Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Missing Link со Златен Глобус за најдобар анимиран

Ќе биде јака конкуренцијава
Дури и Abominable е подобар од Missing Link. Се надевам нема да направат таква глупост и на Оскарите.

Мојата листа најдобри анимирани од 2019:

Klaus
Toy Story 4
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Frozen II
Abominable
.
The Secret Life of Pets 2
.
.
.
Missing Link

Ги немам гледано уште Weathering For You, I Lost My Body, Adams Family, Angry Birds 2...
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Еден од филмовите за кои премалку се збореше оваа година е дефинитивно Yesterday. Супер скоцкано филмче. Ептен добро ми легна во оваа празнична атмосфера.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
И со право премалку се збореше за филмот.Далеку од добро скоцкано филмче.Мислам дека филмов беше навреда за гледачот.Ова со празничната атмосфера не ти го чепкам.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Како 1917 собра 2 награди а филмов уште не е прикажуван во кино салите ширум светот?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Како 1917 собра 2 награди а филмов уште не е прикажуван во кино салите ширум светот?
Им праќаат DVD-ја со скринер верзии на гласачите, или пак одржуваат затворени кино проекции, само за гласачите. А инаку, за еден филм да се квалификува за Оскар мора да има 7 дена по ред непрекинати проекции барем во 1 кино сала во L.A.County, САД. Што значи морал и 1917 да има таков run.
Автоматски споено мислење:

За Yesterday, морам да се согласам со @whatto . И мене не ми се допадна воопшто. Едвај го догледав. Пред тоа @dragonsky ми го исхајпа до максимум, па очекував дека ќе гледам ремек дело.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Nisto posebno ne si ispustil :)
Thanks, сега нема ни да го гледам, и не се ни сомневав. Ама дека го правеа АААА-УУУУ, филмиште, реков ќе го гледам. BTW, Missing Link, ти, немој. Макар и да добие Оскар!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Parasite се занимава со социо-економски проблеми на еден многу интересен начин исполнет со мрачна сатира, драма и комедија. На мене ептен ми се допадна. Вонсериско? Па не знам баш, сме гледале слични филмови во минатото од тој крај на светот.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.985
Дури и Abominable е подобар од Missing Link. Се надевам нема да направат таква глупост и на Оскарите.

Мојата листа најдобри анимирани од 2019:

Klaus
Toy Story 4
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Frozen II
Abominable
.
The Secret Life of Pets 2
.
.
.
Missing Link

Ги немам гледано уште Weathering For You, I Lost My Body, Adams Family, Angry Birds 2...
Го немам гледано Мисинг Линк, а Абоминабл е топ (y)

Го фалеа ептен Мисинг Линк кога излезе критичариве, така да не сум изненаден што доби номинација. Ќе треба да го гледам, вака џабе би дал мислење :D
Автоматски споено мислење:

Како 1917 собра 2 награди а филмов уште не е прикажуван во кино салите ширум светот?
Се емитува веќе некое време во САД со лимитиран release

Не е прв пат нешто вакво да се случи, скоро секоја година има филмови што се даваат во пар кино сали во САД па во Јануари да има масовен release
Памтам American Sniper беше слично на пример
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.334
Рики не е доволно woke, има многу фурни леб да јаде додека го стигне тој левел на Том Хенкс.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Нит го има сменето полот, нит сексуалната ориентација, сеуште е бел средовечен маж, а се усудува да збори за правда, етика и слично. Абе иди скриј се. Мочко.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Honeyland со номинација за најдобра режија во документарен филм на DGA (Directors Guild of America) наградите.

На BAFTA, за жал, немаме номинација.
 
B

Beginner

Гостин
Last Christmas добар очекував да е како секој просечен романтичен-комедија филм но не овој стварно е поинаков и за првпат гледам ваков интересен крај од овој жанр (ова можеби оти и ретко гледам вакви филмови овој го изгледав најмногу заради еми)
Емчето научила малку хрватски :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom