Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
Каде би можел да најдам главен цилиндар за кочниците за Fiat 1100R


Ако си од Скопје, можам да ти препорачам еден мајстор што мислам дека би можел да ти помогне... Пиши ми ПП ке ти пратам бројче за контакт од мајсторот ако сакаш.
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
вака имам Golf III Дизел па нешто квичи како кога е натопен ребрастиот,или може да е некој лагер ? квичи цело време па да прашам дали може да ми се скине ребрестиот каиш и ако се скине шо може да се расипе ? препорачајте ми најдобра марка на ребрасти каиш.
 

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
вака имам Golf III па нешто квичи како кога е натопен ребрастиот,или може да е некој лагер ? квичи цело време па да прашам дали може да ми се скине ребрестиот каиш и ако се скине шо може да се расипе ? препорачајте ми најдобра марка на ребрасти каиш.
Не мора да значи дека звукот доаѓа од ребрастиот каиш, треба убаво да провериш од што е, може да е водна пумпа, алтенатор нивните лагери... Провери прво и дознај од каде доаѓа тој звук, а ако е ребраст каиш, пожелно е побрзо да го смениш заедно со затегачот.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
вака имам Golf III Дизел па нешто квичи како кога е натопен ребрастиот,или може да е некој лагер ? квичи цело време па да прашам дали може да ми се скине ребрестиот каиш и ако се скине шо може да се расипе ? препорачајте ми најдобра марка на ребрасти каиш.
еве ти детален одговор тука, кај што прво си го поставил прашњето:
http://forum.kajgana.com/showthread.php?15452-Совети-околу-мотоцикли/page87#top
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Некоја информација за поновите Isuzu 1.7 DTi мотори што ги ставаат на Опел ( 1999-2001 ). Веќе имаме Астра со 1.7 TDS Isuzu од 1996 година со поминато 370.000 километри и одличен е за сега, имавме проблем само со алтернаторот , но како што гледам тој проблем е решен во поновата машина...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Некоја информација за поновите Isuzu 1.7 DTi мотори што ги ставаат на Опел ( 1999-2001 ). Веќе имаме Астра со 1.7 TDS Isuzu од 1996 година со поминато 370.000 километри и одличен е за сега, имавме проблем само со алтернаторот , но како што гледам тој проблем е решен во поновата машина...
Еве доказ за скептиците кои не веруваат во издржливоста на исузу машините, иначе друже новите опелови дизели се шит
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Предлог за некој мајстор што навистина може да се нарече мајстор...Се работи за палењето на Опел Астра 1.4 96 година. Има ставено плин, ама пали на бензин и треба многу долго време верглање за да запали...Однесена е кај еден мајстор и тој не знаеше да ја направи..
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
препорачајте ми најдобра марка на ребрасти каиш и на клинест
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Ај и јас да си прашам нешто :) На кој принцип работи тој греач на нафта на дизелите,што го имате спомнувано за да пали во зима?Бидејќи нели сите зборат дизел во зима јок,дизел вака дизел така а испаѓа дека најисплатлива варијанта е да се вози низ Скопје со лесна нога.(?) И дали има некоја годишна граница во смисла дали почнале конкретно од некоја година да ги ставаат тие греачи или ги имале од поодамна...И ај вака некои дизелаши докај 5000-5500 евра од прва рака(I'm feeling lucky-Google Style :pos2:) да кажете :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Од пред некое време кога ги уклучувам вентилаторите во кола (без разлика дали климата е вклучена или не) на 1 работи нормално, а кога ќе уклучам над 1, значи на 2, 3 или 4, ваљда кога почнува да влече посилно воздух, се слуша звук како да е пригушен некој од вентилаторите, како зуење, отприлика звучи како кога ќе се поклопи фен со нешто од страната кај моторот (ова е најдобро објаснување што можам да смислам, пошто сум женско, па аналогијата со фенови за коса ја правам, се надевам разбирливо е). :) Филтрите се сменети пред еден месец, на редовниот сервис, ми зуеше и претходно, кога ги сменија филтрите неколку дена не зуеше, па пак почна. Што може да е проблемот?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Од пред некое време кога ги уклучувам вентилаторите во кола (без разлика дали климата е вклучена или не) на 1 работи нормално, а кога ќе уклучам над 1, значи на 2, 3 или 4, ваљда кога почнува да влече посилно воздух, се слуша звук како да е пригушен некој од вентилаторите, како зуење, отприлика звучи како кога ќе се поклопи фен со нешто од страната кај моторот (ова е најдобро објаснување што можам да смислам, пошто сум женско, па аналогијата со фенови за коса ја правам, се надевам разбирливо е). :) Филтрите се сменети пред еден месец, на редовниот сервис, ми зуеше и претходно, кога ги сменија филтрите неколку дена не зуеше, па пак почна. Што може да е проблемот?
Тоа е нормално така да зуи како фен на поголемите брзини.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Тоа е нормално така да зуи како фен на поголемите брзини.
Ја ако сум глуп не сум мутав :) Не е нормално, знам дека зуи на поголеми брзини ама претходно не беше вака, беше само гласен вентилаторот, почна пред негде месец дена да зуи погласно и поинтензивно од обично.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Сеа машко си или женско си ? прво викаш си женско, а после збориш во машки род...
Нешто измеѓу?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Сеа машко си или женско си ? прво викаш си женско, а после збориш во машки род...
Нешто измеѓу?
Фасцинантно. Тоа е цитат од к-15. Да не одиме оф-топик, мојот пол не е предмет на дискусија овде. Имаш нешто да кажеш за климата или баш те интересираше дали мочкам стоечки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom