Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
И денес е така, за дрво у затвор ќе лежиш, и бесплатно греење добиваш.
Додуше и некое милионче од државава ако украдеш исто е - НА БАХАМИ греење е џабе.


Инаку во трудовиве на Кокотов, има податоци кои секој наш сограѓанин треба да ги прочита
Загадувањето доаѓа гратис со дрвата. Поготово што е локално и дома те загадува. А кога ќе се соберат во едно маало 10-20 куќи на дрво, резултатот е мераци невидени. Гадотии.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Загадувањето доаѓа гратис со дрвата. Поготово што е локално и дома те загадува. А кога ќе се соберат во едно маало 10-20 куќи на дрво, резултатот е мераци невидени. Гадотии.

Верно, треба загадувањето да се намали.
За да се успее во тоа, треба и добри клими со поевтина цена.
За чист воздух треба и профит на газди да се намали.
А не, се' преку плеќите на обичниот граѓанин.
Еве што кажуваат нашите граѓани, на еден друг наш форум
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.529
Поени од реакции
3.875
Загадувањето доаѓа гратис со дрвата. Поготово што е локално и дома те загадува. А кога ќе се соберат во едно маало 10-20 куќи на дрво, резултатот е мераци невидени. Гадотии.
Snosti pm10 vo Prilep bese 75,veke vo crveno sega vo 12.30h e 35....Tesko nas ova zimo koga uste na 20.10 e ova zagaduvajne..... :tapp:
A kade se uste 6 meseci pred nas...????
 

Attachments

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Верно, треба загадувањето да се намали.
За да се успее во тоа, треба и добри клими со поевтина цена.
За чист воздух треба и профит на газди да се намали.
А не, се' преку плеќите на обичниот граѓанин.
Еве што кажуваат нашите граѓани, на еден друг наш форум
Епа еве има ефтини! 500-1000евра има клима. Па толку даваш за дрва или повеќе? Башка и субвенции имаше од 1000евра.

Да не се залажуваме дека е до цената на климите. Не е. До погрешни сфаќања е. И секако до крадење дрва.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.249
Поени од реакции
5.227
Епа еве има ефтини! 500-1000евра има клима. Па толку даваш за дрва или повеќе? Башка и субвенции имаше од 1000евра.

Да не се залажуваме дека е до цената на климите. Не е. До погрешни сфаќања е. И секако до крадење дрва.
Tocno Taka ne e do parite do svesta e namesto da davaat po 500 evra za drva so tie pari moze da zemat super inverter kako

HAIER TUNDRA GREEN

VIVAX AERI

GREE FAIRY LCLH

TOSOT MUSE LCLH

NEO Smart INVERTER

AUX inverter

Gree Pular Premium

Tosot Muse Eco

Tesla inverter
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Епа еве има ефтини! 500-1000евра има клима. Па толку даваш за дрва или повеќе? Башка и субвенции имаше од 1000евра.

Да не се залажуваме дека е до цената на климите. Не е. До погрешни сфаќања е. И секако до крадење дрва.

Се слагам, има за 500€ - кинески, има за 1000€ - јапонски. Исто и за промена во размислувањето се согласувам.
Научниит труд од м-р Кокотов беше токму за едукација и подобрување на свеста кај нашите сограѓани. Јас бев убеден дека тоа е очигледно. Се прашувам каде сум бил нејасен или сум згрешил, кога вие искусните членови не сте го препознале.

Би сакал да обрнам внимание на идните корисници дека ДОБРА клима која би греела една просторија од 30 м2 , на -10 Целзиуса , со нови прозорци и изолирана фасада, не е ефтина.
Би ги замолил постручните од мене да дадат стручно мислење, кој се и колку коштаат тие модели.
Слободно исправете ме.
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Епа еве има ефтини! 500-1000евра има клима. Па толку даваш за дрва или повеќе? Башка и субвенции имаше од 1000евра.

Да не се залажуваме дека е до цената на климите. Не е. До погрешни сфаќања е. И секако до крадење дрва.
Сеуште има субвенции иако се премногу глупаво смислени, ти дај си од џеб 1000еуро после ќе ти ѓи вратиме??? ( ако ти ѓи вратат на коњ си ) можеше подобро да се изведе однеси шпорет добиј ваучер за клима или префрлање пари одма а не вака.. а да прашам дали некој воопшто добил пари назад ?
Автоматски споено мислење:

Се слагам, има за 500€ - кинески, има за 1000€ - јапонски. Исто и за промена во размислувањето се согласувам.
Научниит труд од м-р Кокотов беше токму за едукација и подобрување на свеста кај нашите сограѓани. Јас бев убеден дека тоа е очигледно. Се прашувам каде сум бил нејасен или сум згрешил, кога вие искусните членови не сте го препознале.

Би сакал да обрнам внимание на идните корисници дека ДОБРА клима која би греела една просторија од 30 м2 , на -10 Целзиуса , со нови прозорци и изолирана фасада, не е ефтина.
Би ги замолил постручните од мене да дадат стручно мислење, кој се и колку коштаат тие модели.
Слободно исправете ме.
Има табела за екстра клими до 52000 која колку топлина дава до -15 табелата е од тигарче.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Би сакал да обрнам внимание на идните корисници дека ДОБРА клима која би греела една просторија од 30 м2 , на -10 Целзиуса , со нови прозорци и изолирана фасада, не е ефтина.
Би ги замолил постручните од мене да дадат стручно мислење, кој се и колку коштаат тие модели.
Слободно исправете ме.
Ухх. Комплетно погрешно. И спротивно. Комплетно изолиран простор има многу мали побарувања на топлина. Па и некоја entry level модел која нема големи капацитети на минусни температури може да задоволи.

Земи ми на пример комплетно не-излирани 30м2 и комплетно изолирани 30м2. Разликата во побарувањето на топлина е очигледна.
30*5,2*30=4,6KW за комплетно неизолиран. 30*2,1*30=1,9KW.

4,6KW на -7 може да испорача 5ка и тоа квалитетен модел. 1,9KW испорачува и Haier Tundra од 23.000 и тоа многу над 1,9KW.

Проблемот настанува кога излирањето не е едноставна опција, и кога дополнителното изолирање всушност повлекува многу поголема инвестиција од самиот трошок за изолирање.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ухх. Комплетно погрешно. И спротивно. Комплетно изолиран простор има многу мали побарувања на топлина. Па и некоја entry level модел која нема големи капацитети на минусни температури може да задоволи.

Земи ми на пример комплетно не-излирани 30м2 и комплетно изолирани 30м2. Разликата во побарувањето на топлина е очигледна.
30*5,2*30=4,6KW за комплетно неизолиран. 30*2,1*30=1,9KW.

4,6KW на -7 може да испорача 5ка и тоа квалитетен модел. 1,9KW испорачува и Haier Tundra од 23.000 и тоа многу над 1,9KW.

Проблемот настанува кога излирањето не е едноставна опција, и кога дополнителното изолирање всушност повлекува многу поголема инвестиција од самиот трошок за изолирање.

Одма да кажам, дека вакви написи ни се потребни.
Јас напишав, изолирана фасада, не - комплетно изолирана, и напишав на -10 степени.
Не спорам , не дискутирав колку топлинска загуба ќе има просторот на таа температура.
Целта беше да, сите идни корисници почнат да пресметуваат, барем отприлика, пред да се решат за некој модел, колку им е потребно да е моќна климата.
Благодарам за учеството.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Друже ако имаш просек 700W х просечен COP од 4 да земеме, (5,1 е SCOP за Amberot за целата сезона кога се вклучени и многу потопли месеци, октомври, ноември, март, април) излегува дека ти во најладниот месец имаш потреба од само 2,8KW. Практично невозможно од мое искуство. И јас имам сличен простор кој го имам многу пати опишано, и знам дека 2,8KW на час во јануари се научна фантастика. И мислам дека сите што имаат толку голем простор ќе се сложат со тоа.

Дали сакаш да направиме една пресметка во knaufterm за топлотните загуби? Ако детално ми го опишеш просторот јас ќе се потрудам да направам за викендов па ќе може заеднички да ја разгледаме.
toj nema izolirana fasada,ama zidarijata mu e so 25 yitong blokovi isto zamenuva kako kvalitetna izolacija(toa ne go spomnuva sega) so sto se dobiva pogrsnaslika deka Amberot vo 41 m2 trosi malce
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Одма да кажам, дека вакви написи ни се потребни.
Јас напишав, изолирана фасада, не - комплетно изолирана, и напишав на -10 степени.
Не спорам , не дискутирав колку топлинска загуба ќе има просторот на таа температура.
Целта беше да, сите идни корисници почнат да пресметуваат, барем отприлика, пред да се решат за некој модел, колку им е потребно да е моќна климата.
Благодарам за учеството.
Dobro izoliran 60W/m2, sredno izoliran 100W/m2, neizoliran 160W/m2
Najprosta matematika.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
toj nema izolirana fasada,ama zidarijata mu e so 25 yitong blokovi isto zamenuva kako kvalitetna izolacija(toa ne go spomnuva sega) so sto se dobiva pogrsnaslika deka Amberot vo 41 m2 trosi malce
Onda @zlatko_ti412 treba da ima em youtong25 i plus 20cm izolacija stom tvrdi deka se gree (iako ne go vidovme toj moment u koj mod e) so 60w so klima od 90k.
Za 90k ke ja izoliram sobata i ke kupam klima od 20k
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Onda @zlatko_ti412 treba da ima em youtong25 i plus 20cm izolacija stom tvrdi deka se gree (iako ne go vidovme tia) so 60w.
ts01 veli deka amberot mu e vo neizoliran prostor,a ima pstirano sliki mi se cini deka zidarijata mu e so joutong blokovi,i veli eka vo neizoliran prostor gree so a cel mesc potrozil toku i tolku,kw .Zatoa velam se dava iskrivena slika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom