Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.727
Поени од реакции
33.409
И:

Selma 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Big Eyes 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW

Од оскаровските претенденти недостасуваат уште A Most Violent Year, Wild и Inherent Vice. Се друго може да се погледне. Епа ајде, фатете се за работа за да бидеме сите (минус wot, Psyside и Дрогирашот) подеднакво спремни пред Оскарите!
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
И:

Selma 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW
Big Eyes 2014 DVDSCR X264-PLAYNOW

Од оскаровските претенденти недостасуваат уште A Most Violent Year, Wild и Inherent Vice. Се друго може да се погледне. Епа ајде, фатете се за работа за да бидеме сите (минус wot, Psyside и Дрогирашот) подеднакво спремни пред Оскарите!
И:

Испит на 15ти
Испит на 22ри
Испит на 23ти...

Fuck yeah, на сите овие филмови, очигледно е дека испитиве ќе патат...
 
W

wicked_1

Гостин
Не очекував толку добар филм да излезе I Origins, браво за Кехјил, на почеток нема добар развој, кинематографијата е ужас и филмов не ја заслужува, али покрај ова hands down.
Конечно оригинално и мнооогу добро напишано сценарио. + Radiohead
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.727
Поени од реакции
33.409
И:

Испит на 15ти
Испит на 22ри
Испит на 23ти...

Fuck yeah, на сите овие филмови, очигледно е дека испитиве ќе патат...
Е не! Кој видел арно од испити? Да речеш:
-состанок со централниот одбор на партијата на 15ти
-делење пропаганден материјал на 22ри
-состанок со месниот комитет на 23ти
па да те сфатам. Ама вака? :coffee:[DOUBLEPOST=1420635938][/DOUBLEPOST]
Не очекував толку добар филм да излезе I Origins, браво за Кехјил, на почеток нема добар развој, кинематографијата е ужас и филмов не ја заслужува, али покрај ова hands down.
Конечно оригинално и мнооогу добро напишано сценарио. + Radiohead
Сакав да кажам и јас дека почетокот беше пребавен, дури и убердосаден, но како се развиваше... А кинематографијата: од секогаш сум мразел pointless shaky camera. Да е направено така со некоја цел, што знам: да прикаже некаков внатрешен немир, или да потпомогне за акцијата (доколку има акција), можам и да поминам преку тоа, ама во случајов сметам дека е бесцелна. Ах бе, Финчер, Финчер - што не учеа повеќе од тебе!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Ми се допадна I Origins и мене. Многу брзо ми помина филмот. Првиот дел од филмот сакав подолго да трае, зашто ме потсеќаше на некој друг филм ама не можам да се сетам на кој.[DOUBLEPOST=1420640068][/DOUBLEPOST]хех за малку ќе заборавев да се пофалам.
Денес си славам јубилеј. 6 години сум модератор на филм и тв. Го паметам пошо беше еден убав Божиќ во 2009 година.
:angel:

Штета што се ова не можам да го напишам во CV.


Се читаме и во 2015. Лав ју ол, дури и карлович. :backa:
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не е паметно екранизација на книги да споредуваш со влијание кон некој филм,тогаш почнува да мириса на фанбоизам.После гледање ретко кој ќе спомне пак за духот во школката.Едино постерот ќе им остане у глава :icon_mrgr:
Еве, нека е влијание од филм за филм. Blade Runner.

После гледање ретко кој ќе го спомнел Ghost in the Shell??? Дали си ти дечко серозен!?? :D[DOUBLEPOST=1420642947][/DOUBLEPOST]@dragonsky @Chovek

И јас го гледав трејлерот за Antman и мислам дека е супер, ко за teaser. Не знам Chovek што очекуваше, али teaser-от не треба да открива премногу. Плус, имаш бонус сцени што не се во трејлерот како дел од монтажа на upcoming филмови на Marvel-themed comic-con каде одржаа sneak-peek преглед. Филмот ќе биде феноменален. Paul Rudd типично е познат во комедии и романтични комедии, но го имам видено и во сериозно светло, човекот може да глуми супер и во тоа руво, доколку сака (а зависи и од режисерот во голем дел тоа). Не знам дали знаевте, али филмов треба да содржи голем дел комедија во себе. On par со таа во Guardians of the Galaxy или повеќе. Веројатно најкомичниот филм што до сега е излезен од Marvel Studios, така да не само актеров, но има доста комичари кои внеле свој допринос во сценариото за да се внесе комедијата. И покрај тоа, ќе има доста сериозност и акција, сепак ова е Марвел филм.
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.895
Поени од реакции
84.267
@Шкорпион супер што си го гледал трејлерот за Ant-man али дефинитивно не си го гледал од мојот пост :ROFLMAO:[DOUBLEPOST=1420643193][/DOUBLEPOST]Пред дождот еден од најдобрите филмови што немаат линеарно раскажување на приказната според tasteofcinema

едит: Кога веќе го спомнав филмот...има Милчо план за нов филм во скоро време ? :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@dragonsky - не сум кликнал да видам затоа што мислев дека е истото за кое јас зборев LOL. Трол еден :D.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Не знам дали знаевте, али филмов треба да содржи голем дел комедија во себе. On par со таа во Guardians of the Galaxy или повеќе. Веројатно најкомичниот филм што до сега е излезен од Marvel Studios, така да не само актеров, но има доста комичари кои внеле свој допринос во сценариото за да се внесе комедијата. И покрај тоа, ќе има доста сериозност и акција, сепак ова е Марвел филм.
Па баш затоа некако мислам дека ќе биде просечен филм, многу ме нервираат овие од марвел кога сакаат да вметнат комедија у филм за суперхерој, го прават само несериозен. Колку повеќе комедија вметнуваат толку полош ми е филмот, се тоа им е за пари и привлекување поголема публика. Останува да го глеаме филмот прво, па после ќе го коментираме. :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Па баш затоа некако мислам дека ќе биде просечен филм, многу ме нервираат овие од марвел кога сакаат да вметнат комедија у филм за суперхерој, го прават само несериозен. Колку повеќе комедија вметнуваат толку полош ми е филмот, се тоа им е за пари и привлекување поголема публика. Останува да го глеаме филмот прво, па после ќе го коментираме. :)
Па види, it didn't hurt Guardians of the Galaxy, така не ми е проблем ако вметнат комедија повторно, се додека е прифатлива нели (за мене беше, бидејќи повеќе се смеев таму него ли било која друга комeдија што излегла последнава декада, со пар исклучоци). Дали може да потфрли? Секако дека да. Само порадо би останал оптимист поради досегашниот нивен track record, него ли одма да го отпишам филмот. На крај краева, како што викаш, да го почекаме да излезе па послидни критики да дадеме :). Али иаме у пичку матер за чекање :D.
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Које лудило човече

Го гледав Tracks и си викам абе не ќе да е ова типка што мислев дека е се думам цел филм сеа случајно барав нешто

и одиме на 999 страна и глеам сум постирал филм Вилд кој ќе искочи наскоро и погодок типката која ја барав :pos:

http://forum.kajgana.com/threads/Филмови-режисери-актери-Генерална-дискусија.40122/page-999#post-6853593



[DOUBLEPOST=1420656097][/DOUBLEPOST]
Последните 20тина минути на Whiplash :roker: Кога заврши земав што ми дое прво под рака и почнав да изигравам тапанар:icon_mrgr:. Музика јака, глума прејака, филмот јак.


 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom