Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.099
Поени од реакции
9.917
Shawshank, Interstellar, La Vita e Bella, American History X, Green Mile, Clockwork Orange, Fight Club, Schindler's List, Psycho, Memento, V for Vendetta...
Shawshank - има далеку подобри филмови од него, Интерстелар само 7ца кај мене, Shindler's list и V for Vendetta се 8ци и ништо више.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
Се слагам со @Erich Zann воглавно на никого не го интересира како се правел филмот и со колку што како затоа што не е важно за гледачот и тоа е океј.

3 дена во септември, како филм кој е македонски производ и е малку поразличен од другите е генерално океј.

Ова е крајно субјективно, инаку приказната не е ништо посебно и не сум сигурен дали ќе го догледав ако беше на пример шо знам...литванска продукција. :toe:
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Нема врска тоа бе. Не гледаш има филмови ко тој со волкот и Лео, милиони се вртат па пак срање си е :D Овој еве со 200 000 евра е подобар од Wolf of Wall Street. Tти на некој неагилен дај му и 50 000 милиони, ако не го бива срање ќе напрај (ова не важи за Мартинчо режисерот на Волкот, оти ми е ок режисер, само шо со тој филм ја потпосра работата)
Него муабетов ми е друг, дека гледачот е гледач и си има одредени потреби, критериуми и очекувања. Него го боли онаквото што се режисерите и екипата правеле во позадина. Тој го апсорбира крајниот продукт и крај на приказната. Ама дека режисерот потенцирал дека мала сума е искористена, ама дека актерката била настината на снимањето, не треба да ни бидат клучни параметри со кои ќе поставиме по дифолт пониски критериуми и очекувања и да се задоволиме со истите во стилот-Абе глеј прејак е филмот според тоа колку време е сниман и колку пари се вложиле. Значи не. Јас како гледач може да имам разбирање за тоа на каков начин е остварено и да речам тие го достигнале максимумот со тие средства/екипа, но тој максимум за мене не е доволен на ниво на кое објективно оценувам филм.

Или ко со делава. Читаш книга од рандом јак типац, еве Алан По че го земам, и книгава не ја бива во некој дел и ти вика братов-Абе тогаш имав треска таа вечер ко го пишував, се изнервирав ми снема мастило, ме стегна за серка и тн и тн причини, ама ти му викаш кој те е*a, страниве не се ко шо треба. Твоја работа си е таа и крај на приказната :)
Така си е бе. Ако нема доволно буџет нека сними нешто складно со парите што ги има.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Така си е бе. Ако нема доволно буџет нека сними нешто складно со парите што ги има.
Eве некои интересни податоци шо ги најдов околу буџетите и филмовите.

Halloween (1978)
Budget: $320,000
Gross: $60 million

Paranormal Activity (2007)
Budget: $15,000
Gross: $193 million

The Blair Witch Project (1999)
Budget: $60,000
Gross: $249 million

Clerks (1994)
Budget: $15,000
Gross: $3 million

Primer (2004)
Budget: $7,000
Gross: $400,000

Eraserhead (1977)
Budget: $10,000
Gross: $7 million at the box office

Following (1998)
Budget: $6,000

Во оваа листа има ремек дела и ок филмви. Што значи башка буџетот и разработката, визијата, креативноста, способноста на режисерот и екипата иди до израз.

Да не дојди до грешен впечаток дека го серкам македонскиов, не, филмот беше ок, со различна тематика од онаа на која сме навикнати кај македонските речениц, но истиот беше далеку од woow, ептен далеку. А од примерите погоре, можиме да подзаклучиме дека буџетот не мора да е главна пречка да се извади ремек дело. Еве мојот лично омилен филм од Линч Eraserhead бил направен само со една 10.000-ка, а е вистнски мастерпис во правецот.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
^ Тоа е тоа. Сигурно Lynch немало да пробува да го снима Dune со 10K. Што патем 10K се 37,8K во 1977 :D
 
W

wicked_1

Гостин
Eве некои интересни податоци шо ги најдов околу буџетите и филмовите.

Halloween (1978)
Budget: $320,000
Gross: $60 million

Paranormal Activity (2007)
Budget: $15,000
Gross: $193 million

The Blair Witch Project (1999)
Budget: $60,000
Gross: $249 million

Clerks (1994)
Budget: $15,000
Gross: $3 million

Primer (2004)
Budget: $7,000
Gross: $400,000

Eraserhead (1977)
Budget: $10,000
Gross: $7 million at the box office

Following (1998)
Budget: $6,000

Во оваа листа има ремек дела и ок филмви. Што значи башка буџетот и разработката, визијата, креативноста, способноста на режисерот и екипата иди до израз.

Да не дојди до грешен впечаток дека го серкам македонскиов, не, филмот беше ок, со различна тематика од онаа на која сме навикнати кај македонските речениц, но истиот беше далеку од woow, ептен далеку. А од примерите погоре, можиме да подзаклучиме дека буџетот не мора да е главна пречка да се извади ремек дело. Еве мојот лично омилен филм од Линч Eraserhead бил направен само со една 10.000-ка, а е вистнски мастерпис во правецот.
Нејќам да мрчам нонстоп :cautious:, ама знак прашалник е кои од овие филмови се репер за квалитетен филм со мал буџет. Ерејсерхед е инкогнито филм за поголемиот дел од јавноста, и никаде не е лабелиран како успешен и култен филм освен кај селективната публика што го следи Линч и сличните на него.

Ако минусираме жанрови како научна фантастика, фантазија, и акциони/авантура филмови, остануваат само драма, хорор и комедијата како теми кои можат да се работат со мал буџет, а и тоа е дискутабилно.
Успехот на филмот го делумно диктира сет дизајнот и колку е вложено во него а тоа обично кошта доста пари, без ова најмногу драмите губат на квалитет.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Нејќам да мрчам нонстоп :cautious:, ама знак прашалник е кои од овие филмови се репер за квалитетен филм со мал буџет. Ерејсерхед е инкогнито филм за поголемиот дел од јавноста, и никаде не е лабелиран како успешен и култен филм освен кај селективната публика што го следи Линч и сличните на него.

Ако минусираме жанрови како научна фантастика, фантазија, и акциони/авантура филмови, остануваат само драма, хорор и комедијата како теми кои можат да се работат со мал буџет, а и тоа е дискутабилно.
Успехот на филмот го делумно диктира сет дизајнот и колку е вложено во него а тоа обично кошта доста пари, без ова најмногу драмите губат на квалитет.
Kaко прво основната тежина и забуна ќе настани околу расчистувањето што е тоа квалитететен филм? :D Тука индивидуалецот би изјавил параметри кои бара да бидат задоволени. Потоа следува прашањето што е тоа репер за квалитет , па пропратно може и некои други прашања да се постават од типот колку истиот е пробиен и официјално признат меѓу поширока публика, извршил влијание врз други филмови, отавил дамка во кинематографијата и сл..
Koга пишувам мислење пишувам мое мислење што не мора да значи и не значи дека тоа е апсолутно така и другите се во криво, затоа и дисктираме тука :)

А од листата лично за мене репер за жанровски квалитет се Clerks, Eraser, и Primer. Според мене апсолутно солидна идеја и реализација имаат.

А ако се бара импактот на филмот на „поширока подлога" и предизвикани ефекти, европската кинематографија ќе биде засенета од Америте. Овие интересни режисери ќе останат само меѓу границите на одредени таргет групи.
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Kaко прво основната тежина и забуна ќе настани околу расчистувањето што е тоа квалитететен филм? :D Тука индивидуалецот би изјавил параметри кои бара да бидат задоволени. Потоа следува прашањето за репер за квалитет и колку истиот е пробиен и официјално признат меѓу поширока публика. Koга пишувам мислење пишувам мое мислење што не мора да значи и не значи дека тоа е апсолутно така и другите се во криво, затоа и дисктираме тука :)

А од листата лично за мене репер за жанровски квалитет се Clerks, Eraser, и Primer. Според мене апсолутно солидна идеја и реализација имаат.

А ако се бара импактот на филмот на „поширока подлога" и предизвикани ефекти, европската кинематографија ќе биде засенета од Америте. Овие интересни режисери ќе останат само меѓу границите на одредени таргет групи.
Квалитет може да се дискутира нормално, ама ако збориме за 10тки т.е лидери во жанровите мислам дека тоа мора да бидат филмови кои се прифатени од сите групи, отприлика нешто како тие погоре што ги напиша Анон.

Не викам дека е ултимативно правилото поголем буџет => поквалитетен филм, ама генералниот впечаток е таков.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Квалитет може да се дискутира нормално, ама ако збориме за 10тки т.е лидери во жанровите мислам дека тоа мора да бидат филмови кои се прифатени од сите групи, отприлика нешто како тие погоре што ги напиша Анон.

Не викам дека е ултимативно правилото поголем буџет => поквалитетен филм, ама генералниот впечаток е таков.
Нормално дека има логика да стојат така работите, ко шо има нели обратно и филмови кои со буџет биле натоварени, ама потфрлиле оти не го искористиле ко шо треба. реализаторите.
Инаку и во оваа тема имаш луѓе кои не ги мирсаат Memento, Fight Club, на кои Shawshank им беше само обична драма. Нека ме цитираат оти ме држи меморијава дека имам читано вакви мислења, само не ми текнува точно кој што хејташе :D
 
W

wicked_1

Гостин
Нормално дека има логика да стојат така работите, ко шо има нели обратно и филмови кои со буџет биле натоварени, ама потфрлиле оти не го искористиле ко шо треба. реализаторите.
Инаку и во оваа тема имаш луѓе кои не ги мирсаат Memento, Fight Club, на кои Shawshank им беше само обична драма. Нека ме цитираат оти ме држи меморијава дека имам читано вакви мислења, само не ми текнува точно кој што хејташе :D
На Memento и Fight Club може да им се најде некоја маана низ лупа, според мене не се баш некои дефинитивни 10тки, ама филмови како Shawshank, ...Cuckoo's nest, La Vita e Bella, Forest Gump, Green Mile, Schindler's List итн. сo сигурност се.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.099
Поени од реакции
9.917
navedi mi eden podobar od shawshank?
Forrest Gump; 12 angry men; Life is beautiful, Leon, Cidade de Deus, Witness for the prosecution, Good Will Hunting, A beautiful mind, Пред дождот, Rashomon. The Great Escape. Доста се?
Секој од овие би го ставил пред Шошенк.

Cuckoo's nest сум го заборавил.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom