Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ко ќе мораш - мораш, поарно отколку да завршиш со фамилијата в ендек покрај пат
Паметен е битолчанецов а не ко другине десетици по ендеци што завршија.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Младенов заврши у ендек.
Додуша без фамилија.
Уште се форсира за Младенов? Уште по на Заев паметот и неговите ЦСИ: Мајами форензичко-географски експертизи?

брее ко да немаш гледано мафјашки филмој со тие удаени в кофа вода по зандани ил загинати во сообраќајки со траги од друго возило на нивно....
Таневски, нашиот Раскољников, значи, и Младенов, се жртви на сценарио извадено од мафијашки филмови, а тоа сознание го имате зацементирано после разговор на двајца на телефон, за некоја сосем трета будала, изнесен во јавност?

Ја да ве прашам, вие кога праите муабет на телефон, со некој пријател, машна врзувате, се чешлате, се бричите или не ви мења многу дали имате влакна по лицето или на јазикот?
Дај малце разум ебаго. Ај да речеш има наоди, вакво и вакво вештачење, таму и таму се прикривало....ама не. Протуѓер се леснел на телефон, готово, тоа се кажува. Само тој Протуѓер вадел фрустрации интимно со некој пријател, вие не, јас не. Ние сите машна врзуваме на телефон. :D
Ај да му станеше нешто на Ламбе, некој заб да му фалеше, па да ве разберев. Или на Божиновски-Буревесник. Ништо не им фали.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Уште се форсира за Младенов? Уште по на Заев паметот и неговите ЦСИ: Мајами форензичко-географски експертизи?



Таневски, нашиот Раскољников, значи, и Младенов, се жртви на сценарио извадено од мафијашки филмови, а тоа сознание го имате зацементирано после разговор на двајца на телефон, за некоја сосем трета будала, изнесен во јавност?

Ја да ве прашам, вие кога праите муабет на телефон, со некој пријател, машна врзувате, се чешлате, се бричите или не ви мења многу дали имате влакна по лицето или на јазикот?
Дај малце разум ебаго. Ај да речеш има наоди, вакво и вакво вештачење, таму и таму се прикривало....ама не. Протуѓер се леснел на телефон, готово, тоа се кажува. Само тој Протуѓер вадел фрустрации интимно со некој пријател, вие не, јас не. Ние сите машна врзуваме на телефон. :D
Ај да му станеше нешто на Ламбе, некој заб да му фалеше, па да ве разберев. Или на Божиновски-Буревесник. Ништо не им фали.
Не мислам како тебе дека власта ги дави и убива своите неприатели или оние кои мислат поинаку од неа али ете има некои сумњиви случки, мистериозни заминувања о овој свет на оние кои не биле по воља на власта али боже мој, се случуваат секакви чуда, нели Марија забремени како девица од свет дух, па можи некој новинар сам да се давел в кофа вода шо е во секој случај помало чудо од то со Марија....
Нели власта против која пишел новинаро и која го затвори во свој затвор рече дека била несреќа... ваљда нема да не лажат, али ти велам се случуваат неприсдни работи кои не можат да се објаснат научно туку само духовно, зато ќе си поќутам да не предизвикам некој ангел на госпот да дој и да ми напраи пакост со паста за заби[DOUBLEPOST=1460044335][/DOUBLEPOST]
Други луѓе надвор од ретардираната униформност на која ве учеле. Се националност и некоја лажна лицемерна демек општествена одговорност, а уствари затупеност ви е во памет кога ќе се спомене човек.
Бугари?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Не мислам како тебе дека власта ги дави и убива своите неприатели или оние кои мислат поинаку од неа али ете има некои сумњиви случки, мистериозни заминувања о овој свет на оние кои не биле по воља на власта али боже мој, се случуваат секакви чуда, нели Марија забремени како девица од свет дух, па не можел некој новинар сам да се давел в кофа вода....
Нели власта против која пишел новинаро и која го затвори во свој затвор рече дека била несреќа... ваљда нема да не лажат, али ти велам се случуваат неприсдни работи кои не можат да се објаснат научно туку само духовно, зато ќе си поќутам да не предизвикам некој ангел на госпот да дој и да ми напраи пакост со паста за заби
Не, не. Знаеш шо правиш ти? Буташ теза и после ја покриваш со хумор. Ја ти викам океј, го напиша ова, дај да го поткрепиме, ти се префрлаш на познат терен.
Мене ми е јасно дека Таневски е убиен, нема збор тука. Ама не ми е јасно како разговор на Протуѓер на телефон, веројатно ништо поразличен од разговор на огромен број други луѓе за трети луѓе кои им се огрешиле или им набиле гнев ти создава логичка поврзаност со Таневски или со Младенов. Тие разговори беа за Ламбе/Лаки/Хаки и за Божиновски. Тие двајца се живи и здрави. Крај. Ако имало такви за Младенов, ќе ги слушневме. Друго слушнавме за Младенов. За Таневски ништо не слушнавме. Не се совпаѓа тоа што го инсинуираш со тоа што е факт.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не, не. Знаеш шо правиш ти? Буташ теза и после ја покриваш со хумор. Ја ти викам океј, го напиша ова, дај да го поткрепиме, ти се префрлаш на познат терен.
Мене ми е јасно дека Таневски е убиен, нема збор тука. Ама не ми е јасно како разговор на Протуѓер на телефон, веројатно ништо поразличен од разговор на огромен број други луѓе за трети луѓе кои им се огрешиле или им набиле гнев ти создава логичка поврзаност со Таневски или со Младенов. Тие разговори беа за Ламбе/Лаки/Хаки и за Божиновски. Тие двајца се живи и здрави. Крај. Ако имало такви за Младенов, ќе ги слушневме. Друго слушнавме за Младенов. За Таневски ништо не слушнавме. Не се совпаѓа тоа што го инсинуираш со тоа што е факт.
Не инсуинирам ја ништо, ја не спомнав никакви имиња, тебе ти текнаа имиња врз она шо јас го напишав без да помена било чие име или презиме... хмммм
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Не инсуинирам ја ништо, ја не спомнав никакви имиња, тебе ти текнаа имиња врз она шо јас го напишав без да помена било чие име или презиме... хмммм
Како нема да ми текнат, кога такви глупости се цела програма на опозицијата? Цела понуда им е тоа. Се утепаа осиромашени полтрончиња на Заев од форсирање вакви глупости. Тоа дека ти или Берик ги форсирате ме нервира. Или ве преценувам, не знам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Како нема да ми текнат, кога такви глупости се цела програма на опозицијата? Цела понуда им е тоа. Се утепаа осиромашени полтрончиња на Заев од форсирање вакви глупости. Тоа дека ти или Берик ги форсирате ме нервира. Или ве преценувам, не знам.
а бе сето то е плод на странски служби под директива на Брисел и Вашингтон кои незаконски снимаа разговорите на власта.
Едноставно
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
SDSM e momentalno na vlast vo Makedonija, oni sechat, oni pechat. Od Vemereto nishto nema. Mozhe Gruevski da drzhi govori kolku saka i da se nadeva na narodot, narodot odluchuva, voljata na narodot, ajde na izbori i slichni paroli ne vrshat rabota. Medjunarodnata odluchuva mili moi, a vo momentot nejzin piun e SDSM, odnosno kuton za edna upotreba koj ke se frli posle seksot.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Денес беа оддржани 2 прес конференции. Една на Зоран Заев, другата на Никола Груевски. Првиот беше заедно со младите, другиот сам. Кај Заев новинарите имаа можност да постават не-нарачани прашања, кај Груевски воопшто не смееше да се постават прашања. Првиот повикува на обединување на народот во борба против режимот, другиот повикува на конечна пресметка до истребување на политичките противници. Сега ја гледате разликата?

Копирано.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
...
УЈП има ПРАВО а и законски, износот на киријата треба да биде во рамките на пазарните цени. Значи ако во околината цената се движи 500-2000 еур УЈП може да ти направи налог на разликата од 2000-5000 еур да си платиш потребните давачки и да те казни (ако сакаат) бидејќи киријата си ја ставил како НЕРЕАЛЕН трошок со што си ја намалил добивката за оданочување. Плус од фирмата си вадиш чисти 3000 еур за кои да ги извадиш од фирмата треба да си платиш 10% данок, ја намлуваш основата на крај година за оданочување, има уште ама УЈП се праат слепи по нечија наредба ....
Не лупајте ко Максим по дивизија.....
Те молам да споделиш по кој закон и по кој член го тврдиш болдираното, во спротивно имам право да тврдам трека тресеш глупости.
Сте се фатиле за Боно и Дајнерс? Значи, за приватна фирма кур ме боли како се организираат, како трошат или какви привелегии му давааат на директорот.
А патем индиферентни сте за баграта што троши наши, народни, пари. 3000 евра приватни пари, наспроти 250.000 за врби. Пример, де...

Да не бидам одам оф топик, ама : нема таков закон што дефинира по колку кирија треба да плаќаш за одреден објект ( шо би рекол ти - пазарни цени?! ) . Друго, тие 3000 евра што ги спомнуваш, што наводно Бобо ги вадел и за кои треба да плател 10% данок ( патем, не е 10 туку 11,11% ама ај... ), не ти е познато дека и кога фирмата плаќа кирија на физичко лице ( како во случајот ) , по закон, фирмата-исплаќач исто е должна да плати 10% данок ( за што на крај на година му доставува потврда на лицето дека му е платен данок, а физичкото лице е должно да пријави во УЈП ).
Во двата случаја ни фирмата е оштетена ни државата, под услов Дајнерс да си го плаќал данокот.

Инаку, пред неколу години имаше отворен случај за ова, но УЈП не најде основ за кривично гонење. Ама, нели, тоа е доволно за да неинформирана багра и понатаму лае. Дополнително што и регионалната дирекција на Дајнерс се огласи дека тоа е дел од менаџерскиот договор со Бобо и дека се е законски.

Инаку, искрено , стварно вие во штаП верувате дека ако стварно имаше неплатен данок Бобо досега немаше да биде спроведен со лисици ?
Согласно “уставот и законите“ ?[DOUBLEPOST=1460052982][/DOUBLEPOST]
Извини, али ние си имаме стручни лица кои ова го разгледуваат од научен аспект. Не може секоја шуша вака да лупа што ќе ѝ текне. Си кажа убаво госпоѓата докторка Каракамишева што е проблемот. Нема тука ја и ти што да нагаѓаме.
Со репрезентативен примерок....[DOUBLEPOST=1460053328][/DOUBLEPOST]
Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска соопшти дека одлуката за распишување на избори ќе ја потпише на 15 април, а изборите ќе се одржат на петти јуни.-Согласно одлуката ...... а изборите да се одржат на 5 јуни 2016 година, со единствена цел да се обезбедат услови за фер и демократски избори, вели во писменото соопштение до медиумите од Вељаноски.
:pos:
Не се чуди.
Соопштението е наменето за определена група на луѓе.Што нема потреба да размислуваат. Пошто така е кажано.
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
ДРЖАВНА ШПИОНАЖА НА СЈО
Во станот на шефот на Петтата управа на УБК, Горан Грујевски, кој заврши во домашен притвор заради уништување на опремата за прислушување на МВР, специјалните обвинители откриле нотес со податоци, според кои агенти на УБК или приватно ангажирани професионалци ги следеле специјалните обвинители
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom