The Last of Us (Part I & II)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Se navrakjam na muzikata. Kolku bila del od ambientot, duri i ako isklucime toa deka bese dvizecki theme toa if i ever were to lose you.

Mi fali malku igrava. Mi fali emotiven konflikt u igri overall.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.348
Баш тоа ми ја прави најдобра. Во ниедна друга игра не ми било гајле кого убивам и зошто го убивам, поминуваш без емоции. Доволно време помина и доволно ја "подзаборавив" па се спремам за некоја недела пак да ја почнам :zloo:

Можеби на grounded? :cautious:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Баш тоа ми ја прави најдобра. Во ниедна друга игра не ми било гајле кого убивам и зошто го убивам, поминуваш без емоции. Доволно време помина и доволно ја "подзаборавив" па се спремам за некоја недела пак да ја почнам :zloo:

Можеби на grounded? :cautious:
2 raboti.
Ima veke takva igra, toa e Dishonored, i go pravi mnogu podobro od TLOU.

I se toa ke bese super u TLOU, ama modelite se premnogu repetotivni da bide verodostojno.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.348
2 raboti.
Ima veke takva igra, toa e Dishonored, i go pravi mnogu podobro od TLOU.

I se toa ke bese super u TLOU, ama modelite se premnogu repetotivni da bide verodostojno.
И од мене две.
Пишав мене не ми било, не дека не постои друга игра. Ја имам играно иначе.

Да ги земам сериозно твоите критики е исто ко ти да земаш серуозно мои критики за Солс/Бладнорн/Секиро. Уште пред да играм решив дека нема да ми се свиѓаат, имам за сите гледано видеа и со секое се понејасно ми е како на некој може да му се свиѓаат тие игри :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.348
Заборавив да пишам дека почнаа да стигаат наградите.



Ultimate game of the year
Playstation game of the year
Studio of the year
Best audio
Best visual design
Best storytelling

The Golden Joystick Awards are held in special regard because they are voted for by the people who buy and play games. (kOlKu Im PlAtIlE oViE nOtIdoK nA iGn Da Gi GlAsAt)


Најмногу номинации за The Game Awards - 10.
 
  • Љубов
Reactions: wot

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Sony circlejerk.
Nikoj ne ni ocekuvase poinaky pa da sme iznenadeni.
Ne deka na golden joystick sho sekoj moze 10 pati da glasa nekoj gi sfaka seriozno, a i na onie Game Awards, sho se slucuvaat ist den koga izleguva cyberpunk nekoj ke im obrati vnimanie, tuku sekogas bile rudnik za meminja :D

Animal Crossing, najprodavana igra za 2020, so najprodadeni nintendo edinici, so community sho seuste e zivo i ja igra igrata i so redovni updates sekoj mesec nema ni nominacija za najdobra igra.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.348
Sony circlejerk.
Nikoj ne ni ocekuvase poinaky pa da sme iznenadeni.
Ne deka na golden joystick sho sekoj moze 10 pati da glasa nekoj gi sfaka seriozno, a i na onie Game Awards, sho se slucuvaat ist den koga izleguva cyberpunk nekoj ke im obrati vnimanie, tuku sekogas bile rudnik za meminja :D

Animal Crossing, najprodavana igra za 2020, so najprodadeni nintendo edinici, so community sho seuste e zivo i ja igra igrata i so redovni updates sekoj mesec nema ni nominacija za najdobra igra.
Во ред е, олабави.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Гејминг наградите и церемониите се сеуште воглвно клаунфест и адлиб сервис на спонзори и паблишери.. Џеф Кили некако пробуе неговите да ги напраи релевантни, за мене бар главниот поттик се премиерите на трејлери/футиџи/гејмплеји и најави. Посекако Лоу2 ќе земе за да скричаат луѓе, а и заслужуе во тие неколку 4-5 технички категории, додека за готи би идел на Hades, пред се што и рецензентите како и играчите се универзално согласни со пофалбите, а и тоа што досега инди игра не добила највисоки почести, со оваа би било пригодно.

би било кул и да откријат нешо за мултито, зошонели мувигејм

 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Заборавив да пишам дека почнаа да стигаат наградите.



Ultimate game of the year
Playstation game of the year
Studio of the year
Best audio
Best visual design
Best storytelling

The Golden Joystick Awards are held in special regard because they are voted for by the people who buy and play games. (kOlKu Im PlAtIlE oViE nOtIdoK nA iGn Da Gi GlAsAt)


Најмногу номинации за The Game Awards - 10.
Сакаш да кажеш дека е подобра од Ghost of Tsushima?

Ова за мене се живи глупости. Неможе поларизирачка игра да добива вакви награди, па Hades, Animal Crossing, Doom Ethernal, Ghost of Tsushima немаат ни една десетина негативни критики од оние што ги доби ТЛОУ2.

Џеф Кили ми е еден од нај одбивните новинари во гејминг индустријата, целиот фокус му е удварање на Мајкрософт, Сони (особено), како и комплексот да биде помеѓу познати фаци, девелопери, студија...
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.558
Поени од реакции
52.348
Сакаш да кажеш дека е подобра од Ghost of Tsushima?

Ова за мене се живи глупости. Неможе поларизирачка игра да добива вакви награди, па Hades, Animal Crossing, Doom Ethernal, Ghost of Tsushima немаат ни една десетина негативни критики од оние што ги доби ТЛОУ2.

Џеф Кили ми е еден од нај одбивните новинари во гејминг индустријата, целиот фокус му е удварање на Мајкрософт, Сони (особено), како и комплексот да биде помеѓу познати фаци, девелопери, студија...
Па за мене е подобра. Верувам и за многу други што ги изиграле двете.

Најголемиот дел негативни критики ги доби неосновано првите 2-3 дена, од луѓе кои не ја ни играле. Но ајде целосно ќе ги избришеме тие, или еве ќе речеме сите критики се од луѓе што ја изиграле целосно. Критиките се за тоа во која насока се движи приказната, односно нив не им се свиѓаат одлугите што ги прават карактерите. Што не ја прави играта лоша, само значи дека тебе лично не ти се свиѓа во кој правец се движела приказната. Во секој друг аспект играта е феноменална и ако некој наоѓа замерки освен тоа дека него лично не му се свиѓала приказната, за мене значи дека само сака да исхејта. Според мене секако и приказната е феноменална, без разлика дали ќе ти се свиѓа или не.

А да, ќе заборавев да напоменам нешто што најчесто се заборава. Сите критики што ги гледаме онлајн (позитивни и негативни) се од максимум 1% од сите кои ја играле играта.


Иначе онака ставив какви се награди собра, и ќе собира. Секако не мора на некој тука тоа да му значи нешто. Само вреди да се спомне.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Epa kako moze cover shooter so otvaranje fioki u meguvreme da bide gameplay podobar od Hades ili Ghost ili eve Animal Crossing?
Objektivno da zboruvame, ne licni mislenja.
Prikaznata vo video igrite treba sekogas da e sporedna rabota, bidejki treba da se "igra".
I mene mnogu mi se sviga Bioshock Infinite radi prikaznata, ama objektivno e najslaba od serijalot poradi gameplay.


Zatoa lugeto prevrtuvaat oci na vakvi nagradi.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Epa kako moze cover shooter so otvaranje fioki u meguvreme da bide gameplay podobar od Hades ili Ghost ili eve Animal Crossing?
Objektivno da zboruvame, ne licni mislenja.
Prikaznata vo video igrite treba sekogas da e sporedna rabota, bidejki treba da se "igra".
I mene mnogu mi se sviga Bioshock Infinite radi prikaznata, ama objektivno e najslaba od serijalot poradi gameplay.


Zatoa lugeto prevrtuvaat oci na vakvi nagradi.
Пошто секој игра од различни причини. За некој гејмплеј, за некој приказна, за некој графика и visuals.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Пошто секој игра од различни причини. За некој гејмплеј, за некој приказна, за некој графика и visuals.
Ako ti e za prikazna i grafika, gledaj film. Simple.
Moze zvuci elitisticki, ama prosto toa e.
Se vikaat Video igri- zatoa sto treba da se igra. Inaku e samo Video.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom