Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Секогаш кога го гледам крајот на една од епизодите на труе детектив(не ми текнува која беше а не мислам нели нормално да се правам рудар у 21-15) сум она wow ама првото чуство си е онака најако си седиш си гледаш и наеднаш се издигнуваш од некоја лејзи положба се исправуваш онака скроз ококруваш очи онака широко (од типот на црвенкапа коа го прашува волкот а зошто имаш толку големи очи за да можам подобро да те видам) и да продолжам со мислата и сфаќаш дека си сведок на нешто многу добро што не го глеаш секој ден и викаш ија ова се запишува у историјата Така и тука следува оној друг дел и си викаш а чеј бе пер тебе ова ти се свиѓа а Викторија ја заборави А и си викаш да бе а тоа беа 6 минути а ова 2саати и кусур М и ми текна на уше една стварЧИЦА Son of Saul и тука ќе згрешев пошо мислев дека беше сниман у еден здив али грешка The film was shot on 35 mm film in 28 days in Budafok, Budapest.
И шо е финатава со овие говори шо ги држиш на темава у последно време мислиш Обама си?


True Detective - Six minute single take tracking shot - no edits, no cuts - Who Goes There

УЖИВАЈТЕ.

и да само првата сезона ја имам изгледано.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Трејлеров е нешто најглупо што видов досега. Жими се.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Се жалеле родители, многу мрачен бил трејлерот за Cars 3 и можно е некој да умре :ROFLMAO:

 
G

grande-juve

Гостин
The Red Turtle

Анимираниов филм заедно со Hardcore Henry се можда најмоќните ствари кои ги изгледав оваа година и кои ме оставија со подотворена уста. Врска немаат еден со друг содржински, зборам само за впечатоците. Инаку е реалистичен анимиран/цртан филм, еден од најпоетските и најфилозофските кои ги имам гледано. Филм кој пред се ве тера да си поставувате прашања, но и филм кој во себе ги има вткаено емоциите кои се будат кога си го гледате животот од страна. Нема да пишувам ништо околу настаните, пошто не сакам да ви го расипам. Само ќе го поставам можеби најважното прашање, кое не би ви препорачал да го читате ако го немате гледано филмот:

Дали животот поминат на островот беше метафора која пробува секојдневниот живот на човекот да го сведе на едно фундаментално ниво, мапирајќи ги само оние точки кои го прават животот живот, според поимањето на човековата свест за тоа што е навистина важно за секој од нас, која е смислата, кој е драјвот кој не тера секој од нас да продолжиме да живееме и да пробаме да ја поплниме или да и дадеме смисла на материјалната празнина во која од нигде никаде се појавивме? Или е тажна приказна за еден очаен и осамен човек кој остатокот од животот го помина во илузија?

10 од 10
Со се' се слагам Змеј. Врвна поезија. Филмов ме погоди во центар со васко ефтов. Од одма ме вшмукна и не ме пушти до крај. Да не зборам за кадрите, за анимацијата, за саундтракот... Знаеле Студио Гибли од кого бараат да им напраи филм, првиот аниматор за нив што не е Јапонец. Холанѓанецов Де Вит 9 години поминал у праење на филмов, и се забележува сета љубов и посветеност. :cuc:
што и да е одговорот, функционира и резонира перфектно. Јас мислам дека е комбинација од двете. Откако ја убива желката почнува илузијата и метафората, почнува да замислува/сфаќа дека и на пуст остров би бил апсолутно среќен, со семејство во кое владее љубов, и со храна доволно за да го прехрани... И има ли нешто поубаво од тоа. Нормално ќе има и по некоја лоша работа, што на сите ни се случува, ама тоа е составен дел, во филмов преставено преку цунамито. Желката кога му го кршеше сплавот е како порака за сите нас, полека, кај сте се залетале безглаво. Толку малку треба за да не мора да си го поставуваме прашањето: "која е смислата, која е поентата"
Така некако си го сфатив.. како и да е, уживав најмногу од било кој филм од годинава. Ремек дело во секоја смисла.
 
Последно уредено од модератор:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.269
Arrival (y) Еден од подобрите филмови годинава дефинитивно. За мој вкус најдобар филм на режисеров до сега. Со секој филм се подобар станува, немам сомневање дека и (крајно непотребното) продолжението на Блејд Ранер ќе биде напнато како и филмов.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
И јас го гледав вечерва, под силни импресии. Најдобриот на Денис, дефинитивно. Музиката на
Jóhann Jóhannsson :place::place:

Иначе има неколку емотивни моменти, за момент ме потсети на Interstellar. Во секој случај маестрално направено.

2016 фајнест засега:

I Daniel Blake
Arrival
Captain Fantastic
The Pearl Button
The Handmaiden
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Мене скроз безвезе ми беше Arrival, очекував некоја поголема разврска. Најдобро нешто беше кога
прв пат влегоа во леталото, музиката врв.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Музиката на Jóhann Jóhannsson :place::place:
Почетната и крајната нумера се на Max Richter на кој свршував од The Leftovers минатата година ова време.
Иначе има неколку емотивни моменти, за момент ме потсети на Interstellar.
Си ми го читал долгото и опширно review на LB.
И јас го гледав вечерва
Евреј до евреј бе.
Не се гледа филмов во вторник.
Евреи.























Чекајте малку, ја го глеав со бесплатна карта од роденден :DDDDDD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom