Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
I tebe te "razpizde" ..... batalete go sto saka neka pisuva na kraju krajeva, samo ne vleguvajte vo dijalozi so nego i se ce bide vo najdobar red... ce vidi ne vidi i ce si odi. Toa nema da bide sigurno skoro, bidejci kako sto samiot izjavi "tek sad sam dosao", ama koga togas ce go potrosi svojot arsenal na ona sto treba da gi nauci "ove tamu dole" i ce si odi.
Treba samo da sme strplivi, oto ocigledno nema moderatori da ne zastitat.
Eve neka me baniraat i mene i nego samo da ne gi citam ovie negovi besmislici .
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Друже знам дека ти се познати ови работи ама и ја небарав објаснување, барав табела, а све заради податокот од сликата погоре... А++ и scop=4.06 со ниедна математика неможе да дадат потрошувачка од 4900KW или у пари tie да ги платиш се над 25000ден.
Барав табела па ако е A+ klasa i 3.5KW климата во кои граници би се движела потрошувачката за SCOP koj za A++ klasa нели е во граници 4,60 ≤ SCOP < 5,10, а секако дека може да се изрази во KW/h, струјата секако ја плаќаме во KW/h а не во СЦОП и е наведена и на енергетската етикета пошо тоа е тоа што е поописно, секој и незнае што е тоа SCOP ама знае што значат тие 1520 KWh или недај боже 4900 а A++.
Токму тоа ти кажувам, не може да постои таква таблица. Чистата годишна потрошувачка не кажува ништо. Ефикасноста и класата се определува кога ќе се пресмета што се добива за таа потрошена струја. Ако некој уред ако троши да речеме 1200 киловат часови струја годишно, може да биде и во А++ и во С класа. Зависи колку топлина ќе оддаде за таа потрошена струја. А тоа зависи за која моќност е уредот дизајниран и колку успева да ја постигне таа моќност на различни надворешни температури. При пресметка за SCOP, се земаат просечните надворешни температури за соодветната климатска зона, најчеста и обавезна е умерената во која сме и ние.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Jas imam Vivax Gexi koj go ima istiot Sanyo kompresor, otvoreno i videno (krivo mi e sto ne slikav, posto ne znaev na kakvi likovi ke naidam)
I na kraju jedno veliko nista.Ostaje samo tvoja prazna prica.
E inzenjeru , inzenjeru slab si ti manipulator i filozof.Ti nikada neces postati politicar zato sto lose obmanjujes ljude.Eto nesto pozitivno za tebe.
Evo ja ti lepo pokazem ovo

http://www.manualslib.com/manual/958258/Gree-Gwc09qb-K3dnb2b.html?page=9#manual

http://gree-bulgaria.com/wp-content/uploads/bsk-pdf-manager/157_CHANGE_9-12_K3DNA6G_[1].PDF

Gree,Vivax klime koje se prodaju u Makedoniji imaju " LANDA " kompresor.
Ja i dalje kazem da su Gree klime dobre ( solidne ).
Ali zato ja svakog savetujem da zatrazi od prodavca tacnu oznaku spoljasnje jedinice .( svako slovo svaki broj )
[DOUBLEPOST=1445940142][/DOUBLEPOST]@Vanlok

Taj kamin deluje dizajnerski lepo. Meni se cini da je loziste malo , odnosno resetka je mala.
Imao sam prilike da vidim pec za etazno grejanje , neka Bugarska mislim da se zove Prity ali nisam bas siguran.
Ubacio sam paklicu od cigareta , ali paklica nije bila na resetci nego je stajala malo sa strane.Posle sat vremena kada sam slucajno pogledao ta paklica jos nije izgorela.
Bas sam bio iznenadjen .Kao da pec vuce samo tamo gde je resetka.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.263
@zzoranpetrovic теоријата вели дека тоа е намерно така, дури и примарниот воздух се влече над стаклото - за како воздушна завеса, да го чува од прљање. Погоре има втора помала комора, каде се случува секундарното согорување (на чадот).

Тоа е теоријата, праксата не секогаш е иста... ;)
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ja sam prve godine kada sam se uselio u kucu koristio ovaj kamin.

http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/31

Grejao sam nekih 85 m2 sa ovim kaminom i potrosio sam oko 11 m 3 drva za sezonu.
Ovaj kamin neverovatno dobro greje.Sav je od metala i cela povrsina greje ( sa svih strana ).Ima mogucnost da se podigne poklopac i tada greje jos jace.
Ovakav kamin ima i za etazno grejanje.( sa izmenjivacem )
Slusao sam razne price za Vranjance " Alfu ",jedni pricaju kako nisu dobri , kao nesto nevalja , drugi kazu da su dobri.....itd.
Pa ti Vranjanci " Alfa " , oni 100 godina prave takve peci i neverovatno je da ljudi neznaju da naprave pec na drva.
Presecem i kupim taj kamin i nisam se pokajao.
Sada ima u ponudi i Bugari , Poljaci, Bosanci......itd.
Stoji u podrumu za ne daj boze.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.263
Го знам Русикот од Алфа Плам, го земав во обзир. Но новите модели во последните години не ги прават од гус, туку од тенок лим. Еден колега имаше од новите модели, и после пар години цел му се извиткал и деформирал. Баш утрово зборувавме за тоа, сега има некоја печка од Гуча (Лава мислам) - и е задоволен од неа. Но таа е 18киловати модел, едно 10-12киловати повеќе одошто мене ми треба.

Најпосле Русикот од Алфа Плам, овде чини окулу 25.000 ден. Има тенок лим, нема секундарно согорување... Полскиот Бланка од погоре, чини 34.100 МКД со вкл. ДДВ, ама има 4мм челичен лим, и има секундарно согорување. Му даваат 5 години гаранција.
Јас мислам дека ако изборот е меѓу Рустик и Бланка, тогаш и нема многу мислење. :)[DOUBLEPOST=1445942600][/DOUBLEPOST]@zzoranpetrovic да не знаеш каде има упатство за Гри Ломо на српски/хрватски?
Ме мрзи да му преведувам на татко ми... :)
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Za kvalitet materijala i ostalo ja to ne znam , jer sam koristio samo jednu godinu ( sezonu ).Cini mi se da je on predvidjen samo za drva.
Ali kako to dobro greje , to je neverovatno.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
ovie graficite SCOP za topla/umerena/ladna klina (nie spagjame vo ladna) sto tocno znacat?
- SCOP index pri prosecna termeratura nadvor?
ili
- SCOP index pri termeraturaturna razlika nadvor i vnatre vo prostoriite?

istotaka taka mozeli nekoj mi kaze kolku izesuva taa temperatura za:
topla klima (portokalova boja)
umerena klima (zelena boja)
ladna klima (plava boja)
 

Attachments

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
http://www.manualslib.com/manual/958258/Gree-Gwc09qb-K3dnb2b.html?page=9#manual
http://gree-bulgaria.com/wp-content/uploads/bsk-pdf-manager/157_CHANGE_9-12_K3DNA6G_[1].PDF

Druze ti imas problem.

Nikoj ne osporuva deka kompresorite na ovie Gree se Landa.
Duri i U-Crown nosi Landa compresor.
Gree Hansol nosi Sanyo compresor, sekoj moze da otide vo salonot na Gree pozadi TC.Bunjakovec kade kompresorite se na uvid i moze da procita sto pisuva na samiot kompresor, i na sekoj komprecor od koj bilo model od Gree.[DOUBLEPOST=1445955269][/DOUBLEPOST]Polemikata e okolu Gree Hansol, ako si primetil
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
ovie graficite SCOP za topla/umerena/ladna klina (nie spagjame vo ladna) sto tocno znacat?
- SCOP index pri prosecna termeratura nadvor?
ili
- SCOP index pri termeraturaturna razlika nadvor i vnatre vo prostoriite?

istotaka taka mozeli nekoj mi kaze kolku izesuva taa temperatura za:
topla klima (portokalova boja)
umerena klima (zelena boja)
ladna klima (plava boja)
COP e neli kolku KW trosi za 1 cas na edna konstantna T, primer tie podatoci za COP gi citame od eurovent i dadeni se samo za tri temperaturi, +7, -7, i -15.
Ako znaes kolku casa vo tekot na grejnata sezona e -7 mozes da presmetas kolku ke potrosi samo na taa temperatura od -7, ako pak gi znaes casovite za site mozni T ke dobies godisen ili sezonski COP takanarecen SCOP.
Znaci SCOP vazi ne za 1cas i za edna T tuku za site casovi vo cela grejna sezona i za site T....ako znaes primer kolku casa vo edna grejna sezona e -7, pa kolku casa e -6 itn za sekoj stepen pa COP za site saati....znaci COP za celo temperaturno podracje od +15 do -15 puta broj na casovi ke dade SCOP.

Nie spagjame vo umerena zona(zelena boja) i ideme i nakaj toplata, tuka moram da mu se zablagodaram na @moongoses koj ja napravi taa sporedba na podatocite za Strazbur i za Skopje za sto gi izvadil site T za site casovi za godini nanazad i odvoil svoe dragoceno vreme, podatokot e mnogu korisen za site i mozebi najkvalitetnata informacija na temava. Grafikot na @moongoses e ovde na 360strana i vredi da go procitate celiot post za da bide pojasno zasto SCOPot kaj nas ke bide duri i pogolem od toj sto go dava proizvoditelot.
Za taa umerena(zelena) zona kako reper zemen e Strazbur, i za Strazbur se zemeni podatocite za temperaturite (mereni so godini nanazad) dadeni vo tabelata podole kako broj casovi za sekoj poedinecen stepen[C]. Primer se cita od tabelata....deka na -10C ima 1cas u sezona, na -9 23casa ili na +15 74casa...brojot najdole 4901 kazuva deka vo taa umereno ladna zona se potrebni godisno 4901casa greenje dogrevannje ili kako sakate kazete go.
Za da bide pojasno sto se "bins"(temperaturni pikovi) i za da ne se cudite zasto nema T pomali od -10 za Strazbur procitajte go dokumentov tuka
EU sezonski SCOP presmetka za energy label _069.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.263
Дап, одлична работа заврши @moongoses со таа споредба. Одличен материјал за илустрирање какви климатски услови имаме овде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom