Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Какви небулози. Зборите за клими од 30.000, од 50.0000, од 90.000 ден. а денес наутро мислам дека беше -7 ја пуштив на работа една стара клима ЛГ, си надрука фреон и почна да топли, и тоа со добро топол воздух. Кога ќе ми текне дека тука збореа за клими од +70.000 што греат со 200вати ми се гади. Инаку потрошувачката претпоставувам е иста со инверторот, прави оф он на 5-6 минути. Да не се излаже некој, новите он оф клими немаат благе везе со старите, ставени се компресорчиња а мислам дека и софтверски се некако ограничени да не греат на повеќе од -3. ПС, утре ќе провериме на -11 па ќе видиме.
LG е многу добар бренд за клими... но види вака, ако те прашам да дефинираш што во твојот сл. значи “стара Он Оф клима“ ... ти ќе речеш 15-20 години. Погледни по прозори и тераси сеуште брмчат на -10, -15 Он-Оф клими од Panasonic, LG, Hitachi...стари 20год.... Но една работа само, познати ти се поимите од економија девалвација депресијација ревалвација апресијација .... да ти биде појасно ако климава е земена пред 20 год тогаш ЛГ ОнОф климите беа со цена 18-20,000, Панасоник ОнОф од 20-25К, кинески чинеше 40,000, а од Малезија 50-60,000 Ден.... но исто така пред 20год Golf III кошташе 17,000DM, а знаеме курсот на ЕУР: ДМ беше 1:2, но и Денес Golf (кој ли е најнов) 7ца кошта тука некаде, или некоја илјадарка поскапо како цифра 17-19,000 Евра.. Зошто? И Еврото е подложно на губење вредност, а ич да не праиме муабет за Денарот!.... Колку тогашни минимални плати коштала климата ЛГ? Цели 3? Е па помножи ја сегашната минимална плата со три (да не бидам погрешно разбран минималната не е зголемена поради прогресивни владини политики, туку поради инфлација)... и види ја вистинската денешна вредност на ЛГ ОнОф климата што ја фалиш... толку би коштала колку цените од кои ти се “небулоза“ +40 Денари! Денес еден ОнОф кој велиш не грее пониско од -2 јас би рекол -5*Ц, кој го произведуваат кинески компании кошта толку колку една минимална плата (12-15,000 Денари) .... инаку бренд компании како LG Mitsu Toshiba, Panasonic Fujitsu Hitachi ... веќе подолго време не произведуваат Он-Оф клими ... мислам дека за година дена и воопшто ќе нема во земјите на ЕУ во понуда ОнОф клима... и знаеш зошто? Затоа што се поекономични инвертерите, барем 20% можеби и повеќе од Он-Оф климите... и тука да немаш дилема, колку и да те разубедуваат на форумов или каде и да е! И денес LG е на врвот во греењето со инвертери со јапонците, имаат модел хиперинвертер, меѓу најдобрите 10 оценети во Европа во класа клими од 4-5kW, во енергетска класа оценет со A+++/A+++ Техниката оди напред.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Po servisno klimata treba da povlece 2000w zatoa i se skapi tie modeli na Toshiba, "poeftinite modeli" vlecat do 1500/1600 ama premium ili delux klasa Daisekai na Toshiba vika deka max Input ima 2000w. Edino ako Lajt verzijata se razlikuva ;)
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Od koga ja imas klimata?
Taka rabotela od start ili sega na ladnovo samo neke da kaci nad 43C?
4 meseci ja imam vo potoploto nemase potreba od pogolema toplina sega vo poladnovo gledam ne moze povece.A voedno sakav i jas da napravam edno video da spodelam iskustvo od klimava kako @zlatko_ti412 koga gledam ne mrda povece od 43.5, inaku videoto go napraviv vcera
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Ja probav vo izladena prostorija 17 18c. so turbo kopceto ne dava poveke od 42-43c.
ami pocekaj be brate malce neka se zatopli postepeno prostorot,zidovite,namestajot,kako sakas ti.
Pomogni i so nekoe drugo grejno telo,naprja ambient, pa ke vidis dali nema da ti odrzuva 23-24c vo prostorot.
Taa ne e kumbe pa odma da ti zagree.
Klimata e za da ja nadoknadi izgubenata temperatura vo prostorot,bidi strpliv i rabotija 24/7 pa ke vidis.
Автоматски споено мислење:

ami pocekaj be brate malce neka se zatopli postepeno prostorot,zidovite,namestajot,kako sakas ti.
Pomogni i so nekoe drugo grejno telo,naprja ambient, pa ke vidis dali nema da ti odrzuva 23-24c vo prostorot.
Taa ne e kumbe pa odma da ti zagree.
Klimata e za da ja nadoknadi izgubenata temperatura vo prostorot,bidi strpliv i rabotija 24/7 pa ke vidis.
i POWERSEL kopceto na 3 crrti.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
ami pocekaj be brate malce neka se zatopli postepeno prostorot,zidovite,namestajot,kako sakas ti.
Pomogni i so nekoe drugo grejno telo,naprja ambient, pa ke vidis dali nema da ti odrzuva 23-24c vo prostorot.
Taa ne e kumbe pa odma da ti zagree.
Klimata e za da ja nadoknadi izgubenata temperatura vo prostorot,bidi strpliv i rabotija 24/7 pa ke vidis.
Klima od 76500 da ja zatopluvam so drugo grejno telo??
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
LG е многу добра клима... но види вака, ако те прашам да дефинираш што во твојот сл значи “стара Он Оф клима“ ... ти ќе речеш 15-20 години. Погледни по прозори и тераси сеуште брмчат на -15 Он-Оф клими од Panasonic, LG, Hitachi...стари 20год.... Но една работа, познати ти се поимите од економија девалвација депресијација ревалвација апресијација .... да ти биде појасно ако климава е земена пред 20 год тогаш ЛГ ОнОф климите беа со цена 18-20,000, Панасоник инвертер кинески чинеше 40,000, а од Малезија 50-60,000.... но исто така Golf III кошташе 17,000DM, а знаеме курсот на ЕУР: ДМ беше 1:2 но и Денес Govf (кој ли е најнов) 7ца кошта тука или некоја илјадарка поскапо 18-19,000 Евра.. Зошто? И Еврото е подложно на губење вредност, а ич да не праиме муабет за Денарот!.... Колку тогашни минимални плати коштала климата ЛГ? Цели 3? Е па помножи ја сегашната минимална плата со три... и види ја вистинската денешна вредност на ЛГ ОнОф климата што ја фалиш ... толку би коштала колку цените од кои ти се “небулоза“ +40 Денари! Денес еден ОнОф кој велиш не грее пониско од -2 јас би рекол -5*Ц, кој го произведуваат кинески компании кошта толку колку една минимална плата (12-15,000 Денари) .... инаку бренд компании како LG Mitsu Toshiba, Panasonic Fujitsu Hitachi ... веќе подолго време не произведуваат Он-Оф клими ... мислам дека за година дена воопшто ќе нема во земјите на ЕУ понуда на ОнОф клима... и знаеш зошто? Затоа што се поекономични инвертерите, барем 20% можеби и повеќе од Он-Оф климите... и тука да немаш дилема колку и да те разубедуваат на форумов или каде и да е! И денес LG е врв во греењето со инвертери, имаат модел хиперинвертер, меѓу најдобрите 10 оценети во Европа во класа клими од 4-5kW, во енергетска класа оценет со A+++/A+++ Техниката оди напред.
Vo EU on/off klimi nema veke 3-4 godini, zabraneti se.
Informaciite ti se bajati.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
ami pocekaj be brate malce neka se zatopli postepeno prostorot,zidovite,namestajot,kako sakas ti.
Pomogni i so nekoe drugo grejno telo,naprja ambient, pa ke vidis dali nema da ti odrzuva 23-24c vo prostorot.
Taa ne e kumbe pa odma da ti zagree.
Klimata e za da ja nadoknadi izgubenata temperatura vo prostorot,bidi strpliv i rabotija 24/7 pa ke vidis.
Автоматски споено мислење:


i POWERSEL kopceto na 3 crrti.
Aj ne mu kazuvaj detski raboti.
Prostor so temperatura od 18C nemoze da kaci izduv nad 43C...sramota, klima koja e vrv na Toshiba.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Videoto e snimano na -4 nadvoresna i 21 sobna tenperatura.
Postavena na 26 raboti so 42.5 a posle ja postaviv na 30 na daljinsko i pokaci samo eden stepen na izduv.
Od 1650v.ne vlece povece struja Se raboti za SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG


Filtrite se cisti gi cistam na dve nedeli i da ima i da nema potreba

Postojano raboti
ami pocekaj be brate malce neka se zatopli postepeno prostorot,zidovite,namestajot,kako sakas ti.
Pomogni i so nekoe drugo grejno telo,naprja ambient, pa ke vidis dali nema da ti odrzuva 23-24c vo prostorot.
@filipinec sto da zatopli koga napisal postojano mu raboti klimata, ama i na 30c zadadena edvaj +1 stepan na izduv dobil...mizerija za taka skapa klima i cenata e kazana...
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Togas nesto necini, baraj da dojdat da si ja zavrsat rabotata, klimava ne e kako sto treba.
Pa baram jas da dojdat ama mi rekoa deka najverojatno e sve vo red ako ne svetele sijalicki od alarm.Zatoa sakav prethodno da slusnam vase mislenje
da ne slucajno mene mi se pricinuva deka so klimava ne e nesto vo red
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Pa baram jas da dojdat ama mi rekoa deka najverojatno e sve vo red ako ne svetele sijalicki od alarm.Zatoa sakav prethodno da slusnam vase mislenje
da ne slucajno mene mi se pricinuva deka so klimava ne e nesto vo red
Pak ke te prasam.
Imas kopce POWER SEL.
Dali ti e staveno na 3 crti,slikaj go daljinskoto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom