Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
СЗО во овој момент и со оваа ситуација се изгубени и не знаат кај тераат. Немаат став ама баш за ништо. Во некои моменти нивните препораки беа како заканувачки. Им следи страшен ремонт и целосно реформирање. Нека прават што сакат вака и во овој состав не оди. Од 2000 година имаат повеќе неуспеси за разлика од порано кога светот се солидаризираше и заедно победи една вариола вера и други состојби. Стратегијата на СЗО не им одеше и сеупте не им оди со ХИВ, Маларија каде белеѓат неуспеси и поракј толку фрлени пари истрашувања и се ис сешто. Со Ковид се целосно побудалени и не знаат кај тераат. Нешто слично беше и 2009 година во која беа и тужени. Потезите кои ги водат укаѓуваат повеќе на политичка организација отколку здравтсвена во овој момент. И ке мора да дадат објаснувања кои сите и те како едвај ги чекаат во врска со состојбата која го парализираше цел свет.
За било какви забелешки контактирај не тука https://www.who.int/about/who-we-are/contact-us
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.823
Поени од реакции
15.755
@santelli вака испаѓа дека секој позитивен е, којзнајт што тестови се..
Или то им е целта можеби со сила позитивен да те напрает..
Исто ко сообраќајкава во охрид се чукнале и им напрајле тест! ало што к.. тест да ти напрает што има врска тоа (на лице место)
Првиот тест позитивен им бил, вториот не!
Е ај де после во ова верувај ти!
прават тест на секој кој треба било што да оперира или е повреден па треба да се интервенира, демек медицинските лица да се заштитат, ДРУГ е протоколот ако е позитивен ??
А на забар да оди човек забен камен да чисти треба 4000 за тест да даде прво ???
Автоматски споено мислење:



eve go od vcera, tuka e covekot.
ке има и Кластер ИЗБОРНИ ПРОСЛАВИ, еве во Хрватска имаа пред нас избори, имаат таков кластер...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
А на забар да оди човек забен камен да чисти
ти треба 4000 за тест да даде прво ???
Автоматски споено мислење:
Прашалник и мерење температура. И гаргара со пероксид
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Сега кога возев накај работа.....ме сопира рутинска контрола на Партизанска во Карпош.
Едниот џандар што ми побара документи шипурка без маска, јас само што пуштив четри жмигавци, пред да спуштам стакло си ја ставив маската....шипурката кабрио.
Му викам господине заштитна маска....ми вика ти имаш. Му одговарам....и вие треба да имате согласно Уредбата за носење на лична заштита.
Ме гледа љуто....ми вика сакаш казна да ти пишам? Го прашувам за што, каков прекршок направив?
Уште поодвратно почна да ме гледа и извлече една пожолтена маска од џеб и ја стави на лице.
Племе диво....во таа униформа ја претставува Македонија.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.471
Поени од реакции
68.818
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сега кога возев накај работа.....ме сопира рутинска контрола на Партизанска во Карпош.
Едниот џандар што ми побара документи шипурка без маска, јас само што пуштив четри жмигавци, пред да спуштам стакло си ја ставив маската....шипурката кабрио.
Му викам господине заштитна маска....ми вика ти имаш. Му одговарам....и вие треба да имате согласно Уредбата за носење на лична заштита.
Ме гледа љуто....ми вика сакаш казна да ти пишам? Го прашувам за што, каков прекршок направив?
Уште поодвратно почна да ме гледа и извлече една пожолтена маска од џеб и ја стави на лице.
Племе диво....во таа униформа ја претставува Македонија.
сеа ќе ти дојде џандарон од темана за полиција и магично ќе успее да го одбрани и овој деген што те сопрел
Автоматски споено мислење:

Епа после 2 недели лежење во кревет... :/
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дозволено е брачен пар заедно без маска да се возат во кола или и тоа зависи од расположението на полицајците?

Мои блиски ми кажаа дека се казнети.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Дозволено е брачен пар заедно без маска да се возат во кола или и тоа зависи од расположението на полицајците?

Мои блиски ми кажаа дека се казнети.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Доволено е, незнам зошто би ги казниле...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Дозволено е брачен пар заедно без маска да се возат во кола или и тоа зависи од расположението на полицајците?

Мои блиски ми кажаа дека се казнети.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Али дечко и девојка не е дозволено, казнуваат....
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Ај кај и да е ќе ја ставиме короната под контрола од Понеделник


Поради тоа, од понеделник ги најави протестите под мотото „Избори ДА, крадење НЕ“ кои ќе започнат во 18 часот во паркот во скопски Чаир, а ќе се маршира до канцелариите на Европската унија и Државната изборна комисија.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ај кај и да е ќе ја ставиме короната под контрола од Понеделник


Поради тоа, од понеделник ги најави протестите под мотото „Избори ДА, крадење НЕ“ кои ќе започнат во 18 часот во паркот во скопски Чаир, а ќе се маршира до канцелариите на Европската унија и Државната изборна комисија.
Значи јако ќе ни се доразгори Скопје.....ШИПУРСКИ КОРОНА МАРШ....весело ќе биде.
Дефинитвно Албанците треба да освојат Гинисов рекорд за ширење зараза, без конкуренција.
Па вака ние до есен ако преживееме со сите нивни фешти....на коњ сме....племе гадно
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.823
Поени од реакции
15.755
Али дечко и девојка не е дозволено, казнуваат....
мислам дека законот кажува до 3 Лица со исто живеалиште или 2 лица + 2 мали деца ... е сега ако фамилијата има 2 полнолетни деца, веројатно НЕ СМЕЕ сите во една кола ???
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Нови 137 заболени од Ковид-19

Во последните 24 часа регистрирани се 137 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1437 тестa.

Истовремено, 131 пациент се излекувани, а починаа 10 пациенти позитивни на Ковид-19.

Со ова вкупниот број позитивни случаи во земјава, од почетокот на епидемијата, достигна 9547, а починале 442 пациенти.


Премногу починати :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom