Коронавирус (COVID-19)

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.500
Поени од реакции
2.627
Pocna veke da me nervira Venko so negovite kratki i diplomatski odgovori...Zosto ednostavno ne odgovori dali davaat rezultat lekovite bidejki pomina nedela dena kako sto i on kazuvasw...On ne kazuva ni ne ni da ni mozebi ni nisto....
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас не сум многу по теории на заговор, ама тешко некој дека ќе ме убеди дека вирусов не е направен од човечка рака. Видеово беше ставено овде и пак ќе го ставам ако некој не го видел.

Брат, не верувам ни јас дека сите работи се случајности ама како лаик (а 99.99999% од членовиве на форумов сме) мислам дека треба да намалиме со шпекулации и претпоставки пуштени од рука.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Не се тестираат сите мртви дали имаат корона, туку тие што се сомнителни. Зошто?
Многу едноставно, за нивните примарни контакти да се заштитат и да не се шири вирусот.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.500
Поени од реакции
2.627
Pocna veke da me nervira Venko so negovite kratki i diplomatski odgovori...Zosto ednostavno ne odgovori dali davaat rezultat lekovite bidejki pomina nedela dena kako sto i on kazuvase...On ne kazuva ni ne ni da ni mozebi ni nisto....
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.565
Поени од реакции
16.403
Да, баш сега збори министеров, ама ова се најавува со време. Сеа ќе се испотепаат луѓе по продавници.
Да не стварам паника, ама при ескалација и со Скопје иста прича е за очекување - денес има многу нови, вечер затварај цел град.
Eпа мора на плоштад да се собираат и мора пензионерите да се гураат пред банки, abe nema koj da im odnese penzii, nema koj, nivnite gi kradat бла бла бла. Никој не ги криви што отишле да земат, него што на метар квадратен се собрале пет души...
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Чул те Господ





Кумановец почина на клиника во Скопје, се чекаат резултати од тестот за корона

Според информации на Алсат, 70-годишен кумановец доцна синоќа починал на скопските клиники откако со возило на брза помош бил донесен од Куманово.

Тој имал проблеми со срцето и висок крвен притисок, но му било земен и контролен брис за да се види дали можеби причина за смртта а коронавирусот.
За брзо очекувам вести од типот - загина лице во сообраќајна несреќа, се чекаат резултати дали причинител е корона вирусот
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Сумљиво е што градоначалникот на Куманово уште претходната недела кажа да се стави Куманово под карантин. Најверојатно имало некакви навестувања дека има многу заболени таму, а зошто не се реагираше порано е прашање. Не може од сите градочалници во државава само еден да сака карантин на својот град и баш кај него ова да се случи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.267
Поени од реакции
18.092
Поради ваквите случаи, како жената од Куманово и сега починатиов, сум убеден дека во сите држави многу смртни случаи се препишуваат на Корона, иако не се протврдени со обдукција причините за смртта. Само си билдаат бројка за поголема паника. Кој курац сеа секој смртен случај, без разлика дали се работи за срцев удар, или некоја друга работа, ќе се тестира за Корона, а ако испадне позотевен ќе се препише смртта поради вирусот. Нека прават обдукции, па нека докажат од што настанала смртта.
Во Италија, се утепаа од кукање дека сите капацитети им се полни, болните лежат у ходници, а снимката од болницата во Болоња покажува нешто сосема друго. Зјае празна.
Во Англија видеото со докторите што ги известуваат станарите дека човек од нивната зграда умрел од Корона, а луѓево го виделе човекот 5-10 минути предходно, како збори и оди со двајца полицајци, во пијана состојба ако не се лажам, уште еден пример за лажните информации со кои се труе народот.
Поентата ми е дека бројките и на заразени и на смртни случаи не е реална, а се ствара голема паника. Освен за вирусов, за ништо друго не се известува на медиумиве.
Дали е вирусов реален? Да. Дали треба да се почитуваат мерките? Треба. Али намерната паника која ја создаваат медиумите глобално и нереалните бројки, само им покажуваат на луѓето дека нешто друго во позадина се одвива.
Кај нас медиумите секоја смрт ја поврзуваат со вирусот, уште пред да испадне соопштение од министерство, а не се санкционирани за тоа.
Иначе читав изјава на некој доктор од Србија за меркава за забрана на старите лица воопшто да не смеат да излегуваат од дома и објаснуваше човекот дека после тоа, кога ќе престане мерката да важи, на многу од нив ќе им биде уништен имунитетот, што ќе бидат загрозени и од посилна настинка и дека повеќе луѓе би починале како последица на тоа него од вирусот.
Вирусот го напаѓа срцето, а со последни аутопсии се приметени и промена на мозокот кај починатите кои биле заразени со Корона.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.363
Едно прашање, тие што биле ставени на распиратор, успеал некој да се опорави, или ако стасаш до распиратор, црно ти се пишува?
Наводно, за 20% од нив - не.
Но, маски за кислород не треба да се мешаат со машини за дишење.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Еве пријатели, конкретна споредба на бројки. Извор е The Economist. Претпоставката е дека бројката на мртви од вирусот е потценета, не преценета. На кратко, бројот на умрени во март 2020 е повисок од лани, но не само заради смртни случаи од корона туку и заради смртни случаи кај кои не е наведена короната како причина иако постои основано сомневање дека Е причина. На страна од тоа, има луѓе кои индиректно настрадале бидејќи во болниците немало место за нив поради тоа што капацитетите биле преполни со пациентите болни од корона. Врти-сучи пак не држи никако муабетот дека “бројот на смртни случаи е ист како лани”.

52C1AA8D-078B-4156-B2EA-40F1B29E66DC.jpeg

Во случај да не се отвара линкот:
Official death tolls for covid-19 may exclude people who died before they could be tested. They also ignore people who succumbed to other causes, perhaps because hospitals had no room to treat them. The latter group has been large in other disasters.

L’Eco di Bergamo, a newspaper, has obtained data from 82 localities in Italy’s Bergamo province. In March these places had 2,420 more deaths than in March 2019. Just 1,140, less than half of the increase, were attributed to covid-19. “The data is the tip of the iceberg,” Giorgio Gori, the mayor of Bergamo’s capital, told L’Eco. “Too many victims are not included in the reports because they die at home.”
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Јас не сум многу по теории на заговор, ама тешко некој дека ќе ме убеди дека вирусов не е направен од човечка рака. Видеово беше ставено овде и пак ќе го ставам ако некој не го видел.

не мора да е направен вирусот во лабос, но поради чепкања во тие работи и злоупотребување на вирусите, мислам за изработка на разни вакцини, се влијае неприродно на нив...башка заагадување и сите нови технологии влијааат на природниот тек....исто и експериментирање со користење на сите можни лекови сега може да го направи вирусот уште посилен, како што настанаа и супер бактериите...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.363
^^Тоа е работата, никој не глеам дека обраќа пажња на некоронски морбидитет кој ќе рипне затоа што здравството не може да одговори на вообичаени предизвици.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Pocna veke da me nervira Venko so negovite kratki i diplomatski odgovori...Zosto ednostavno ne odgovori dali davaat rezultat lekovite bidejki pomina nedela dena kako sto i on kazuvase...On ne kazuva ni ne ni da ni mozebi ni nisto....
Зошто да каже дали даваат резултати? За да оној кој го има превентивно сам си глуми матичен, си го препише тој лек и се отруе?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Eпа мора на плоштад да се собираат и мора пензионерите да се гураат пред банки, abe nema koj da im odnese penzii, nema koj, nivnite gi kradat бла бла бла. Никој не ги криви што отишле да земат, него што на метар квадратен се собрале пет души...
колку што знам пензии идат на картица за секој. А тоа што идат во банка не мора да е за пензии туку за вадење кеш или уплати... а и не се сите таму во гужвата стари лица, па на сликите се гледа...а има и друго, лица <67, кој имаат време цел ден, сабајле иде да пазари у 9-10сат кога тие што се 67+ единствено можат да пазарат....
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Значи вака сеа,

бев у болница,да ги затвориме сите формалности околу срањево,некој тестови на плуќа ми правеа,мереа некој параметри и слично. Но нејсе.
Со некој од персоналот станавме ептен блиски. Договривме и ѓезме за на крај на мај )))))
И му викам денес,доктор кажи искрено,толку ли е сериозна работава.
Се насмеа и ми вика,не посериозно од остар сезонски респораторен вирус ))))
Дадов согласие ако има потреба да учествувам во тесторањето на новото лекарство..кое бај д веј веќе е у напредна фаза на тестирање..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom