The Last of Us (Part I & II)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
До кај си со кецот?
Winter. Poigrav sega za prv pat so Ellie malku i eve pak so Joel.

Te molam kazi mi gejmplejot e znacitelno podobren u dvojkata i deka svetot e poveke otvoren. :D

Сите знаеме дека тоа не е вистина :)
Jas redovno gledam gameplays ama toa e isto kako da gledas nekoj kako ebe i actual ebenje. Sure, ke go izmavas ama koga ke go stavis cuvstvstvoto e nesporedlivo.

Analogno na toa ne moes da kaes abe brankica ne znae da se ebe oti mite prijatelot od fax ja ima ebeno kazuvase ednas na kafe ne ja bivalo.

Te sfakam, zabavlaj se ali kaj se drznis mislenje da davas... Ne e samo prikaznata, tuku preku imerzija kako ke te natera da se osekas. Primer ja znaes prikaznata za romeo i julija i vaka nekoj da ti ja iskasapi ke ti bide cringe no zamisli tebe da ti se slucuva romeo i julija so site vnatresni emotivni turbulencii. Tuka e razlikata, prikaznata sama po sebe ne se sudi a plus 2020ta sme, zarem nekoja nova prikazna moze da ne iznenadi ako ne sme emotivno investirani?

Mislis e isto jas koga gledav stream i se smeev na decki koi krsea tastatura na ornstein i smoug od koga jas bev potiv niv? Isti sliki na ekran - razlicno dozivlanje.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Се осеќам ко на дете коа не му давале со новите играчки да си игра, не можам да бидам дел од хајпот пошто немам конзола :(
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Winter. Poigrav sega za prv pat so Ellie malku i eve pak so Joel.

Te molam kazi mi gejmplejot e znacitelno podobren u dvojkata i deka svetot e poveke otvoren. :D
Мене ми е доста подобар, ама мене добар ми беше и во првата. Сфатив дека овој тип на игри најмногу ми лежи :D

Иначе нормално дека пак си е линеарна, ама нивоата се многу поголеми, и има многу за истражување. А има и отворени нивоа (или бар едно, не сум стигнал до друго) кај што имаш голема отворена област и можеш да одиш кај сакаш. Вакво нешто направија и во Анчартед 4 со Мадагаскар, ако си играл. А и во Лост Легаси имаше.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.640
Mislis e isto jas koga gledav stream i se smeev na decki koi krsea tastatura na ornstein i smoug od koga jas bev potiv niv? Isti sliki na ekran - razlicno dozivlanje.
Isto taka Mijazaki porasnal gledajki drugi kako igraat video igri, bidejki negovite roditeli nemale pari da mu kupat konzoli.

Pa napravil edna od najdobrite igri.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
За која агенда збориш?
Главно за SJW. Додуша имаат двојни стандарди и доста се кријат зад тоа, пример се залагаат за правична застапеност на националност а неможеш да сретнеш Кинез, Бразилец, Индиец или пак Русин (по некој дифолт обавезно е негативен лик) иако ги има највеќе на планетата, потоа бројот на геј ликови исто така не е реална слика на реалноста односно ги има во далеку поголем број во играта, алфа маж белец никогаш не е прикажан во добро светло, бројот на мажи и жени секогаш е ист или поголем за овие вторите без разлика дали во дадена мисија или задача е потребно повеќе сила, интелигенција, мудрост... настрана тоа што форсираат дека е модерно да си трансродов тинејџер, пропагираат атеизам, го презираат и ругаат традиционалното.

Сигурно за SJW. Не ни знам, погодувам со оглед дека gamersgate одамна помина и SJW веќе не се најодвратното нешто во гејминг светот. Сега тоа се инцелите каде во било која игра во која има женски лик што има карактер освен цицки и голо месо креваат галама како попарени.
Спроти инцел што би дошло, симп?

Jas redovno gledam gameplays ama toa e isto kako da gledas nekoj kako ebe i actual ebenje. Sure, ke go izmavas ama koga ke go stavis cuvstvstvoto e nesporedlivo.
Како велат, гледањето е пола занает :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Завршена после 21 час и 51 минута.

Добив мнооооогу повеќе него што очекував. Најбитно од се, тоа што можеби малце ми фалеше во првиот дел - различна перспектива. Воопшто не очекував играва да го направи тоа, мислев дека ќе биде само "нормална" приказна каде Ели оди од едно до друго место за да се одмазди за нешто. Многу повеќе ми се свиѓа овој начин на кој е се направено. Ич не сакам да навлегувам понатаму во приказната затоа што знам дека има тука луѓе кои ќе сакаат да ја изиграат. Само ќе кажам дека ептен ги жалам тие што ја играле првата, а оваа нема да ја изиграат затоа што мислат дека нема да им се свиѓа поради нешто неточно што прочитале.



потоа бројот на геј ликови исто така не е реална слика на реалноста односно ги има во далеку поголем број во играта
:pos:
Така е! Во играва има дури три, а знаеме дека во нашиов свет постои само еден геј човек.
Мислам дека веќе пишав, ама во кој свет живееш ти уствари? Геј луѓе има насекаде во нашиов свет, и тоа во многу голем број, дури и поголем него што мислиме. Насекаде се. И не смее во игра да има геј лик?
Не се секирај еве, во вторава тоа што Ели е геј нема никаков удел во приказната. Ниту пак ти го пикаат во фаца и ти кажуваат дека е кул. Онака баш небитно е во играта.
Нема ни транс лик. А ко што гледам добар дел од гневот на тие што читале ликови бил баш тоа :pos::pos:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
:pos:
Така е! Во играва има дури три, а знаеме дека во нашиов свет постои само еден геј човек.
Мислам дека веќе пишав, ама во кој свет живееш ти уствари? Геј луѓе има насекаде во нашиов свет, и тоа во многу голем број, дури и поголем него што мислиме. Насекаде се. И не смее во игра да има геј лик?
Не се секирај еве, во вторава тоа што Ели е геј нема никаков удел во приказната. Ниту пак ти го пикаат во фаца и ти кажуваат дека е кул. Онака баш небитно е во играта.
Нема ни транс лик. А ко што гледам добар дел од гневот на тие што читале ликови бил баш тоа :pos::pos:
А тие синагоги религиски муабети што се?
Ти ебам пропагандата од игра.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Завршена после 21 час и 51 минута.

Добив мнооооогу повеќе него што очекував. Најбитно од се, тоа што можеби малце ми фалеше во првиот дел - различна перспектива. Воопшто не очекував играва да го направи тоа, мислев дека ќе биде само "нормална" приказна каде Ели оди од едно до друго место за да се одмазди за нешто. Многу повеќе ми се свиѓа овој начин на кој е се направено. Ич не сакам да навлегувам понатаму во приказната затоа што знам дека има тука луѓе кои ќе сакаат да ја изиграат. Само ќе кажам дека ептен ги жалам тие што ја играле првата, а оваа нема да ја изиграат затоа што мислат дека нема да им се свиѓа поради нешто неточно што прочитале.




:pos:
Така е! Во играва има дури три, а знаеме дека во нашиов свет постои само еден геј човек.
Мислам дека веќе пишав, ама во кој свет живееш ти уствари? Геј луѓе има насекаде во нашиов свет, и тоа во многу голем број, дури и поголем него што мислиме. Насекаде се. И не смее во игра да има геј лик?
Не се секирај еве, во вторава тоа што Ели е геј нема никаков удел во приказната. Ниту пак ти го пикаат во фаца и ти кажуваат дека е кул. Онака баш небитно е во играта.
Нема ни транс лик. А ко што гледам добар дел од гневот на тие што читале ликови бил баш тоа :pos::pos:
Првата ја изиграв пред година ипол, ако не ја изиграм двојката бесплатно на мојот ПС4 Про ќе ја купам за пар години кога ќе купам ПС5 Про (или било каква подобрена верзија од оригиналот) и кога ќе има попуст на попустот... но ќе ја изиграм сигурно, чисто ради општа култура така да се изразам.

Ако имам критика и замерки за играта зарем тоа ме прави хејтер? Самиот збор "Critic" зарем означува "Hate", неможам да го разберам ова ако некој има поразлично мислење од твоето или од било кого одма се означува како с*рко, неук, глуп, неедуцира, заостанат, сељак, хејтер. Со таков став бар се ND во моментов, крајни левичари.

А несум ни хомофоб, ама дека има геј насекаде околу нас во толкав број незнам, можеби ликовите во играта подобро отсликуваат на општество какво што е во Калифорнија пример, незнам ни како да им кажам на моите комшии, роднини и пријатели дека се геј или самиот себеси да си признаам, стварно незнам. Немам ништо против некој да биде заљубен во некој од ист пол, тоа си е негово право, ако си е среќен со тоа тогаш негледам зошто мора некој мене да ме праша или било кој, тоа си е негова работа. Геј ликови имало и ќе има во видео игри, тоа не е ништо ново.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.232
Поени од реакции
1.883
Хејтот како што гледам по стримови е за тоа што го убиваат џоел како куче после само еден саат од играта. Уште не си започнал да играш они го убиваат омилениот лик на 50% од играчите. Многу lame death. Одма тука престанав да гледам. А за хомоси, лезбејки, транџи навикнете се јбг такви ке бидат игрите у иднина со таа западњачка агенда:свиркам:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Значи тие што оставале негативни мислења на метакритик уствари ја имале играта и не биле ботови. Ако ништо друго голем дел од оние што ја имаат купено (веројатно 2м ја завршиле, еве нека се и 1м) се воздржале од пишување мислење, а се сомневам дека би се воздржале ако им се ептен допаднала играта.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Значи тие што оставале негативни мислења на метакритик уствари ја имале играта и не биле ботови. Ако ништо друго голем дел од оние што ја имаат купено (веројатно 2м ја завршиле, еве нека се и 1м) се воздржале од пишување мислење, а се сомневам дека би се воздржале ако им се ептен допаднала играта.
Да не се лажеме, 99% од негативните ривјуа во првиот ден беа од луѓе кои знаеа дека нема да им се свиѓа според спојлерите :D
Еве мене ми е изиграна, сега ја играм и по втор пат. И немам пишано никакво ривју, или оцена. 10ка ми е, ама ја сметам за повеќе од игра затоа што е искуство кое секој треба да го доживее.
И нормално, мнозинството играчи не се замараат со пишување ривјуа и оцени. Ако зимаме според метакритик, има 50к негативни ривјуа, скоро 92к вкупно.

Иначе според трофеите, 22.2% ја имаат завршено до сега. За споредба, ремастерот на кецот го имаат 39.5% завршено.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Ако до 21 Јуни продале 4м примероци, тогаш до денес реално би било барем уште 2м да продале. 22 проценти од 6м би биле 1.5м што ја завршиле по моја математика што не е мала бројка. Ја незнам дали по некоја случајност али 95% од првите 100 позитивни мислења се чисти десетки објавени на 19 Јуни, кај негативните (од нула до четири скор) е далеку помал процентот во споредба со позитивните, отприлика околу 80%.

Тоа што си ја изиграл два пати е супер, веројатно ќе ја изиграш барем уште 2-3 пати пред да решиш да ја продадеш, значи парите што си ги потрошил за нејзе ти се оправдани.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Тоа што си ја изиграл два пати е супер, веројатно ќе ја изиграш барем уште 2-3 пати пред да решиш да ја продадеш, значи парите што си ги потрошил за нејзе ти се оправдани.
Дигитална, ама секако никогаш не би ја продал. Цел живот ќе се игра :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom