Најекономично греење и ладење

Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
I ti si u Mavrovo ?
Sve dobro samo ne go vidovme kako "krcka" u Celziusi :D
Mislis (1900 ~ 2200)W krcka i duva so 38C....i ti ocigleno nemas telefon so kamera da snimis i vidime kako krcka ....a be toj film ni u Tanzanija ne vi proagja neli vi stana jasno ? :D
@mdeni sam si kaza ima COP=3 na ova vreme a sigurno izduvot mu e na maximum 792m2 zasto on neli gree 80m2 so edna FH35VE i ima SCOP 5,1 koj samo so najvisok izduv moze da se napravi i taka e dobien na nagoviot Jeuerovent
Eve mu go izduvot vo (°C) so COP=3 ako negovata trosi primer 1500W ili nadajboze kako tvojata so 1200W deka ke napravi na usis 30C. Izduvot mu e okolu 44C, ili daleku od moite 58C....i mene mi e COP=3 tuka ne vikam deka mi e 4 ili 5...ama mnogu potopla modulacija dava mereno vo (°C)....
Прегледај го приврзокот 202490 Прегледај го приврзокот 202489
Togas tvojata koja ima bajagi pomal SCOP od 5,1 a vikas ti krcka so 1200W bi bila samo so poladen izduv od FH, zasto ako i ti brkas SCOP togas na 900m3/h ke ja fuknes i so 1200W moze da bides samo pod 38C na izduv muto ....
Прегледај го приврзокот 202491
Ja rekov si zaspal pod jorgan @Fikshe1989 ....sega mu a majkata da ni pokazes izduv na FHto u dnevnata u ladnovo....normalno ako ne si "nastrana" kao drugive tuka so FH sto nemerat so godini izduv a samo se falat so SCOP :D
Pozdrav :)
@Strelec
Еве јас имам едно видео од ФХ 35ве, ај молимте прерачунај го цопот пошто глеам ти оди математиката

https://streamable.com/ul8y7
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
@Strelec
Еве јас имам едно видео од ФХ 35ве, ај молимте прерачунај го цопот пошто глеам ти оди математиката

https://streamable.com/ul8y7
Абе доста веќе со видеа, кошмари му правиш на човекот
Гледаш снима видеа температура на издув, на видеото потршувачка на струја никаде нема, 3kw влече рерната Амбер.
Хаха по фински нордик клима си топлила амберот, а надвор е -2 во Скопје хаххаа.

И препорачува Хансол во спална да стават, а само едно мислење над него, реало корисничко искуство е ова:

Хансол држи 20C (горе не оди) на -4 али лоша е изолација, ќе видиме овие денови нешто ќе изолирам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Na koj mu e do COP be lepi sea ako Mitsubishi3,5Kw platena 38.000den nemoze da zagree 20m2 a so bebe malo se.[DOUBLEPOST=1546651255][/DOUBLEPOST]A be Vlav prevarantu, pa ti isto imas takvi videa snimano i sekogas nesto ti fali za da se dobie celosna slika, ili Temperatura na usis nemas, ili T na izduv....po koja matematika pa ti racunas. Ne tuku jadi zeleni emoji....pa drugarti @mdeni sto edno e*ano merenje nesnimil a samo trola SCOP/TROP ....pacienti-prevaranti.
Zini da ti kazam kolku trosi....bitno greeeeee i neduva ladno ni koga vrne sneg
Ti tvojata na +10C ja imas mereno samo....prevarant
 
Последно уредено:

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Абе доста веќе со видеа, кошмари му правиш на човекот
Гледаш снима видеа температура на издув, на видеото потршувачка на струја никаде нема, 3kw влече рерната Амбер.
Хаха по фински нордик клима си топлила амберот, а надвор е -2 во Скопје хаххаа.

И препорачува Хансол во спална да стават, а само едно мислење над него, реало корисничко искуство е ова:





Sent from my iPhone using Tapatalk
Требаше појака да земам него ме убедуваа у продавница дека ќе згрее 33м2 и на јаки зими..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Требаше појака да земам него ме убедуваа у продавница дека ќе згрее 33м2 и на јаки зими..
SAmo Vlavot -tvojot dubler moze da te lajkne na ova....imas prijaveno DEFEK ? Ili da ti dojdeme da izmerime ? Fejk lik si kako i ala mnogu drugi tuka padobranci
I Vlavot imase problem so defrost ama go izede so 12saati na jutjub, ti teknue? :D
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Требаше појака да земам него ме убедуваа у продавница дека ќе згрее 33м2 и на јаки зими..
Можеби и ќе постигне температура, секако изолацијата ако е лоша мораш да ја средиш и јас го имам истиот проблем.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
AmberNordic najtoplo gree a vie brkajte si Eurovent so najladen izduv.
Ako ne ste videle sto znaci da przis jajca na izduv eve repriza
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
SAmo Vlavot -tvojot dubler moze da te lajkne na ova....imas prijaveno DEFEK ? Ili da ti dojdeme da izmerime ? Fejk lik si kako i ala mnogu drugi tuka padobranci
I Vlavot imase problem so defrost ama go izede so 12saati na jutjub, ti teknue? :D
Дефрост сега на 2 часа прави освен ако е на турбо мод. На 30ка е ставен.

Али ќе видиме со изолаци а кога ќе ставам овие денови пвц врата, ќе сменам кинескиот картон што е и со ролетните на големите стакла да се поправат.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Аман со тие приказни. Хансол грее по сите прописи и греота е да се плука по него. Кога беа маглите и сите плачевте од дифрости, моиве два Хансола еднаш не ги фатив да прават, ни сув, ни влажен, никаков дифрост.

Еве деновиве залади малку од малку и конечно почнаа да влегуваат во дифрост на неколку часа, како што е редот. Зборувам во множина, а всушност активно го пратам првиот Хансол што ми покрива 30 м2, дел од тоа е ходникот и влезната врата што често се отвара, независно од тие десетина луфтирања во текот на денот...

Потрошувачката онака кога ќе го загледам мерачот се движи од 330 - 800 W, што е одлично. Деновиве ќе се испентарам горе кај мерачот и ќе сликам состојба. Ќе објавам резултати како и минатиот пат. Нема да биде врзано на месечно ниво, но ќе следи сметка од ЕВН, а тоа е најважно.

За празнициве имав гости што дома се греат на 25+ степени (ќумбаши), па гледав да им угодам. Едно време успеав да ги заинтересирам за греење со клими, па морав да го "рокнам" Хансолот и на 30С. Нормално, си креваше температура по п.с., со два дифроста во текот на целата вечер. Кој ме прашуе мене што бев жива вода...

Вториот Хансол не го пратам многу, но работи во 20 м2 затворен простор, така да не е многу интересен за обзервација. Кога ќе излезам на тераса, едвај го слушам вентилаторот на надворешната, кој работи на најниска брзина. Тоа ми е доволен показател за да знам дека преде во лер без никаква мака...
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
@Strelec
Еве јас имам едно видео од ФХ 35ве, ај молимте прерачунај го цопот пошто глеам ти оди математиката

https://streamable.com/ul8y7
Ova si vozi i vozi i vozi :)) super odrzuvanje ke treba i ja da zemam eden merac kade gi imase ?? Da snimame nesto[DOUBLEPOST=1546654555][/DOUBLEPOST]
Defrosti cesti neli ?
Am malo masince ne e za tamu, 20m2 ne ti e mala spalna a so slaba izolacija....
Ja bi ti predlozil da ti ja smenime za Hansol3,5 ili Konzolna 3,5 sto ke great po podot namesto sea kaj zavesana visoko...i mora da e potoplo....biraj
A taa WNto ke ja dajs negde ili na poklon ili za 600evra :)
Eeee fiksce ako ja prodavas ja ja saksm taman za kaj men u detska :))
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
зборот од уста ми го зеде со ова што го кажа, се мислам дали да го ставам во пензија Неото што го имам веќе 5-та зима, еве го на -2.7с. дува со 47 на издув, можеби е склопуван во брод ама си ги изработи парите 3 пати до сега
Зошто да го менуваш тогаш? Терај си ако не мрзне и ако не прави проблеми. Освен ако не планираш да ја менуваш за некој хиперинвертер јапанец па да бркаш висок COP.

Дури и најефтиниве клими вадат 3цоп на -3 надвор. Сигурно и твојата вади толку. ФХ35ВЕ ако ставиш ќе е дупло цоп ама или ќе има дупло топлина за истата потрошња.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Fikshe1989
Eve kaj mene vo detska 16 m2 mirai 2.5 kw(3.2 nom na greenje) ja zagreva od 20 do 23.5 za pola saat i si odrzuva t bez problem nam na 24 fan 3 tivka bez problemi i bez cesti difrosti barem sega ama stom skokne vlaznost nad 85 %pravi i na 90 min sega ne zs e 77 %vlaznost
Ali zatoa ima bajagi izolacija.Ako ne e dostapna izolacijata odozgora vo eden den demontiraj gips kartonot na plafon stavi izolacija pa vrati gips kartonot nazad.Ako e ploca ko glusec ke se pikas i zemi obavezno maska avtolakerska za sitnite cesticki
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Sto dukjan e ova sto go grees i posle polnokj ? Kafic so 30dusi unutra ?
dukjan po sekoja logika treba da e na industriska tarifa ako e dukjan, a tamu cifrata za preku nokj e 10den/Kw sto ne e bas eftino, i voopsto nema eftina tarifa.
ајде совет ќе ве замолам и тебе и останативе како би го загреал просторов на друг начин? пред тоа е греено со 2 панелки и потрошувачката беше поголема отколку со климава сега. А ни одблизу не беше топло како со климава...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom