Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Green Book ОД-ЛИ-ЧЕН! Знам дека ќе "ве болат очи" многумина и од него, кого ради клишеата, кого ради обесправени-црнци-wise приказната, ама who cares. Јас уживав во секое можно клише и во секоја секунда од обесправени-црнци-wise приказната. Филм кој што во секој момент знае што сака да биде: смешен кога треба да е смешен, поучен кога треба да е поучен, да топли срца кога треба да топли срца... Филм за еден чуден road trip кој влева надеж дека и најнеспоивите два света може да создадат врска која трае доживотно. Една работа што не ми се допадна е што многу малку дознавме за животот и делото на Дон Ширли, но ова не беше типичен биопик, па веројатно и не беше толку важно. Остатокот - чиста десетка од мене! Bohemian Rhapsody знам дека не може, па ова е мојот нов фаворит за Оскарот.

Педери стоп. Хомофоби стоп. Расисти стоп. Скринеромрзачи стоп.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Green Book ОД-ЛИ-ЧЕН! Знам дека ќе "ве болат очи" многумина и од него, кого ради клишеата, кого ради обесправени-црнци-wise приказната, ама who cares. Јас уживав во секое можно клише и во секоја секунда од обесправени-црнци-wise приказната. Филм кој што во секој момент знае што сака да биде: смешен кога треба да е смешен, поучен кога треба да е поучен, да топли срца кога треба да топли срца... Филм за еден чуден road trip кој влева надеж дека и најнеспоивите два света може да создадат врска која трае доживотно. Една работа што не ми се допадна е што многу малку дознавме за животот и делото на Дон Ширли, но ова не беше типичен биопик, па веројатно и не беше толку важно. Остатокот - чиста десетка од мене! Bohemian Rhapsody знам дека не може, па ова е мојот нов фаворит за Оскарот.

Педери стоп. Хомофоби стоп. Расисти стоп. Скринеромрзачи стоп.
Не знам зашто да ги болат очи кога филмов не е конкретно за обесправени црнци. Ако е така, многу повеќе се даде време за Италијаниве и нивниот начин на живот. Значи се работи за двајца кои не се споиви во никој случај, секој на свој начин дискриминиран од светот што ги гледа од високо, кои ги тргаат тие глупи предрасуди настрана и се понашаат еден кон друг како луѓе. Не е филм за црнци, за педери, за хомофоби, туку е исклучиво хуман филм. Клишеа не видов, може си бев занесена дотолку, што знам.
Мене ептен ми се допадна, дури и на онаа крш снимка, планирам да го прегледам пак кога ќе излезе поасална.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
The Rider, еден од филмовите кој изненадувачки собра многу награди за најдобар филм сезонава, го имате на HBO GO. Убаво филмче!
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Сношти го гледав "Hereditary" без нити еден спојлер претходно, онака "сув" му влегов на филмов. :icon_mrgr:
До пола филм онака, не многу напнато, се билдаше тензија али онака пополека. Семејна трагедија и очекувана меланхолија.

Од пола натаму драстично се промени тензијата, се увиде јасна поврзаност на натприродни сили со сите тие случувања околу семејствово. Се откри каде наседнаа и кои грешки ги направи семејството, т.е. мајката и потоа БУМ! Срцето в петици!

Стварно добра глума и режија, поготово во последната четвртина од филмот во која што кулминираа работите.
Најнапнато дефинитивно сцената со чмаењето на таванот во собата на Перо, и тоа одлазување ван кое следеше покасно... Страва!

Али ок, секој филм има дупки така да и овој не е имун. Пример - после опседнувањето на мајката, тие способности да лази по таван а во исто време и "неспособности" да го фати синот после тој џампскер од темница бркаќи го до таванот, со кое покажа само ептен авериџ човечки способности... (можда и' беше тактика не знам, али како и да е)

Генерално гледано многу добар филм, и ќе добиеше превисока оценка од мене да не беше последната неколкуминутна сцена која го упропасни цел филм (крунисувањето на Кралот Пајмон). Сето тоа ми изгледаше смешно и дефинитивно непотребно, го упропасти цел филм според мене. Тие обезглавени тела, клекнати на колена пред "кралот"... ужас!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Двата мои најомилени филма за 2018 со Златни глобуси за најдобри филмови - Bohemian Rhapsody за најдобра драма (ОК, сфативме, што мајка бара таму?) и Green Book за најдобра комедија/мјузикл. Останатите:

1.jpg
2.jpg
3.jpg

A Star is Born со само еден Глобус, за песна! Се надевам и со Оскарите така ќе биде.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Sometimes there's so much movies in the world, I feel like I can't take it, and my heart is just going to cave in.

moze vaka>
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Onoj filmon so rojal burger kao pocna ja vikam ova ke urne gledanost ke ima ovde dzumbus kadri tarantino lincovi mincovi finceri vlagat jako koa kako prodolzi brat mi drn drn dupki maliov demek tepal sve zivo i divo pred nego neznam svarci terminator vietnam :pos:ne me dupi i ja sum vickast ali ne volku[DOUBLEPOST=1546960626][/DOUBLEPOST]
pocnav da ja sledam me pali
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Иако го немам гледано, ми се допаѓа како Roma го има и во популарни позитивни и во популарни негативни критики :D
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Не ми е јасна ни оценкава за The favourite.
Се нервирам кога мислам дека ќе гледам нешто асално, а тоа излегува само една преценета глупост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom