Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.117
Поени од реакции
9.958
81 GB

Моментално не држам сид на никој оти пак некако мистерисозно ми исчезнаа од uTorrent. Кој и да ти треба, кажи, ќе држам сид или ако треба ќе го качам од ново.
За Деца на сонцето снимката што ја имам е ужасна - снимено со некое евтино програмче од Hulu, сецка, на моменти прекинува и поделен е во 13 фајлови. Ако имаш подобра, можеш да ми пратиш, иако искрено - пред некој ден го гледав и зажалив за потрошеното време.

Само играни филмови. Телевизиски не. За тој со Господ и шпионите прв пат слушам.

Може да симнеш скоро сѐ од ова од trackermk. Ако нема сидери, кажи, јас ќе држам. Ако немаш акаунт таму, пиши ми мејл, ќе ти пуштам покана.

Созрецание нема превод, на чешки е, и јас го немам гледано. И пола од другите ги немам гледано исто така. ;)

Преку езерото го имам на оригинал DVD, исто и Прашина. Не ми се во компјутер.

Ми фалат:
-Малиот човек (1955)
-Оловна бригада (1980)
-Јужна патека (1982)
-Ангели на отпад (1995)
-Маклабас (1998) - иако го има на Youtube, ќе го симнам од таму со каква-таква снимка некој ден
-Како убив светец (2004)
-Војната заврши (2010)
-Мојот татко (2013)
-До Балчак (2014)
-Медена ноќ (2015)
-Каде се парите (2015)
-Збор (2015)
-Три дена во септември (2015)
-Лазар (2015)
-Обожение (2016)
-Џган (2016)

Плус во моментов ми се симнуваат Жената што ги избриша солзите и Ова не е американски филм, ама нема сидери ни за лек. 0% веќе 2 недели стојат.

Јас имам. :P
Епа дај да се трампаме некако. Ова не е американски филм го имам во компјутер 5.04 гб ДВД-то, за оригинал од Преку езерото.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.067
Поени од реакции
34.790
Епа дај да се трампаме некако. Ова не е американски филм го имам во компјутер 5.04 гб ДВД-то, за оригинал од Преку езерото.
Важи, ќе ти изрежам копија ако сакаш. Само дај ги некако Како убив светец и Деца на сонцето со поубава снимка. ;)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.117
Поени од реакции
9.958
Важи, ќе ти изрежам копија ако сакаш. Само дај ги некако Како убив светец и Деца на сонцето со поубава снимка. ;)
ај потсети ме вечер да побарам низ букмарксите кај го имам зачувано линкот од Деца на сонцето во компјутерот. :)
Сега сум во автобус, па не можам да го барам од телефон.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Освен Џган кој излезе, се очекува во скоро време некој нов македонски филм?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.067
Поени од реакции
34.790
Освен Џган кој излезе, се очекува во скоро време некој нов македонски филм?
„Златна петорка“, „Тајната состојка“, „Ослободување на Скопје“, „Кога денот немаше име“ и „Сведок“ - за сите овие е најавено дека премиерата ќе биде во 2016-та, па ќе видиме што ќе испадне на крај.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.737
Поени од реакции
1.489
81 GB

Моментално не држам сид на никој оти пак некако мистерисозно ми исчезнаа од uTorrent. Кој и да ти треба, кажи, ќе држам сид или ако треба ќе го качам од ново.
За Деца на сонцето снимката што ја имам е ужасна - снимено со некое евтино програмче од Hulu, сецка, на моменти прекинува и поделен е во 13 фајлови. Ако имаш подобра, можеш да ми пратиш, иако искрено - пред некој ден го гледав и зажалив за потрошеното време.

Само играни филмови. Телевизиски не. За тој со Господ и шпионите прв пат слушам.

Може да симнеш скоро сѐ од ова од trackermk. Ако нема сидери, кажи, јас ќе држам. Ако немаш акаунт таму, пиши ми мејл, ќе ти пуштам покана.

Созрецание нема превод, на чешки е, и јас го немам гледано. И пола од другите ги немам гледано исто така. ;)

Преку езерото го имам на оригинал DVD, исто и Прашина. Не ми се во компјутер.

Ми фалат:
-Малиот човек (1955)
-Оловна бригада (1980)
-Јужна патека (1982)
-Ангели на отпад (1995)
-Маклабас (1998) - иако го има на Youtube, ќе го симнам од таму со каква-таква снимка некој ден
-Како убив светец (2004)
-Војната заврши (2010)
-Мојот татко (2013)
-До Балчак (2014)
-Медена ноќ (2015)
-Каде се парите (2015)
-Збор (2015)
-Три дена во септември (2015)
-Лазар (2015)
-Обожение (2016)
-Џган (2016)

Плус во моментов ми се симнуваат Жената што ги избриша солзите и Ова не е американски филм, ама нема сидери ни за лек. 0% веќе 2 недели стојат.

Јас имам. :P[DOUBLEPOST=1463091070][/DOUBLEPOST]P.S. @џимеј , затоа те молев да му го побараш на професорот Медена ноќ на DVD. :P

Ќе им пишам на Кавал филм деновиве дали може да се купи од некаде.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Лазар, доста солиден.

Од интересниот и реален сет во Штип, темната кинематографија со мигрантите, одличната улога на Ведран (не знаев дека е Хрват, сега ми е јасно зошто така зборуваше), па се до тегобните но пре-пре реални сцени. Сметам дека треба малце да се избората да го пуштат на повеќе фестивали, убаво е да се виде филмов. Ете прв пат по многу години така некој македонски филм да ме скрши внатре, што знам кој друг вака освен Илузија кога го гледав прв пат, и Пред дождот (секој пат) ми направил да се чувствувам. Буквално филмов ни удира шлаканица в лице за целово општество и ситуација.

7
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.117
Поени од реакции
9.958
Мене Лазар не ме допре. Едвај 6ка некако му извлеков.
Туку читам Теона Митевска бара копродуценти за нов филм под името Господ постои, се вика Петрунија. Ме интересира само од кај ги вади имињава. :pos::pos::pos:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ослободување на Скопје прва премиера на филмскиот фестивал во Пула, во категоријата хрватски филм (дека учествува и хрватска продукција) но надвор од конкуренција за Златната арена.

Лазар, исто така ќе биде прикажан.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.117
Поени од реакции
9.958
Ослободување на Скопје прва премиера на филмскиот фестивал во Пула, во категоријата хрватски филм (дека учествува и хрватска продукција) но надвор од конкуренција за Златната арена.

Лазар, исто така ќе биде прикажан.
И Лазар е исто така копродукција со Хрватска и Франција, иако значително помали средства имаат оставено Хрватите.
Ова веќе е добар знак дека Ослободување ќе биде пуштен на Манаки, а се надевам и во кино потоа. :)
Кај прочита инаку за ова?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
И Лазар е исто така копродукција со Хрватска и Франција, иако значително помали средства имаат оставено Хрватите.
Ова веќе е добар знак дека Ослободување ќе биде пуштен на Манаки, а се надевам и во кино потоа. :)
Кај прочита инаку за ова?
http://www.havc.hr/eng/info-centre/news/pula-film-festival-announces-croatian-and-international-programme-for-its-63rd-edition?src=newsletter
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.068
Поени од реакции
7.665
Деца на сонцето го има ли некаде да се гледа на интернет ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom