Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Vanlok da ti kazam po pravo i mene me zbuni matematikata koga ja pravev :icon_mrgr: i znaev deka nema da se svati, posto i drug da ja napisal jas ne bi ja svatil ama ete @tzlatko ja svati a svati ja i ti kako soodnos samo so TA koja se polni samo preku noc na evtina.
Mi se svidja sto pripremas ventilacija, i jas vo dve sobi ostaviv cevki. HRV-to ne go napraviv zatoa sto sakam da go napravam previse sofisticirano, moderno, treba uste da poracuvam od kina kako na primer i merac na vlaga i temperatura, nepovratni ventili, wireless on/off...
se ova mi treba :)
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Hot-Sale-Digital-Humidity-Controller-Regulator-12V-1-99-High-Precision-Sensor-ASAF/2011647019.html
http://www.ebay.com/itm/221575070189?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=520442964225&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
http://www.aliexpress.com/item/Aerocool-X-Vision-Fan-Speed-And-Temperature-Controller-Cooling-5-Channel-Fan-Controller-With-LCD-Screen/32501860313.html
http://www.aliexpress.com/item/RF-Remote-Control-Switch-AC-220V-1CH-10A-Relay-wireless-light-switch-315-433-92/32224387911.html
http://www.aliexpress.com/item/Roof-Extractor-Fan-Louver-Ventilation-Grill-Air-Vent-Grill-for-100mm-Duct/32478301234.html
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.887
@Vanlok da ti kazam po pravo i mene me zbuni matematikata koga ja pravev :icon_mrgr: i znaev deka nema da se svati, posto i drug da ja napisal jas ne bi ja svatil ama ete @tzlatko ja svati a svati ja i ti kako soodnos samo so TA koja se polni samo preku noc na evtina.
Пеер, секоја чест за Злате - ама навистина нема потреба „киловат-час во евтина тарифа“ да го промовираме во нова единица мерка за енергија. :D

ТА печките си се добра дополна за климите, ама не се поекономични во останатите 11 месеци (и пар недели). Ако инсистираш на ТА печки, на годишен просек дебело ќе изгубиш во потрошувачката. ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Za praznicive sum na gosti, vo kukja so svoe parno i kotel na drva(kjumur). Ogrevniot materijal go ima vo izobilstvo no verovatno (kako sto retko se lozi i zaradi toploto vreme) ke ostane i za slednata zima no moram da go opisam sistemot na greenje koj veruvam se praktikuva i posiroko vo nasava drzava :). Ovde sneg ne padna voopsto, sabajle ne se lozi iako termometarot koj bytheway e zakacen na najvisokata tocka (na nosacot pod ploca na 2.30m visina) pokazuva 18,5C. Namesto topli radijatori se sluzi topla rakija, edna, dve a moze i use nekoja ;) Temperaturata vednas skoka na 23 iako termometarot ne pokazuva taka(ma garant se rasipal :) ). Pred rucekot konecno se pali kotelot a togas e vreme i za salatka pa se prodolzuva so vince, togas stanuva toplo/pretoplo pa nema potreba da se dodadat drva u kjumbeto :) Se pali duri vecerta ama aj za togas da ne tupam sto ima na trpeza :)
Srekjna Nova na site ne temava!
@Vanlok Decko posebno cestito do tebe za vseluvanjeto vo noviot dom, so zdravje i berikjet da si go koristite i uzivate vo nego, kako ti, taka i tvoeto semejstvo !
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
@Vanlok, ne se sekiraj, ke padne potroshuvacka na razumno nivo cim se stabilizirash.
Cestitki -- nov dom so novi klimi vo nova godina :)
Od pocetok na grejna sezona do momentov potroshiv okolu1.7 metri kubni drva vo struja za 3 klimi- okolu 6100 denari ili 100 evra.
E nema da krecam, da go cistam odzakot, samo mi fali rekreacija za cepenje i lozenje drava.
Ako do krajot na grejnata sezona otidat ushte 150 evra ke bidam prezadovolen-grejam 85 kvadrati i mojata proekcija beshe od 200-300 evra za sezona. Monterite koi mi gi vgradija dvete Lomo prognoziraa 500-600 evra! Izolacijata si go dava svojot skromen doprinos.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
@Vanlok, ne se sekiraj, ke padne potroshuvacka na razumno nivo cim se stabilizirash.
Cestitki -- nov dom so novi klimi vo nova godina :)
Od pocetok na grejna sezona do momentov potroshiv okolu1.7 metri kubni drva vo struja za 3 klimi- okolu 6100 denari ili 100 evra.
E nema da krecam, da go cistam odzakot, samo mi fali rekreacija za cepenje i lozenje drava.
Ako do krajot na grejnata sezona otidat ushte 150 evra ke bidam prezadovolen-grejam 85 kvadrati i mojata proekcija beshe od 200-300 evra za sezona. Monterite koi mi gi vgradija dvete Lomo prognoziraa 500-600 evra! Izolacijata si go dava svojot skromen doprinos.
а плус имаме ПМ10 во изобилство...
Туку толку од идеите за поединечна гасификација, немаме ние техничка култура ни за оџак чистење...
http://www.telma.com.mk/vesti/golema-eksplozija-na-plinska-boca-vo-kukja-vo-drachevo[DOUBLEPOST=1452067084][/DOUBLEPOST]
Пеер, секоја чест за Злате - ама навистина нема потреба „киловат-час во евтина тарифа“ да го промовираме во нова единица мерка за енергија. :D

ТА печките си се добра дополна за климите, ама не се поекономични во останатите 11 месеци (и пар недели). Ако инсистираш на ТА печки, на годишен просек дебело ќе изгубиш во потрошувачката. ;)
баш така !; а полни ТА печки се незаменливи за ситуација со прекин на ел.струја, а посебно се ефикасни за станови со дебели ѕидови..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.887
Момци, фала за честитките. :)

Od pocetok na grejna sezona do momentov potroshiv okolu1.7 metri kubni drva vo struja za 3 klimi- okolu 6100 denari ili 100 evra.
...grejam 85 kvadrati i mojata proekcija beshe od 200-300 evra za sezona. Monterite koi mi gi vgradija dvete Lomo prognoziraa 500-600 evra! Izolacijata si go dava svojot skromen doprinos.
Одлични резултати. (y)

Во куќа живееш, или во зграда? Каква изолација имаш, кажи нешто повеќе.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@rorschach6 daj be pisi nesto za hitachivo spodeli za makvent :)
Mnogu clenovi siguren sum sakaat da slusnat info od prva ruka...
@Strelec urgiraj tebe nema da te odbie :):):)
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Момци, фала за честитките. :)


Одлични резултати. (y)

Во куќа живееш, или во зграда? Каква изолација имаш, кажи нешто повеќе.
Kuca, prizemje, staveno samo vnatreshna izolacija- dnevna so kujna spoeni 10cm, drugi po 5cm i plafon segde 5cm. Bitni se klimive - kolku pari tolku muzika (potroshuvacka), ama izolacija e mnogu pobitna. Ako dade Gospod vo plan sum 8cm plus odnadvor.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.887
Kuca, prizemje, staveno samo vnatreshna izolacija- dnevna so kujna spoeni 10cm, drugi po 5cm i plafon segde 5cm. Bitni se klimive - kolku pari tolku muzika (potroshuvacka), ama izolacija e mnogu pobitna. Ako dade Gospod vo plan sum 8cm plus odnadvor.
Уште подобро, што имаш простор и за подобрување. Одлични резултати, во секој случај.

Јас треба да се воздржам од пре-анализирање сега во овој период. Имам полоши резултат од твоите, иако имам фасада со 10см стиропор (се словенечки материјали од Јуб), но постојаното отварање врати си го прави своето... Интересна работа утрово, кога станував Тошибата не дуваше. На 18с беше наместана, не почна да дува ни кога ја ставив на 20. Немаше сијаличка за дефрост. Но... беше топло. Тогаш кога се вратив во спална, видов дека Гри-то не прекинува да дува, и тоа прилично топло. Изгледа преку ходникот ја (до)загрева и дневната соба.
Чудно, пошто наместен беше на 16с. Почнувам да се сомневам во исправноста, ама ајде прво ќе седнам да го прочитам упатството - иако мислам дека не до тоа, ако наместам 16с - нема логика климата да не се исклучува на 20+ (најмалку толку беше во спалната).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Уште подобро, што имаш простор и за подобрување. Одлични резултати, во секој случај.

Јас треба да се воздржам од пре-анализирање сега во овој период. Имам полоши резултат од твоите, иако имам фасада со 10см стиропор (се словенечки материјали од Јуб), но постојаното отварање врати си го прави своето... Интересна работа утрово, кога станував Тошибата не дуваше. На 18с беше наместана, не почна да дува ни кога ја ставив на 20. Немаше сијаличка за дефрост. Но... беше топло. Тогаш кога се вратив во спална, видов дека Гри-то не прекинува да дува, и тоа прилично топло. Изгледа преку ходникот ја (до)загрева и дневната соба.
Чудно, пошто наместен беше на 16с. Почнувам да се сомневам во исправноста, ама ајде прво ќе седнам да го прочитам упатството - иако мислам дека не до тоа, ако наместам 16с - нема логика климата да не се исклучува на 20+ (најмалку толку беше во спалната).
Провери да не ти е Турбо-то вкључено, инаку штом отиде на +2Ц од зададената треба да угаси тоа и по сервисните го има опишано. Колку степени внатрешната мери на усис проверуваш со Temp дугмето и ја испишува таа температура на дисплејот на внатрешната, 3-4секунди ја покажува и после пак ја покажува зададената Т.
Да @vedar и мене ме интересира како работи таа клима, само што @rorschach6 одамна го нема на форумов, ако прочита нека пише импресии Обавезно.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Proveri da li se zakukani dupkite za cevkite pozadi vnatreshna edinica, eventualno popolni gi so stiropor ili nesshto drugo. Ke duva ladno od tamu i senzorot ke registrira poniski vlezni temperaturi.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.887
^^
Добри совети и двата, ќе проверам кога ќе дојдам дома.
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Земи жива гума се продава затнува 100÷ .Проверено

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Jas gree change ako ja stavam na primer na 24c a ona prikazuva deka postignala 28c sto i ne e realno dolu a mizda gore i e tolku ama sepak ne gasi, no ako imam zadadeno 22c i ja stavam posle nekoe vreme na 19c ona odma go gasi kompresorot kao da premasila previse i tek po edno 15 minuti ce pocne ponovo da duva
 

Kajgana Shop

На врв Bottom