Најекономично греење и ладење

Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Здраво на сите форумџии! Среќна Нова година! Нова сум на форумот :)
Ќе купувам инвертер за греење на 57м2, дневна соба 50м2 и 7м2 ходник. Се двоумам меѓу Toshiba Suzumi plus 22000btu и Mitsubishi MSZ HJ71VA 24000btu.
Станот е со супер изолација, пвц дограма, југоисточен. Досега се греам со 2 панели Tesy од 3kw ( за дневната соба 50м2) и 1 панел од 2.5kw ( за детската соба)Thermor, од ноември до март сметките за струја ми се превисоки, почнувајќи од 6000 ден , 9000, 16000 (ланската година во јануари кога беше најладно во Битола :) ) 12000, 7000 ден. Затоа решив оваа година за инвертер. Инвертерот планирам да го купам од Грција бидејќи кај нас се поскапи за околу 200 евра. Ве молам за совет при изборот.
Поздрав
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Здраво на сите форумџии! Среќна Нова година! Нова сум на форумот :)
Ќе купувам инвертер за греење на 57м2, дневна соба 50м2 и 7м2 ходник. Се двоумам меѓу Toshiba Suzumi plus 22000btu и Mitsubishi MSZ HJ71VA 24000btu.
Станот е со супер изолација, пвц дограма, југоисточен. Досега се греам со 2 панели Tesy од 3kw ( за дневната соба 50м2) и 1 панел од 2.5kw ( за детската соба)Thermor, од ноември до март сметките за струја ми се превисоки, почнувајќи од 6000 ден , 9000, 16000 (ланската година во јануари кога беше најладно во Битола :) ) 12000, 7000 ден. Затоа решив оваа година за инвертер. Инвертерот планирам да го купам од Грција бидејќи кај нас се поскапи за околу 200 евра. Ве молам за совет при изборот.
Поздрав
Mitsubishi MSZ HJ71VA ovaa serija ti e deklarirana za -10, ja bi biral pomegu suzumi 22-ka i mitsubushi fh50ve, u grcija se 1000 evra toshibata, 1300 mitsubishito, ke ti zavrsi rabota i toshiba garantirano, no ako ne ti e do 300 evra mozda e podobar mitsubishi posto e pomoken barem na hartija iako e 18.000 btu. Toshibata ima odlicen minimum za odrzuvanje i ako stvarno imas dobra izolacija e dobra opcija posto ke raboti na odrzuvanje so 180-200 vati, mitsubishito ima povisok minimum no po site drugi parametri e pomoken.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.829
@Scorpio83 мое мислење е исто така дека многу подобро е да земеш две 3.5киловатни (12.000 BTU) клими - отколку една од 22.000 BTU. Многу причини има за тоа, две клими - значи дека едната ќе работи кога другата можеби ќе се расипе. Понатаму, подобро покривање на просторот, помалку воздушни торбуленции, итн итн... Накратко, дефинитивно две помали клими.
Што се однесува на брендот, и двата се добри. Конкретните модели не ги знам, ќе мора да истражиш подетално ако сакаш да вложиш време. Но кој и да земеш од набројаните два бредна, сметам дека нема да се зезнеш.

Како и да е, зимај не чекај - со твоиве сметки ќе ја извадиш инвестицијата за кратко време. И припази кој (и како) ќе ти ги монтира климите. (y)


П.С. Чувај ги некаде и панелките, некои зими знае да стегне студот. Ќе се најдат (како дополна, за навечер).
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Dve klimi 12-ki e podobro resenie, da. No dokolku ima moznost za montaza na dve, nema segde prostor za montiranje dve klimi na razlicni strani od sobata. Kaj 24-kite treba da se ima na um deka mnogu ke duvaat i na minimum i ke bidat bucni. Zatoa e podobro dve 12-ki.
Ako nemas moznost za dve 12-ki, koja i da ja zemes 22-ka ili 24-ka ke ti zavrsi rabota, pogotovo sto vikas deka imas dobra izolacija. Duri i jaka 18-ka ke ti bide sosema dovolna. Jas pak ke ja spomnam Fujitsu-to 18-ka koja sto e vsusnost i 22-ka po site specifikacii. Kako bese modelot sega neznam, ponazad e spomnuvana.[DOUBLEPOST=1452117615][/DOUBLEPOST]
Јас треба да се воздржам од пре-анализирање сега во овој период. Имам полоши резултат од твоите, иако имам фасада со 10см стиропор (се словенечки материјали од Јуб), но постојаното отварање врати си го прави своето... Интересна работа утрово, кога станував Тошибата не дуваше. На 18с беше наместана, не почна да дува ни кога ја ставив на 20. Немаше сијаличка за дефрост. Но... беше топло. Тогаш кога се вратив во спална, видов дека Гри-то не прекинува да дува, и тоа прилично топло. Изгледа преку ходникот ја (до)загрева и дневната соба.
Чудно, пошто наместен беше на 16с. Почнувам да се сомневам во исправноста, ама ајде прво ќе седнам да го прочитам упатството - иако мислам дека не до тоа, ако наместам 16с - нема логика климата да не се исклучува на 20+ (најмалку толку беше во спалната).
Jas povtorno ke ja kazam sostojbata kaj mene. Na 24 e namestena preku den, samo ponekogas 23. Navecer na 23 ja stavam. Ednas probav 22 za navecer (koga prethodno mi rabotese na 23) i nekako duvase. Ako stavam 21 nema sansi da ukluci.
So dobra izolacija, na 18 normalno deka ne bi rabotela. A vikas na 16 toplo duvala Change-ot, e tuka nesto stvarno ne stima. Si probal so zatvorena vrata od sobata da vidis kako ke se ponasa?
 
Последно уредено:
Член од
20 август 2015
Мислења
26
Поени од реакции
26
Среќна нова година на сите. Читам и се чудам греење со температура 16,18 степени топло било нешто не ми штима мене. Гасење на клима има ако е во auto режим или период на defrost на работа инаку не треба да се гаси ако е во прва 2 ра 3 та брзина зборам за инверер кај on of го има тоа гасење кога ке се постигне поставената температура.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Ne ve svakam zosto mislite deka e podobro 2 po 12. Nema logika. Posebno ako e eden otvoren prostor. Dali po taa logika se podobri 3 9-ki ili 4 7-ci ?? Zosto ima kvalitetni 18-ki, 22-ki, 24-ki, 30-ki ??
Imam videno na delo kako raboti suzumi 22-ka vo 50 kv i sum frapiran od site aspekti. Klimata e perfekcija na delo, gree bez problemi tolkava kvadratura, reagira bas kako treba na zadadena temperatura, paga potrosuvackata na minorni 190 vati odrzuvanje ako ne se epten niski nadvoresnite temperaturi, defrosti pravi epten retko, sto treba poveke???
Mitsubishi nemam videno kako raboti za da komentiram, no ovaa serija FH VE e barem na hartija remek delo. Kako ponova serija od suzumi e i ponapredna so senzor za duvanje, ima poveke drugi ekstri i sigurno vredi poveke pari, taka da sigurno bi ja preporacal na nekoj koj bara nesto najdobro.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
По цените во грција на тие марки/модели што @Scorpio83 ги спомна збориме за буџет од 1000евра па две 12ки (од тие марки) ке отидат доста над таа сума. Фуџитсуто за кое зборувавме е со ознаки ASYG18LFCA / AOYG18LFC со цена 850~900евра на грчкиот скроутз. Митсубиши HJ50VA кај нас е 55000 што е исто па и поефтино од грција само незнам дали ја имаат во Енергосистем и појаката HJ71VA, во ценовникот што го имам ја нема 7цата па најдобро да си прашаш дали ја носат кај нас и што цена е, ако е прикладна цената ке имаш и гаранција ако ја земеш од тука. Само тој модел е основен и доста слаб за греење па поготово за во Битола.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ne ve svakam zosto mislite deka e podobro 2 po 12. Nema logika. Posebno ako e eden otvoren prostor. Dali po taa logika se podobri 3 9-ki ili 4 7-ci ?? Zosto ima kvalitetni 18-ki, 22-ki, 24-ki, 30-ki ??
Imam videno na delo kako raboti suzumi 22-ka vo 50 kv i sum frapiran od site aspekti. Klimata e perfekcija na delo, gree bez problemi tolkava kvadratura, reagira bas kako treba na zadadena temperatura, paga potrosuvackata na minorni 190 vati odrzuvanje ako ne se epten niski nadvoresnite temperaturi, defrosti pravi epten retko, sto treba poveke???
Mitsubishi nemam videno kako raboti za da komentiram, no ovaa serija FH VE e barem na hartija remek delo. Kako ponova serija od suzumi e i ponapredna so senzor za duvanje, ima poveke drugi ekstri i sigurno vredi poveke pari, taka da sigurno bi ja preporacal na nekoj koj bara nesto najdobro.
Kaj 12kite bucavata e okolu 25db, kaj 22ki ili 24 e barem 35db. Toa e ogromna razlika.
Jas klimata ja slusam deka raboti samo koga e tisina. Najcesto raboti vo prva koga e 24db. Ako mi e uklucen televizor ne se slusa deka duva. 35db e vo 5 brzina, samo turboto e poglasno. Togas i duva so 670 m3/h.
Premnogu mi e toa i glasno i mnogu se osekja duvanjeto.
Kaj 22/24 toa e minimum buka. Celo vreme da ja slusas klimata kako vrti, dobro, ke se naviknes moze da se rece. Neznam koja e minimalna jacina na duvanje ama sigurno e okolu 700 m3/h. Toa e dosta jako isfrlanje vozduh pred/pod klimata.
Zatoa e podobro dve 12ki, komforot vo prostorijata bi bil mnogu podobar.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Kaj 12kite bucavata e okolu 25db, kaj 22ki ili 24 e barem 35db. Toa e ogromna razlika.
Jas klimata ja slusam deka raboti samo koga e tisina. Najcesto raboti vo prva koga e 24db. Ako mi e uklucen televizor ne se slusa deka duva. 35db e vo 5 brzina, samo turboto e poglasno. Togas i duva so 670 m3/h.
Premnogu mi e toa i glasno i mnogu se osekja duvanjeto.
Kaj 22/24 toa e minimum buka. Celo vreme da ja slusas klimata kako vrti, dobro, ke se naviknes moze da se rece. Neznam koja e minimalna jacina na duvanje ama sigurno e okolu 700 m3/h. Toa e dosta jako isfrlanje vozduh pred/pod klimata.
Zatoa e podobro dve 12ki, komforot vo prostorijata bi bil mnogu podobar.
Vo prostorija od 50 kv sigurno deka ke se najde mesto klimata da bide dovolno oddalecena od tebe, taka da uopste nema da ja slusas, ne e toa 15-20kv pa mora da bide odma nad tebe, a plus 90% od vremeto koga raboti na odrzuvanje i postavena na auto, raboti avtomatski vo prva, taka da sve u svemu ne drzi voda deka ke bide mnogu pobucno.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Дечки , фала ви многу на помошта околу изборот на инвертер, сепак мислам и јас дека Тошибата Сузуми плус 22000btu ќе задоволи греење на просторот кој е цел отворен, а в година здравје Боже ќе купам и една 12000btu за греење во другиот дел на станот.
Среќен Божиќ и секое добро! Поздрав ;)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Дечки , фала ви многу на помошта околу изборот на инвертер, сепак мислам и јас дека Тошибата Сузуми плус 22000btu ќе задоволи греење на просторот кој е цел отворен, а в година здравје Боже ќе купам и една 12000btu за греење во другиот дел на станот.
Среќен Божиќ и секое добро! Поздрав ;)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
Pisi samo kako ke ja vneses od grcija, dali so povrat na 20% ddv od grcija i ke si platis na granica kaj nas davacki, ili na nekoj drug nacin, a potoa zdravje i impresii od koristenjeto.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Pisi samo kako ke ja vneses od grcija, dali so povrat na 20% ddv od grcija i ke si platis na granica kaj nas davacki, ili na nekoj drug nacin, a potoa zdravje i impresii od koristenjeto.
Здраво gigovit :) Така планирам со tax free 19% мислам дека е, не 20% ( ќе пишам пак точно колку ќе биди). Пријателка ми кажа дека во продавницата кај што го купуваш инвертерот ти даваат 2 сметки едната оригинал колку што кошта и толку си плаќаш и друга сметка со 300€ за да ја поминиш на граница без давачки, и јас ќе му ја покажам само таа сметка од 300 € :) Се надевам и јас така да ја поминам границата :) Накнадно ќе пишам како ќе поминам:)
Среќен Божиќ! За многу години! Поздрав

Pisi samo kako ke ja vneses od grcija, dali so povrat na 20% ddv od grcija i ke si platis na granica kaj nas davacki, ili na nekoj drug nacin, a potoa zdravje i impresii od koristenjeto.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom