Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Што ми се допаѓа

-Кога патот е немирен,односно камерата се движи како пијана мачка налево,надесно ака шантрање.



Да бидам искрен еден период имав колекција на видеа со немирен пат,чудна некоја колекција,после се отиде у курац.Овој го знаеме ама се разбираме така?

-Кога има несфатени бои,нетипчни,аман веќе со обичното.




-Живот(Брат и сестра со гифот подоле)



-Виорење на ветерот во лице.Вбризгување на животот.Онака пљас,у позадина иде планинска музика,со извор домино инструменти.



-Шизофренија.


Само се забавува.

-Нетипчни агли на снимање.



-Фактотр на изненадување.

/

-Кастинг кој не е од Калифорнија,или не го негува тој дел ака кога зборуваш како кочијаш.



-Кога настанува хистерија.

/

-Кога ќе се заљубиш во мало ѕверче.



-Смиреност
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Јас веќе неколку пати пробав да ја пополнам анкетава, ама толку малку филмови имам гледано годинава што после вториот, третиот едноставно не знаев што следно да пишам, па баталив. Не гледам како моето мислење тука може да помогне и да биде релевантно со толку мал репрезентативен примерок на изгледани филмови. Годинава ќе ја прескокнам. :)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Јас само што го пополнив. За некои категории беше многу тешко пошто голем број филмови што се сугерирани не сум ги гледал. Ама ајде годинава прв пат учествувам па како за сефте добро е. :)
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
:ROFLMAO:

[DOUBLEPOST=1551312146][/DOUBLEPOST]
Што ми се допаѓа

-Кога патот е немирен,односно камерата се движи како пијана мачка налево,надесно ака шантрање.



Да бидам искрен еден период имав колекција на видеа со немирен пат,чудна некоја колекција,после се отиде у курац.Овој го знаеме ама се разбираме така?

-Кога има несфатени бои,нетипчни,аман веќе со обичното.




-Живот(Брат и сестра со гифот подоле)



-Виорење на ветерот во лице.Вбризгување на животот.Онака пљас,у позадина иде планинска музика,со извор домино инструменти.



-Шизофренија.


Само се забавува.

-Нетипчни агли на снимање.



-Фактотр на изненадување.

/

-Кастинг кој не е од Калифорнија,или не го негува тој дел ака кога зборуваш како кочијаш.



-Кога настанува хистерија.

/

-Кога ќе се заљубиш во мало ѕверче.



-Смиреност
Ќе ја продужам низава....Се брзав у 15часот може и да се додаде некој член онака,со импресии шо знам.Имам за цел да фурам и други категори,односно да направам омилени звуци,бои,агли,движења и тн ама со тек на време.
Свежина малку.
Доста беа оние шаблонизирани текстови:Чувајте се ја сум тој и тој бла бла у реду е дечко ти го знаеме никот.Го читаме биди спокојен.

Како и да е дами и господа ова беше мало интро за тоа што ќе следува се разбира вие останете на ова бранова должина.
Лека ноќ и чувајте се.
-whatto
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.424
Поени од реакции
9.329
Green Book
Ова да, ептен ми се допадна, топло feel good филмче и ептен шармантно. Една комплицирана и тешка тема пренесена на емотивен и забавен начин. Филм за секоја публика и таман за оскар пошто секој може да ужива во него. Без претерана драма, на забавен начин те тера да сочуствуваш и да се грижиш а сепак и да се забавуваш. Двајца радикално различни ликови, еден црнец и еден белец поцрн од него толку убедливо пренесени од Виго и Mahershala Ali дури и шокирачко за мене за вториов пошто изгледа ептен го потценив. Маестрална изведба од двајцата...

Иако на прв поглед звучи како класична холивудска драма за расните проблеми во Америка и поттиснатите права на црнците што нема ништо ново да раскаже, сепак е нешто повеќе, подлабоко и подобро од тоа и заслужува шанса со гаранција дека на секој ќе му биде по вкус... Филмот има и душа и тело и карактер и се.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Ако ме веруваш, при толку срања периодов не стигнав да изгледам ниту еден филм од листава :( инаку со задоволство ќе гласав.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.424
Поени од реакции
9.329
@Zlatikevichius јас мислам само дека ти одмогнав со моето гласање пошто ептен слабо имам гледано а и тоа што ми е гледано е за никаде и морав да пишувам глупости, да комбинирам нешто само за да ти направам ќеф пошто да беше друг со листава немаше да гласам ич ама ајде дека си ти и за ова што го правиш тука за да живее катчево мислам дека нон стоп треба да ти се оддолжувам и ќе направам што сакаш за вратка, се разбира во границите на форумов :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.595
@Zlatikevichius јас мислам само дека ти одмогнав со моето гласање пошто ептен слабо имам гледано а и тоа што ми е гледано е за никаде и морав да пишувам глупости, да комбинирам нешто само за да ти направам ќеф пошто да беше друг со листава немаше да гласам ич ама ајде дека си ти и за ова што го правиш тука за да живее катчево мислам дека нон стоп треба да ти се оддолжувам и ќе направам што сакаш за вратка, се разбира во границите на форумов :P
Не, не, супер беше. Сега, искрено, веќе се имаат издвоено скоро во сите категории фаворитите на форумов, па кој и да предложува, може да направи само мали измени. Така:

За најдобар филм, меѓу десетте филма кои ако остане вака ќе бидат номинирани, се уште има 2 суперхеројски, 2 анимирани и само 4 од номинираните за Оскар. Инаку, од 8-те филма кои беа номинирани за Оскар, 2 никој ги немаше ставено во својот ТОП 10, се додека @Sawyer88 не гласаше. Што значи, нашиот избор е далеку пооригинален отколку тој на Академијата.

За режија, исто така - сега се двајца во топ 5 од тие номинирани за Оскар, но до пред некој саат беше само 1.

За најдобар актер е интересна ситуацијата: четворица ќе бидат сигурно номинирани, затоа што се фаворити на многумина. Но петтиот може да биде било кој. Дури 11 актери конкурираат за петтата номинација.

За актерка, пак, е многу тесно. Една само е фаворит на многумина, таа сигурно ќе биде номинирана, но има уште 7 актерки кои се борат за останатите 4 номинации.

Спореден актер, исто како и главен актер: четворица изделени напред, за петтото место конкурираат 10 актери. И само еден глас може да измени многу.

Споредна актерка - тука 6 актерки се изделени напред пред останатите, но една од нив ќе мора да отпадне од конкуренција.

За најдобар анимиран мислам дека веќе се познати петте номинирани, и тешко дека нешто може да се смени таму.

А за најдобар странски филм, 4 се изделени напред, а за петтиот филм ништо не се знае.

Денес е последен ден. До 00:00 можете да предложувате - ТУКА.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Green Book e ремек дело. Типичен оскаровки филм и еден од најдобрите што сум ги гледал кои ја обработуваат темата расизам 9/10
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.568
Значи ќе најдеш на торент некој редок филм, гледаш има доволно сидери, се симнува брзо, башка е AVI формат за да може и на скапано ДВД да го гледаш, и на крај кога ќе го пуштиш филмот, кога ќе почнат актерите да ти верглаат руски или тајландски, е значи смрт ми е.... неможам, ќе искршам нешто, ќе ти ебам и дабтајтли и три си пичке лепе материне, ќе ти ебам и Пајретбеј, и Зоогле, и Торентз2 ќе ти изнаебам се у пичка ќорава.

Да не пукните со тие руски и тајландски преводи, ви ебам глупите неписмени народи... И на Замундата се по список со тоа блгарскиот примитивен език
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Значи ќе најдеш на торент некој редок филм, гледаш има доволно сидери, се симнува брзо, башка е AVI формат за да може и на скапано ДВД да го гледаш, и на крај кога ќе го пуштиш филмот, кога ќе почнат актерите да ти верглаат руски или тајландски, е значи смрт ми е.... неможам, ќе искршам нешто, ќе ти ебам и дабтајтли и три си пичке лепе материне, ќе ти ебам и Пајретбеј, и Зоогле, и Торентз2 ќе ти изнаебам се у пичка ќорава.

Да не пукните со тие руски и тајландски преводи, ви ебам глупите неписмени народи... И на Замундата се по список со тоа блгарскиот примитивен език
Golem del od filmojte na zamunda se so dvojno audio, vidi vo bs player iskluci ja nadsinhronizacijata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom