Коронавирус (COVID-19)

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.783
Поени од реакции
9.685
Иде Дојчланд, џабе ја критикувавме Меркел, во право беше уште одма, не карантини, што сакаат нека стават, нема сопирачка. Ќе дојде време кога ќе мора да се одлучи дали ќе се оди во банкрот тотален или да се укинат мерките.
Од понеделник неколку фабрики во Швајцарија се отвараат повторно за работа после скоро 3 недели неработа. Полека полека работите ќе мора да се нормализираат, вирус или не
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ме немаше една недела морав да одморам од црни вести. Иначе бев во Систина, направив Игм и игг тест заедно со вереницата. Таа е негативна, кај мене Игм антителото е позитивно, му се јавувам на матичниот доктор ми вика ако немаш симптоми нема тест. Немам температура, болка ништо, налце анксиозност ради ситуацијава нормално. И сеа шо да правам неќат ни да ме тестираат?
Прашањето е колку е квалитетен и специфичен тој тест во Систина. Ако претпоставиме дека тестот е исправен за тој специфичен вид на вирус, тогаш нема дилема дека си позитивен што не мора ништо лошо да значи,ИГМ не може да се створи во организмот сам по себе, тој е само одговор на одредена инфекција.ИгГ немаш затоа што е почетна фаза и ке го имаш после една недела.Откако ќе створи организмот игг антитела тоа значу дека 2-3 години најмалце ќе имаш имунитет за тој вирус.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.850
Поени од реакции
35.268
Вирусот го напаѓа срцето, а со последни аутопсии се приметени и промена на мозокот кај починатите кои биле заразени со Корона.
... не срцето, туку изгледа навлегувал во организмот вешто убивајќи ги сите леукоцити и целосно имунолошкиот одговор на телото се блокирал и потоа изгледа следна крајна фаза била во клетките на нервниот систем конкретно блокирајќи го центарот за дишење во мозокот со што се прекинувало дишењето и настапувајќи смрт, не сакам да верувам во ова претпоставка, не сакав да ја спомнам сметајќи дека е фејк нјуз и непожелна за денешнава паника, ама како што се гледа од медицински искуства да пациенти не реагирале на респираторната машина која треба да му помогне во дишењето напротив пациентот препознава опасност од истата се гуши и умира.... у ПМ, вирулетноста е голема, нападот е краткотраен и ефективен, вирусот за кратко време направил крш ни светото дефинитивно им избегало нешто од лабораторија! :(
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
... не срцето, туку изгледа навлегувал во организмот вешто убивајќи ги сите леукоцити и целосно имунолошкиот одговор на телото се блокирал и потоа изгледа следна крајна фаза била во клетките на нервниот систем конкретно блокирајќи го центарот за дишење во мозокот со што се прекинувало дишењето и настапувајќи смрт, не сакам да верувам во ова претпоставка, не сакав да ја спомнам сметајќи дека е фејк нјуз и непожелна за денешнава паника, ама како што се гледа од медицински искуства да пациенти не реагирале на респираторната машина која треба да му помогне во дишењето напротив пациентот препознава опасност од истата се гуши и умира.... у ПМ, вирулетноста е голема, нападот е краткотраен и ефективен, вирусот за кратко време направил крш ни светото дефинитивно им избегало нешто од лабораторија! :(
Немојте не се брукајте со вакви глупости, бриши си го постот да не тие е срам после.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.850
Поени од реакции
35.268
Немојте не се брукајте со вакви глупости, бриши си го постот да не тие е срам после.
...дај Боже јас да се брукам ...и да бидат глупости и да ми биде срам, одозгора и ќе частам ручек! (y)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.782
Поени од реакции
83.419
Куманово одамна требаше да оди под карантин како Дебар, само локални продавнички и аптеки да работат... али неспособниве што носат одлуки (а до вчера викаа дека нема потреба да се затвори градот) им соопштија денес во 15 часот дека 2 дена ќе нема да мрдаат од дома, значи буквално 5 до 12 им кажуваат, да незнаат луѓето ни да се подготват.

Не бе, ич не се испаничени чим вака носат одлуки...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498
Како може бе ваква непрофесионалност од самото министерство? Како може да го броиш во починати лица двајца со тест кој не е готов ? Страшно, жими се делува како новинар да пушта кликбејт наслов.
Што те чуди, неќна сите видовме како vlada.mk имаше статија со скриншотови од ВАЈБЕР.

Пу!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.806
Куманово одамна требаше да оди под карантин како Дебар, само локални продавнички и аптеки да работат... али неспособниве што носат одлуки (а до вчера викаа дека нема потреба да се затвори градот) им соопштија денес во 15 часот дека 2 дена ќе нема да мрдаат од дома, значи буквално 5 до 12 им кажуваат, да незнаат луѓето ни да се подготват.

Не бе, ич не се испаничени чим вака носат одлуки...
гледат што праи Волчиќ и подоцна го копираат...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.228
Поени од реакции
108.093
Огромна непромисленост од страна на Владата со карантинов за Куманово, повеќе паника и гужви создадоа отколку обратниот ефект што треба да го има мерката. Не дека не се слагам со карантинот, ама не може во 5 саат да објавиш дека од 9 вечер следните 2 дена скроз е во карантин целиот град. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom