ЕУРО 2020 - Група Ц (Холандија, Украина, Австрија, МАКЕДОНИЈА)

Македонија ќе се пласира во нокаут фазата како...?


  • Вкупно гласачи
    162
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
(Дисклаијмер: Сите фудбалери имаат од мене апсолутна подршка. Не критикувам никого т.е. критиката да се свати како факт а не лично, да се исползува за напредок во иднината)

Незнам како ви е вам ама јас уште се нервирам за поразот од една таква Австрија. Таква Австрија каква што беше, ќе имаше мноогу поголем проблем од Грузија, Ерменија па и Кососво. Поразот од Австрија отвори длабока рана кај сите, а најповеќе кај фудбалерите. Секоја ЧЕСТ за навивачите и за оние кои может да слават ама тешко дека ќе можат да се соземат фудбалерите до четврток и да вратат самодоверба. Прочитав се, секој еден пост, секоја изјава, секој чланок ва медиумите. Буквално се, и пред и по утакмица. Оваа неможе така да се заборави и да се гурне под тепих.

Уште ми звонат некои изјави во главата:

- Сите фудбалери ќе блеснат на првенството!
- Сите три ќе ги добиеме!
- Со нетрпение го очекуваме првиот натпревар, ќе оставиме срце на терен!
- Добро ја анализиравме Австрија, ќе се одмаздиме за двата порази!

Него да не должам многу, еве ги причините кои ги најдов овдека на форумов. Ако има некој уште некоја, нека дополни:

1. Умор и слаба физичка подготвеност
2. Лоша стратегија на Мрме
3. Утка со измените Бејтулаи и Костадинов
4. Слаба концентрација и психичка спремност, безволност

Под (1), се слагам 100%, многу дечки пишуваа дека сме паднела тотално физички кај 65мин +/- 5 мин. Мое мислење е дака и првите 65мин не бевме на нивото кое можеме. Види Косово, Грузија, Германија. Овие играчи можат физички да се носат со сите, иако немаат сите минутажа, они се професионалци. Има САМО две причини поради кои бевме физички слаби, ќе ги кажам на крај. Ја играм аматерски и имам сили за спринт и во 90та, а постар сум од сите и пушам. Ми треба 2 мин регенерација и пак спринтам. Не верувам на километражи, верувам на свои очи. Маѓарска и Турција беа физички феноменални.

Под (2), се слагам 100%. Ама за мене Мрме е ГЕНЕРАЛ, има право и он да погреши еднаш. Одлуката да се игра лабаво и дефанзивно сигурно не ја донел сам(читај Пандев).

Под (3), секоја чест за Бејтулаи и Костадинов, за вољата и досегашното залагање. Ама дечки, на клупата имеме подобри од вас. Одговорност - генерал Мрме. Не беа за во тој момент и за НАЈВАЖНАТА утакмица.

Одоворност за примените голови:

Првиот: 70% Алиоски, 30% Димитриевски
Вториот: 50% Костадинов, 30% Велковски, 20% Димитриевски
Третиот: 40% Велковски, 30% Алиоски, 20%Бејтулаи, 10% Димитриевски
(види снимки, пауза, плеј, пауза, плеј)

И сега најважното:

Зошто бевме физичи далеку под можностите?

а) Емоции! Малку веројатно ама можно. Јака возбуда, се крена цела Македонија, и старо и младо. Првпат на големо напреварување, химна, неверојатни навивачи, цело време громогласно скандирање. Они го посакуваат тоа, ама им влијае негативно изгледа. Луѓе добиваат срцеви удари, им побелува коса од силни емоции. Можно е возбудата да им потрошила се што имале.

б) Саботажа! Нашите играчи се спремни комотно да одиграат 90мин на ниво. Го видовме тоа со Германија, не се брише, не се заборава. А во осмина финале се играат 120мин, кај ќе идеме ние со 60?
Јас на комшии не би верувал кога е во прашање голема работа, а нек па на некакви си хотелски кувари. Сите знаеме за кладилни, дојави, местенки и разни курци палци. А има и други причини. Знаеме еден куп легални супстанци кои деливаат и на физиката и на психата. Дејствата се умор, летаргија, смиреност, поспаност, намалување на концентрација и креативноста итд. А не се приметува ништо, само „ денеска нешто не ни беше денот„ „се преценивме„?

в) Трето нема. Ботовите би рекле толку ни е силата, немаме минутажа, јаки тренинзи итд. Не држи вода!

Првенството за мене е завршено, се надевам дека достојно ќе си заминеме. Изгубивме од најслабата репрезентација на првата и најважна утакмица. Само 1% имаме шанса, со среќа, црвени картони и надземски моќи.

Повелете на конструктива дискусија. Ботови мукла!

п.с. Уште еднаш големо бладогарам на сите репрезентативци и Мрме што не доведоа и до тука.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.248
Поени од реакции
37.870
Немав појма кој е до постот за европското и прославата, многу јак хумор и мимови има на фб.
Ако сакаш прејак спортски хумор заследи го Prosecni Kladionicar на фб.

Вчера за промашувањето на Мората сам пред гол напиша .. "nije mogo bajo moj, bio je sam" Заплакав. :pos::pos::pos::pos:

едит - ЕЈјјјјј овие за драгонскиот коментирале хахахахаххахахаха :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.850
Поени од реакции
10.224
Да се посмееме малце у меѓувреме :)

Иначе пациентов е шкотланѓанец, два дена ми пееше навивачки песни за Селтик и ме замараше да му дадам 2000 евра за да ме однесел Шкотска. Да имав ја 2000 евра 7 курви ќе земев во Романија
 
Член од
27 јануари 2020
Мислења
268
Поени од реакции
363
Арнаутович официјално суспендиран е на една утакмица.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
705
Поени од реакции
1.290
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.169
Поени од реакции
5.787
Која ви е реалноста другари?
Oва е второ првенство со 24 репрезентации, ние завршивме трети во квалификациите - ако беше стариот начин на квалификување, ние во најлош случај ќе игравме бараж за ЕП.
ovaja pogresna informacija postojano se vrti poslednite meseci. ednostavno ne e tocno, nie bevme megu najlosite tretoplasirani, nema da igravme baraz za EP.

ni nedostigaa 5 boda za da bevme megu tretoplasiranite koi ke igraa baraz, znaci daleku bevme od toa.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.846
Глупости живи.......во што се претвори светот и фудбалот воопшто?..на шо личи ова?...мислам срамно е ако се казнуваат играчи заради провокација,пцуење или било каква навреда бидејќи и тоа е дел од фудбалот.....да не треба да се гушкаат и лапаат играчите на сред терен за да бидат сите задоволни?....да му ебам нежните...за некоја година ќе почнат да казнуваат ако некој некого го нарече "глуп"
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.846
А па вас да не ви се слоши дека нема да игра Арнаутович против Холандија.
:)
Воопшто не е битно за нас бидејќи ионака сме тотални аутсајдери и најверојатно ќе изгубиме од сите...ама битно е за фудбалот воопшто и можи и нас да ни се случи нешто вакво утре други ден...порано вакви работи фрчеа на секој натпревари и никој не обврнуваше внимание..напротив беше интересно што имаше жар на теренот и желба за победа...сега тие провокации ги редуцираат со казните и веќе ќе нема смисла спортот ако нема кошкања и ривалства по теренот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.113
Поени од реакции
18.055
Воопшто не е битно за нас бидејќи ионака сме тотални аутсајдери и најверојатно ќе изгубиме од сите...ама битно е за фудбалот воопшто и можи и нас да ни се случи нешто вакво утре други ден...порано вакви работи фрчеа на секој натпревари и никој не обврнуваше внимание..напротив беше интересно што имаше жар на теренот и желба за победа...сега тие провокации ги редуцираат со казните и веќе ќе нема смисла спортот ако нема кошкања и ривалства по теренот.
Битно е, ќе бидат ослабени против Холандија
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.075
Заслужи бан според мене, не дека ми менува нешто. Нека се научат да не дивеат, едно е после некаков старт и да те фати некоја нервоза, ама си дал гол и наместо да се радуваш добиваш мозочен удар... ја би го пратил и на психијатар. Онака им воведуваш во правилник на следното европско, кога ќе ги напушти мозокот еден час бесплатно на психијатар, спонзорирано од УЕФА, да пукаат од срамови, па да ги видам дали ќе се понашаат како тазе примени во Бардовци.
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.146
Арнаутович официјално суспендиран е на една утакмица.
Мислам дека го боли курот Арнаутот дека е суспендиран на една утакмица. Мое скромно мислење е тоа.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.835
Поени од реакции
9.132
Ако сме реални на крај ќе сумираме дека исти говна се и Џани и Марко.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom