Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Браво за @Ilumious i @Peja989 дваајцата ги бодрев, Фросе не ме слушна изгледа. Пеџа не се срами :D

Sent from my 6050Y using Tapatalk
Си ме помешал со женска му на Пеџа, се одделивме некаде кај Капитол :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Браво за @Ilumious i @Peja989 дваајцата ги бодрев, Фросе не ме слушна изгледа. Пеџа не се срами :D

Sent from my 6050Y using Tapatalk
Само админи бодриш а?
Забораваш дека и јас сум админ? Ќе приметиш од кај ќе те банирам сега.[DOUBLEPOST=1494159532][/DOUBLEPOST]
Си ме помешал со женска му на Пеџа, се одделивме некаде кај Капитол :D
Каде бе трчаше со Пеџа, јас него два пати го видов ама тебе слабо :(
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Браво за @Ilumious i @Peja989 дваајцата ги бодрев, Фросе не ме слушна изгледа. Пеџа не се срами :D

Sent from my 6050Y using Tapatalk
Со девојка ми, лаганица. Имаше она проблем со коленото и кондиција, па ептен лагано трчкавме, дури и одевме на моменти. Немаше смисла да ја остаам, ќе ми раскине :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Само админи бодриш а?
Забораваш дека и јас сум админ? Ќе приметиш од кај ќе те банирам сега.[DOUBLEPOST=1494159532][/DOUBLEPOST]
Каде бе трчаше со Пеџа, јас него два пати го видов ама тебе слабо :(
па ти викам, до Капитол бевме јас, Пеџа и женска му. Со зелена маица бев, тројцата цело време до таму бевме еден до друг :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.098
Си ме помешал со женска му на Пеџа, се одделивме некаде кај Капитол :D
Не не, не те помешав, сама беше со слушалки кај Даре Џамбаз.
@wiksa не сум те видел, иначе тоа за пакетите е професионализам, а не нешто друго.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
па ти викам, до Капитол бевме јас, Пеџа и женска му. Со зелена маица бев, тројцата цело време до таму бевме еден до друг :)
Тогаш си била со Пеџа во група двата пати кога се разминавме, ама ете не сум те забележал. Додуше не ни видов кој трча со него :)

Не не, не те помешав, сама беше со слушалки кај Даре Џамбаз.
@wiksa не сум те видел, иначе тоа за пакетите е професионализам, а не нешто друго.
нема професионализам Мичо мој
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.061
Поени од реакции
12.949
6 - то место на трката на 5км и нов личен рекорд на петка (19:26, претходно 19:33). Од следна година најверојатно и јас 21км ќе се пробам. Браво за сите што истрчаа и не се откажаа, како и за сите што излегоа да бодрат :love:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Од кај Пеџа за Шила? :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.244
Поени од реакции
4.448
Не можев да трчам ради обврски вчера, али ќе трчам 21км у Приштина у недела, котизација може да се плати и на денот на трката од 07-08:30
Балканско првенство у полумаратон е
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.968
Дечки, ја истрчав 42ката за првпат. Касно фатив, една вечер не знам ми пукна филм ајде ке пробам па ќе видиме дали ќе биде. Слично беше за првиот полумаратон, за него за две недели се спремив. Не е паметен овој начин и не го препорачувам, лесно се доаѓа до повреди, ако не си спортски активен или доволно раздвижен. Јас 11 месеци годишно примарна активност ми е теретана, 3-5 пати неделно, иако е различен тип на тренинг од ова, убеден сум без добрата физичка форма од теретанава немаше да се спремам, или ќе бев многу поспор и поисцрпен.
Веќе неколку години како планирам дистанцава да ја истрчам, али лош сплет на околности се дешаваше и не стигнав да го трчам. Првата година ме углавија со работа последниот месец, па трчав повторно полумаратон, наредната година навремено имав фатено да се спремам али го повредив стапалото одоздола месец дена пред маратонот а подоцна истиот маратон и не се одржа ради ситуацијата во Куманово. Претходнава година па не бев во фазон за трчање ич, бев поддршка и публика само. Годинава не планирав трчање... кога видов родниниве околу сите фатија да се спремаат, па тогаш почнав да размислувам и да калкулирам. Последно трчање ми беше некоја 6-7 километарска релација во Август прошлата година.
Десет тренинзи на кеј вкупно, од 25-ти Март до 02-ри Мај и тоа беше тоа, се пријавив меѓу последните. Не бев сигурен што ќе биде, со оглед на краткото време за тренинг, таргетот ми беше под 4 ипол часа, ако нешто ептен ми тргне па под 4 часа да испадне го рачунав за супер. Истрчав за 4 часа и 10 минути и сум прилично задоволен, со 5 кила помалце на мене сигурно ќе ја бутнев 4ката али јебига, сепак теретаната е мојот спортски дом.
Инаку самата трка и условите мислам дека беа добри. Првиот круг имаше сонце, ама подносливо беше, една година кога трчав полумаратон утепа сонцето. Вториот круг сонцето се изгуби па неколку пати почна и да врне по малку што беше за мене кул, таман малце освежуваше. Криза малце ме фати кај 30-от километар, грчеви имав кај квадрицепсите, ама ме пуштија после километар, а втората криза почна кај 37-от негде ама многу појаки грчеви, овие држеа два-три километри ама и тие среќа пуштија па последните километар-два ги пројдов раат. Сигурно голем удел има во ова и еден кикс што го направив прв пат баш на тркава. Заборавив пред трката да се напијам магнезиум :confused:

На сликава подолу ги има релациите што ги трчав. Со апликации се замарав пред 3-4 години, некако годинава не осетив потреба и ми делуваше како дополнително замарање па носев само часовник заедно со лентата за мерење на heart rate за да го регулирам темпото и дишењето, за мене побитна работа од било која телефонска апликација.

z1.jpg

Имав некои пехови и годинава со мини повреди кои за среќа не прејдоа во поголеми. 22км кога истрчав немав посериозни проблеми освен воспаленија на мускулите, после нејзе 11км кога истрчав ми се врати повредата од пред некоја година на долниот дел на стапалото. Мирував 9 дена и ја мачкав со алга сам, па за среќа пројде па на најдолгата релација од 32км со тој дел од стапалото немав проблеми, али па ме фати делот кај горниот дел каде што се превиткува палецот, излезе дека патиките почнале да ме набиваат одозгора. Мачкав и таму неколку дена со ice power па за среќа пројде и таа мини повреда. Арно ама морав да менувам патики за трчање зашто со тие повторно ќе го заебев стапалото... па од сите што ги имав само со тие што вежбам во теретана немав болки (a running патика се и тие), па ајде на две недели пред трка, менувај патики за трчање. Многу безвезе е да се менуваат патики скоро пред трка, али немав избор... за среќа добро пројдоа патикиве.

Во однос на пакетите... Мислам дека различни беа за полумаратон и за маратон. Пример во ќесата на брат ми имаше една туба ice power, немаше енергетски гел и немаше ова ќесево со електролити. Со оглед дека ги кренаа цените, почнале нешто повеќе да ставаат во ќесиве... мислам дека порано беа посиромашни. Некој погоре спомна за маиците. Точно, мислам дека се помали броеви, среќа што јас земав XL, па ми стои како L, онака таман. И фала курцу плава боја се, не розева! Медалот некако не ми се свиѓа.

z2.jpg
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Од кај Пеџа за Шила? :D
Па доста Нескопјани атакуваат на Скопје, дај малку ние обратно :D

Иначе, еден од газдите ми е колега, па ветив дека ќе ги рекламирам, плус, реално да праиме муабет, Шила е едно од 3-4 работи кои се за поштОвање од Охрид :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Jess L. Baily
Half Marathon 01:48:45

Еее соросоидниов видете го, растур :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.296
Поени од реакции
22.592
@AceCaleb каква е таа лента за мерење на срцеви отчукувања и од каде мозе да се купи ?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.968
@AceCaleb каква е таа лента за мерење на срцеви отчукувања и од каде мозе да се купи ?
Мојот е оваа марка од линков, не сум сигурен дали е скроз истиот модел, мада и немаат големи разлики во моделиве горе-долу истото го вршат сите. Братучед ми од Солун го зема од тој лидл маркетот, мислам дека беше за некоја смешна сума од 15-20 евра, начекан на попуст...

http://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-ECADE515-9EC54DB2/lsp/hs.xsl/product.html?id=14972587&title=Hodinky
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.296
Поени од реакции
22.592
Мојот е оваа марка од линков, не сум сигурен дали е скроз истиот модел, мада и немаат големи разлики во моделиве горе-долу истото го вршат сите. Братучед ми од Солун го зема од тој лидл маркетот, мислам дека беше за некоја смешна сума од 15-20 евра, начекан на попуст...

http://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-ECADE515-9EC54DB2/lsp/hs.xsl/product.html?id=14972587&title=Hodinky
А за кај нас знаеш каде би можел да се најде ?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.968
А за кај нас знаеш каде би можел да се најде ?
Не сум се интересирал искрено... зашто знам дека нашиве ќе ги кренат цените до облаци на што и да е... И ако треба да купувам нешто слично, ќе пребарам нешто од интернет или би порачал на некој што иде до Лидл во Солун или декатлон во Софија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom