Коронавирус (COVID-19)

Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Remdesivir

In late January 2020, remdesivir was administered to the first US patient to be confirmed to be infected by SARS-CoV-2, in Snohomish County, Washington, for "compassionate use" after he progressed to pneumonia. While no broad conclusions were made based on the single treatment, the patient's condition improved dramatically the next day,[7] and he was eventually discharged.[19]

Also in late January 2020, Chinese medical researchers stated to the media that in exploratory research considering a selection of 30 drug candidates, remdesivir and two other drugs, chloroquine and lopinavir/ritonavir, seemed to have "fairly good inhibitory effects" on SARS-CoV-2 at the cellular level. Requests to start clinical testing were submitted.[20][21] On February 6, 2020, a clinical trial of remdesivir began in China.[22]

On 17 March 2020, remdesivir was provisionally approved for use for COVID19 patients in a serious condition in the Czech Republic.[23]

On 18 March 2020, the first italian COVID-19 patient was succefully cured with remdesivir.
[24]

Знам дека се пишуваше тука за леков... ме радуваат последните 2 апдејта :oleee: .. Со лесно нека е...
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
edinstvena drzhava bez kovid-19 e Myanmar, so ZERO cases.
И?



Иначе околу статистики што си правите бајрам на мозок, и двете страни се у право.
Не е посериозен од обичниот но за обичниот имаме вакцини и имун систем и затоа не е толку заразен. Кај овој пошто немаме и се шири брзо битно е да не крахира здравствениот систем и само заради тоа смртноста ќе е поголема.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Sto poveke testiras toa poveke ke najdis
Да се прашував јас, би сакала да го знам точниот број, инаку која е поентата од сè ...

Инаку, лично настинав овде на планина (7 дена сум веќе), вчера грло ме болеше, денеска од наутро носот ми тече, ама немам температура. Се јавив на број од оние за симптоми, да прашам да не е корона, да не треба тест, дечкото многу љубезен, рече дека не е, и дека штом не сум била во странство скоро ниту сум била во контакт со некој заразен, а и немам температура - настинка е. :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Веке го избришав, ме претркаа веке.

@SK-92 Кај тебе како е ситуација знам беше во Малта?
За толку мала држава, 48 случаеви се премногу.

Ситуацијата не е добра воопшто, како и секаде во Европа.
Од денес се затворија баровите и рестораните.
Малтежаните од што се најлакоми на свет, до вчера ги оставаа туристите да се шетаат како сакаат само за да потрошат некој денар, иако имаа задолжителен карантин,никој не го контролираше тоа.
Арно ама, вчера една британка се пријави дека има симптоми и испадна е позитивна. Ден потоа затворија нели се, ама мислам дека малце закаснија.
Од Сабота се затвара и аеродромот само за пристигнувања. Се ургира тие што останале без работа да се вратат во своите држави. Тешко на тие луѓе со минималец кои и онака преживуваа во Малта.

Од финансиска гледна точка, иако јас лично не сум засегнат дека работам од дома и жена ми е на породилно...ама реално, останатите особено нон-еу кои работат во хотелиерство и угостителство стварно незнам како ќе го изгураат месец Април доколку ситуацијата продолжи со ова темпо или посилно.
Се делат откази масовно, владата не успева да ја контролира ситуацијата па дури и високи преставници излегуваат со изјави дека воопшто не им е гајле за странците кои живеат тука и дека приоритет имаат сите малтежани и нешто во стилот како нема да им се помогне на странците.
И јас сум малку загрижен затоа што од ден во ден цените се се поскапи, ама ако немам избор, ќе морам да си барам алтернатива.
Сигурно нема да бидам од тие што лесно би го депортирале во случај да почнат со депортации, зашто плаќам голем данок а и работам нешто што е во дефицит тука, ама верујте многу македонци и срби се заглавени и буквално без никаков план а ни финансии да се направи нешто.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
Да се прашував јас, би сакала да го знам точниот број, инаку која е поентата од сè ...

Инаку, лично настинав овде на планина (7 дена сум веќе), вчера грло ме болеше, денеска од наутро носот ми тече, ама немам температура. Се јавив на број од оние за симптоми, да прашам да не е корона, да не треба тест, дечкото многу љубезен, рече дека не е, и дека штом не сум била во странство скоро ниту сум била во контакт со некој заразен, а и немам температура - настинка е. :)
Глупости прашуваш искрено лесна им душа и што се смирени што ви одговараат на секакви прашања.
Како прво со самото тоа ти течел носот имаш симптоми на обична настинка.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Глупости прашуваш искрено лесна им душа и што се смирени што ви одговараат на секакви прашања.
Како прво со самото тоа ти течел носот имаш симптоми на обична настинка.
Zatoa postoi neli brojot. Vikaat ako imate simptomi kako na grip podobro javete se pa vo slucajov i kazaa deka (najverovatno) nema Corona pa ne mora da ide.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
На крузерон Дајмонд Принцес, гомила старци без медицинска помош, не им даваа да се искрцаат со недели, стапка на смртност 1%.

Во Италија со респиратори машини лекови болници доктори сестри...стапка на смртност 8%.

Наравоучение? Што подалеку од доктори
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Глупости прашуваш искрено лесна им душа и што се смирени што ви одговараат на секакви прашања.
Како прво со самото тоа ти течел носот имаш симптоми на обична настинка.
Може прашувам глупости, ама треба да знам, нели? :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
На крузерон Дајмонд Принцес, гомила старци без медицинска помош, не им даваа да се искрцаат со недели, стапка на смртност 1%.

Во Италија со респиратори машини лекови болници доктори сестри...стапка на смртност 8%.

Наравоучение? Што подалеку од доктори
сепак за да одиш со крузер треба да си поербап, а и не примаат живи мртовци, што ќе им праи ако приумрат ?? па и патничко осигурување има лимити, мислам 75г, кај нас уште помалку е...
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Ова значи дека затвараме?
Не баш, пошто и бербери можат да бидат ставени на располагае на држав
За толку мала држава, 48 случаеви се премногу.

Ситуацијата не е добра воопшто, како и секаде во Европа.
Од денес се затворија баровите и рестораните.
Малтежаните од што се најлакоми на свет, до вчера ги оставаа туристите да се шетаат како сакаат само за да потрошат некој денар, иако имаа задолжителен карантин,никој не го контролираше тоа.
Арно ама, вчера една британка се пријави дека има симптоми и испадна е позитивна. Ден потоа затворија нели се, ама мислам дека малце закаснија.
Од Сабота се затвара и аеродромот само за пристигнувања. Се ургира тие што останале без работа да се вратат во своите држави. Тешко на тие луѓе со минималец кои и онака преживуваа во Малта.

Од финансиска гледна точка, иако јас лично не сум засегнат дека работам од дома и жена ми е на породилно...ама реално, останатите особено нон-еу кои работат во хотелиерство и угостителство стварно незнам како ќе го изгураат месец Април доколку ситуацијата продолжи со ова темпо или посилно.
Се делат откази масовно, владата не успева да ја контролира ситуацијата па дури и високи преставници излегуваат со изјави дека воопшто не им е гајле за странците кои живеат тука и дека приоритет имаат сите малтежани и нешто во стилот како нема да им се помогне на странците.
И јас сум малку загрижен затоа што од ден во ден цените се се поскапи, ама ако немам избор, ќе морам да си барам алтернатива.
Сигурно нема да бидам од тие што лесно би го депортирале во случај да почнат со депортации, зашто плаќам голем данок а и работам нешто што е во дефицит тука, ама верујте многу македонци и срби се заглавени и буквално без никаков план а ни финансии да се направи нешто.
Ако им рипнат босанците и србите пердуви ќе летаат од тоа малтежаните и онака само срби има два три пати повеќе отколку малтежани
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Не баш, пошто и бербери можат да бидат ставени на располагае на држав

Ако им рипнат босанците и србите пердуви ќе летаат од тоа малтежаните и онака само срби има два три пати повеќе отколку малтежани
Тоа е перцепција на сите кои не живеат тука подолго време или дошле во Малта на неколку дена па каде и да пиеле кафе србин или македонец ги служел, и испаѓа дека се два-три пати повеќе, ама воопшто не е така.
Да не навлегувам кои народи се најзастапени, не е тоа темата, сфаќам сакаш да поентираш дека ќе ескалира ситуацијата и дека е можен криминал, што верувам е реално ако оставиш голем број на народ без ебан денар, а другите да имаат и да им ги зимаат и тие малку што им останале.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461

Kajgana Shop

На врв Bottom