Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Ajде сега ако не фатете рефреширајте за Исланд секој ден дали имале или немале корона, после Арктикот ќе го попишуваме.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.866
Поени од реакции
3.353
Ajде сега ако не фатете рефреширајте за Исланд секој ден дали имале или немале корона, после Арктикот ќе го попишуваме.
Исланд има преку 200 заболени од коронавирус.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
А Северна Кореја имаат ли? Освен она за егзекуциите, нема никој ни со квази информација? У сендвич се меѓу Кина и Јужна Кореја, мада и тоа нема везе пошо не патуваат нигде, а ако се појави Ким ќе им донесе или тие околу него.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.410
Поени од реакции
79.362
исланд има 250 кај виде ти нема?
ако тргнеш сите постови вака да му ги исправаш, ќе ти помине карантинов у работа, до кога и да трае
и пак нема да ја завршиш
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.088
Поени од реакции
8.138
ако тргнеш сите постови вака да му ги исправаш, ќе ти помине карантинов у работа, до кога и да трае
и пак нема да ја завршиш
Веке го избришав, ме претркаа веке.

@SK-92 Кај тебе како е ситуација знам беше во Малта?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.196
Поени од реакции
16.758
Не е извадена од ракав бројката. Заболени во Италија 31к. Починати 2.5к. (100*2.5)/31= 8%
Пак тие заболени толку умрени толку, абе чоек колку пати пишано е дека не се сите тестирани, паѓаат во вода сите статистики.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Мене ме интересира следново. Минати години сум бил во контакт со грип и настинка со некој домашен, но и покрај голема изложеност со овие вируси јас не сум фатил или не сум имал симптоми што знам.
Можно ли е и со коронава да е исто, еве пример со докторкава и комбето односно некои луѓе и едноставно да го убијат вирусот само што ќе им влезе во организмот или што е?
Секако дека може да си во контакт а да не се заразиш.

Организмот наш има многу линии на одбрана. И на вирусите не им е лесно ;)
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
edinstvena drzhava bez kovid-19 e Myanmar, so ZERO cases.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Пријателка Германка напиша:
99 new cases confirmed in Munich yesterday, 150 new cases today. Still testing only for people known to have had contact with a confirmed case AND showing symptoms. Looks like things are about to get serious here.

Значи и Германија не ги тестира сите, туку само кои имале контакт со заболени и кои имаат симптоми ...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Трчање и држење прописна дистанца не гледам како би загрозила некого.
Е сега ако се симнеш со лифт, ако муабетиш со комшии, другари по пат, тогаш е катастрофа.
Овие на справиве не ги разбирам и кога нема корона, пошо се гнасни и ги фаќа кој стигне.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.410
Поени од реакции
79.362
Сега за сега, се приметува дискрапанца помеѓу насоките на претседателот на СЗО, кој инсистираше вчера на тестирање на све и сомнителната тактика на некои земји баш да не тестираат све.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.229
Поени од реакции
21.500
Пријателка Германка напиша:
99 new cases confirmed in Munich yesterday, 150 new cases today. Still testing only for people known to have had contact with a confirmed case AND showing symptoms. Looks like things are about to get serious here.

Значи и Германија не ги тестира сите, туку само кои имале контакт со заболени и кои имаат симптоми ...
Fala Bogu. Kako ke testiraat 80m narod? Ovde kaj mene vo petok postavija mobilna stanica za merenje. Se javuvas na broj i kazuvas simptomi pa ti davaat broj. So nego odis tuka na Drive-in i ti pravat test. Rezultatite posle nekoj den stasuvaat.

Sto poveke testiras toa poveke ke najdis zatoa i diskusijata okolu toa kolku procent zaboleni umiraat e malce teska oti tie sto ne se testirani i nemaat pogolemi simptomi gi nema vo statistikata.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Не е поентата кој во колку нехигиенски услови може да издржи, туку несериозноста, односот и дискриминацијата на државата кон одредена категорија луѓе, во случајов кон ромите. Настрана тоа што цел народ нè прават будали.

Ептен е понижувачки да гледаш како сите други што пристигнале на Деве Баир си одат дома со колите и комбињата, а само вас ве праќаат на Криволак, во услови каде треба да спиеш на пожолтена неиспрана постелнина и не можеш раце да измиеш а камо ли да се истушираш. Барем сапун да им оставеа.

Арменд и Мухамед можат да си одат дома во Чаир, ама циганите ќе ги пратиме на Криволак, демек карантин спроведуваме.

Тоа е тоа третирање како куче, а не дека припадниците на безбедносните сили биле граѓани од трет ред или не знам што тоа. Вие сами си сте криви што дозволувате да ве третираат како кучиња, додека се трошат по 800 000 евра за цвеќиња и 20 000 евра по пратеник за патни трошоци.
Секогаш сум обожавал вакви активисти како тебе, кои немаат ни грам мозок, а сакаат да се прават паметни.

Да започнам од почеток:
Тие услови се децении наназад, уште јас кога не сум бил ни роден, а верувам дека и ти не си бил/а роден/а кога се мапирал и градел цел тој комплекс т.е полигон таму уште во далечната СФРЈ. Во тие услови за жал не престојуваат само луѓе без образование т.е како што вие си замислувате туку и високо образовен кадар, и не не само наш кадар од доктори, офицери и друг високо-образован кадар туку и од целиот свет. Таа е реалноста, нашата моќност е толку, има и подобри, но и полоши места од горе-споменатото место, кое на личностите не им се допаѓа.

Уште повеќе понижувачки е кога ромската популација (ништо против, луѓето се снаоѓаат како знаат и умеат, сами) е неедуцирана, лошо настроена кон полициските служби, неодговорна, луѓето не по нивна вина живеат во несоодветни услови, некои и без основна хигиена, и без основни работи за живот, замисли сега овие 9 души да се вратат во нивната населба, и недај боже двајца да се заболени од Коронавирусот, цела ромска населба ќе биде заразена, а со самото тоа и цела Битола, а да не зборуваме и за цела Пелагонија која моментално брои некои си 150.000 жители со сите градови, општини и села.

Овие објекти, ништо не се поразлични од тие каде што спијаат повеќето печалбари во Австрија и Германија (и секаде во ЕУ). Хигиенски услови има, да не сакаат војската да им мети таму и да им ги мие рачината?

Кога ја знаеш ситуацијата во СВЕТОТ, ЕУ, БАЛКАН, МАКЕДОНИЈА зошто си алчен за пари да одиш да свириш? Уште знаеш дека минимум стотици луѓе на забавата ќе ти лепат пари, ќе ти кажуваат песни на „увце“ и ќе ти плукаат во фаца додека зборуваат, заслужуваат и казна затвор и сите кои им дозволија да се вратат и ги доведуваат сите граѓани во опасна ситуација.

Место ти да се погрижиш ние да имаме подобри услови, за да си спијеш, се движиш убаво и безбедно ти викаш дека сами сме криви што не бараме, па пријателе/ке знаеш ли што значи во една држава кога безбедносните сили ќе го кренат гласот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom