Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
А околу изборот за македонски филм кандидат за оскар се 4 филма. Ослободување на Скопје, Џган, Лазар и 3 дена во септември, комисијата ќе одлучува за тоа откако ќе ги прегледа сите филмови во Кинотека на Македонија, а тоа ќе се случи месецов. Али според политики како што прават секоја година, така и годинава очекувам дека ќе му дадат на Ослободување на Скопје, како претставник да биде покрај Шербеџија дека има поголем рејтинг таму во Холивуд, али не секогаш тоа пали.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.606
А околу изборот за македонски филм кандидат за оскар се 4 филма. Ослободување на Скопје, Џган, Лазар и 3 дена во септември, комисијата ќе одлучува за тоа откако ќе ги прегледа сите филмови во Кинотека на Македонија, а тоа ќе се случи месецов. Али според политики како што прават секоја година, така и годинава очекувам дека ќе му дадат на Ослободување на Скопје, како претставник да биде покрај Шербеџија дека има поголем рејтинг таму во Холивуд, али не секогаш тоа пали.
Лазар ќе ни го дисквалификуваат ако го пуштат него, нека не се зафркаваат. Барав податоци на неколку места, убаво си пишува во правилата на АМПАС дека за да може да конкурира, филмот мора да ја има домашната премиера во периодот од 01.10.2015 до 30.09.2016, а овој премиерата ја имаше лани на Манаки филмскиот фестивал, а тоа беше во септември. Искрено, не верувам дека би го избрале Лазар, очаен е, ама ако направат таква глупост, ќе си останеме без филм во конкуренција.[DOUBLEPOST=1473337282][/DOUBLEPOST]Кого го интересира повеќе, еве листа со досега пријавените 26 филма за најдобар странски филм за 2016: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/2017-oscars-foreign-film-submissions/

За сега, рани фаворити се:
-германскиот Toni Erdmann, беше прикажан во официјалната конкуренција во Кан 2016 и собра дел од наградите таму;
-шпанскиот Julietta на Алмодовар, исто беше во официјална конкуренција за Златна палма во Кан 2016, но со малку послаб успех отколку германскиот;
-венецуелскиот Desde Alla / From Afar, ланскиот освојувач на Златен лав во Венеција

Освен овие три, јас мислам дека и босанскиот Death in Sarajevo на Данис Тановиќ, освојувачот на Сребрена мечка (Grand Jury Prize) во Берлин годинава, има големи шанси.
 
Последно уредено:
B

Blade Torch

Гостин
Како се нервирам кога барам да гледам негледан јак филм на имдб, и ќе ми излезе тој индискиот од 14 саата оскар што има земено. НЕ ТЕ ГЛЕДАМ, АЛОООО!!!
 
H

HoT IcE

Гостин
The Neon Demon?
Dogshit.

Не знам кој го препорача филмов ама поголемо срање у последни години немам гледано. Филмов треба да биде критика за модна индустрија? Што кур е филмов? Какво е ова артистичко футуристичко неонско срање? По прост, глуп и плиток филм немам гледано. Џабе и кадри и интересен микс на бои за да се презентира некоја слика и брка поента. Филмов е дупка.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
изгледа од срам не го пуштале филмов 2 години, кој глупости се овие
 
H

HoT IcE

Гостин
Од муабетиве за суперхеројски филмови ќе додадам само дека Џокерот на Лето е фантастичен и очекувам филм кај што ќе биде во главна улога или слично, Лето покажа огромен потенцијал во СС. Како што пиша и Змејски кога го изгледа филмот, да не замина Леџер како што замина и да остане култен со неговиот Џокер, Лето ќе добиеше многу, многу повеќе внимание со малата минутажа отколку што добива. Колку и да го хејтам филмот и Срањдер за тоа што прави со БвС и СС за Џокер морам да му дадам рака затоа што конечно добиваме стриповски Џокер. Од страна на Џаред Лето како го одглуми само можам да кажам секоја чест, дечкото е еден од највредните глумци во Холивуд и со која посветеност работи да се усоврши на детали е фасцинирачки.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Барам филмови од ситестрани (што би рекол Калински) на светов и застанав кај Африка.

Праат тие филмови бе? :D

@Zlatikevichius мислам дека имаше пишано на темава, за `Пат околу светот за 80 филма`
досадно ми е и во мувиспотинг броев, 27 имам, никад нема да соберам 80 ама ај, да видам колку можам.

Сакам да прашам дали има некоја листа на најдоби филмови од секоја држава па да си бирам. :icon_mrgr:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.606
Барам филмови од ситестрани (што би рекол Калински) на светов и застанав кај Африка.

Праат тие филмови бе? :D

@Zlatikevichius мислам дека имаше пишано на темава, за `Пат околу светот за 80 филма`
досадно ми е и во мувиспотинг броев, 27 имам, никад нема да соберам 80 ама ај, да видам колку можам.

Сакам да прашам дали има некоја листа на најдоби филмови од секоја држава па да си бирам. :icon_mrgr:
Не сум видел такво нешто до сега, ама едно Letterboxd пријателче од Србија има направено листи со филмови кои тој ги изгледал од сите држави од светот, рангирани, па ако ти помогне, еве: http://letterboxd.com/mariogaborovic/lists/[DOUBLEPOST=1473370680][/DOUBLEPOST]BTW, знае некој како да го извадам До Балчак од T Home ресивер? Го снимив во HD, но не верувам дека ќе може да го префрлам на компјутер. Ако некој знае како, нека пише.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
5
Барам филмови од ситестрани (што би рекол Калински) на светов и застанав кај Африка.

Праат тие филмови бе? :D

@Zlatikevichius мислам дека имаше пишано на темава, за `Пат околу светот за 80 филма`
досадно ми е и во мувиспотинг броев, 27 имам, никад нема да соберам 80 ама ај, да видам колку можам.

Сакам да прашам дали има некоја листа на најдоби филмови од секоја држава па да си бирам. :icon_mrgr:
http://www.imdb.com/title/tt0468565/?ref_=nv_sr_1 е добар филм од Јужна Африка. Околу изборот за најдобар од секоја држава не можам да ти помогнам пошто сум запослен :). Се надевам дека ќе ти напраи ќејф.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.312
Ај да ја почнеме Оскаровската сезона.. Sully.

Добар. Од ништо успеале солиден филм да направат. Дури и кратко изгледа филмов али има многу моќни моменти. Пред се филмов е courtroom драма (т.е. во таков стил е) така да ако сте по такви back and forth работи ќе ви се допадне тоа. За мене лично тука негде со Captain Phillips. Можда малце бољи...а можда и не. Далеку од тоа дека е ептен јак, ама сосема солидно отворање на оскаровскиве филмови за мене. Тајм уел спент ми беше филмов.[DOUBLEPOST=1473371279][/DOUBLEPOST]
. Околу изборот за најдобар од секоја држава не можам да ти помогнам пошто сум запослен
:pos:

А у право си, само ние џаболебарите седиме и глеаме филмови.На кој нормален човек би му текнало да бара филмови од Африка.... :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom