NBA Фантази I сезона 2017/18

Која екипа ќе биде победник оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    12
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
10ти бев на Waiver Order, мојата изјава беше очајнички обид да го земам Фарид :D:D
Хехе, погодив дека LA Lakers ќе го земи :)

Се заебав, чекав чекав и на крај 2-3 дена пред Faried на Bazemore си го потрошив waiver wire редоследот... Јбг...
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Долг одговор имам, па да не ја трујам темава со огромен ѕид од текст, решив вака да го постнам одговорот. :D

Постапно ќе ги одговорам сите прашања, и ќе објаснам од каде тргам јас.

Долгорочно гледано, трејдот што јас ти го понудив, односно играчите што јас ги нудев на ниво на сезона беа 0.4 поени послаби од твоите двајца. Јас ги понудив Вол и Беверли. Вол сезонава игра како топ 10 играч и е рангиран 9 на ниво на сезона (иако се враќаше од повреда и имаше спор почеток), последниве 2 недели е 4 рангиран играч, а во тој простор изиграл 9 натпревари. Значи во нагорна форма е. Беверли игра во системот на дантони и е многу продуктивен, стартер во неговиот тим, и незаменлив дел од одбраната. Неговите поени не се базираат на напад туку на одбрана, има голем број на скокови и доста често краде барем по една топка. Исто се врати од повреда и неговата форма е во нагорна линија.
Од друга страна ги барав Кемба и Пол Џорџ. Пол Џорџ е 28 играч сезонава, константно си носи околу 23 поени што е 5-7 поени помалку во просек од Вол. Значи сега јас овде нудам играч кој има 5-7 поени помалку од Кемба(Беверли во случајов).
Кемба е 34 играч сезонава и е во криза невидена последниов месец, од кај да знам дека не влече некоја повреда. Веројатно е прв играч во Шарлот (незнам како се распоредени со Батум), ама како што кажав поминува низ лош период моментално и згора на тоа бележи 22.5 поени сезонава, што се 5.7 поени повеќе од Беверли. Или конкретно 45.9 спрема 45.5. Ако одиме на други статистики последните 30 дена 47.4 против 42.7 , последните 15 дена 53 против 38.5. Ова по мене е фер трејд.

Нема да пишувам многу за другиот трејд, зашто ми го побара Чендлер +, а во замена го додаде Шамперт или сезонава разлика од 10 поени. Ако се враќаме назад исто таа разлика ќе се зголемува. По мое, јас преземам ризик дека Кемба ќе се оправи во формата за да го победам трејдов, зашто ако не се поправи јас изгубив топ 10 играч сезонава.

Уште еднаш ќе кажам, за мене најмеродавна статистика е последниве 30 дена, зашто сметам дека еден играч во последниве 30 дена може да покаже колку знае. 7 дена е hot streak, 15 дена веќе покажува нешто, ама 30 дена ги сметам за сосема доволни. На почеток на сезона имаше играчи што газеа, како Нуркич пример, сега нигде го нема. За Јокара, не го трејдам братот, зашто мислам дека има потенцијал за 25+ поени, тренерот му дава констатно поддршка и наскоро треба да почне да игра по 30 минути, претходно го спомнав само за пример, дека долгорочно го сметам барем јас за подобар играч од некој што носи 18 поени во просек, колку што има он моментално ако се собере сезонава. Во контекст на трејдов и да ми понудиш Кемба за Јокич ќе одбијам.

Истотака единствен начин да знам колку и како си ги цените играчите е да ми вратите контра понуда, сите си ги цениме играчите различно.Барем по мене комуникацијата е клучна за комплетирање на еден трејд.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.528
Ептен лоша сезонава бе...а добар тим имам за овој рекорд да ми е :(
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.839
Поени од реакции
23.084
Thessaloniki Patriots е неактивен, дур е уште рано може да му се даде на некого тимов.

Ја сум зафатен периодов, влагам само на тимот да ставам играчи, не глеам многу кој е активен кој не, до сега само знам против сите што сум играл биле активни.
Ако е Петриотс стварно неактивен, ако има некој да ја прати темава а да игра, нека се јави ако го сака тимот. Незнам што друго да кажем
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.528
Тури и куров на лигава :D Ништо очекувам некој си 2-6 да имам скор, и дури после Февруари негде да се надевам на чудо и јака серија бар за влез во плејоф па за после ќе видиме...
upload_2016-12-22_3-16-12.png
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Тури и куров на лигава :D Ништо очекувам некој си 2-6 да имам скор, и дури после Февруари негде да се надевам на чудо и јака серија бар за влез во плејоф па за после ќе видиме...
Прегледај го приврзокот 162146
Секогаш можеш да ги дропнеш или да пробаш да ги трејдаш. Џабе ќе ти се ако се вратат прекасно.
 

Дејмон

Night butterflies dating for special occasions
Член од
17 мај 2011
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.886
После долги непреспани ноќи, нервози, несреќи и депресии...
После предомислувања дали да се продолжи со тимот...
Моите 13 браќа одиграа една добра недела...
8 ебени недели чекав. 8!
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Quaker City Ballers
Игра против мене гледам е неактивен дечково .. нема наместено играчи за денес .
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Најизедначена недела досега.

7 од 9те натпревари ќе се одлучуваат во последниот ден.

Како ви изгледа сезоната? Како сте задоволни досега? Кои се фаворити?

И ајде малку да трејдаме... Прва сезона ми е оваа да не можам трејд да направам. Сите многу заљубени во своите играчи изгледа :)
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
Најизедначена недела досега.

7 од 9те натпревари ќе се одлучуваат во последниот ден.

Како ви изгледа сезоната? Како сте задоволни досега? Кои се фаворити?

И ајде малку да трејдаме... Прва сезона ми е оваа да не можам трејд да направам. Сите многу заљубени во своите играчи изгледа :)
Јас го губам последниов ден, а изгледа втор најбољи скор ќе имам неделава :yid:

Не сум задоволен уопште, втор пик потрошен на лепрозниов Victor Oladipo :facepalm:

Се надевам дека ќе се протнам у плејоф, а таму ако ми се здрави главните играчи да можам да се борам:popce:

Фаворит ми е Seattle Supersonics, за трејдови сум секад расположен, ама сите сме апаши :icon_mrgr::icon_mrgr:
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Исто и јас ќе си изгубам вечерва, последниве 2 недели тежок баксуз сум, претходната кога станав сабајлето и видов дека сум изгубил во неверување бев мислам дека 10 минути :eek: стоев. Сега се повреди Вајтсајд и викам ај ваљда ќе се протнам да тепам некако, кога мали повреди доживува пола тим што ескалираше вчера кога од 6 играчи 3ца играа и еден од нив тотално флопна, со што и си го изгубив мечапот...
За понатаму незнам, ако продолжам вака со повредиве ништо чудно да се борам за пласман во плејоф. Фаворит веројатно е Тампа, секое коло константо гази.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Talkin' bout баксуз, после десет изиграни утакмици втор сум по примени поени со 6265, просек 620 по утакмица, пред мене е само Xsago со пет поени примени повеќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom