Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Не, нема поглупава работа од гелон за дезинфекција. Двеста пати на ден мијам раце ама тоа не го ставам на раце.
Не влегувам во Тинекс заради тоа. Пак почнаа со прскање на влез, ќе фатиме некој болести на раце, од тоа средствата за дезинфекција.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ќе ти смени тоа што коронавирусот е поконтагиозен од обичниот грип и ќе седиш дома. Ако си од оние што не веруваат или мислат ова е измислено, во секој случај ништо нема да ти смени :toe:
Нема да ми мени, пошо при симптоми, фала богу дека ќе се затворам во соба две недели, па потоа ќе барам тест за да знам дали смеам да излезам.

Ама при симптоми никако не ми треба, не ми менува дали е сезонски или Ковид.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Изгледа сме во економска криза, а?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Сега сте во изолација? Фирмиве многу индивидуални одлуки носат во вакви случаеви...
решение за изолација мислам дека само на еден му дадоа, тој е тој што бил во канцеларија со двајцата заболени, другите своеволно се изолираме.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
Каков полициски час и затварање уште сега во октомври месец.
Ако веќе ептен излезе од контрола ситуацијата, евентуално да може да си дозволиме во јануари некој период од 10 - 14 дена, ама тоа во ептен краен случај.

Ги искористивме прерано џокерите за седење дома и неработење, не ми е јасно како може некој уште ова да го смета како опција. Приходите во буџетот од ДДВ, данок на доход и придонеси вртоглаво се намалија, а од друга страна трошоците на државата за се што е во јавен сектор и пензионери еден денар не се намали.

Знам дека е лесно со редовен и сигурен приход кој никако не се намалува да сака некој да си седи дома и да одмара, ама ова може да биде прифатливо за луѓе со решение за работа на неопределено време во државна служба.

За сите други е рамно на самоубиство.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Не е баш така, голем дел на луѓе работат во фирми/институции со дневна интеракција со куп луѓе. Не е баш етички да си го сееш вирусот и да си нагаѓаш имам или немам. Што ако имаш некој во близина со компромитиран имунитет или е на имуносупресиви? Не одат сите да се тестираат само зошто се хипохондрици иако има доста и такви.
Си направија фирмиче со тестовиве како со паркинзите и тоа е тоа.
Не само што не е етички, туку повлекува и кривична одговорност!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Не само што не е етички, туку повлекува и кривична одговорност!
Фирмиве бајги лабави беа со тоа, се дури заради многу болни не мораа да затворат на неколку недели. Сега гледам одма отказно решение за тие што не одговорно ќе се шетаат со симптоми.

Не реагираат уште сите фирми така, оти му нема дојдено до глава, ама кога ќе ги удри по џеб од неработење една две недели, ќе се намали тоа.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
За да се воведе полициски час или карантин потребна е законска регулатива. Постои ли таква?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
@CoolIris пошто сум тапа за медицина и ти преставуваш за мене експерт,па би сакал да ти поставам едно прашање,пошто гледам цело време ти и уште 2-3ца ја вртите на сентиментална база,кажи ми овие луѓе што починаа и што ке починат од Ковид19,уште колку ке живееле да не беше Ковидов? Уште месец,пола година или колку? До првиот грип? До прва настинка? До кога лебати?
Автоматски споено мислење:

Јас не можам да раберам,на форумов има луѓе школувани,интелегентни,како уште не сфаќате дека најголем дел од починатите од Ковидов секако ке починеле на прва наредна болештија.И колку животи ке спасат ако воведат полициски час,карантин? Ма немој да не јебете бре
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Јас не можам да раберам,на форумов има луѓе школувани,интелегентни,како уште не сфаќате дека најголем дел од починатите од Ковидов секако ке починеле на прва наредна болештија.И колку животи ке спасат ако воведат полициски час,карантин? Ма немој да не јебете бре
Не сме среден век, па да реагираме така.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
@CoolIris пошто сум тапа за медицина и ти преставуваш за мене експерт,па би сакал да ти поставам едно прашање,пошто гледам цело време ти и уште 2-3ца ја вртите на сентиментална база,кажи ми овие луѓе што починаа и што ке починат од Ковид19,уште колку ке живееле да не беше Ковидов? Уште месец,пола година или колку? До првиот грип? До прва настинка? До кога лебати?
Автоматски споено мислење:

Јас не можам да раберам,на форумов има луѓе школувани,интелегентни,како уште не сфаќате дека најголем дел од починатите од Ковидов секако ке починеле на прва наредна болештија.И колку животи ке спасат ако воведат полициски час,карантин? Ма немој да не јебете бре
Во Малта официјалната бројка е 45 смртни случаеви.
Од тие 45, дури 43 се луѓе постари од 75 години. Имаше и 4-5 случаеви на лица со возраст од 95 и 94.
Вчера прочитав некаде во некој си коментар на фб дека некој човек во Македонија му пукнала аортата (?), умрел и му направиле корона тест, излегол позитивен. Нормално, го пишале како умрен од корона.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.743
Мислам дека некои луѓе поарно што си заминале од Македонија.
немаш појма колку си во право, нема секој стомак да го живее тоа секојдневие меѓу бескичмен народ.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
30 дневно ново заболени- карантини по 4 дена, полициски часови, што не.
500+ дневно ново заболени- не размислуваме за карантин и полициски час.
НЗС- Министерство за здравство на северна Македонија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom