Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

D&E

Член од
15 февруари 2009
Мислења
87
Поени од реакции
1
Тотал 10-40 полусинтеичко, ама со декларација од Еуроимпекс, а за поновите возила 5-40 или 5-30 синетичко, јас Роверот му ставам ако купувам од Македонија Тотал 5-30 синтетичко и обавезно промена на филтер при секое менување на масло! се надевам поогнав :smir:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Дечки ако може препорака што уље (марка) да ставам на Felicia II '99, како што знам од фабрика препорачуваат минерално, ама па ретко гледам сопственици на Felicia што ставаат минерално, повеќе ставаат полусинтетик. Ако има некој совет, искуство нека пише.
Во овластен сервис ми ставаат FINA 15-40 полусинтетичко,и го менјавам на 8000-9000 изминати километри,на иста таква фелиција со фејслифтот од 1999 година.И промена на филтер за уље истовремено правам.
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Дечки имам Фелиција и едно прашање :) Зашто кога ке олади малку моторот (или целовечерно стоење) на плин не пали од прва туку како да пали и одма гаси,и прави 2-3 пати така и после ќе запали или понекогаш па ич нема да запали колку и да верглаш(можеби пресисува).Свеќици има сега сменето,филтер за воздух сменето буквално се е сменето,уље сменето,гаста е е штелувана,плинот е штелуван исто така,сум пробал со плинови од 2-3 бензински исто е од секаде неможе плинот секаде да е толку шит,ова првпат ми се има случено во Маврово за 1-2 Мај и од тогаш натака нонстоп прави вака.На бензин ќе пробам деновиве затоа што сум немал време до сега :)
Едно прашање до Онак :) И мене истово ми се дешава од пред 10тина дена. Ако е мембраната колку кошта да се смени таа? Пошто и кога е заграна колата доволно се дешава да изгаси на семафор. :/ ??
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Едно прашање до Онак :) И мене истово ми се дешава од пред 10тина дена. Ако е мембраната колку кошта да се смени таа? Пошто и кога е заграна колата доволно се дешава да изгаси на семафор. :/ ??
Ако не се лажам 1600 денари.

Варијанта бр.2 настегај силикон :))) Има многу што сакаат да заштедат 1600 денари купуваат 100 денари силикон :))
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Ако не се лажам 1600 денари.

Варијанта бр.2 настегај силикон :))) Има многу што сакаат да заштедат 1600 денари купуваат 100 денари силикон :))
:icon_eek:
Ова сериозно со силиконов?
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Тотал 10-40 полусинтеичко, ама со декларација од Еуроимпекс, а за поновите возила 5-40 или 5-30 синетичко, јас Роверот му ставам ако купувам од Македонија Тотал 5-30 синтетичко и обавезно промена на филтер при секое менување на масло! се надевам поогнав :smir:
А што паре е брат ова???:nesum:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Ова и не е за тука .. ама да си знаете .. на на новите автобуси пишува "Да ги чуваме новите автобуси" .. но тоа излеа не важи за вработените во јсп .. почна уништувањето на автобусите купени од наши пари .. првата жртва е автобусот со број 22 или јсп број 1013 .. наместо да им е чест да возат такви автобуси .. што за разлика од старите се авиони .. они се качуваат по тротоари маваа у гранки .. и затоа како што кажав на 22ката и ја пукнаа шофершајбната .. а една таква шофершајбна е околу600-700е ... Уште еднаш се извинувам што пишувам тука но немаме таква тема .. а негде морав да кажам колку сум изреволтиран !!!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Pfff parce gi praat i ja primetiv se opustia i gi gazat ko neznam sto da se treba malce kontrola da im se vovede stvarno e sramota
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Ова и не е за тука .. ама да си знаете .. на на новите автобуси пишува "Да ги чуваме новите автобуси" .. но тоа излеа не важи за вработените во јсп .. почна уништувањето на автобусите купени од наши пари .. првата жртва е автобусот со број 22 или јсп број 1013 .. наместо да им е чест да возат такви автобуси .. што за разлика од старите се авиони .. они се качуваат по тротоари маваа у гранки .. и затоа како што кажав на 22ката и ја пукнаа шофершајбната .. а една таква шофершајбна е околу600-700е ... Уште еднаш се извинувам што пишувам тука но немаме таква тема .. а негде морав да кажам колку сум изреволтиран !!!

Ќе си одиш на оваа тема http://forum.kajgana.com/showthread.php?46043-%D0%88%D0%A1%D0%9F-%D0%A1%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%B2%D0%B5-%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B0%D1%82!
и таму ќе си дискутираш за ова:helou:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
НЕ,ќе одиш овде http://jsp.com.mk/prasanja.aspx и во делот на поплаки ке напишеш број на автобус и термин и они ќе си средат понатака :)
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Викаат дека моторните масла Тотал и Елф се исти само што е различна декларацијата, а можеби и цената не знам. Ако има некој кој е запознаен со цените нека направи спредба.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Колку време се чека за вадење на книшката за негативни поени впишување?Ме сопре полиција возев без кацига(цел ден ми беше проклет),и сакаа да ми пишат 200 евра казна за некоја си осигурителна полиса(првпат слушав)ама се спогодивме некако за 35 евра за неносење кацига. -.-
 

D&E

Член од
15 февруари 2009
Мислења
87
Поени од реакции
1
А што паре е брат ова???:nesum:
Ех сега не ми е на ум околу 2500ден не е фаќи зза збор оти кога го купував купив повеќе работи заедно и аоа не ми е останата цената во главата!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Колку време се чека за вадење на книшката за негативни поени впишување?Ме сопре полиција возев без кацига(цел ден ми беше проклет),и сакаа да ми пишат 200 евра казна за некоја си осигурителна полиса(првпат слушав)ама се спогодивме некако за 35 евра за неносење кацига. -.-
35 евра за неносење кацига е казната
200 евра е казна за немање полиса за осигурување-годишна која чини нешто под 700 денари пишува негде низ темава наназад дека е потребна, бидејки моторите до 50 кубика имаат трајна регистрација но не и осигурување нели? па заради тоа мораш да има осигурителна полиса на твое име која е наменета за управување на мотори со зафатнина до 5о кубика... кој не знае еве сега знае... вадете си полиси зашто казните огромни...

книшка за поени е должен секој да ја има од започнување на законот. значи 2 слики, 100 или 200 денари беше и сега за скопје мислам се чека околу 5 дена нај малце а за другите градови незнам...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Колку чини плин да ставам со атест за opel corsa B 1.0 12V ? и дали има разлики во цените, ме интересира ориентациона цена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom