Најекономично греење и ладење

Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Konecna odluka mi e pomedju Toshiba Suzumi RAS-B16N3KV2-E1 twin rottary koja mi ja nudat za 1035e so montaza i 3god. garancija i Gree lomo GWH18QD-K3DNA1G/O okolu 930e so montaza i 5 god. garancija!
Aj sega bidi pameten :([DOUBLEPOST=1445962176][/DOUBLEPOST]Konecna odluka mi e pomedju Toshiba Suzumi RAS-B16N3KV2-E1 twin rottary koja mi ja nudat za 1035e so montaza i 3god. garancija i Gree lomo GWH18QD-K3DNA1G/O okolu 930e so montaza i 5 god. garancija!
Aj sega bidi pameten :(
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.765
Поени од реакции
31.704
Konecna odluka mi e pomedju Toshiba Suzumi RAS-B16N3KV2-E1 twin rottary koja mi ja nudat za 1035e so montaza i 3god. garancija i Gree lomo GWH18QD-K3DNA1G/O okolu 930e so montaza i 5 god. garancija!
Aj sega bidi pameten :(
Ако се решиш за Тошиба, не дозволувај (како мене) да ти испратат монтажа да ти прави 3rd party контрактор (изнајмен сервис). Најиритантно е што при купувањето, инсистирав на нивна монтажа и ме уверуваа дека така и ќе биде. Ама не бидна така.

Монтажа од нивниот специјализиран и стручен сервис, сервис од самата фирма. Тоа е главна причина зошто ние што ги познаваме работите - се решаваме на поскапи клими од специјализирани продавници за фриготехника. (а не од супермаркети за техника, како Нептун и Техномаркет - кои по дифолт изјамуваат 3rd party контрактор - изнајмен рандом сервис од страна)
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Pa togas da ja zemam direktno od Energija,valjda imaat svoi strucni monteri? A Gree?Epten sum u nedoumica.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas ja imam zemeno Toshibata Suzumi+ 16 od Energija, novni monteri, solidna montaza makar sto ne mi stavija amortizeri na nadv. edinica.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.765
Поени од реакции
31.704
Воопшто не се сомневам дека Енергија имаат стручни монтери. Проблемот е зошто нивните монтери не ги монтираат климите кои се продаваат во Енергија. Уште поголем проблем - зошто се ветува монтажа од матичен сервис, а доаѓа рандом 3rd party контрактор сервис.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ako ti znaci nesto, kako raboti suzumi+ 16, jas sum od Skopje, poveli, ke mozes i sporedbeno so Vivax Gexi (Hansol 12), da uvidis
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.765
Поени од реакции
31.704
Eте ти добар предлог @Vlatko 967 (Hansol е модел Gree, а ќе имаш прилика да ја видиш и токму таа Тошиба која те интересира).
Само припази, сум слушнал дека влезница за кај @Sass се плаќа во пиво! ;)
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Nie Kumanovci sme nauceni koga ideme na gosti da ne ceka kafe normalno so rakija :),
a bogami moze i pivo :)[DOUBLEPOST=1446018653][/DOUBLEPOST]Od Energija mi rekoa deka Toshibata 16-ka mozebi slaba ke mi bide,posto onija vodat do 50m2 i deka najdobro bi bilo da go zemam pojakiot model,e tuka e vece 200e razlika :(
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Nie Kumanovci sme nauceni koga ideme na gosti da ne ceka kafe normalno so rakija :),
a bogami moze i pivo :)[DOUBLEPOST=1446018653][/DOUBLEPOST]Od Energija mi rekoa deka Toshibata 16-ka mozebi slaba ke mi bide,posto onija vodat do 50m2 i deka najdobro bi bilo da go zemam pojakiot model,e tuka e vece 200e razlika :(
Ti bese 65m2 ako ne se lazam. Normalno deka Toshibata 16-ka nema da ti zavrsi rabota.
A i 18-ka e prasanje kolku ke uspee na poniski temperaturi. Imas li moznost za dve klimi montiranje, normalno na sprotivni kraevi od prostorot, za dve 12-ki da si zemes? Ako ne, togas 24-ka bi ti bila posigurna opcija od 18-ka, osven ako sakas i mozes da dogrevas vo denovite koga ke bide -10 pa da ides so 18-ka.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas so Suzumi+16 grejam okolu 45m2. vo kuka bez izolacija so termopan prozori.
Mozam da kazam deka do okolu -5C, se postignuva. koga ke fati poladno, mora da se dogreva makar so panel od 1kw, inaku temperaturata paga za 1C na sekoi 2-3h. Normalno ova zavisi i od vlaznosta nadvor, ali okvirno e tolku.
Losa rabota e sto koga e poladno moram da ja pustam klimata da duva ventilatorot (na vnatresnata edinica) na pogilema brzina i togas e bucno i mene mi smeta (sepak toa e individualno), i onaka i na najmala brzina 16kata e bucna, a i konforot na pogolem izduv e neprijaten.
Najdobrata opcija spored mene e (za teme ne, bidejki e poskapo) 2komada 12ki.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Nemam moznost za 2 komada da se vklopat kako sto treba,ne znam dali Gree ima 24-ka ili da idam so Vivax ACP-24CH70AECI.Bidejci zgradata porano imase parno greenje u gusenite radijatori imam vgradeno grejaci MEK Cacak eden 2kW i u drugiot radijator 1.5kW koji grejat perfektno i poprijatno od klimatizer,ali trosat kako Volga :(
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Nemam moznost za 2 komada da se vklopat kako sto treba,ne znam dali Gree ima 24-ka ili da idam so Vivax ACP-24CH70AECI.Bidejci zgradata porano imase parno greenje u gusenite radijatori imam vgradeno grejaci MEK Cacak eden 2kW i u drugiot radijator 1.5kW koji grejat perfektno i poprijatno od klimatizer,ali trosat kako Volga :(
Togas mozes da zemes 18-ka, pa koga ke zatreba da pustis eden od greacite. Na ladno vreme 18-kata ke ti vlece nakaj 2kw, koga ke ti pritreba i greacot racunaj deka potrosnjata ke ti bide ista kako Volgata :eek: No ne se mnogu dena takvi.
Kakva izolacija imase, ne mi teknuva dali kaza.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Ne kazav deka imam PVC stolarija so 3 stakla,od nadvor stiropor 8cm,ali na prv sprat sum i odozdola se ducani koi voopsto ne se grejat.OK neka bide Gree 18-ka,a pri ekstremno niskite temperaturi ke dogrevam so radijatorite.Ne znam dali javno da pisuvam,od Greemak malku se bezobrazni,mi baraat uste 30e za patni do Kumanovo troskovi bidejci striktno barav niven monter da ja montira klimata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom