Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.769
Поени од реакции
10.519
Мојата замисла е да стигнам до 70кг,најверојатно и стомакот ќе се намали. После да почнам да качувам мускулна маса. Пред да го почнам ова примав по 2500 калории и приметив дека стомакот ми се зголемува.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@Goofy прави и кардио другар, така полесно ќе стигнеш до целта. На крај на секој тежински тренинг поврти 15-20 минути на точаците.
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
487
Мојата замисла е да стигнам до 70кг,најверојатно и стомакот ќе се намали. После да почнам да качувам мускулна маса. Пред да го почнам ова примав по 2500 калории и приметив дека стомакот ми се зголемува.
Кога би спуштил моментално 4кг нема да видиш скоро никаква разлика 1 до 2цм макс во обем а тоа сигурно нема да ти е доволно...Едноставно тоа е долг процес ..Скини фет се случува поради немање мускулна маса и вероватно нагло спуштање на кг..Продолжи со тренинг, висок внес на протеин, одмор, прогресија, кардио, за да го забрзаш метаболизмот и кога би тргнал уште сега со маса не би погрешил, сепак е зима имаш време неколку месеци маса и март април да се чистиш.Прати напредок а вагата ти е тотално небитна, прати си изглед и само напред.Го имав истиот проблем и додека траеше масата гледав само мускули, стомакот како да не постоеше и на крај испадна чиста петка(y)
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.769
Поени од реакции
10.519
Кога би спуштил моментално 4кг нема да видиш скоро никаква разлика 1 до 2цм макс во обем а тоа сигурно нема да ти е доволно...Едноставно тоа е долг процес ..Скини фет се случува поради немање мускулна маса и вероватно нагло спуштање на кг..Продолжи со тренинг, висок внес на протеин, одмор, прогресија, кардио, за да го забрзаш метаболизмот и кога би тргнал уште сега со маса не би погрешил, сепак е зима имаш време неколку месеци маса и март април да се чистиш.Прати напредок а вагата ти е тотално небитна, прати си изглед и само напред.Го имав истиот проблем и додека траеше масата гледав само мускули, стомакот како да не постоеше и на крај испадна чиста петка(y)
Добро фала ти на одговорот.
Тренирам и јадам, но не знам дали постапувам правилно. Ги испишав процентно макронутриентите, ги следам секој ден. Според теебе колку калории дневно ми се потребни и колку килограми?
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
487
Добро фала ти на одговорот.
Тренирам и јадам, но не знам дали постапувам правилно. Ги испишав процентно макронутриентите, ги следам секој ден. Според теебе колку калории дневно ми се потребни и колку килограми?
Па све зависи од метаболизмот колку ти троши во текот на денот.Но бидеќи си почетник еве еден пример како да ти биде полесно..Ако тебе ти е потребно 2500кцал за одржување а во текот на денот правиш 10к чекори и потрошиш 400кцал од кардио значи ти требаат 2900 за одржување..На тие калории додаваш уште 200 до 300 а тоа се 3100-3200, вака зборвам напамет бидејќи не знам колку правиш кардио во денот.Спушти си апликација за чекори, my fitness pall и прати напредок..
Ron веројатно има нагло ослабено доста кг неправилно, и останало шо останало
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.685
Поени од реакции
2.521
Ако го губиш стомакот ќе губиш у вкупна маса. Само ме чудиш, 74 кг и не е некоја килажа за таа висина па да имаш пивски стомак.
не мора да си дебел да имаш пивски стомак
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.769
Поени од реакции
10.519
Немам ослабено. Одсекогаш го имам. Никогаш не сум бил дебел ама стомакот го имам. Не е нешто претерано но ми пречи во теретаана кога гледам дека добивам мускулна маса но и тој се зголемува..
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.685
Поени од реакции
2.521
Немам ослабено. Одсекогаш го имам. Никогаш не сум бил дебел ама стомакот го имам. Не е нешто претерано но ми пречи во теретаана кога гледам дека добивам мускулна маса но и тој се зголемува..
Одлучи се првин што сакаш, после планирај.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Немам ослабено. Одсекогаш го имам. Никогаш не сум бил дебел ама стомакот го имам. Не е нешто претерано но ми пречи во теретаана кога гледам дека добивам мускулна маса но и тој се зголемува..
Само Л-Карнинтин батоо
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Мојата замисла е да стигнам до 70кг,најверојатно и стомакот ќе се намали. После да почнам да качувам мускулна маса. Пред да го почнам ова примав по 2500 калории и приметив дека стомакот ми се зголемува.
Понеделник, вторник и среда јаглехидрати 0г (макс 50г ако не можеш да издржиш) - протеини 2 грама на кило телесна тежина - мастите држи ги на 40-50 грама на ден.

Четврток и петок - јаглехидрати 1.5 г на кило т.т - протеини 1.5 г на кило т.т - мастите исто како погоре.

Сабота и недела - јаглехидрати 3 г на кило т.т - протеини 1 г на кило т.т - масти исто.

Диетата е радикална, салото се губи како лудо, за брзо време има резултати... меѓутоа страда мускулот. Ако ти е за салото ти ја препорачувам, ако сакаш да зачуваш или градиш мускул НЕ!

* јаглехидрати, протеини и масти само од здрави извори, не све и свашта...

* кога броиш грамажа на макронутриенти гледај да не направиш грешка, односно од пилешко, белки, риба и сл. сметаш само протеинот колку е, од ориз, компир, овес и сл. ги сметаш јаглехидратите, од жолчки, јаткасти плодови и сл. - мастите.

* зеленчук не сметаш у дневен на макронутриенти, влакна се тоа, освен ако не изедеш 20 кг краставици или брокула :ROFLMAO:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Мојата замисла е да стигнам до 70кг,најверојатно и стомакот ќе се намали. После да почнам да качувам мускулна маса. Пред да го почнам ова примав по 2500 калории и приметив дека стомакот ми се зголемува.
Па намали на калории ако со 2500 ставаш многу сало.
Секако немаш некоја мускулатура, скини ги калориите, удри на кардио и тргни го стомакот, а после тоа ќе зголемуваш на калориите постепено и ќе градиш мускули.
* зеленчук не сметаш у дневен на макронутриенти, влакна се тоа, освен ако не изедеш 20 кг краставици или брокула :ROFLMAO:
:D
a2e10f2d8f2b12a76ea38742416748e5.gif
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.769
Поени од реакции
10.519
Па намали на калории ако со 2500 ставаш многу сало.
Секако немаш некоја мускулатура, скини ги калориите, удри на кардио и тргни го стомакот, а после тоа ќе зголемуваш на калориите постепено и ќе градиш мускули.


Добив 2 тотално различни мислења сега
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Добив 2 тотално различни мислења сега
Секогаш е така друже.

Јас го имав истиот процес како што ти сугерираше членот.
Не бев дебел но имав сало на стомакот. Едноставно генетиката ми е таква, не ставам ни грам сало на раце и нозе, сето оди во стомак.
И 2016та решив да си го потсредам изгледот.

Имав 2 варијанти.
Да одам директно на мускулна градба, или да исчистам што е можно повеќе сало, па потоа изградбата.
Така и направив, од 80 на 70 кг (можи малку и претерав али нема везе), стомачните мускули дојдоа до израз.

Успеав во чистењето, но фејлнав во вториот процес :icon_lol:
Не внимавав детално на постапките (исхрана и тренинг).
Не бев дури ни константен во тренинзите, прекинав со вежање после 4-5 месеци.

Резултатот нормално не беше задоволителен и завршив само со неколку кг плус после тоа.

...........
Едноставно ти треба повеќе willpower.
Не биди како мене, биди упорен и внимавај на деталите.
Не мора да се преоптеретуваш, но не биди и reckless.
Следи го процесот и осознај си го телото, види како ти реагира и прилагодувај се на тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom