Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
@Anon е до тоа било... епа прашај ги пријателите /колеги да ти даваат пари за тестирање при секоја настинка до крајот на пролетта или летото...
Ќе те фатат на цака „не се грижиш за останатите...“
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Да, да одма за еден час те праќат на тестирање (y)

побрзо НАСА ќе те лансира за на Марс, одколку тој алгоритамот да го поминеш:icon_mrgr:,
и ако случајно го поминеш ќе почекаш едно недела дена да те тестираат, па уште толку за резултатот.

И кога имаш паничар што гаќите му се тресат од страв (како на @Anon), приватните болници ќе си жнеат по 200 евра од тест.
А што ќе промени позитивен/негативен тест?

Фактичката состојба ќе биде дека си заразен од нешто, терапијата за ковид ко што знам не е нешто поразлична од таа за сезонски.

Ќе треба да седиш дома к да го прележиш, ниеден тест нема да го мени тој факт.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Јас не сум паничар и гаќите не ми се тресат од страв.
Не ни сакам да се тестирам освен ако не развијам посериозни симптоми.
И онака не се знае црно на бело што се препорачува и што е ефективно за коронава. Самата терапија е ептен слична како и кога се третираат други слични болести. Најчесто е времето тоа што лечи :)
Проблемот настанува што колеги ќе ме замараат да се тестирам за да „знаат на што се“...
Брат и да се тестираш, немој да очекуеш дека некој ќе ти помогне у лечење од доктори или СЗО или не знам кој. По мое искуство воден и слично, и да имате температуру, кој ги ебе, какво тестирање, какви глупости, само ќе те вржев сас решење у едну собу 20 дна. Ја што дека доби решење, што дека се тестира позитиван, никој нити ми се јави, нити ме контролира, ни полиција, ни СЗО, можеше да се шетам колко сакам, куде сакам, чак што више за едн ебан сумамед мораше да гу молу матичну да ми препише, тој не се пило превентивно, све апчиња и начин на лечење ти е оставено сам на себе и тој што читаш по нет, никога не га гајле, само гледав да те теститрав позитиван и туј се њино завршуе, тија од СЗО ќе ти се јавив и за 5 мин е завршен разговор.
И ја мислеше дека функционира нешто, макар сас жив зор, дива лига е, хаос е, препуштени смо сами на себе, а чим е такој, подобор не се тестирај, довољно си свесан и паметан да се изолираш и како да се понасаш ако веќ сумњаш на корону.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.712
Јас не сум паничар и гаќите не ми се тресат од страв.
Не ни сакам да се тестирам освен ако не развијам посериозни симптоми.
И онака не се знае црно на бело што се препорачува и што е ефективно за коронава. Самата терапија е ептен слична како и кога се третираат други слични болести. Најчесто е времето тоа што лечи :)
Проблемот настанува што колеги ќе ме замараат да се тестирам за да „знаат на што се“...
Јас пред месец дена температура кренав само, никакви други симптоми и се запна матичната требало тестирање. А од работа бараа да не се тестирам :pos:
Инаку баш ќе ти кажував нешто ама јбг сега, опорави се прво па ќе ти кажам потака. Да не те носам на душа :D
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Иначе, еве едно непопуларно мислење
БРОЈКИТЕ СЕ ПОРАДИ ОТВАРАЊЕ НА ШКОЛИТЕ И ГРАДИНКИТЕ

Кога ќе се размисли оваа опција има смисла, 16ти сме преносливоста е до 14 дена а 2-3 дена се потребни за покажување на симптоми, ние последнава недела растур правиме.
@Black Knight немаше корона на лето бе... тогаш се си беше ок ваучери за посети итн... Ако навистина е опасно зошто се делеа ваучери? Наместо ваучери државата можеше дирекно на сметка на граѓаните да пушташе повеќе пари, а за туризмот директна државна помош..
Само мене најмногу ме чуди... наеднаш на почетокот на летото се се стиши, сега сите држави наеднаш заболени...
За dj-и против сум да бидат забранети.. зошто? Па и на лето си беа внатре џускаа и сега се внатре? Што има разлика? По протоколи зборувам...
За рестриктивни мерки нема потреба само доволно е забрана за патување /напуштање на друг град.. То требаше до сега да си беше.. А не одете џускајте се во друг град нема корона..
Поздрав
Не може да затворат напуштање на град кога за ебан документ за работење на фирмата мораш да одиш до 5 државни установи и уште толку министерства, а погоди кај се сите министерства, у факинг Скопје се е напикано.

За секоја ситница од Куманово не прераќаат директно во Скопје, така дс тос затворање на градови не фунцкионира, башка што едно е Дебар друго е да мораш да пазиш на сите градови, немаме капацитети за тоа.



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се рушиа пари праење овие со тестовиве бе што ви е.

Само незмам што потреба сам на своја рака да се тестираш, ако имаш симптоми, јави на матичен, ќе те упатат каде треба.

Ако си со лесна слика ќе си го ладиш дома две недели, ако си со компликации ќе те соберат во клиника и тое.

Ако, од чиста мира правиш тест, нека те бричат.
Не е баш така, голем дел на луѓе работат во фирми/институции со дневна интеракција со куп луѓе. Не е баш етички да си го сееш вирусот и да си нагаѓаш имам или немам. Што ако имаш некој во близина со компромитиран имунитет или е на имуносупресиви? Не одат сите да се тестираат само зошто се хипохондрици иако има доста и такви.
Си направија фирмиче со тестовиве како со паркинзите и тоа е тоа.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Споредба на починати од Ковид19, Македонија-
Шведска.
Како што гледам, исти сме. Ама само последниот ден. А Шведска имаше малку повеќе жители (5-6 пати).
КК.png
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Споредба на починати од Ковид19, Македонија-
Шведска.
Како што гледам, исти сме. Ама само последниот ден. А Шведска имаше малку повеќе жители (5-6 пати).
Прегледај го приврзокот 270647
Па помножи ги бројките за Македонија x5 и тогаш ќе го добиеш правиот сооднос кој колку успешно се справува :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Споредба на починати од Ковид19, Македонија-
Шведска.
Како што гледам, исти сме. Ама само последниот ден. А Шведска имаше малку повеќе жители (5-6 пати).
Прегледај го приврзокот 270647
Ама ние сме сиромашни, ни требаат пари, затоа фазла пријавуваме, за да земиме по 2000 еур од умрен од СЗО.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Веќе е илузорно да размислуваме кој е одговорен, кој е крив, што требало да се направи, зашто не било направено....а власта поима нема ниту како да се однесуваат, ниту што да превземат....едноставно блокирани се.
Се движиме по една стрмна патека со преку 20% позитивни, имаме премногу смртни случаи во компарација со регионот. Ја надминавме бројката на 500 нови дневно, болниците се веќе полни, медицинскиот кадар што го имаме е бројчано мал и преморен.
Прашање на денови е кога болничките капацитети ќе се преполнат, бидејќи ниту здравствените власти предлагаат ригорозни мерки, ниту населението ги почитува основните мерки за заштита.
Македонија нема капацитет за да го издржи ова темпо.
Бројот на новозаразени рапидно расте, треба ли да стигнеме до 1000 дневно за да сватиме дека се неопходни ригорозни мерки.
Карантин не сакам ни јас, ни било кој....но не ни бега.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Веќе е илузорно да размислуваме кој е одговорен, кој е крив, што требало да се направи, зашто не било направено....а власта поима нема ниту како да се однесуваат, ниту што да превземат....едноставно блокирани се.
Се движиме по една стрмна патека со преку 20% позитивни, имаме премногу смртни случаи во компарација со регионот. Ја надминавме бројката на 500 нови дневно, болниците се веќе полни, медицинскиот кадар што го имаме е бројчано мал и преморен.
Прашање на денови е кога болничките капацитети ќе се преполнат, бидејќи ниту здравствените власти предлагаат ригорозни мерки, ниту населението ги почитува основните мерки за заштита.
Македонија нема капацитет за да го издржи ова темпо.
Бројот на новозаразени рапидно расте, треба ли да стигнеме до 1000 дневно за да сватиме дека се неопходни ригорозни мерки.
Карантин не сакам ни јас, ни било кој....но не ни бега.
Карантин не е решение.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Болниците се веќе преполни, работата е што порано можеа да си дозволат да хоспитализираат и луѓе со средна слика, а сега само тешките случаи. И политичарите, нормално :D Ако политичар крене температура, одма има кревет за него. Го јадат и луѓето од другите градови, затоа што во Скопје ги трансферираат кога доаѓаат пред смртна постела.
Се нема контрола веќе, само со некакви локдауни, привремено би го растеретиле системот, но повторно ќе се враќаме на старото, додека трае зимава. Дебилите цело лето го имаа да обучат кадар, да се преструктурираат, да ги направат тие монтажни болници, не се прават тие работи кога ќе дојде јајцето на газот.
Во моментов, лично познавам барем 50тина позитивна, но за среќа никој нема поизразени симптоми. Вчера татко на другар излезе позитивен од нигде никаде. Убаво е да извадат податок каква е јачината на вирусот во моментов. Колку се без симптоми, колку завршуваат на клиника. Нормално е на повече заразени да има повеќе со потешка слика и повеќе мртви, но просекот се задржува некако, односно јачината е слична како летото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom