисокот и машинеријата на денот на гласањето сите ги потценуваат некако ,а тие играат огромен удел во резултатите...плус луѓето генерално во МК се преразочарани од двете партии и сакаат трета опција...таков впечаток имам во последно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Тое Стелт сине, не решавам јас ..само ја кажав реалната слика што ја гледам секој ден.... притисокот и машинеријата на денот на гласањето сите ги потценуваат некако ,а тие играат огромен удел во резултатите...плус луѓето генерално во МК се преразочарани од двете партии и сакаат трета опција...таков впечаток имам во последно.
Шала на страна, јас ја сакам Битола од порано и некако беше многу пожива, барем јас кога сум одел. Не дека сум одел на две недели, ама сепак...

Сегашната девојка дури е и 50% битолчанка и ја терам да одиме често, ама никако да се погодиме со слободни денови, а и Битола не е баш "за еден ден" возење од Штип...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Добро постојат зар такви ненормални ликови што пак ќе ја гласаат Наташа? Не верувам да се многу. Ама да, притисокот...
Kako be ne se mnogu ?! Bitola e komunjarski grad, isto i Resen, Ohrid i.t.n. Imam rodnini i poznanici od toj region i da groto se hardkor sdsmovci. Bitola najverojatno pak ke ja dobie SDS, no za Ohrid ne sum bas siguren bidejki popara gi napravija Ohrigjani poslednive godini so toa sto im gi isporusija objektite pokraj ezeroto. Tokmu poradi ova postoi golema ogorcenost i ne veruvam deka vo Ohrid ovojpat povtorno ke pobedi kandidat od vladeackata partija.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.665
Kako be ne se mnogu ?! Bitola e komunjarski grad, isto i Resen, Ohrid i.t.n. Imam rodnini i poznanici od toj region i da groto se hardkor sdsmovci. Bitola najverojatno pak ke ja dobie SDS, no za Ohrid ne sum bas siguren bidejki popara gi napravija Ohrigjani poslednive godini so toa sto im gi isporusija objektite pokraj ezeroto. Tokmu poradi ova postoi golema ogorcenost i ne veruvam deka vo Ohrid ovojpat povtorno ke pobedi kandidat od vladeackata partija.
Битола беше вмровски град, во времето кога партијата можеше да вработува во државни институции, сега на истиот начин владеачката партија ќе си ги добие изборите.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Битола беше вмровски град, во времето кога партијата можеше да вработува во државни институции, сега на истиот начин владеачката партија ќе си ги добие изборите.
Da, tocno, no sepak i bez razlika na toa koja partija e na vlast i koja partija vo momentot vrabotuva svoi stabotomi sepak ima dosta komunjari po Bitola, Ohrid, Resen, Debarca... Za Prilep neznam, mislam deka vo Prilep dominira VMRO, a ne SDSM, isto i vo Tikvesieto (Kavadarci na pr.) !
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.569
У Кисела Вода 4 години буквално ништо не се смени, шајка нема заковано оној Темелковски, ама битно неделава пополнуваат дупки по главната улица кај бензиската Макпетрол.

Пред некој ден у 4 саат кога сите си идат од работа накај дома тогаш асфалтираа дупки, гужви, колона возила од кружниот тек до бензиската.

Кисела Вода е една од најмизерните Скопски општини, уназад било кој градоначалник што бил ништо нема направено. Коце го направи булеварот накај Драчево и толку.

Очекувам Вмро да победат (доколку не го кандидираат пак Јохан :icon_lol:) најмногу поради гласовите од Драчево и Припор.
Орце ќе биде нов градоначалник во Кисела Вода, 100%.
Овие веќе се откажаа од победа и удрија на давање градежни дозволи. За да си се осигураат во иднина, во таа надзорната комисија што ко бајаги ќе ги чешла ДУП-овите си начукаа само нивни луѓе кои допирна точка немаат со населбите во општината.
Кај нас одамна врие работата, два протести, ниту едно исполнето ветување и неколку инциденти со новите инвеститори, на раб на тепање.
Едно е сигурно, кога се издавање градежни дозволи во прашање, народот нема сојузник во ниту една партија и СДС и ВМРО настапуваат заеднички.
Новите 10 згради во најава на земјиштето над МВР, државно земјиште со единственото игралиште во Црниче.
Толкава општина, еднаш не се најде, а и нема да се најде некој асален да ја води.

П.с. баш би сакал да чујам мислење од еден партиски поттрчко од кајгана, што секогаш е на власт во општината. Како правник, што има да каже за случувањава во Кисела Вода, пошто од темата на форумов го снема како кур на ТВ 1000.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Добро постојат зар такви ненормални ликови што пак ќе ја гласаат Наташа? Не верувам да се многу. Ама да, притисокот...
Не се работи за ненормални ликови, туку едноставно е:
12 години со градот раководеше ВМРО, така да таму одеа тендери, вработувања, поголеми финансии... буквално се' (иако во партијата имаше еден куп комуњарски структури - такво е поднебјето и градот).

Сега е на власт СДСМ, сите локални претпријатија вработуваат, за државни да не правиме муабет, плус сите во партијата се со еден став: И мене не ми се свиѓаат Наташа и Заев / Ковачевски АМА тера бизнисот. ;)

Така да воопшто не е ниту чудно, ниту за неверување.
Лавчето ќе се кандидира во партија исто, нема да ме чуди да биди нивни кандидат за градоначалник бидејќи Трајанка никој не сака да ја навиди, а тој има поприлично добро лоби т.е. ги држи месните заедници на терен.

Минатиот пат тој им одработи во БТ победа на парламентарни, а Бисера (онаа со скафандери што ја влечкаа да гласа во собрание и дополнително што се бламираше по социјални мрежи) го завзеде неговото место во парламентот.

Но, зад Бисера (која и сама е универзитетски професор) стојат како лоби универзитетски професори и останати паразити, Лавчето мора преку работа на терен да се докажи.
На крај не излегуваат секогаш математиките во оваа држава за оној кој сработил туку за оној кој си ја наредил работата.

Наташа (Трајанка де) и Бисера припаѓаат на исто роднинско-факултетско-учителско лоби во партијата, Лавчето е контратежа на тоа. Дали во меѓувреме успеал да се позиционира подобро во структурите во Ск или како противкандидат на Трајанка после избори ќе го јади стапот (таа ќе го разреши) видеќемо.

Градот е оставен на ЛДП да си игра таквото со него и затоа е тука каде што е, Трајанка воопшто никој за ништо не ја прашал 4 години - едноставно толку и бил капацитетот.

Небо земја е разликата со Лавчето, ако биде тој градоначалник убеден сум дека ќе мрдни нешто од точка 0. Сепак, еден куп прилив има на пари како голема општина и може да се искористат за нешто паметно.

Секако, во меѓувреме кој е нормален во глата ќе си бара чарето надвор од мкд (особено од Битола). Како и Скопје/Тетово ЧЕРНОБИЛ се станати во однос на загадување и не знам кој би сакал да живее на такви места освен ако не мора.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.602
Поени од реакции
5.108
Офф топик. Али, дошол пред 10 години се уселил у Скопје од пичке си материне, богу иза леџа, сеа ќе му праеле зграда карши него на местото на детското игралиште кај што он убавко си планирал да му играат децата кога се уселувал, и сеа ќе крева џева крадоначалникот не му чинел.
Па брату и ти пред десет години пред да се уселиш у таа зграда на тој плац се исекле 10тина дрва што на комшијата пред тебе му држеле ладовина..
Кога веќе планираш да живееш у Њу Јорк, Токио, Њу Делхи у старт си се спремаш дека никад нема да имаш раат у твојот живот у такви бетонски и асфалтни џунгли, немој да мислиш дека ќе ти биде ко у село кога си растел со растрчани дечиња низ полјаните и дека ќе те будат петли и заспиваат славејчиња.
Не ми глуми лудило и гласај ко вол :D

И дај стајте, не гласам/бојкотирам опција у анкетава да се преброиме колку сме уште при свест на кајганава.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
695
Поени од реакции
716
Во Прилеп повторно че се кандидирал Илија, изреализирал многу ептен премногу проекети, на фб се најфалење за него си пишал, а кутри прилепчани некаде немаат асални улици и затоа ги кршат колите и за селава Прилепски тука ич гајле не му е, туре асфалт на неколку улици од по селава кој водат кон Демир Хисар и толку, некои улици не му се ич асфалтирани, а до ридот за Боротино има асфалт од општина Кривогаштани а натаму до мостот за Кадино Село немат асфалт турено. Пишал ли пишал Илија најдолу ,, СДС најдоброто за вашата општина", а во коментарите се најпофалено му е, гарантирам дека ќе оди во Тризла и таму ќе бара гласови, така и други. За жал е Прилеп, некои улици се со кал и дупки, наместо дите улици со асфалт, овие тапкаат во место.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
И дај стајте, не гласам/бојкотирам опција у анкетава да се преброиме колку сме уште при свест на кајганава.
Важи, ама прво објасни која е крајната цел која би ја постигнал преку бојкот / негласање, па ќе ја ставиме како валидна опција.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Lokalnata vlast pretstavuva najgolema peralnica za pari, drpanje od narodecot, vrabotuvanje na poslusni stabotomi po opstina i razno-raznite opstinski pretprijatija. So eden zbor kazano dnu-dna, kalakurnica, ku.ac sto pak ke im izlezam da gi glasam DPNE/SDS na lokalni !
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Важи, ама прво објасни која е крајната цел која би ја постигнал преку бојкот / негласање, па ќе ја ставиме како валидна опција.
Ќе си најде изговор за да утре на некој му рече „Вие сте криви“ - како што и впрочем му е полесно на македончето, да плука по други наместо да засука ракави.

Во западните општества излегуваат на избори и референдуми и гласаат од култура, од што имаат свое јас. ОСОБЕНО на локални, особено во развиени земји каде се тера зелена агенда и баш ги боли тасета дали политичарот од некаде нешто ќе лапне (иако одговорноста постои и не е мисловна именка како кај нас) туку си го гледаат интересот т.е. доколку тој политичар им гарантира подобрен живот во средината во која е избран тогаш го добива нивниот глас - без разлика на партиска припадност.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom