Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
[DOUBLEPOST=1423003277][/DOUBLEPOST]
Go gleav Leon the Not so Professional :D nekoj da mi kaze, so e so pedofilija momentot? Epten naiven sum bil kako pomal.
Во оригиналното сценарио за филмот има сцена во која што Натали Портман (т.е. нејзиниот лик нели) се заљубува во Леон до толку што бара тој да и ја земе невиноста.
И во оригиналното сценарио двајцава имаат секс, ама Леон сето тоа го прави неволно и се чувствува лошо поради тоа.

Оваа сцена подоцна е тргната од сценариото, пошто Натали Портман сакала постари машки од Жан Рено
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Го глеав Taken 3 вчера.
Да бидам искрен го гледав поради две причини, иако очекував да е под нивото на кецот и двојката, како и скоро секој филм со повеќе продолженија:
1. Ради Лиам Нисон
2. Ради тоа што и за двојката мислев дека ќе е утка па испадна добар, барем за мене

Филмот ми е онака, ок, али ништо посебно. Има одредени нелогични моменти кои не ми се допаднаа. Прв на кој ми текна у моментов е возењето со поршето према Аеродромот, онака без ниту една кола да се најде на патот, мислам ок е. Другите неколку делови што не ми се допаднаа нема да ги откријам за да не спојлерисам некого, само ќе кажам дека не ми го напраи целосно меракот.
Сега ќе го гледам Imitation Game или Kill the messenger, да видам кој попрво ќе се симне. :D Веројатно ќе биде првиот затоа што доста го фалат.

Инаку од Gone girl сум фасциниран, ебено ремек дело од филм. Правев муабет со неколку луѓе што го гледале филмов, сите ми рекоа дека им е ептен психопатски, а мене не ми е до толку. Изгледа ја сум психопат у потсвеста, who knows. :D
Rosamund глуми феноменално и одлично го доловува она што на кое е подготвена една жена да го направи за својот маж, во случајов Ејми.
Конечно нешто различно на филмското платно, барем од мојот жанр. (трилер, мистерии)

Океј де, и ради Меги Грејс го глеав Taken :цицки:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
What We Do in the Shadows е многу добра комедија :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Инаку од Gone girl сум фасциниран, ебено ремек дело од филм. Правев муабет со неколку луѓе што го гледале филмов, сите ми рекоа дека им е ептен психопатски, а мене не ми е до толку. Изгледа ја сум психопат у потсвеста, who knows. :D
Овие што се акаат од земја колку бил мрднат филмот, колку таа била ненормална, па како се они просто вчудоневидени од филмот во тој поглед, мислам дека треба да останат да си гледаат анимирани филмчиња, лимонатки или што и да им прави ќејф и воопшто да не пробуваат да гледаат тоа што е во мода, зашто има далеку позабегани психо трилерчиња, Gone girl e просек.

Одамна сакав ова од душата да си го симнам. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Му се радувам како мало дете.

На квалитетот на снимката или на сидерите мислиш? :)
Мene epten mi se dopadna. :3

The Double-Ви текнува на она емисија ''Што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш на које децата одговарат со полицаец,фризер,кувар и тн(да не одовлекувам и да прејдам на поентата)
Го прашале The Double што сака да биде кога ќе порасне и рекол дека сака да биде нешто но се нема определено уште му е рано-океј одговорил Џокси.

Многу деца во животот сакат да постант нешто но тажна е желбата и реализацијата на овој филм те молам ако немаш некоја свежа и нова идеја не ме замарај океј немој значи имам болки во грбот и главата(те молам стварно прејди на поентата и напиши тоа што сакаш да кажеш пошто никој не го интересира овие глупости-океј океј чил)

Океј.

Овој филм поседува се само не креативност-Зошто-Низ целата ова бркотница со самиот себе беа прикажувани идеји-кадри-глума на различни филмови склопени во едно
па така тргнувајќи од фајт клуб преку магнолија па се префламе на линч па се до кјубрик мислам срамота

Пер

Пример 1-Моментот со умивалникот тоа ти е она класична сцена од филм на Линч со чудниот звук у позадина мислам можеш да негираш ама само ќе се негираш себеси доколку го трвдиш спротивното од тоа што го кажувам паѓа у очи у старт и знаеш од кај е црпено

Пример 2-Светлата боите кои беа во филмот црвена и плава мислам не викам дека таа боја е забранета(ред) и ја поседува само еден човек и на него му е дозволена во филмовите туку тоа му е препознатлив знак и сега кога ти сакаш наново да и дадеш некој шмек и коа си млад и место да ја пронаоѓаш креативност надвор на воздух ти се дивиш на луѓето што го граделе тоа и сакаш да биде како нив но употребувајќи ги нивните филмски таканаречени трикови тебе нема да те направи ништо помалку тоа од еден обичен човек со моментот


Цела таа конфузија-оној awkwardness што преовладуваше доведува до кашлица и блага настинка лошо стварно многу лошо...

така да изнуди нешто што гледачот го нема видено тоа углавном ќе го радува макар било и предебилно како туск си видел таква идеја некогаш НЕ мислам се е глупаво но освежуваќко е за очи е сега тука се бара и квалитет не е само да бутнеш идеја која се нема видено треба добра реализација умешност да не тупам има доста работи .....

Со памет за нареден пат восхитувај им се но не ги имитирај изгради се себеси како личност и дигни се високо меѓу ѕвездите

5-10
Hejter. :D Ne e tolku los, i barem od vistinski coveci se inspiriral.

What We Do in the Shadows е многу добра комедија :)
Ne bi rekol, premnogu potencijal, dobri fori i one liners, ali overall, nekoj prosek fakja.

Овие што се акаат од земја колку бил мрднат филмот, колку таа била ненормална, па како се они просто вчудоневидени од филмот во тој поглед, мислам дека треба да останат да си гледаат анимирани филмчиња, лимонатки или што и да им прави ќејф и воопшто да не пробуваат да гледаат тоа што е во мода, зашто има далеку позабегани психо трилерчиња, Gone girl e просек.

Одамна сакав ова од душата да си го симнам. :D
Kako be prosek? Eve jas ne go gledav od moda. Ajde kazi mi pozabegani psiho trilercinja duplo bolji od Gone Girl godinava?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Колку лоша глума има на почетокот Gone Girl тоа е чудо, не знам дали намерно Финчер го праел тоа али ептен е лошо, првите 30 минути се ужас. После тоа почнува да се средува, добар е, вреди да се погледне, мене највеќе ми се свиѓаше што Rosamund Pike одлично си ја сработи улогата на психопат, нејзината убавина, чоече... :ljubove:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Big Hero 6 ме потсети зошто обожавам анимирани филмови!!!:love::love:
Baymax is the real deal!!!!
До пола филмот ми беше совршен, делот кога стануваат супер херои малку ми го расипа впечатокот
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Овие што се акаат од земја колку бил мрднат филмот, колку таа била ненормална, па како се они просто вчудоневидени од филмот во тој поглед, мислам дека треба да останат да си гледаат анимирани филмчиња, лимонатки или што и да им прави ќејф и воопшто да не пробуваат да гледаат тоа што е во мода, зашто има далеку позабегани психо трилерчиња, Gone girl e просек.

Одамна сакав ова од душата да си го симнам. :D
Што им фали на тие што сакаат анимирани филмчиња, м? o_O
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Kako be prosek? Eve jas ne go gledav od moda. Ajde kazi mi pozabegani psiho trilercinja duplo bolji od Gone Girl godinava?
Мислам дека мислеше на просек во смисла на психопатизмот во филмот. Искрено, како што пишав неколку души ми кажаа дека филмот е ептен психопатски, а мене не ми е нешто којзнае колку психопатски, зашо имам гледано далеку поболни филмови.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Розамунд си е доволно психо. А и не е жанров натпревар на кој ќе направи нај психо лик. Едноставно треба да има оргинална содржина и атмосфера што ќе те вози и тоа Финчер го постигна многу добро.
Да не беше Gone Girl, годинава ќе имаше дупка од филмски аспект.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Има шпекулации дека можеби ќе се сними втор дел на Gone Girl.

Кога сме кај продолженијата дефинитивно ќе има американска верзија на Девојката што си игра со Оган
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
На Џејк Гиленхал како само му лежат вакви улови како во Nightcrawler. :ojeaa::ojeaa:
Очекував крајот да биде сосема поинаков, али позитивно ме изненади. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom