Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
Pa baram jas da dojdat ama mi rekoa deka najverojatno e sve vo red ako ne svetele sijalicki od alarm.Zatoa sakav prethodno da slusnam vase mislenje
da ne slucajno mene mi se pricinuva deka so klimava ne e nesto vo red
Ili montazata e loso napravena ili klimata ne e ok.
Edno od dvete e, deka ne e kako sto treba, ne e.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Se gleda ubavo na daljinskoto koga menuvam od 26 na 30 stepeni kako e namesteno
https://streamable.com/9jxdw8 mozes da vidis sto te interesira

Ти не го разбираш филипинец што те прашува за далинското дека има опција со 50 70 и 100% оптеретување на компресорот можеби ти е ставено на 70% па климата несака да има издув поголем од 43 степена.
Сликај за да се виде како ти е поставено а не да кажуваш дека на видеото се гледа дека е менеш температурата од 26 на 30.

Пишувајте кирилица бидејки ќе добиете негативни поени од еден мрачен тип :oeoeoe:
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
948
Поени од реакции
624
Klimata e odlicna najdibriot model na Vivax e Aeri modelot

E sega za da znaeme dali ke ti e dovolen toj model kazi kolku kvadrati sakas da grees so klimata dali imas izolacija pvc prozori dali e edna ili poveke prostorii ?
Јас користам ACP-24CH70AERI, пrезадоволен сум. 70 квадрати со 3 метри висина на зидови. Ако ми е ставено на фолоу ме, тогаш е на 25, ако е без, тогаш е на 30. Сеуште сме со кратки ракави, баш е пријатно за седење. Најоддалечената просторија 20,5 степени, а у дневната 24-25 (мерено со дигитален термометар поставен на 1 метар висина од подот).
Искрено, не очекував вака добро дека ќе грее.
За споредба, до лани со 6кв термо само 35 квадрати греев а температурата беше 18-21 степен

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Ти не го разбираш филипинец што те прашува за далинското дека има опција со 50 70 и 100% оптеретување на компресорот можеби ти е ставено на 70% па климата несака да има издув поголем од 43 степена.
Сликај за да се виде како ти е поставено а не да кажуваш дека на видеото се гледа дека е менеш температурата од 26 на 30.

Пишувајте кирилица бидејки ќе добиете негативни поени од еден мрачен тип :oeoeoe:
Еве слика од даљинското
Untitled-.png
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Другар ова не е панелка па да ти дува со максимум зашто ти сакаш потопол издув.ова ти е врвна клима со сенезори и си пресметува загуби и си се прилагодува за да биде најекиномична.И јас во октомври пробав на 30 зададени степени да мерам темп па не мрдна ни еден степен на издув,ама затоа сега кога отварам прозор за провев кратко после тоа без да го чепнам далинското си зголемува температура на издув.
Гледам компресорот ти е на 100% .На странски форум прочитав дека на -10 -15 си тераат со 75% без проблем па од тогаш и мене ми е на 75%.Ти дури во стан со таа изолација и таа квадратура можеш да пробаш и на 50%.на далинското на powersel се мења.
Си задал максимум температура и максимум фан без потреба.Во куќа сум и греам 40м2 наместено на 23c фан 2, 24/7 повеќе од 800w не качи зимиво и потполно сум згреан.Намести далинското остај ја ден два и не ја чепкај само непотребно додатни оптеретувања и потрошњи праиш со мењање на опции.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Абе ме нема два дена и сеа не можам да ве дочитам :)

Eve i za hejterite eden pozz na -10 si gazi.....

Sto vika 31 stepen razlika na -10 nadvoreshna vo prevod matematikata vika cop 4.05 lamja....
Абе пријателе, COP се пресметува за мерењата во даден момент... а не да ми сликаш во 9:04 слика со издув 55С и потрошна 2052w, а 7 минути покасно во 9:11 ми сликаш усис 23С ама и потрошна намаленa 200w спрема првата слика.

20210215_035141.jpg 20210215_035835.jpg

Што значи ова дека издувот уште е 55?

Како да ти верувам... едно што очигледно е дека сакаш да измалверзираш као демек докажуваш нешто јачина... а од друга страна си праиш кардинални пропусти...

Што да праам сеа, да мижам.... да се правам дека не забележувам???

Па и математика си си направил COP 4.05 као божем и протокот го знаеме кој фан ти е поставен на дајлинско.
Ееее ко шо вика Стрелец, треба да бипни!

Ах беее.... нит си гази, нит е ламја!


Греачот на тацна работи кога оди климата во дефрост
Така имам и ја читано за еден нордик модел на клима.... ама тој модел завршување на буквите HZ :)

Probav da mu ukažam deka merenjata se približni i besmisleni no toj prodolžuva da davi.
Na krajot nema da dokaže ništo poveće od toa što site što ne sme sisale vesla veće go znaeme.
Мое е да споделам.... и да ги разоктивам лагите како еве оваа првава во овој пост.
Еве цел ден поминал, никој не заприметил... или не сакал да запримети.
Јас ете пошто ме персирал убаво се запулив и што да видам.... малверзации пак....
И сеа откако ќе прочита пак ќе пишти ќе опина.... демек јас нешо него му грешавам.....

Radi stalno kad je temperatura ispod 0c a ne samo kad je defrost.
Ne e tocno greacite na kompresor i kondez tacna rabotat non-stop koga klimata e vklucena duri i koga e isklucena od dalecinskoto dovolno e samo vo steker da e uklucena klimata za greacite da rabotat a greacite se vklucuvaat avtomacki na temperatura poniska od +1 stepen
Mnogu podobro bi bilo dokolku tie greaci se palat i gasat preku dalecinskoto Nezavisno za koj brend na klima se raboti.
Имам читано за Мицубиши нордик моделите, греачот на тацна се вклучува пред почеток на дефрост и гаси 10 минути после дефрост.
Пробав да најдам во сервисното ама не успеав, а сега немам толку време. Ако не потврди некој од позапознативе со Мицу, јас ќе побарам подетално деновиве пошто ги имам упатствата.

Ako se site Daiseikai kako mojava ne veruvam deka ke umri od maka jas iskreno mislev deka klimava SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG ke gree
priblizno kako taa na @zlatko_ti412 Ln35 bidejci vaka gledano na hartija se isti
Друже алал да ти е за гестот. Сеа малце ќе те тролаат и ќе ја тролаат твојата клима.... ама батали ги.
И јас мислам дека треба да се тука некаде по моќност ама излгеда Мицу е повеќе одклучен за на греење а тошибата повеќе е за економија.
Како и да е, мислам дека треба да и дадеш повеќе време. Квалитетни модели како овие развиваат моќ постепено со економија во ум и заштита на компресорот пред се. Гледам од твоето видео постепено крева температура. Остави ја така нека потера подолго време, ако треба отвори и прозор нека се лади просторјата, за да не ја стишуваат нејзините сензори дека е доволно топлина и доволно потрошувачка.
Ти може си пробал во изладена просторија, ама додека да покрене сила 10 минути... најгоре во собата е веќе 25 степени и може софтверската логика не и и дава да повлекува повеќе.
Јас дури и би ја насочил да дува накај отворена врата за да го врти ладниот воздух да оди на усис...

Набави си уште еден термометар, било каков, дури и обичен некој што ќе го ставиш над климата за да покажува температура на усис за да може да си пресметаш COP.

И да, наредно ако снимаш прикачувај на youtube зашто на streamable.com снимките се бришат после 3 месеци мислам.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
Абе ме нема два дена и сеа не можам да ве дочитам :)



Абе пријателе, COP се пресметува за мерењата во даден момент... а не да ми сликаш во 9:04 слика со издув 55С и потрошна 2052w, а 7 минути покасно во 9:11 ми сликаш усис 23С ама и потрошна намаленa 200w спрема првата слика.

Прегледај го приврзокот 284435 Прегледај го приврзокот 284436

Што значи ова дека издувот уште е 55?

Како да ти верувам... едно што очигледно е дека сакаш да измалверзираш као демек докажуваш нешто јачина... а од друга страна си праиш кардинални пропусти...

Што да праам сеа, да мижам.... да се правам дека не забележувам???

Па и математика си си направил COP 4.05 као божем и протокот го знаеме кој фан ти е поставен на дајлинско.
Ееее ко шо вика Стрелец, треба да бипни!

Ах беее.... нит си гази, нит е ламја!



Така имам и ја читано за еден нордик модел на клима.... ама тој модел завршување на буквите HZ :)


Мое е да споделам.... и да ги разоктивам лагите како еве оваа првава во овој пост.
Еве цел ден поминал, никој не заприметил... или не сакал да запримети.
Јас ете пошто ме персирал убаво се запулив и што да видам.... малверзации пак....
И сеа откако ќе прочита пак ќе пишти ќе опина.... демек јас нешо него му грешавам.....



Имам читано за Мицубиши нордик моделите, греачот на тацна се вклучува пред почеток на дефрост и гаси 10 минути после дефрост.
Пробав да најдам во сервисното ама не успеав, а сега немам толку време. Ако не потврди некој од позапознативе со Мицу, јас ќе побарам подетално деновиве пошто ги имам упатствата.


Друже алал да ти е за гестот. Сеа малце ќе те тролаат и ќе ја тролаат твојата клима.... ама батали ги.
И јас мислам дека треба да се тука некаде по моќност ама излгеда Мицу е повеќе одклучен за на греење а тошибата повеќе е за економија.
Како и да е, мислам дека треба да и дадеш повеќе време. Квалитетни модели како овие развиваат моќ постепено со економија во ум и заштита на компресорот пред се. Гледам од твоето видео постепено крева температура. Остави ја така нека потера подолго време, ако треба отвори и прозор нека се лади просторјата, за да не ја стишуваат нејзините сензори дека е доволно топлина и доволно потрошувачка.
Ти може си пробал во изладена просторија, ама додека да покрене сила 10 минути... најгоре во собата е веќе 25 степени и може софтверската логика не и и дава да повлекува повеќе.
Јас дури и би ја насочил да дува накај отворена врата за да го врти ладниот воздух да оди на усис...

Набави си уште еден термометар, било каков, дури и обичен некој што ќе го ставиш над климата за да покажува температура на усис за да може да си пресметаш COP.

И да, наредно ако снимаш прикачувај на youtube зашто на streamable.com снимките се бришат после 3 месеци мислам.
Ova mi lici kako da si kupil Ferrari i strucnjakov ti vika vozi go poleka, pocni od 20km/h i taka edno dva dena, pa kaci go na 80km/h.
Ne tresi gluposti, uste da mu kazese "zemi jambolija koga e ladno".
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Другар ова не е панелка па да ти дува со максимум зашто ти сакаш потопол издув.ова ти е врвна клима со сенезори и си пресметува загуби и си се прилагодува за да биде најекиномична.И јас во октомври пробав на 30 зададени степени да мерам темп па не мрдна ни еден степен на издув,ама затоа сега кога отварам прозор за провев кратко после тоа без да го чепнам далинското си зголемува температура на издув.
Гледам компресорот ти е на 100% .На странски форум прочитав дека на -10 -15 си тераат со 75% без проблем па од тогаш и мене ми е на 75%.Ти дури во стан со таа изолација и таа квадратура можеш да пробаш и на 50%.на далинското на powersel се мења.
Си задал максимум температура и максимум фан без потреба.Во куќа сум и греам 40м2 наместено на 23c фан 2, 24/7 повеќе од 800w не качи зимиво и потполно сум згреан.Намести далинското остај ја ден два и не ја чепкај само непотребно додатни оптеретувања и потрошњи праиш со мењање на опции.


Не си го разбрал убаво дека климата е има 4 месеца и сега кога заладило овие дена тој не може да затопли 25 квадрата а тој сакал да е користи за 45 мислејки ако е скапа 75 бона ке ми греела добро така тој си напиша.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
POWER SEL само на твоето даљинско може да пишува :facepalm: ...ја би додал и ЈО на твоето :)
Ме насмеа :)

Другар ова не е панелка па да ти дува со максимум зашто ти сакаш потопол издув.ова ти е врвна клима со сенезори и си пресметува загуби и си се прилагодува за да биде најекиномична.И јас во октомври пробав на 30 зададени степени да мерам темп па не мрдна ни еден степен на издув,ама затоа сега кога отварам прозор за провев кратко после тоа без да го чепнам далинското си зголемува температура на издув.
Гледам компресорот ти е на 100% .На странски форум прочитав дека на -10 -15 си тераат со 75% без проблем па од тогаш и мене ми е на 75%.Ти дури во стан со таа изолација и таа квадратура можеш да пробаш и на 50%.на далинското на powersel се мења.
Си задал максимум температура и максимум фан без потреба.Во куќа сум и греам 40м2 наместено на 23c фан 2, 24/7 повеќе од 800w не качи зимиво и потполно сум згреан.Намести далинското остај ја ден два и не ја чепкај само непотребно додатни оптеретувања и потрошњи праиш со мењање на опции.
Значи човекот убаво пиша дека сега откако залади надвор сака потопло.... а друго сака да и ги виде можностите на климата.

4 meseci ja imam vo potoploto nemase potreba od pogolema toplina sega vo poladnovo gledam ne moze povece.A voedno sakav i jas da napravam edno video da spodelam iskustvo od klimava kako @zlatko_ti412 koga gledam ne mrda povece od 43.5, inaku videoto go napraviv vcera
Платил солидно па нека си види дали работи како што треба. И еве може има некој проблем....
Баш ми е мило што и други сакаат малку подетално да споделат свои искуства.

Може и остантите од вас треба да ги пробате новите клими како ви работат на максимум.
Нема да се истрошите ако 2-3 саати отворите прозорите и ја оптеретите до даске.
Се си бидува... подобро сега да видите ако нешто не е во ред отколку по неколку години кога ќе помине гаранцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom