Најекономично греење и ладење

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.233
Поени од реакции
21.982
Mene ako me prasas jas NIKOGAS ne bi kupil takvo nesto za pravenje jadenja, pa ne e se vo usteda na energija i brzo prigotvuvanje. Mozam da zamislam kakov vkus ce ima indukciono spremena sarma na primer, a be taa saka tivko krckanje 5-6 saati i toa po moznost na sporet na drva.....
Ajde nekoj neka izmisli pravenje pita kako sto toa se pravi vo SAC pokrien odozgora i odozdola vo zar ili pita vo starite pekarski furni na drva ili drven cumur, ne na plin, toa e glupost.....
Па нема да го пуштиш на максимум да грее туку на послабо и ке си крчка онолку сати колку што сакаш ти. Баш овие индукциони плотни имаат ептен добра контрола на моќноста која ја оддаваат.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
jas se greev so hansolot na -15 bez nikakov problem. prozorite mi se pvc a izolacija skoro nikakva i moze da kazam deka sum zadovolen.
mozebi pogreshno se iskazav. sakam da kazam deka sum prezadovolen od mojata mitsu no deka sepak nekogas ja potpomagav so panelka, vo slucaite koi gi navedov (-15 nadvor, potreba od brzo zgolemuvanje na temperaturata i slicno).
Inace smetkite za struja mi se totalno OK.
....posebno koga ke gi slusnam kolegite na rabota...."abe na drva se gream, dodusha ima edna panelka kaj deteto vo sobata i 5000 mi dojde za struja za dekemvri? mnogu be?"....
heheheeh
Jas se pravam na struja, ne kupuvam drva pa vo najladnoto plativ 4200-4300 (35 dena so se najladnoto za nova godina), so dete doma sme.
Zadovolen SKROZ
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Denes vo eden ducan od okolu 40m2 so pogolem staklen izlog vidov ohridska pecka na peleti 10kw. Gorese kako brener na 4ka, ubav spektakal za oci niz stakloto ama ducanot ne go osecav bas topol. I na samiot izduv na toplina kaj sto duva ventilatorot, nisto spektakularno pretoplo kako sto moze da zraci obicna pecka na drva. Se prasuvam od toj vnatresen gorionik koj stvarno gorese ubavo, da ne bega toplinata prebrzo niz odzak pa pola zraci vo prostoorija pola energija bega nadvor?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.243
Печка на пелети 6кв мерев кај мене дома, има издув на топлина од 120с, додека климата (обична сплит) достигна до 50с.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Печка на пелети 6кв мерев кај мене дома, има издув на топлина од 120с, додека климата (обична сплит) достигна до 50с.
ovaa da imase 120 ce se izgorev posto preblisku rakata ja donesov na izduvot, ama nemase povece od 60c. Po mene i greska e sto im bese montirana da vlece vozduh za gorilnikot od vnatre, mislam deka site imaat opcija da vlecat od nadvor so priklucok, vaka em go trosi kislorodot em go isfrla topliot vozduh nadvor preku odzak
@bakigvg koj marka na pecka imas ti?
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Ми треба помош при избор на камин на дрва со вграден котел за парно(посебна единка значи невградлива).Квадратурата која треба да ја загреам е 100м2 сместена на два ката со солидна изолација и ПВЦ прозори и ми е потребно одприлика 20 kw моќноста за загревање на вода и 5 на просторот каде ке стои каминот,
Сакам пред се функционалност дизајн на каминот потрошувачка и цена на истиот,
Сега почнувам да разгледувам и ме интересира искуство и мислење за камините PRITY(бугарски), KOPER(македонски).и ако имате некој предлог,
Ви благодарам,
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.233
Поени од реакции
21.982
ovaa da imase 120 ce se izgorev posto preblisku rakata ja donesov na izduvot, ama nemase povece od 60c. Po mene i greska e sto im bese montirana da vlece vozduh za gorilnikot od vnatre, mislam deka site imaat opcija da vlecat od nadvor so priklucok, vaka em go trosi kislorodot em go isfrla topliot vozduh nadvor preku odzak
@bakigvg koj marka na pecka imas ti?
Ти пријателе имаш барем најмала претстава на кој принцип работи печката на пелети. Барем некаква, мала , општа претстава ?[DOUBLEPOST=1423613468][/DOUBLEPOST]
Златко, муабетот е дека Кинезите сешто може да напишат на кутујата. Цената е некако ниска... плотни за индукциско готвење се прилично скапи, бајаги поскапи од решово и никогаш немало евтини варијанти досега. И некако мало изгледа решово, тенко, изгледа нема активно ладење... ама за тие пари интересно е за експериментирање.

Мислам дека ќе го купам, повеќе за експериментирање отколку за употреба. Иако некако не ми се допаѓа безбедносниот аспект како што читам на линкот долу
Ај баш кажи што и како ако го купиш. Сподели импресии. Секако бев со намера да земам, ама ајде од прва рака да видиме како е што е.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Имав потреба да дојдам до податоци за цени на греење при користење на различни топлински извори, па се позанимавав со малку истражување и мислам дека резултативе на некого можат да му бидат од помош:

Греење на струја - пр. панелен радијатор. Тука не спаѓа ТА печка.
1 kWh топлина = 5.4 денари
  • COP вредноста ја сметав 1, затоа што скоро сите уреди кои директно ја претвораат електричната енергија во термална, имаат COP многу блиску до 1.
  • 1 kWh електрична енергија го сметав 5.4 денари, затоа што ватметарот ми покажува дека толку просечно ме чини мене лично. Тоа е сепак бројка која може драстично да варира во зависност од вашите потреби и навики.

Греење на пелети
1 kWh топлина = 3.7 денари

  • Сметав дека 1 kg пелети е 14 денари, затоа што цените што успеав да ги најдам се движеа од 13 до 15 денари.
  • Сметав дека 1 kg пелети даваат 5 kWh топлинска енергија, затоа што сите вредности што ги најдов се движеа меѓу 4.7 и 5.3 kWh.
  • Сметав дека од тие 5 kWh се искористуваат 70%, затоа што ефиксаноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 65% и 75%.

Греење на букови дрва
1 kWh топлина = 2.3 денари

  • Сметав дека 1 m³ букови дрва се 3.000 денари.
  • Сметав дека 1 m³ букови дрва даваат 2.000 kWh топлина, затоа што податоците што ги најдов се движеа од 1.800 до 2.200 kWh.
  • Сметав дека се искористуваат 65% од тие 2.000 kWh, затоа што ефикасноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 60% и 70%.

Греење со (скап) климатизер
1 kWh топлина = 1.1 денар

  • Го земав како пример Mitsubishi FH35VE, кој според Eurovent има SCOP 5.1 (A+++). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат само климатизери со цена од 1.000 €, па нагоре. И тоа само неколку климатизери, не било кој за тие пари.
  • 1 kWh електрична енергија го сметав 5.4 денари. Како што напоменав погоре, таа бројка е субјективна.
  • Многу е битно да знаете (а повеќето знаете) дека има драстична разлика во цената која ја плаќате за 1 kWh топлина во ладни наспрема топли периоди од грејната сезона и резултатот од 1.1 денар е само просек. Очекувајте во ладни периоди како минатиот месец, 1 kWh топлина во просек да ве чини и до 1.5 денари.

Сите податоци се земени од различни извори на интернет и скоро сите вредности се добиени по пресметување просек од податоците што ги најдов. Не носете одлука врз база на овие резултати! Сами направете пресметка.

Ако некој има некаква забелешка, слободно нека ме поправи, по можност со факти (линк, слика). И јас ќе закачев линкови до сите извори кои ги искористив, ама ги има десетици и треба да ги барам од почеток.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@PinkyTheGreat
Добро е ...
Но употребуваш многу големи коефицијаенти на искористување.
Цената на струјата е 6.6 по висока тарифа и 3.3 по ниска тарифа
Искористеност на пелети не повеќе од 60%
Искористеност на буково дрво околу 30%
За климите СОР не повеќе од 3
Се на се - најповолно е комбинација од клима кога е потопло и огревно дрво во постудените денови
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Имав потреба да дојдам до податоци за цени на греење при користење на различни топлински извори, па се позанимавав со малку истражување и мислам дека резултативе на некого можат да му бидат од помош:

Греење на струја - пр. панелен радијатор. Тука не спаѓа ТА печка.
1 kWh топлина = 5.4 денари
  • COP вредноста ја сметав 1, затоа што скоро сите уреди кои директно ја претвораат електричната енергија во термална, имаат COP многу блиску до 1.
  • 1 kWh електрична енергија го сметав 5.4 денари, затоа што ватметарот ми покажува дека толку просечно ме чини мене лично. Тоа е сепак бројка која може драстично да варира во зависност од вашите потреби и навики.

Греење на пелети
1 kWh топлина = 3.7 денари

  • Сметав дека 1 kg пелети е 14 денари, затоа што цените што успеав да ги најдам се движеа од 13 до 15 денари.
  • Сметав дека 1 kg пелети даваат 5 kWh топлинска енергија, затоа што сите вредности што ги најдов се движеа меѓу 4.7 и 5.3 kWh.
  • Сметав дека од тие 5 kWh се искористуваат 70%, затоа што ефиксаноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 65% и 75%.

Греење на букови дрва
1 kWh топлина = 2.3 денари

  • Сметав дека 1 m³ букови дрва се 3.000 денари.
  • Сметав дека 1 m³ букови дрва даваат 2.000 kWh топлина, затоа што податоците што ги најдов се движеа од 1.800 до 2.200 kWh.
  • Сметав дека се искористуваат 65% од тие 2.000 kWh, затоа што ефикасноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 60% и 70%.

Греење со (скап) климатизер
1 kWh топлина = 1.1 денар

  • Го земав како пример Mitsubishi FH35VE, кој според Eurovent има SCOP 5.1 (A+++). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат само климатизери со цена од 1.000 €, па нагоре. И тоа само неколку климатизери, не било кој за тие пари.
  • 1 kWh електрична енергија го сметав 5.4 денари. Како што напоменав погоре, таа бројка е субјективна.
  • Многу е битно да знаете (а повеќето знаете) дека има драстична разлика во цената која ја плаќате за 1 kWh топлина во ладни наспрема топли периоди од грејната сезона и резултатот од 1.1 денар е само просек. Очекувајте во ладни периоди како минатиот месец, 1 kWh топлина во просек да ве чини и до 1.5 денари.

Сите податоци се земени од различни извори на интернет и скоро сите вредности се добиени по пресметување просек од податоците што ги најдов. Не носете одлука врз база на овие резултати! Сами направете пресметка.

Ако некој има некаква забелешка, слободно нека ме поправи, по можност со факти (линк, слика). И јас ќе закачев линкови до сите извори кои ги искористив, ама ги има десетици и треба да ги барам од почеток.
Mozam da iskomentiram samo za merenjeto so klimata, za drugite ne mnogu.
No kako sto citam i kaj peletite i kaj drvata zimas nekoj prosek sto si nasol na internet, dodeka kaj klimite si daleku od prosekot (neznam zasto sporeduvas so skap klimatizer i toa mozebi so najdobriot). Prosecen SCOP bi bil negde 3,9 i toa bi bila realna sporedba so drvata i peletite spored mene. No i tuka ima edna vozdrska, oficijalnite podatoci za klimite se najcesto za sredna klimatska zona, ne sum siguren dali Makedonija (odnosno pogolemiot del od nea) spagja vo sredna klimatska zona (kade spagjaat severna Grcija, severna Italija, Germanija, istocna Francija)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Ova e epten idealizirana i nepotpolna matematika , sto bi rekle "racun bez krcmar".
Koga ne daj boze, vo nekoj slucaj bi pravele cena na kostanje na raboten cas za nekoja masina, koja treba da ja koristite za pravenje na proizvodi, koi bi gi prodavale na pazarot site vie DEBELO bi ja utnale rabotata so vakvi idealizirani matematiki.
Prvo ne moze direktno da se upreduva na primer greenje na drva i klimatizer, a da ne se zeme vo obzir: cenata na kostanje na uredite, VEKOT NA TRAENJE na uredite, cenata na odrzuvanje itn.
Na primer ocekuvan vek na traenje na sporet na drva e najmalku 50 godini i toa bez defekti, a kosta 200-300 evra.
Ocekuvan vek na traenje vo najdobar slucaj kaj vrven klimatizer e, ako dade gospod, 10 godini :
10 god x 6 meseci rabota x 30 dena x 13-15 h rabota = 25.000 rabotni casovi, ako kosta 1000 evra, toa znaci 1000 : 25000 = 0.04 e /h ili 2.5 den za raboten cas na ime AMORTIZACIJA. Ova e sigurno pogolemo ako ima ne daj boze defekti, odrzuvanja koi se obavezni, tkd moze da se racuna slobodno so 3.5 den/h amortizacija.
Sega vece racunicata od 1.1 denar za KWh e sosema netocna i epten proizvolna, bidejci na sekoj odraboten cas treba da se dodadat i ovie 3.5 denari koi ocigledno se vo najmala raka trosok kako i el. energija.......
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom