Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

G

grande-juve

Гостин
Прво пред да го гледам го прогуглав од аспект на година на снимање, глумци, бла бла. Филмот е 77 година, значи сниман е пред 40 години така што не е ни реално ни фер да бараме некои кадри како во Ревенант на пример.
Баш интересен пример си одбрал, Ревенант изобилува со кадри скоро копирани од Тарковски, чии филмови се баш 60тите-70тите :D. Имаш визуелни совршенства не пред 40, пред 100 години, Метрополис прв ми текнуе. Поентата ми е, не мора да гуглаш која година се филмовите, пуштај и уживај :D
 
B

Blade Torch

Гостин
Значи и вот не е од камен, 2 пати прокапел солза и он... :place:

Јас 10 пати иам пуштено машка солза. и 10 пати минимум ми се имат намокрено очите. Мека душа имам, што да правам? А како голем кучкар нормално дека пола филм плачев на Хачико.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.100
Поени од реакции
9.030
Значи и вот не е од камен, 2 пати прокапел солза и он... :place:

Јас 10 пати иам пуштено машка солза. и 10 пати минимум ми се имат намокрено очите. Мека душа имам, што да правам? А како голем кучкар нормално дека пола филм плачев на Хачико.
Тоа значи добар филм, да изнуди емоции кај публиката. Јас на секој потажен филм сум со солзи во очи, неретко и грутка во грло. Некои од нив не се ни тажни tbh ама ете...

Green Mile
A.I. Artificial Intelligence
October Sky
Pay it Forward
Donnie Darko
Million Dollar Baby
Braveheart
Me and Early and the Dying Girl
Love Actually
Requiem for a Dream
Six Feet Under
The Lion King
Cinema Paradiso
The Little Prince
Incendies
The Best Offer
Patch Adams
Les Miserables
The Impossible
Man on Fire
Titanic :icon_lol:
Gladiator

Сигурно испуштам многу филмови ама овие знам ми оставиле силен впечаток и пробудиле емоции.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Шо сакам да кажам да бидеш подготвен на трансформација да се жртвуваш за улогата публиката да сфати дека ти значи тоа дека сакаш да се предизвикуваш себеси одново и одново да пребаруваш нешто што не си го знаел за себе да си бидеш туристички водич на самиот Лето,Гиленхал,Бејл(испуштам некој ТАКА гарант)

 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ја на Cast Away пуштив некоја солза. За Форест Гамп да не праам муабет but i miss you Jenny брагауууууууу, за Муфаса сум липал како говедо, Green Mile исто, The Elephant Man, Mystic River, Shawshank Redemption, Million Dollars Baby... бреј лигле.
Имаше и еден бе со Меколи Колкин ко мал, нешто со едно девојче се здружија па овој ќе го изедат оси нешто ќе умре, одамна го иам глеано на тв, многу жално беше, ама не знам као се вика филмот, јеби га.

Interstellar најдобар филм у поновата историја, ама за академијата експертиза на дело не доволно добар за Оскар, ок позз.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Ја на Cast Away пуштив некоја солза. За Форест Гамп да не праам муабет but i miss you Jenny брагауууууууу, за Муфаса сум липал како говедо, Green Mile исто, The Elephant Man, Mystic River, Shawshank Redemption, Million Dollars Baby... бреј лигле.
Имаше и еден бе со Меколи Колкин ко мал, нешто со едно девојче се здружија па овој ќе го изедат оси нешто ќе умре, одамна го иам глеано на тв, многу жално беше, ама не знам као се вика филмот, јеби га.

Interstellar најдобар филм у поновата историја, ама за академијата експертиза на дело не доволно добар за Оскар, ок позз.
My Girl :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.715
Поени од реакции
40.814
на furious 7 кога Пол Вокер и Вин Дизел тргнаа по различни патишта на крајот, многу беше touching сцената
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.812
Поени од реакции
111.410
Баш интересен пример си одбрал, Ревенант изобилува со кадри скоро копирани од Тарковски, чии филмови се баш 60тите-70тите :D. Имаш визуелни совршенства не пред 40, пред 100 години, Метрополис прв ми текнуе. Поентата ми е, не мора да гуглаш која година се филмовите, пуштај и уживај :D
Те сфаќам што сакаш да кажеш, мене Ревенант ми дојде прв на ум затоа што курот ми го подуваа на темава за кадрите, за тоа дека на дневна светлина бил сниман, куров ми Ленче. :D Поентата ми е дека не треба да се има предрасуди према постарите филмови, затоа што и од пред 50-60 година има ремек дела кои никогаш нема да го изневерат гледачот.
Имам другари што ако му кажеш постар филм од 2012 нејќе ни да чуе за него. ЈЕБИГА :D
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Те сфаќам што сакаш да кажеш, мене Ревенант ми дојде прв на ум затоа што курот ми го подуваа на темава за кадрите, за тоа дека на дневна светлина бил сниман, куров ми Ленче. :D Поентата ми е дека не треба да се има предрасуди према постарите филмови, затоа што и од пред 50-60 година има ремек дела кои никогаш нема да го изневерат гледачот.
Имам другари што ако му кажеш постар филм од 2012 нејќе ни да чуе за него. ЈЕБИГА :D
Стек, имаш точно 1 изгледан стар филм. 1 бе 1, и со зборови ЕДЕН.

За овој другар што го спомнуваш на крај, сам со себе ли си другар, кој си ти Тајлер Дурден? Т.е другари, кој си ти, Џон Кјузак од Идентити?
Чао Стек, со големи букви ЧАО.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.812
Поени од реакции
111.410
Стек, имаш точно 1 изгледан стар филм. 1 бе 1, и со зборови ЕДЕН.

За овој другар што го спомнуваш на крај, сам со себе ли си другар, кој си ти Тајлер Дурден? Т.е другари, кој си ти, Џон Кјузак од Идентити?
Чао Стек, со големи букви ЧАО.
Дегену, кој бе нема гледано постари филмови? И општо мислев, пример ако е 1990 филмот да се соживееш со тоа, односно да не бараш од него нешто невозможно. Бреј глупо човече, не ме замарај и иди хејтај филмови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom