Најекономично греење и ладење

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Дечки , фала ви многу на помошта околу изборот на инвертер, сепак мислам и јас дека Тошибата Сузуми плус 22000btu ќе задоволи греење на просторот кој е цел отворен, а в година здравје Боже ќе купам и една

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/RAS _ gamme résidentiel domestique/DataBook/DB_TCTC-E15-RAS002_RAS-B10-13-16-18-22N3KV2-E1_EN.PDF

http://www.toshibizate.com/Doc_Historico_Toshiba_Aire/DB_TCTC-12-003_RAS-__N3KV2-E_B10-B13-B16-18-B22_EN_00.pdf

Kapacitet grejanja Suzumi plus 22 BTU,kolicina vazduha - FAN ( m 3 / h ) ???? -
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.829
Proveri da li se zakukani dupkite za cevkite pozadi vnatreshna edinica, eventualno popolni gi so stiropor ili nesshto drugo. Ke duva ladno od tamu i senzorot ke registrira poniski vlezni temperaturi.
Отворено беше каде што влегуваат цевките во ѕидот и во фасадата. Одвантре не сакав да дирам да не ги заебам пластиките од внатрешната единица, но однадвор убаво напикав парчиња стиропор и затворив со гипс.
Немам сега време да согледувам разлика, ама ќе проверам деновиве.
P1012180.JPG


Во меѓувреме, прелиминарни резултати од потрошувачката на Тошибата. Нема да можам да сликам на 72 часа, нема да бидам дома. Ама еве потрошувачка од 64.5 часа.
P1012182.JPG P1012183.JPG P1012184.JPG P1012185.JPG
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Не нагаѓав, само заокружив на цели вредности. Ако сакаш ќе направам пресметка и до трета децимала, ама нема да влијае на крајниот резултат и заклучок. И не се секирај, нема да се качува температурата со бесконечност :)
И повторно се фаќаш за ситници, а ја испушташ суштината.
А постовите внимателно ги читам, особено твоите, затоа што се полни со контрадикторности, затоа и реагирам. Забележав и дека вратата често ја отвораш, но истото се случувало и на почетокот на греењето кога климата работејќи со максимална јачина успева без проблем да достигне 24 степен и тоа за три часа.

Така да наместо да се потсмеваш со сите што добронамерно ти укажуваат дека „нешто не штима“, измери уште еднаш. Ете сега празници се нема мајстори, надворешната температура е блиску до идеалната за работа на климите, повтори го мерењето, затоа што
Не знам зошто не симнува подолу од 1кв на саат.

Здраво на сите форумџии! Среќна Нова година! Нова сум на форумот :)
Ќе купувам инвертер за греење на 57м2, дневна соба 50м2 и 7м2 ходник. Се двоумам меѓу Toshiba Suzumi plus 22000btu и Mitsubishi MSZ HJ71VA 24000btu.
Станот е со супер изолација, пвц дограма, југоисточен. Досега се греам со 2 панели Tesy од 3kw ( за дневната соба 50м2) и 1 панел од 2.5kw ( за детската соба)Thermor, од ноември до март сметките за струја ми се превисоки, почнувајќи од 6000 ден , 9000, 16000 (ланската година во јануари кога беше најладно во Битола :) ) 12000, 7000 ден. Затоа решив оваа година за инвертер. Инвертерот планирам да го купам од Грција бидејќи кај нас се поскапи за околу 200 евра. Ве молам за совет при изборот.
Поздрав
Според ова што го напиша, во најладниот месец просечната потрошувачката на греење ти била околу 3,3kW/h. Ако земеме дека било греено подеднакво во дневната и спалната, на дневната отпаѓаат околу 2,5 киловати. Дали само еден панел од 3 киловати успева да ја згрее дневната кога е најладно?
Ако не успева, нема ни тошибата да успее (RAS-22N3AV2-E/RAS-B22N3KV2-E1 ако е оваа таа) затоа што на ниски температури Ph е само 2,8, додека кај мицубишито од дилемата е 5,4, речиси дупло. Не знам кои им се цените, но јас дефинитивно би го одбрал Mitsubishi MSZ HJ71VA.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.829
@moongoses баче па ти си тој што се фаќа за ситници. :)
Ајде вака, елементарно (иако не си Вотсон, и со дедукција си нешто послаб). ;)

Обрати внимание на терминот „во просек“. Потрошувачката е мерена за 72часа, за еден саат добив просек - но за првите 3 часа немав просечна туку максимална потрошувачка.

Понатаму. Во просек често се отвара влезната врата и често останува отворена долго време. Но тоа не значи дека во тие први 3 саати влезната врата сигурно и често била отварана.
Што побогу не ти е јасно во овие пар реченици - тоа е вон мојата можност за разбирање! (и зошто се фати за првите 3 саати, помеѓу мноштвото други информации) :LOL:

Инаку да, секако дека нешто не е во ред штом климата не се симнува под 1кв потрошувачка. И мислам дека ја утврдивме причината - незатворен ѕиден отвор за цевките од климата. Погледај во претходниот пост.
...се полни со контрадикторности, затоа и реагирам. Забележав и дека вратата често ја отвораш, но истото се случувало и на почетокот на греењето кога климата работејќи со максимална јачина успева без проблем да достигне 24 степен и тоа за три часа.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Точно. Напиша потрошила 74 киловати за 72 часа. Првите 3 работела со максимална потрошувачка од 1,7, значи потрошила 5,1. Остануваат 68,9 за 69 часа. Или 0,9986 киловати на час. Во право си, многу далеку од паушалниот просек од 1 киловат на час.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.829
^^
Хаха, и што е чудно толку со потрошувачка од 1кв/ч, кога едно мочано калориферче што го платив 600+ денари, троши скоро дупло повеќе?
Мене повеќе ми сметаше што навечер не можам да спијам од топло, синојќа се разбудив и ја исклучив климата.

Трет пат: Ѕидниот отвор за цревата останал отворен, и влијаел на сензорот преку тоа што носел ладен воздух. Најверојатно е тоа причината, ќе дознам за сигурно наскоро.

Друго нешто? ;)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Преголема е за таа просторија. Мило ми е што ја откри причината поради која климата не намалувала со греењето и толку трошела. (y)
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Дечки, со панелкава што ја земавме добро се греев, ама вчера еден роднина ми се јавува и ми кажува исклучувај ја иначе отиде сметката за струја... и вчера ја исклучивме. Од 20 декември до вчера околу 17 часот грееше на 1 грејач од 1250W понекогаш на максимум а во последниве неколку дена на средина беше тркалото. Првиот ден на 20 декември грееше на двата грејача по 1250W. Сега сметката кога ќе дојде, не знам пликото кој ќе го отвори. Стварно ли многу троши чудово?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Vo prostorija od 50 kv sigurno deka ke se najde mesto klimata da bide dovolno oddalecena od tebe, taka da uopste nema da ja slusas, ne e toa 15-20kv pa mora da bide odma nad tebe, a plus 90% od vremeto koga raboti na odrzuvanje i postavena na auto, raboti avtomatski vo prva, taka da sve u svemu ne drzi voda deka ke bide mnogu pobucno.
50m2 se da receme 7x7 metri. Zaci bi bila 7 metri daleku od kaj se sedi (pretpostavka). Auto vo prva brzina se okolu 35db. Mene mi e namestena na 5 metri od kaj sto sedam. Razlika od 24db do 35db e skoro 4 pati poglasno. Ogromna razlika e toa vo komfor.
Da ne zborime i za jacina na duvanje, posle se zalat nekoi deka so klima im deluvalo kako promaja da osekaat. Pa ne bilo ubavo greenje so klima bas poradi tie raboti. Ima postovi i ovde bas na istava problematika sto ja zboram.
Koj kolku seriozno gi svakja samo tie nekolku specifikacii za db i m3/h. Na prv pogled site gi gledame kw toplina na minusni temperaturi a gi zapostavuvame ovie ne taka neznacajni podatoci za uzivanjeto koe bi ni bilo namaleno dodeka sedime pred televizor, so prijateli uzivame vo meze i pijacka....
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Не нагаѓав, само заокружив на цели вредности. Ако сакаш ќе направам пресметка и до трета децимала, ама нема да влијае на крајниот резултат и заклучок. И не се секирај, нема да се качува температурата со бесконечност :)
И повторно се фаќаш за ситници, а ја испушташ суштината.
А постовите внимателно ги читам, особено твоите, затоа што се полни со контрадикторности, затоа и реагирам. Забележав и дека вратата често ја отвораш, но истото се случувало и на почетокот на греењето кога климата работејќи со максимална јачина успева без проблем да достигне 24 степен и тоа за три часа.

Така да наместо да се потсмеваш со сите што добронамерно ти укажуваат дека „нешто не штима“, измери уште еднаш. Ете сега празници се нема мајстори, надворешната температура е блиску до идеалната за работа на климите, повтори го мерењето, затоа што


Според ова што го напиша, во најладниот месец просечната потрошувачката на греење ти била околу 3,3kW/h. Ако земеме дека било греено подеднакво во дневната и спалната, на дневната отпаѓаат околу 2,5 киловати. Дали само еден панел од 3 киловати успева да ја згрее дневната кога е најладно?
Ако не успева, нема ни тошибата да успее (RAS-22N3AV2-E/RAS-B22N3KV2-E1 ако е оваа таа) затоа што на ниски температури Ph е само 2,8, додека кај мицубишито од дилемата е 5,4, речиси дупло. Не знам кои им се цените, но јас дефинитивно би го одбрал Mitsubishi MSZ HJ71VA.
И јас се двоумев меѓу Toshiba Suzumi plus 22000btu и Mitsubishi MSZ HJ71VA Smart Inverter Air Conditioner но Mitsubishito gree do -10º, а Toshibta до -15º.
Дневниот престој го греам сеуште со 2 панели од по 3kw на Tesy, а детската соба со панел 2,5kw Thermor. Поздрав ;)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
И јас се двоумев меѓу Toshiba Suzumi plus 22000btu и Mitsubishi MSZ HJ71VA Smart Inverter Air Conditioner но Mitsubishito gree do -10º, а Toshibta до -15º.
Дневниот престој го греам сеуште со 2 панели од по 3kw на Tesy, а детската соба со панел 2,5kw Thermor. Поздрав ;)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
Друже, како е потрошњата со овие панеливе, јас во дневна со печка се греам а во мојата соба со панелка од 2,5W. Сега ја исклучив да не дојде 10000 струја.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
50m2 se da receme 7x7 metri. Zaci bi bila 7 metri daleku od kaj se sedi (pretpostavka). Auto vo prva brzina se okolu 35db. Mene mi e namestena na 5 metri od kaj sto sedam. Razlika od 24db do 35db e skoro 4 pati poglasno. Ogromna razlika e toa vo komfor.
Da ne zborime i za jacina na duvanje, posle se zalat nekoi deka so klima im deluvalo kako promaja da osekaat. Pa ne bilo ubavo greenje so klima bas poradi tie raboti. Ima postovi i ovde bas na istava problematika sto ja zboram.
Koj kolku seriozno gi svakja samo tie nekolku specifikacii za db i m3/h. Na prv pogled site gi gledame kw toplina na minusni temperaturi a gi zapostavuvame ovie ne taka neznacajni podatoci za uzivanjeto koe bi ni bilo namaleno dodeka sedime pred televizor, so prijateli uzivame vo meze i pijacka....
Se si mislam dali da odgovoram, posto ova mi izgleda samo kako nekoj vid inaet da se tera, demek da bide po tvoe. Ne znaev deka razlikata od 24 do 35db e 4 pati, ali aj neka bide i taka. Sporedba samo obicnite on-of klimi se mnogu pobucni,dali koga ladat,dali koga great, no nikoj ne se buni koga gi koristi, a gi koristat skoro site. Toj sto e resen da se gree na klima treba da e svesen za site prednosti i nedostatoci, nikoj ne veli deka e idealno, ima duvanje, ima sum, ima pucketanje, no ima i evtina toplina, pa i evtino ladenje.
Po mene najbiten element od sporednite e sumot od nadvoresnata edinica, ima klimi koi vadat od takt, se slusaat na kilometar dalecina koga rabotat, no za toa nikoj niti ke ti kaze, niti ke napise na prospekt.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Друже, како е потрошњата со овие панеливе, јас во дневна со печка се греам а во мојата соба со панелка од 2,5W. Сега ја исклучив да не дојде 10000 струја.
Потрошувачката е косата да ти се крени ко ќе ја видиш сметката за струја, од 14ноември до 14декември сметката ми беше 7800 ден, но сепак не беше многу ладно и не ги уклучував сите истовремено, со пазење вклучи па исклучи и така е сега овај месец сигурно ќе биди околу 10 000 ден бидејќи беше и поладно и повеќе време беа пуштени сите, има уште една недела дури да го прочитаат саатот :) Поздрав ;)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Потрошувачката е косата да ти се крени ко ќе ја видиш сметката за струја, од 14ноември до 14декември сметката ми беше 7800 ден, но сепак не беше многу ладно и не ги уклучував сите истовремено, со пазење вклучи па исклучи и така е сега овај месец сигурно ќе биди околу 10 000 ден бидејќи беше и поладно и повеќе време беа пуштени сите, има уште една недела дури да го прочитаат саатот :) Поздрав ;)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
Леле леле а мене па нон стоп ми гореше и си викам еј шо убао топличко. Моиве кога ни кажа роднината одма викаат гаси пошто отидоа платите, а сметката ми се чини дека папагалот ќе ја отвара. :D
Има ли некоја друга поефтина варијанта да се загрее спална соба од 13 m2 во стан на јужна страна?
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Леле леле а мене па нон стоп ми гореше и си викам еј шо убао топличко. Моиве кога ни кажа роднината одма викаат гаси пошто отидоа платите, а сметката ми се чини дека папагалот ќе ја отвара. :D
Има ли некоја друга поефтина варијанта да се загрее спална соба од 13 m2 во стан на јужна страна?
Инвертер :) И јас ќе купувам само заради превисоките сметки за струја, најефтино греење е :)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom