Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.795
Поени од реакции
18.428
За Into the Spidereverse се слагам со се од напишаново (авторот е Афроамериканец)

https://blackgirlnerds.com/why-i-dont-want-a-black-spider-man/

најдобрата поента - Мајлс Моралес засекогаш ќе остане само црниот Спајдермен.

Поеклатантен пример на brain rape со diversity од анимираниов не постои (ќе бидам изненаден ако не лапне оскар).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.366
Поени од реакции
40.190
Не само што е црнец туку поради тоа што е Моралес у исто време е латинос, креаториве на филмов со тоа направиле совршена работа.(y)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.734

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.304
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.366
Поени од реакции
40.190
Боље е да гледаш стари филмови место нови, помалце се разочаруваш.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.159
Поени од реакции
35.018
Само осуммина ги предложиле своите фаворити за номинација до сега, но имаме многу интересна ситуација:

*за најдобар филм се предложени дури 53 различни филма!
*меѓу десетте филма кои во моментов се на врвот, според вас, има само 4 од номинираните за Оскар
*меѓу десетте филма кои во моментов се на врвот има дури 2 анимирани
*меѓу десетте филма кои во моментов се на врвот има дури 2 суперхеројски

Можеш да измениш нешто? КЛИКНИ ОВДЕ!
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Озбилно разбирам за суспирија на Аргенто зошто не ви се допаѓа, гледам кај е проблемот и јасно ми е за некои филмови од мене со високи оцени а не чинат, тоа ти е како кога сакаш некој човек ама знаеш дека не чини, ама за оваа суспирија високи оцени озбилно не разбирам!? Музиката само топ, танцот, движењата само вртење, тресење, рипање и трескање, немаше воопшто страст никаква, измешана беше приказната за мајките и немаше логика ако си ги гледал Inferno, Mother of Tears i Suspiria на Дарио, имаше само еден единствен кадар што беше добро во филмот, на почетокот кога висеше на закачалка костум, ептен убаво изгледаше, ги немаше затемнетите мрачни црвени бои на Аргенто, симетријата на градбите, драматичноста на убиствата и смртта, немаше исчекување, мистерија,немаше арт, се делуваше како без душа, освен симпатични актерки и добра музика што го вади филмот друго беше срање, гнасно и недостојно.

 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.734
Озбилно разбирам за суспирија на Аргенто зошто не ви се допаѓа, гледам кај е проблемот и јасно ми е за некои филмови од мене со високи оцени а не чинат, тоа ти е како кога сакаш некој човек ама знаеш дека не чини, ама за оваа суспирија високи оцени озбилно не разбирам!? Музиката само топ, танцот, движењата само вртење, тресење, рипање и трескање, немаше воопшто страст никаква, измешана беше приказната за мајките и немаше логика ако си ги гледал Inferno, Mother of Tears i Suspiria на Дарио, имаше само еден единствен кадар што беше добро во филмот, на почетокот кога висеше на закачалка костум, ептен убаво изгледаше, ги немаше затемнетите мрачни црвени бои на Аргенто, симетријата на градбите, драматичноста на убиствата и смртта, немаше исчекување, мистерија,немаше арт, се делуваше како без душа, освен симпатични актерки и добра музика што го вади филмот друго беше срање, гнасно и недостојно.

Dali ti ke bese zadvolna ako go povtorija istoto? Odnosno ako se obidea? Koi zatemneti mracni boi koga bas sprotivno toa iame pojacani boi i kontrast vo originalot. Nemase simetricnost ama imase opaka kinematografija i fantasticna rabota so kamerata, koga odzumirase i davase golemina na cel set bese epten fluidno i lesno te vnesuvase na set/vo prikaznata. Nemase dramaticni ubistva, bea zameneti so actual horror momenti, body disfigurement i jezivost.

Prikaznata isto ne se soglasuvam, vo originalot vesterkite i kukata bese samo setting, tuka mnogu poveke bese staveno akcent na vesterkite i ritualite a so toa i na prikaznata. Koja milo mi e sto ja izmenija, ne treba da se nadopolnuva na starite, tuku otvara prostor za rekreiranje na sve odnovo, vprocem zatoa i imase marvel-after-credits scena.

Mene mi e mnogu milo sto ova ne bese ocaen shot-by-shot remake, tuku fresh take so dovolno kreativnost, bidejki sve drugo kje bese vreganje za originalot, koj sudejki spored clenovive, samo ja i ti sme ostanati fanovi. Mislam deka premnogu go sakas originalot i ne si ja videla ubavinata na noviot. I ja go sakam radi boite, a vo noviot imame sivilo za inaet i samo ednas koristenje na boja, a i te kako imase efekt toa ednas koristenje...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Dali ti ke bese zadvolna ako go povtorija istoto? Odnosno ako se obidea? Koi zatemneti mracni boi koga bas sprotivno toa iame pojacani boi i kontrast vo originalot. Nemase simetricnost ama imase opaka kinematografija i fantasticna rabota so kamerata, koga odzumirase i davase golemina na cel set bese epten fluidno i lesno te vnesuvase na set/vo prikaznata. Nemase dramaticni ubistva, bea zameneti so actual horror momenti, body disfigurement i jezivost.

Prikaznata isto ne se soglasuvam, vo originalot vesterkite i kukata bese samo setting, tuka mnogu poveke bese staveno akcent na vesterkite i ritualite a so toa i na prikaznata. Koja milo mi e sto ja izmenija, ne treba da se nadopolnuva na starite, tuku otvara prostor za rekreiranje na sve odnovo, vprocem zatoa i imase marvel-after-credits scena.

Mene mi e mnogu milo sto ova ne bese ocaen shot-by-shot remake, tuku fresh take so dovolno kreativnost, bidejki sve drugo kje bese vreganje za originalot, koj sudejki spored clenovive, samo ja i ti sme ostanati fanovi. Mislam deka premnogu go sakas originalot i ne si ja videla ubavinata na noviot. I ja go sakam radi boite, a vo noviot imame sivilo za inaet i samo ednas koristenje na boja, a i te kako imase efekt toa ednas koristenje...
Можеби, не би сакала ни да се повтори таа суспирија, ама филмов и како единствен, оригинален и на страна од таа на Дарио би ми бил досаден и без врска. Тоа што си го видел ти мене никаде не ми се појави, креативност посебно не видов никаде, ама баш ич, сивилото воопшто не се совпаѓа со таква тема, можеби да беа вештерки од некоја шума или така нешто, во тој мртов објект без лице сивилото само го правеше уште повеќе безличен филмов, немаше контраст ни рамнотежа никаква, не ја видов ни бојата што ја спомнуваш, мене ми беше се како да гледам во една матна сива слика цело време. Ти сакаш такви бавни и сиви филмови каде на крај се дешава хистерична, збрзана и збунувачка кулминација, така беше и со Hereditary така е и тука, ти убавината а јас глупоста ја гледам во таквиот крај. Сакам една целина совршена и перфектна, повеќе би сакала перфектен тек со глупав крај него глупости со бизарен крај во кој ти гледаш уметност. И времето на дејството на филмов... Со претеран акцент а без никаква потреба ни па објаснување. Зошто тогаш?
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.734
Можеби, не би сакала ни да се повтори таа суспирија, ама филмов и како единствен, оригинален и на страна од таа на Дарио би ми бил досаден и без врска. Тоа што си го видел ти мене никаде не ми се појави, креативност посебно не видов никаде, ама баш ич, сивилото воопшто не се совпаѓа со таква тема, можеби да беа вештерки од некоја шума или така нешто, во тој мртов објект без лице сивилото само го правеше уште повеќе безличен филмов, немаше контраст ни рамнотежа никаква, не ја видов ни бојата што ја спомнуваш, мене ми беше се како да гледам во една матна сива слика цело време. Ти сакаш такви бавни и сиви филмови каде на крај се дешава хистерична, збрзана и збунувачка кулминација, така беше и со Hereditary така е и тука, ти убавината а јас глупоста ја гледам во таквиот крај. Сакам една целина совршена и перфектна, повеќе би сакала перфектен тек со глупав крај него глупости со бизарен крај во кој ти гледаш уметност. И времето на дејството на филмов... Со претеран акцент а без никаква потреба ни па објаснување. Зошто тогаш?
Yes da e ova stvar na preferenci, tocno deka sakam poveke art house filmovi od ovoj vid mesto konvencionalnite horror tropes so po nekolku jumpscares niz filmot za da navodno zadrzuva dinamicnost za da ne bide baven i dosaden. Zarem ima ponavredlivo od toa, reziser bez negova vizija, pecat, unikatnost... Sivilo vs. boja ne smee da se svedi na kvaliteten i ne kvaliteten poradi imanje ili nemase boja. Scenata, vremenskiot period kade se odviva sve toa sivilo e absolutno adekvatno, post war podelen berlin vo 60tite i 70tite mislam deka nikoj ne moze da go zamisli so zgolemen kontrast na jaki boi. Pogotovo koga edna nosecka tema e kriminalite od vojnata, vojnata poradi koi vesterkive se vo situacijata vo koja se, progoneti, kriejki se, zakrepnuvajki... ne gledam pricina zosto mora toa da se objasni, sto menja dali e vaka ili nekoja napustena suma?

Za mene imase perfekten tek, ne samo eksploziven kraj, imase odlicno razvivanje na zenski likovi i stabilno gradenje na tenzija, i ne mozam da zamislam dinamicen ili eve perfekten tek na horor so glupav kraj... isto kako da go gledam stariot suspiria, sovrseno, uzivanje i na kraj dojdat vonzemjani i gi kidnapiraat, nesto nalik krajot koga policijata gi apsi u monty pythons holy grail. Krajot mora da gi definira takvite filmovi, mora da ima praznenje, emocionalno, story-wise, kako bilo... bidejki ne gledame dokumentarec, tuku nesto sto ke ti izostri nervi, ke te potrosi, da vredi investiranosta... kako vo originalot so oginot, kako vo ovoj i am she spektaklot.

Sam stoese i toa go napravi dostoen remake, ama da bideme iskreni, nitu edna verzija na druga Suspirija tebe nema da ti se dopadne. :))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom