Counter-Strike: Global Offensive

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Не е исто,+mat_queue_mode 2 е launch команда,Multicore Rendering е ingame setting,двете се круцијални за стабилни FPS (y)

Во мојот случај станува збор за AMD FX 8350 клокнат на 4.8Ghz + R9 290, +mat_queue_mode 2 ги крена минималните FPS од 130 на 220!
Дали знаеш воопшто што прави +mat_queue_mode? Или која е конзолната команда на Multicore Rendering?
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Дали знаеш воопшто што прави +mat_queue_mode? Или која е конзолната команда на Multicore Rendering?
"mat_queue_mode [-1,0,1,2] - This setting determines the threading mode the material system uses. A value of -1 uses the default for your system, a value of 0 uses synchronous single thread, 1 uses queued single threaded mode, and value of 2 uses multi-threaded mode"
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
"mat_queue_mode [-1,0,1,2] - This setting determines the threading mode the material system uses. A value of -1 uses the default for your system, a value of 0 uses synchronous single thread, 1 uses queued single threaded mode, and value of 2 uses multi-threaded mode"
А на Multicore Rendering која му е командата?
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
А на Multicore Rendering која му е командата?
o_O Не знам дали тераш инает или толку разбираш мање битно,за сите остали пробајте ја командава & thank me later (y)

Дополнителни команди за оптимизација: -high,-nod3d9ex,-nojoy...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
o_O Не знам дали тераш инает или толку разбираш мање битно,за сите остали пробајте ја командава & thank me later (y)

Дополнителни команди за оптимизација: -high,-nod3d9ex,-nojoy...
Не знам дали мислиш дека знаеш повеќе од мене, па да ти кажам само дека не знаеш.
mat_queue_mode е уствари Multicore Rendering. 0=disabled, 2=enabled. Значи со самото тоа што ќе наместиш Multicore Rendering да ти е на Enabled, во позадина се сетира mat_queue_mode 2 (или -1, ако е предвидено 2 да ви е по дефолт).

Од дополнителните команди, -high е строго непрепорачлива да се користи и најчесто ќе губите фрејмови заради неа, -nod3d9ex нема никаква улога во CS:GO, а -nojoy заштедува само неколку мегабајти рам (околу 5 ко да беше), а бидејќи рамот не игра улога во перформанси - нема никаква придобивка од таа команда.
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Не знам дали мислиш дека знаеш повеќе од мене, па да ти кажам само дека не знаеш.
mat_queue_mode е уствари Multicore Rendering. 0=disabled, 2=enabled. Значи со самото тоа што ќе наместиш Multicore Rendering да ти е на Enabled, во позадина се сетира mat_queue_mode 2 (или -1, ако е предвидено 2 да ви е по дефолт).

Од дополнителните команди, -high е строго непрепорачлива да се користи и најчесто ќе губите фрејмови заради неа, -nod3d9ex нема никаква улога во CS:GO, а -nojoy заштедува само неколку мегабајти рам (околу 5 ко да беше), а бидејќи рамот не игра улога во перформанси - нема никаква придобивка од таа команда.

:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: ...... Толку.[DOUBLEPOST=1489606252][/DOUBLEPOST]
Да, ако фактиве ги вадиш од газот.
Истава графичка со i3 4150 ми вадеше 150 стабилно ФПС, варираше од 150 до 200. Не викам дека не е доволно ама пак е помалце. Пошто имам монитор со native резолуција од 1440х900, кога ќе играм на таа резолуција вади уште помалце фрејмови или има големи дропови и се осеќа кога ќе засецка малце. На 1024х768 нема никаков проблем. На i7 пример немам проблем со резолуција, без разлика дали е 1440х900 или 1024 ама пошто играм кантер повеќе од 11 години неможам да се навикнам да играм на било што друго освен 4:3 ратио.
А уживај дека ќе вадиш толку фрејмови со графичка стара 10 години или процесор. Другпат место да изиграваш вицкаст, пробај и играј на послаби компјутери, тестирај па изволте демантирај ме со факти. Многу мразам кога кежуал типови ко тебе што фураат кантер на High ќе фатат да ми се докажуваат за игра која ја играм повеќе од 11 години и имам пробавно све што може да се проба. За кантер има милион твикови од config до launch options за тие што играат компететивно и што им е потребно стабилно ФПС. За тие кежуал типци ко тебе, играј си на хај на најака резолуција никој не ти брани. Не се будали сите професионалци што имаат конфигурации од 4000 евра само куќиште што играат на 4:3 и све на very low. Ама пак ќе речам, или не си информиран или си нуб што сака да изиграва паметан а притоа нема ништо прочачкано.

@acereal
Пиши ми цела конфигурација али со тој процесор и особено со таа графичка, толку треба да ти вади. Тебе процесорот не ти е проблем, иако е стар сепак е 4 со 4 али таа графичка дефинитивно те кочи многу. 610 е буџет графичка, па не е ни буџет ептен фушерајска графичка е така да нека не те чуди, ја имам друг компјутер со ГТ 630 графичка и вади исто ФПС како твојот компјутер само што е во комбо со i3 4150. Пробај во launch options со -high -threads 4 +cl_forcepreload 1, за последното најди и смени го и во конфиг или додај го во autoexec. Ќе ти помогне многу затоа што целата мапа ќе ја лоадира на почетокот, ќе имаш поспор лоад тиме на почеток али целата мапа ќе ја имаш и би требало да имаш постабилно и подобро фпс. Али пак ќе ти кажам, таа графичка е бетер и од оние од Интел што идат со процесорот.
И ова обавезно, https://www.youtube.com/watch?v=-CzDk5_BpKg

Очигледно џабе се објаснуваш со овој лик,уште поочигледно е дека истиот лик нема појма што значи поимот input latency,посебно за CSGO....Shader settings-very high...Мајке ми :pos::pos::pos:
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Од дополнителните команди, -high е строго непрепорачлива да се користи и најчесто ќе губите фрејмови заради неа, -nod3d9ex нема никаква улога во CS:GO, а -nojoy заштедува само неколку мегабајти рам (околу 5 ко да беше), а бидејќи рамот не игра улога во перформанси - нема никаква придобивка од таа команда.
Hmmm greska si za -high moze da mi kazes od kaj ti e toj podatok deka gubis frejmovi ??

-high
Gives the game high priority in your CPU, meaning background tasks won’t slow it down as much.

-nod3d9ex
Disables D3D9ex. D3D9ex is a D3D9 improvement which will allow you to alt-tab faster for example. D3D9ex does not affect your FPS in any way unless you’re using old and crapy GPU which can’t handle it correctly.

Mislam deka edno treba da vi bide jasno deka samiot "source" engine na koj sto e pravena Gobal Offensive e pred se star i premnogu los,ako nekoj od vas ja ima igrano igrava u 2013 ili 2012 znae deka od 300 fps sto gi imavme u 2013 sea imame duplo pomalce poradi postojani updejti na igrata i butkanje na kodot do maksimum sto moze eden engine da go nosi napraven u 2004.Taka da sekoja masina razlicno da ne recam reagira na igrava nekoj lugje se zalat deka ako stavat mat_queue_mode 2 imaat pomace fps nekoj imaat poise fps, nekoj so -threads 4 imaat pomalce fps a imaat poise so -threads 3 a imaat quad core porcesori.Samata igra i toa kako e napravena igrata e losa i varira od sistem do sistem t.e od PC do PC :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Hmmm greska si za -high moze da mi kazes od kaj ti e toj podatok deka gubis frejmovi ??

-high
Gives the game high priority in your CPU, meaning background tasks won’t slow it down as much.

-nod3d9ex
Disables D3D9ex. D3D9ex is a D3D9 improvement which will allow you to alt-tab faster for example. D3D9ex does not affect your FPS in any way unless you’re using old and crapy GPU which can’t handle it correctly.

Mislam deka edno treba da vi bide jasno deka samiot "source" engine na koj sto e pravena Gobal Offensive e pred se star i premnogu los,ako nekoj od vas ja ima igrano igrava u 2013 ili 2012 znae deka od 300 fps sto gi imavme u 2013 sea imame duplo pomalce poradi postojani updejti na igrata i butkanje na kodot do maksimum sto moze eden engine da go nosi napraven u 2004.Taka da sekoja masina razlicno da ne recam reagira na igrava nekoj lugje se zalat deka ako stavat mat_queue_mode 2 imaat pomace fps nekoj imaat poise fps, nekoj so -threads 4 imaat pomalce fps a imaat poise so -threads 3 a imaat quad core porcesori.Samata igra i toa kako e napravena igrata e losa i varira od sistem do sistem t.e od PC do PC :)
Ако ѝ ставиш high priority, можеш да дојдеш до ситуација во која поважни инструкции што процесорот ги извршува во позадина нема да можат да се извршат затоа што CS:GO има приоритет, а бидејќи тие инструкции се далеку побитни од CS:GO, системот ќе биде приморан да ја паузира играта на дел од секунда, да ги изврши тие инструкции и да продолжи да ја извршува CS:GO. Со други зборови - ќе искусувате stuttering. А тоа е далеку полошо за ваква игра од 5-10 фрејма повеќе што би ги добиле со користење -high.
https://www.reddit.com/r/GlobalOffensive/comments/5ooi96/psa_do_not_use_high_in_your_launch_options_unless/

nod3d9ex не е имплементирано во CS:GO, само во Dota 2.

Сериозно луѓе, не си играјте со вакви твикови.
 
Последно уредено:

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Ако ѝ ставиш high priority, можеш да дојдеш до ситуација во која поважни инструкции што процесорот ги извршува во позадина нема да можат да се извршат затоа што CS:GO има приоритет, а бидејќи тие инструкции се далеку побитни од CS:GO, системот ќе биде приморан да ја паузира играта на дел од секунда, да ги изврши тие инструкции и да продолжи да ја извршува CS:GO. Со други зборови - ќе искусувате stuttering. А тоа е далеку полошо за ваква игра од 5-10 фрејма повеќе што би ги добиле со користење -high.
https://www.reddit.com/r/GlobalOffensive/comments/5ooi96/psa_do_not_use_high_in_your_launch_options_unless/

Сериозно луѓе, не си играјте со вакви твикови.
Hmm ok interesno ne sum go znael ovoj podatok za -high, bas ke go testiram denes/utre ke igram bez -high iako ne sum imal problem so stuttering
na Fps Benchmark mapata mi gi vadi ovie rezultati

so -high Average framerate: 123.60

bez -high Average framerate: 117.61

Znaci bez ovaa komanda gubam vo fps ocigledno ama za ova so stutteringov bas me interesira dali ke ima podobrubanje iako neam nekoj problem ama na momenti osekjam nekoj delay.Fala za informacijava ke testiram denovive i ke kazam rezultati kako e pri gameplay :)
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Долго очекуваната операција излезе. Пре јака е. Ја купив. Се надевам ќе дропни нешто да се по ќефаме.

Sent from my 2014813 using Tapatalk
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Ајде нека живне играва па и форумов :) операцијата е топ
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
WarGsmes е интересно. На еден другар веќе му дропна две кутии и е во прпфит дури. Јас уште чекам :/

Sent from my 2014813 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom