Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Да имам пристап. Се работи за нова зграда, северна страна, и никогаш не е греено.
Поштовам идејата, и штета што ги пропуштив поладните периоди од зимата за да го пробам ова. Но пред некој го пробав ова при макс. 3-4 степени надворешна температура со 3kW Thermor.
За отприлика саат време што бев таму, темпратурата од 4-5 степени се искачи на макс. 10 и оттука не мрдна повеќе.







Дечки ви благодарам на сите на советите и информациите. Темава и општо интернетите несомнено имаат повеќе од доволно инфо околу сево ова, и за оние на кои нештата му се јасни а и имаат претходно искуство со ваков тип на греење, правењето избор за ваков уред им е претпоставувам полесен. За нас останатите што мора од корен да учиме све и свашта околу оваа тема само за да направиме избор, само за да сето тоа го заборавиме во истиот момент кога ќе го купиме го прави целиот тој процес малку по напнат :))
Не дека се жалам, само мислам дека повеќето ќе се пронајдат во ситуацијата која ја опишав.

А специфично за мојата ситуација и просторијата која ќе се грее, финансиската ситуација... и без разлика кој бренд на уред ќе го изберам, би сакал да земам помоќен (16 или 18 бту) од неколку причини:
- да биде примарен уред за греење (освен кога не мора)
- така, ќе биде уклучена цело време, не он/офф, ќе имаме трет член следната зима
- објектот е со добра изолација, но околу мене никој не грее (и нема да грее во следниот Х период) за да ми “помага“
- просторијата во прашање е на северна страна



Јас би сакал да верувам дека да, вреди.
И да не ти матам вода дополнително, ама за мојата ситуација јас се одлучувам да не земам 3.5-ка.
Ситуацијата која ја опиша со твојот стан е скоро 95% како мојата :D Што да земаме тогаш? 4 Kw-на ко така :)[DOUBLEPOST=1427735467][/DOUBLEPOST]
Здраво. Сакам да прашам за затоплување. Планирам да купам Клима од Нептун или Техномаркет, сеа читам Инвертер климите биле поубави и поекономични па планирам таква да земам. Гледам од минимална цена почнуват од околу 450 евра па нагоре, која е разликата во поскапите ако може некој да ме упати? Некои се со помалце KW (3.2) некои со повеќе KW (3.7) која би била подобра?
И дали инвертер клима би затоплувала добро соба од 13 квадрати ? И се разбира доколку знаете колку сметка струја би идело?.. Фала однапред.
Ми се чини дека тебе скоро секоја инвертер клима би ти била предимензионирана.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
12
Поени од реакции
7
Епа 5ка ти е посигурен избор тогаш.
Само не разбрав дали ја остави панелката барем ден-два вклучена, и просторијата дали беше со затворени врати кон другите соби?
Не, не сум во можност да останам таму толку време а воедно и набљудувам работата на истата. Вратата кон останатите простории беше затворена.

Ситуацијата која ја опиша со твојот стан е скоро 95% како мојата :D Што да земаме тогаш? 4 Kw-на ко така :)
Ајде, кажи ми да ти кажам :) За клима која примарно ќе ја користам за греење за ~1000 евриња, мојот став е:
1. MSZ-FH35VE - личен фаворит, топ класа на Митсу со супер карактеристики и задоволни потрошувачи. Ме двоуми фактот дали ќе ми биде доволна за моите ~35m2.
2. Ако ја баталиме таа, следен логичен и “побезбеден“ избор (од страна на финансиски и тех. карактеристки аспект) е RAS-16N3KV2-Е.
3. А во случај ако си екстра параноичен и обмислуваш стотици сценарија и шо не, би ја избрал необјасниво и веројатно непотребно поскапата RAS-18N3KV2-Е.

Земено дека се што разгледувам последниов период е околу FH35VE, знам дека си барам оправдување како би ја купил баш таа. Ама од друа страна никако не може да престанам да се сомневам во тоа дали ќе ми биде доволна, па без разлика на колку форуми читам, постирам, правам пресметки за загуба, и што не.
Ова последното беше нешто како disclaimer дека проблемот си лежи чисто во мене, и секоја чест на сите оние кои помагаат нонстоп со совети информации и воедно да трпат такви како мене. :toe:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Не, не сум во можност да останам таму толку време а воедно и набљудувам работата на истата. Вратата кон останатите простории беше затворена.


Ајде, кажи ми да ти кажам :) За клима која примарно ќе ја користам за греење за ~1000 евриња, мојот став е:
1. MSZ-FH35VE - личен фаворит, топ класа на Митсу со супер карактеристики и задоволни потрошувачи. Ме двоуми фактот дали ќе ми биде доволна за моите ~35m2.
2. Ако ја баталиме таа, следен логичен и “побезбеден“ избор (од страна на финансиски и тех. карактеристки аспект) е RAS-16N3KV2-Е.
3. А во случај ако си екстра параноичен и обмислуваш стотици сценарија и шо не, би ја избрал необјасниво и веројатно непотребно поскапата RAS-18N3KV2-Е.

Земено дека се што разгледувам последниов период е околу FH35VE, знам дека си барам оправдување како би ја купил баш таа. Ама од друа страна никако не може да престанам да се сомневам во тоа дали ќе ми биде доволна, па без разлика на колку форуми читам, постирам, правам пресметки за загуба, и што не.
Ова последното беше нешто како disclaimer дека проблемот си лежи чисто во мене, и секоја чест на сите оние кои помагаат нонстоп со совети информации и воедно да трпат такви како мене. :toe:
Шо марки се овие, ништо не те разбрав :confused:
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Не, не сум во можност да останам таму толку време а воедно и набљудувам работата на истата. Вратата кон останатите простории беше затворена.


Ајде, кажи ми да ти кажам :) За клима која примарно ќе ја користам за греење за ~1000 евриња, мојот став е:
1. MSZ-FH35VE - личен фаворит, топ класа на Митсу со супер карактеристики и задоволни потрошувачи. Ме двоуми фактот дали ќе ми биде доволна за моите ~35m2.
2. Ако ја баталиме таа, следен логичен и “побезбеден“ избор (од страна на финансиски и тех. карактеристки аспект) е RAS-16N3KV2-Е.
3. А во случај ако си екстра параноичен и обмислуваш стотици сценарија и шо не, би ја избрал необјасниво и веројатно непотребно поскапата RAS-18N3KV2-Е.

Земено дека се што разгледувам последниов период е околу FH35VE, знам дека си барам оправдување како би ја купил баш таа. Ама од друа страна никако не може да престанам да се сомневам во тоа дали ќе ми биде доволна, па без разлика на колку форуми читам, постирам, правам пресметки за загуба, и што не.
Ова последното беше нешто како disclaimer дека проблемот си лежи чисто во мене, и секоја чест на сите оние кои помагаат нонстоп со совети информации и воедно да трпат такви како мене. :toe:
Ako se mislis pomegju ovie tri, i posto rece non-stop ke ja rabotis bez gasenje navecer, mislam deka ne treba da se mislis mnogu mnogu tuku da ides na Misubishito.
Iako e 12-ka, pojako e od Toshibata 16-ka:
Eurovent za Toshibata 16-ka
Eurovent za Mitsubishito 12-ka
Eve gi euroventite, glej ja toshibata na -7, 3,36KW ima mok. Mitsubishi na -10 ide so 3,6KW
Na -15 Toshibata e samo 2,73KW, dodeka Mitsubishito e 3,2KW.
Na +7 samo Toshibata e 5,5KW, ne ti trebaat na taa temperatura tolku KW.

Pomegju ovie tri izborot ti e ednostaven, Toshibite ne bi trebalo da gi razmiluvas.[DOUBLEPOST=1427799129][/DOUBLEPOST]SASS ja ima suzumi 16-ka i Vivax GEXI 12-ka. Ovoj vivax e samo malku poslab od Mitshubishito, go imam i jas kako Gree Hansol.
On imase pisuvano negovi licni sporedbi pomegju dvete, pobaraj gi ako nemas procitano, deka subjektivno Vivaxot mu deluva pomokjen.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
So ova prilicno se slozuvam, osven deka razlikata od 15-20000 denari ke se vrati za nad 10 godini.
Razlikata vo klimite od osnovni do visoki klasi najveke e izrazena vo nivnata moknost. Eftinite modeli cesto se slucuva da ne se dovolni kako edinstveno zatopluvanje vo najladnite periodi. Pojakite modeli, bilo toa da se i od istiot proizvoditel kako i osnovnite, najcesto moze da bidat i edinstveno grejno telo preku cela zima.
Ako zemes osnoven model bi trebalo da zemes i panelka, makar ja koristel i nedela dena vo godinata, nema da mrzne nikoj neli. Toa znaci uste 4000-5000 denari za panelka. Razlikata vo cena odma pagja na 10-15000 denari. Plus potrosnjata na panelkata koja za nedela dena, no na najladno neli zborime sigurno moze da potrosi i 1500 denari.

Na kraj ke se svede deka razlikata vo cena od 15-20000 ke se kompenzira za ne poveke od 5 godini. Potoa veke ke bides vo plus, razlikata e sto parite treba da gi dades vo start.
Затоа се зависи од објектот кој се загрева. Најважно е да се одредат топлинските загуби и да се одбере соодветен уред кој ќе може истите да ги надокнади. Доколку просторијата има големи загуби, во најладното нема ни скапите клима уреди да постигнат да ја одржат температурата и повторно ќе треба догревање со нешто. Доколку нема големи загуби, ќе може и со евтина клима да се пројде. А загубите најмногу зависат од изолацијата и надворешната темпетарура. Затоа и @yamaha10 успева да направи бања со неговата обична клима, а пред 2-3 години кога беше студената зима, битолчани се откажаа од инвертерите уште вториот ден кога фати студот. Објавите стојат на темава.
А исто како што се покажа од искуствата на темава, поскап модел не значи и помоќен, тоа го потврдуваат и еуровент сертификатите. Спореди ги тие на тошибите и на вивакс/грее.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
12
Поени од реакции
7
Фала за одговорите.

Кога сме кај пресметување на топлинските загуби, дали некој од вас од лично искуство може да посочи кон статија/алатка со која би можело најдобро тоа да се направи?

Лично имам само отприлика разгледувано по референца од табели за тоа кој материјал каква топлоти карактеристки има, која му е топлопропустливоста и сл.
Следно планирам да ја рагледвам оваа статија на бугарски блог. Некој да препорача некоја друга?
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Одлична статија која во многу помага да се дефинира потребата од енергија за затоплување со две забелешки, кои не се директно поврзани. Прво губењето на топлината не е подеднакво за низ сите елементи. Така од севкупните топлотни загуби околку 30 до 40% одат на плафонот, без оглед што генерално е со неколку пати помала површина (кај становите добра работа е што најчесто над просторот има друг стан кој се грее, па практично и да нема загуби). Друга работа која влијае на субјективното чувство за топлина е влажноста во просторијата. Просторија со 20С температура и 55-60% влажност, има исто чувство на топлина од присторија загреана на 22-23С со важност 40-50%.

На крајот многу е важно кога се споредуваат информациите за топлотниот капацитет на климата да се гледа и климатската зона. Иста клима може да има три различни вредности во зависност од која климатска зона за која се однесува. Сметај дека Македонија се најдува во најладната зона. Во секој случај би требало на самата етикета од климата за енергетска ефикасност да ги има различните вредности за секоја зона поединечно. Види на сликата.

http://www.my-ecodesign.de/en/new-energy-label

Како бесплатна програма за сметање на топлотните загуби е КnaufТerm Pro - Македонија
http://www.knaufinsulation.rs/sr/softveri/knaufterm-2-pro-makedonija (предходно треба да ги потполниш образецот за да може да ја снимиш)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Фала за одговорите.

Кога сме кај пресметување на топлинските загуби, дали некој од вас од лично искуство може да посочи кон статија/алатка со која би можело најдобро тоа да се направи?

Лично имам само отприлика разгледувано по референца од табели за тоа кој материјал каква топлоти карактеристки има, која му е топлопропустливоста и сл.
Следно планирам да ја рагледвам оваа статија на бугарски блог. Некој да препорача некоја друга?
Probaj so ovaa excel tablica dosta ja koristat po hrvatskive forumi "Izracun toplinskih gubitaka v12.xls" go imas ovde
Ili Software za izracun kapaciteta klima uredjaja__3.exe na Toshiba, go imas ovde
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Не, не сум во можност да останам таму толку време а воедно и набљудувам работата на истата. Вратата кон останатите простории беше затворена.


Ајде, кажи ми да ти кажам :) За клима која примарно ќе ја користам за греење за ~1000 евриња, мојот став е:
1. MSZ-FH35VE - личен фаворит, топ класа на Митсу со супер карактеристики и задоволни потрошувачи. Ме двоуми фактот дали ќе ми биде доволна за моите ~35m2.
2. Ако ја баталиме таа, следен логичен и “побезбеден“ избор (од страна на финансиски и тех. карактеристки аспект) е RAS-16N3KV2-Е.
3. А во случај ако си екстра параноичен и обмислуваш стотици сценарија и шо не, би ја избрал необјасниво и веројатно непотребно поскапата RAS-18N3KV2-Е.

Земено дека се што разгледувам последниов период е околу FH35VE, знам дека си барам оправдување како би ја купил баш таа. Ама од друа страна никако не може да престанам да се сомневам во тоа дали ќе ми биде доволна, па без разлика на колку форуми читам, постирам, правам пресметки за загуба, и што не.
Ова последното беше нешто како disclaimer дека проблемот си лежи чисто во мене, и секоја чест на сите оние кои помагаат нонстоп со совети информации и воедно да трпат такви како мене. :toe:
drugar, koja klima i da ja kupish, pomoshno grejno telo ti treba. A bidejki nemame bash mnogu denovi vo zimata koga e podolu od -10 ( denje), togash ne se dvoumi i kupija MITSU. Na -10 nadvor imash 3.6kw generirana toplina vnatre. Ako imash potreba, ke vklucish nakratko panel, kolku da potkrepa (jas taka pravam) i cepash dalje. A za RAs16 shto se dumash, ajde vidi (me interesira) spored eurovent kolku kw toplina generira vnatre na -10 stepeni nadvoreshna i napravi paralela.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Одамна имав мерак да направам ваква споредба и деновиве имав малку слободно време и конечно бидна. Еве споредба на бројот на часови на одредена температура помеѓу Скопје и Стразбур односно вредностите кои се користат за пресметка на SCOP во умерената климатска зона. Податоците за Скопје се земени од мерната станица во Петровец преку сајтот wunderground.com и претставуваат просек за периодот 2002-2014. Тие за Стразбур се преземени од документ за пресметка на SCOP.

Sporedba.png
На долната оска на графикот се температурите, а на вертикалната оска се бројот на часови. Самиот график означува колку вкупно часови во сезоната биле на одредена температура. Сината линија е просекот од Стразбур, црвената е Скопје (Петровец). Вкупниот број на часови во овој температурен опсег во Стразбур е 4910, во Скопје е 4943.

Може да се забележи дека бројот на часови со температури под нула се горе-долу идентични, но има значително помал број на часови во опсегот од 0-10 степени, на сметка на часовите над 10 степени. Од ова произлегува заклучок дека Скопје има поблага клима од Стразбур што значи дека SCOP на уредите кои се користат тука е за нијанса поголем од оној декларираниот.

Друго што се гледа е дека најголемиот период температурата е над -2 степени што е прилично над бивалентната темература на било кој уред, што пак значи дека никој од уредите не би требало да има проблем да ја постигне бараната температура.
Под -7 степени има просечно 108 часа од пои повеќето од нив се распоредени во ноќните и раните утрински часови.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Одамна имав мерак да направам ваква споредба и деновиве имав малку слободно време и конечно бидна. Еве споредба на бројот на часови на одредена температура помеѓу Скопје и Стразбур односно вредностите кои се користат за пресметка на SCOP во умерената климатска зона. Податоците за Скопје се земени од мерната станица во Петровец преку сајтот wunderground.com и претставуваат просек за периодот 2002-2014. Тие за Стразбур се преземени од документ за пресметка на SCOP.

Прегледај го приврзокот 118043
На долната оска на графикот се температурите, а на вертикалната оска се бројот на часови. Самиот график означува колку вкупно часови во сезоната биле на одредена температура. Сината линија е просекот од Стразбур, црвената е Скопје (Петровец). Вкупниот број на часови во овој температурен опсег во Стразбур е 4910, во Скопје е 4943.

Може да се забележи дека бројот на часови со температури под нула се горе-долу идентични, но има значително помал број на часови во опсегот од 0-10 степени, на сметка на часовите над 10 степени. Од ова произлегува заклучок дека Скопје има поблага клима од Стразбур што значи дека SCOP на уредите кои се користат тука е за нијанса поголем од оној декларираниот.

Друго што се гледа е дека најголемиот период температурата е над -2 степени што е прилично над бивалентната темература на било кој уред, што пак значи дека никој од уредите не би требало да има проблем да ја постигне бараната температура.
Под -7 степени има просечно 108 часа од пои повеќето од нив се распоредени во ноќните и раните утрински часови.
Bravo, sekoja cest.:zver:
Mene ova me mrzese da go pravam, eden period mislev da probam barem za 3 godini za da dobijam vizuelna pretstava, no nemav vreme.

Sega imame edna mnogu dobra pretstava za dvizenjeto na temperaturite vo Skopje.
Ocekuvano mi e ova deka Skopje (a i Makedonija) treba da se racuna vo sredna klimatska zona, iako klimite se najekonomicni od 4-10 stepeni koi gi ima pomalku. Na 12-15 stepeni skoro i da ne ti treba greenje.
Poradi toa jas bi rekol deka treba ili mnogu malku da se namali od sredniot SCOP, ne da se zgolemi, ili najednostavno da se zema bez nikakva promena.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Гевгелија во која климатска зона спаѓа
овие денови 20-22с. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom