UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .
Член од
18 јуни 2017
Мислења
387
Поени од реакции
265
Не. Пробуваш глупости да форсираш. Тоа може да се примени во небитни пријателски натпревари. А не во сериозни натпреварувања со репрезентација. И нема потреба од драматизирање. Такви случаеви се многу многу ретки каде што играч пропушта цела сезона ради повреда со репрезентација. Пак е мауабетот ако баба имаше муда ќе беше дедо.
Dobro sekoj si ima pravo na svoe razmusluvajne jas taka bi igral prasajgi fanovite na Bayern kako mu e
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не верувам дека нешто сериозно ќе бидне ама сигурно големиве клубови го прават ова како вид на уцена за да добијат нешто во позадина. Го префрлија сега притисокот на УЕФА, како што кажа џогерот погоре имаат огромна фан база која што секако пре би да гледа Јунајтед - Реал итн. отколку Велебрдо - Зрзе.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.625
Поени од реакции
5.601
Dobro sekoj si ima pravo na svoe razmusluvajne jas taka bi igral prasajgi fanovite na Bayern kako mu e
Повторно изолиран инцидент а не чест случај. На крај краева можеш си платиш и осигурување па во случај на повреда осигурувањето да ти покрие трошоци. Не е толку комплицирано.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Тема за супер-лигата во најава:
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Американските газди од ПЛ на чело наместени. :)
Мора сегде да метастазираат и да ја шират нивната верзија на корпоративен капитализам. Секој општествен феномен, каде и да е на планетава, мора да биде subdued.
Мислам дека вакви иницијативи, воопшто не се добри за фудбалот, како глобално најпопуларен спорт.
Фудбалот е бизнис и тоа е ок. Ама, фудбалот е и социјален и културен феномен. Неговата глобална популарност е последица на фактот што, за него се врзуваат идентитети на илјадници локални заедници низ светот. Луѓето од секое мало место на планетава, каде е популарен фудбалот, имаат мал фудбалски клуб со кој се поврзани, поголем клуб од државата од која се, што патриотски го следат и голем (најчесто) европски клуб за кој навиваат.
Ако направат ваква супер лига, ќе ги исцедат финансиите од првите и вторите, односно од националните лиги низ Европа и од помалите клубови по реноме, оние второкласни и третокласни клубови, кои живеат од учество во европски клубови. Фудбалот ќе се претвори во елитен спорт, и ќе исчезне како grassroot појава. Луѓето помалку ќе го следат споротот, зошто квалитетот ќе биде концентриран во неколку далечни, странски клубови, со кои они немаат многу конекција.

Јас мислам дека е ова исклучително глупава, елитистичка, педерска и на долг рок автодеструктивна идеја, на старата гарда европски клубови, кои сакаат да си ја задржат доминацијата со ставање на бариери за влез на конкуренцијата. Пробаа со ФФП, што на крај искочи едно комплетно фијаско, па ајде сега со уште поглупа идеја, ќе си направиме приватна лига за никој друг да не ни зема дел од колачот.
Разбирливо е дека се големи пари во прашање, ама за мене вакви работи се посерување врз убавината на спортот.
Уште па учеснициве што ги избрале. Што бараат Тотенхем и Арсенал, па дури и Интер и Милан од последнава декада, во некакво елитно друштво. И Атлетико М., сериските лузери, ќе влегуваат во некаква елита.
А Сити, ПСЖ и Баерн, можеби трите најквалитетни тима во моментов, ги нема никаде.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Точно е тоа дека фудбалските љубители се делат на навијачи и фанови, но во тој случај и ти си само фан а не навијач, пошто не живееш на Звездара или на Дорчолу него во Куманово. Затоа ти треба да навијаш за некој кумановски клуб а не на телевизија да пратиш Звезда-Млади четник (Прокупље)
за два дна троица куртони ми се закачисва, ти, ставро и бланко што е много много е... али ај чичо да ти објасни ја колко утакмице имам изгледано на стадион ти толко немаш на тв гледано... такој да сувишно е сс тебе да дискутирам за овакви работе.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.131
Поени од реакции
16.634
Ајде и тука вечнаја памјат Лига Шампиони :popce:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Ајде и тука вечнаја памјат Лига Шампиони :popce:
Ne bi rekol. Neka ja vratat LS kako sto bese, vistinska Liga na sampioni. Ke bide i vo globala pokonkurentna a ne samo istite 4-5 ekipi da se vrtat.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.131
Поени од реакции
16.634
Ne bi rekol. Neka ja vratat LS kako sto bese, vistinska Liga na sampioni. Ke bide i vo globala pokonkurentna a ne samo istite 4-5 ekipi da se vrtat.
Шо да ја вратат ако ги исфрлат екипите кои ќе учествуваат во суперлигата.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Делува интересно

Прегледај го приврзокот 292679

Прегледај го приврзокот 292680


Дефинитивно порадо би гледал Аталанта-Лидс 5-5 утакмица без одбрани наместо Реал со 53262 повредени наспроти 0-0ле
Финале ЛЕ Гранада - Верона. Ни пренос ќе продадат ни стадион ќе наполнат :D
Јак удар би бил за Уефа. Не знам дали се сериозни со најавите за банови. Искрено се надевам дека е блеф, пошто сами себе би си пукале во колено така.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Иначе ете УЕФА потврди 36 екипи од кои 2 вајлд кард екипи за следната сезона......ако се деси :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom