Најекономично греење и ладење

Член од
15 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
64
Ако ова се однесуваше на мене и ке барам процент :)
Да си прочитал све (па и она околу проблемите со гаранцијата а и монтажата) ке ти беше јасно дали сум таму вработен. Монтажата е по твој избор и на твој ризик, така им е смислено, мојата беше 60евра, а од нив ке добиеш понуда да ти ја монтира фирма која не вакумира иако и во климата ке добиеш печатен Instaltion Manual во кој фино пишува дека треба вакумирање од најмалку 15мин. Што ке чека монтер 15мин ко е марка климата и може да намонтира уште една за тие 15мин :)
Procitav I toa, nego davaj kontakt od monterot ako si zadovolen od nego
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Obiteljske kuće – Subvencije za 2015 godinu
Ove godine se planira obnova 10.000 kućanstava te je princip da nema bodovanja i rangiranja nego prema pristiglim prijavama (tko prvi njegova djevojka).........
Subvencije bi trebale krenuti krajem ožujka te će se subvencionirati zamjena stolarije, postavljanje fasadnog sustava, instalacija kotla i peći na biomasu, solarne kolektore i dizalice topline. Ukupan iznos i postotak subvencije ovise u kojem području živite, a iznose od 40% – 80%.
Целиот текст тука

@Смрт за зони и пајак воз. aj прај една петиција за вакви субвенции сите ке се потпишеме :)
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2015
Мислења
383
Поени од реакции
177
Што и да одбереш од наведените јапонски брендови нема да згрешиш, но при тоа сепак треба да ја имаш предвид површината на просторијата која ќе ја загреваш, особено дали таа има излолација или не, дали соседните станови, над и под се греат или не, надворешни ѕидови, стаклнеи површини, дали прозорците се добро дихтувани или не и сл. Сето ова влијае на во вистинскиот избор на капацитетот на уредот. Воедно од искуство би сакал да ти предочам ПОСЕБНО да обрнеш внимание на монтажата на уредот, што според мое скромно искуство ( на форумот има и поискусни и попотковани учесници), има влијание на правилно и ефективно функционирање на уредот ( има секакви приучени инсталатери кои воопшто не ни помислуваат да запазат основни правила на струката и препораките на производителот на уредот кој се монтира) Во тој контекст сакам да ти предочам дека при монтажата да инсистираш на следните минимални елементи:
1. Должината на инсталацијата да не биде помала од 3 м.
2. Инсталацијата ( двете бакарни цевки ) посебно да се изолираат.
3. Да се вакумира системот, иако ќе ти кажат дека за тоа нема потреба.
4. Да се ставам антивибрациони гумени подлошки на надворешанта единица, иако исто такак ќе ти кажат дека нема потреба.
5. Правилно да се процени местото каде ќе се монтира внатрешанта единица ( да не дува право на лицата кои се наоѓаат во просторијата ) и сл.
Се надевам дека поискусните на овој форум ова ќе го дополнат, а од што, сите идни корисници на клима уреди-инвертери ќе имаат корист, со што ќе се оневозможи неправилна монтажа на уредите, а со тоа постоење на голема можност уредот да не функционира правилно.
што подразбираш под тоа да се вакумира системот?
Благодарам
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Здраво,

Гледам некои членови имаат мерачи на потрошувачка, па чисто да прашам кој модел го препорачувате, цената е иста:

1. Анхоч
2. Логинг

Евентуален совет за подесување е добредојден!
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Здраво,

Гледам некои членови имаат мерачи на потрошувачка, па чисто да прашам кој модел го препорачувате, цената е иста:

1. Анхоч
2. Логинг

Евентуален совет за подесување е добредојден!
Јас имам ваков мерач и сега за сега си врши работа.
http://setec.mk/Olympia-Energy-meter-EKM-210010291
Погледни го имаш гаранција 1 година и е поефтин од другите :)
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
6
Како се задоволни корисниците на Gree Cozy 3.5 kW инверторот?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Здраво,

Гледам некои членови имаат мерачи на потрошувачка, па чисто да прашам кој модел го препорачувате, цената е иста:

1. Анхоч
2. Логинг

Евентуален совет за подесување е добредојден!
земи го тој од анхоч, проверен 100% е точен
што нема да ти биде јасно тука сум
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Здраво!
Би замолил за мислење или препорака. Гледам има многу спремни момци на темава.
Ми треба ефтин инвертер (500 евра +/- со монтажа) за догревање на соба од 20 квадрати.
Ваши мислења, искуства и линк ако имате нешто да препорачате.
Благодарам однапред.
gree lomo i ne se misli ic..pozzz[DOUBLEPOST=1443136787][/DOUBLEPOST]
Како се задоволни корисниците на Gree Cozy 3.5 kW инверторот?
ako ti e za greenje gree cosy ne ni pomisluvaj da go zemas...gree lomo da a cozyto ne[DOUBLEPOST=1443137067][/DOUBLEPOST]
Што и да одбереш од наведените јапонски брендови нема да згрешиш, но при тоа сепак треба да ја имаш предвид површината на просторијата која ќе ја загреваш, особено дали таа има излолација или не, дали соседните станови, над и под се греат или не, надворешни ѕидови, стаклнеи површини, дали прозорците се добро дихтувани или не и сл. Сето ова влијае на во вистинскиот избор на капацитетот на уредот. Воедно од искуство би сакал да ти предочам ПОСЕБНО да обрнеш внимание на монтажата на уредот, што според мое скромно искуство ( на форумот има и поискусни и попотковани учесници), има влијание на правилно и ефективно функционирање на уредот ( има секакви приучени инсталатери кои воопшто не ни помислуваат да запазат основни правила на струката и препораките на производителот на уредот кој се монтира) Во тој контекст сакам да ти предочам дека при монтажата да инсистираш на следните минимални елементи:
1. Должината на инсталацијата да не биде помала од 3 м.
2. Инсталацијата ( двете бакарни цевки ) посебно да се изолираат.
3. Да се вакумира системот, иако ќе ти кажат дека за тоа нема потреба.
4. Да се ставам антивибрациони гумени подлошки на надворешанта единица, иако исто такак ќе ти кажат дека нема потреба.
5. Правилно да се процени местото каде ќе се монтира внатрешанта единица ( да не дува право на лицата кои се наоѓаат во просторијата ) и сл.
Се надевам дека поискусните на овој форум ова ќе го дополнат, а од што, сите идни корисници на клима уреди-инвертери ќе имаат корист, со што ќе се оневозможи неправилна монтажа на уредите, а со тоа постоење на голема можност уредот да не функционира правилно.
Се слоѓувам со бр,2,5 а посебно бр.3........под 1. зошто инсталацијата да не е 2,7м ???....или 2,2м ???или ајде зошто да не е под 3м ????[DOUBLEPOST=1443137188][/DOUBLEPOST]
врска немам со темава.. ги испрочитав твоиве размислувања... и сеа... иако неам врска, некако ми звучи логично тоа шо кажуваш... Си викам, ако Стрелец ја купил таа FH35VE за себе, тогаш сигурно има некоја логика, не е луксузирање.. Ја имам нешо као слична квадратура... И сеа индиректно, и покрај тоа шо ова го надминува мојов стандард решив и ја да ја купувам.. Ова ти кажувам ако веке не си вработен во Енерго систем и си правиш самореклама... тогаш да си бараш процент пошо купопродажбава ке биде на твоја сугестија. Колку кошта за монтажа? (кај мене би била едноставна монтажата)
070/273-608 :) pozzz
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Тоа мерачот од анхоч чим го извадам од струја се ресетира. Да не му е слаба батеријата?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Тоа мерачот од анхоч чим го извадам од струја се ресетира. Да не му е слаба батеријата?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
кај мене другар не прави така, сум го држел и по 2-3 недели во фиока и ништо не бришел, стои како што било последно со потрошувачката
можно е да му е одена батеријата ако не држи барем ден-два[DOUBLEPOST=1443159533][/DOUBLEPOST]
ти рекоа дека ако ти е за греење да бараш ломо, тој модел на линкот е кози, добар е ама не е за твоите 35м2
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A kolku pari e lomoto 18 sto mislis deka e best buy[DOUBLEPOST=1443167473][/DOUBLEPOST]A kolku pari e lomoto18ka sto e best buy.

Mislam deka greemak se ispozanesoa malku se cenive, i ako prodolzat taka neznam do kaj ke stignat

Hansolot 3.5ka go napravija 900evra, alo, Gree ne e sto i toshiba ili mitsubishi. I prasanje e koja Hansol e taa sto ja prodavaat, bidejki edna ima regular i drugata e "For North Europe". Taa sto e FOR NORTH EUROPE Q=2.9Kw/-15C, a Mits. za 60000den Q=3.2kw (mislam tolu bese). A taa sto e vo Greemak i ne mi se veruva deka e "For North Europe"

Isto taka ima i dve lomo18ka, samo sto nikoj tamu ne znae koja e razlikata, a razlikata vo cena i ne e bas mala.

Za poniska cena imas Vivax Aeci koja ne sum siguren deka e nesto klasa podolu od lomoto
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.751
Поени од реакции
31.695
Се согласувам со @Sass
Дел од примамливоста на Gree е пониската цена. На денешниот пазар ретко кој ќе ги одбере нив, ако по цените се приближни на јапанците.


зошто инсталацијата да не е 2,7м ???....или 2,2м ???
Постои убедување по подоста различни форуми, дека дифолт количината фреон е предвидена за цевки со должина 3метри. Ако цевките значајно се скратат, некои корисници се жалат на бука од внатрешната единица. Има и други моменти, имено спецификациите на компресорот за соодветна количина на фреон (која варира како што варираат и должините на цевките.
Некои (монтажери воглавно) не се согласуваат со ова, воглавно без подетални аргументи зошто не се согласуваат, освен - „стотици клими имам така правено“.

Но ете дури и да не е така како што пишувам погоре... Па клиентот ако инсистира на 3метра цевки, зошто монтерот да не ги исполни тие желби? Поготово пошто со климите и онака стандардно доаѓаат цевки од 3метра.
Затоа брале, некои од нас инсистираат на 3метра. Нека и не е сосема точно тоа погоре, ама наше право како клиенти е да ни се исполни тоа разумно барање. Не дека мора точно 3 метри да биде до сантиметар- малку над таа должина не е страшно, ниту малку испод - тоа би било во рамки на предвиденото.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
6
A kolku pari e lomoto 18 sto mislis deka e best buy[DOUBLEPOST=1443167473][/DOUBLEPOST]A kolku pari e lomoto18ka sto e best buy.

Mislam deka greemak se ispozanesoa malku se cenive, i ako prodolzat taka neznam do kaj ke stignat

Hansolot 3.5ka go napravija 900evra, alo, Gree ne e sto i toshiba ili mitsubishi. I prasanje e koja Hansol e taa sto ja prodavaat, bidejki edna ima regular i drugata e "For North Europe". Taa sto e FOR NORTH EUROPE Q=2.9Kw/-15C, a Mits. za 60000den Q=3.2kw (mislam tolu bese). A taa sto e vo Greemak i ne mi se veruva deka e "For North Europe"

Isto taka ima i dve lomo18ka, samo sto nikoj tamu ne znae koja e razlikata, a razlikata vo cena i ne e bas mala.

Za poniska cena imas Vivax Aeci koja ne sum siguren deka e nesto klasa podolu od lomoto

Според вас која е најдобар инвертер на Vivax do 30к?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom