Бодибилдинг суплементи

S

Stef Bachatero

Гостин
Ако си на буџет, подобра инвестиција ти е креатин.
Протеинските потреби можеш и од храната.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Ако си на буџет, подобра инвестиција ти е креатин.
Протеинските потреби можеш и од храната.
Хаха, можеш али ако немаш време да готвиш како? Сендвич со 200гр стек од сендвичара ти е над 90 денари. Лично јас сум од 6 и 30 до 22-23 часот излезен од дома со работата и други обврски и единствено со протеин можам да заменам 2 оброци, а некогаш и 3 во ден, па да имам само 2 од храна (обично ми се 3 храна, 2 ужинки протеин)
Прашање... зошто сите со ограничен буџет купуваат протеин ? 3000ден протеинот е = 15 кг стек...или секој ден по 500г стек за месец ден колку што ке трае кантата. Секогаш прво во храна вложував и коа ке ја наредев храната ако ми останат пари купував протеин дали грешам ?
Лично јас поради времето, а тие 15кг стек ако го сметаш оној од Кам замрзнатиот кога ќе го одмрзнеш ќе дојдат на 12-13 кг макс, плус колку е и тој здрав е знак прашалник, друга работа тој од Кам е тегав и не се јаде. Најбитно ми е тоа што протеинот да го припремам ми одзема 5 мин, а стекот како и да вртам 40 ќе отидат секако, а толку немам.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Хаха, можеш али ако немаш време да готвиш како? Сендвич со 200гр стек од сендвичара ти е над 90 денари. Лично јас сум од 6 и 30 до 22-23 часот излезен од дома со работата и други обврски и единствено со протеин можам да заменам 2 оброци, а некогаш и 3 во ден, па да имам само 2 од храна (обично ми се 3 храна, 2 ужинки протеин)

Лично јас поради времето, а тие 15кг стек ако го сметаш оној од Кам замрзнатиот кога ќе го одмрзнеш ќе дојдат на 12-13 кг макс, плус колку е и тој здрав е знак прашалник, друга работа тој од Кам е тегав и не се јаде. Најбитно ми е тоа што протеинот да го припремам ми одзема 5 мин, а стекот како и да вртам 40 ќе отидат секако, а толку немам.
Ти можеби немаш време но секој може 1 час да одвои и да направи 3 здрави оброка после работа и ќе заштеди на пари.
Не ја гледам разликата од амино киселински профил од пилешко и сурутка.
Можеби сурутката има мала предност но ако јадеш балансирано и од разни видови на протеини нема разлика.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Јас на пример уште не сум дошол до тоа сам да купувам месо,а протеинот сам го купувам.Едина причина зошто зимам протеин е поради оброкот одма после тренинг,како од сабајле така и после вежбање првите 30-60-90 минути зависи кога-како не ми се јаде,а протеинот нели сите знаеме дека најбрзо стига до мускулот,односно сурутката,така да од таа причина зимам.

Со храна стојам прилично добро,4-5 дена во неделата јадам по 500 грама стек+ 5-6 јајца/1 конзерва туна,во останатите денови мисиркино иста грамажа,телешко,јунешко,а последно време почнав и свинско ама по ретко тоа,не мрсно бирам парче.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Ти можеби немаш време но секој може 1 час да одвои и да направи 3 здрави оброка после работа и ќе заштеди на пари.
Не ја гледам разликата од амино киселински профил од пилешко и сурутка.
Можеби сурутката има мала предност но ако јадеш балансирано и од разни видови на протеини нема разлика.
Реално како рекреативец во моментов ниту имам време ниту пак планирам тие 2 часа слободни на ден да ги потрошам во секојдневно готвење на билдерска храна. Имаше период од животот кога имав вишок време и готвев буквално секој ден и тоа неколку пати. Али тоа е проклетството што не следи во животот „Кога имаш со што, немаш во што“ :), сега кога имам пристојни примања, али затоа немам време, кога немав пари имав време и никако да дојдам до идеална рамнотежа.

Оф. Топик пред некој ден те прашав кое од 2те деца го спремаш за такмичар, али не ми одговори.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И од мене едно прашање-планираш да иде на натпревар натурал ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Нема натурал, тоа е измама.
После измислување на тестостеронот и сите хормони и пептиди нема таков некој.
Реално како рекреативец во моментов ниту имам време ниту пак планирам тие 2 часа слободни на ден да ги потрошам во секојдневно готвење на билдерска храна. Имаше период од животот кога имав вишок време и готвев буквално секој ден и тоа неколку пати. Али тоа е проклетството што не следи во животот „Кога имаш со што, немаш во што“ :), сега кога имам пристојни примања, али затоа немам време, кога немав пари имав време и никако да дојдам до идеална рамнотежа.

Оф. Топик пред некој ден те прашав кое од 2те деца го спремаш за такмичар, али не ми одговори.
Имаш време да ми реплицираш, немаш време да готвиш.
Ок тоа е твое размислување.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ти имаш проблем во главата.

Пак не одговори тоа што те праша,кој е потенцијалниот такмичар,јас од тие на двете слики не видов ни дека користат протеин,камоли тоа што го наброја.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Нема натурал, тоа е измама.
После измислување на тестостеронот и сите хормони и пептиди нема таков некој.

Имаш време да ми реплицираш, немаш време да готвиш.
Ок тоа е твое размислување.
Чекај малку!?!
Само што кажа дека еден од оние двајца јадници го клјукаш со стероиди!!!!!!!!
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Чекај малку!?!
Само што кажа дека еден од оние двајца јадници го клјукаш со стероиди!!!!!!!!
Немој аман, сега ќе ти дојт со 50 линка од некој истражувања.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не бе нема да врати сеа 100%,или ќе почне да збори за природно накачување тестостерон,јадење мравки за поголема маса и што уште не,само нема да одговори на прашањето.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Pretsedatele :)
Mislam deka mnogu dobro ja znaes razlikata pomegju odmoreno telo posle spienje I umoreno posle trening. Jas ne sakam da mudruvam samo go kazav toa sto go znam deka e popravilno.
И двете состојби имаат заедничко нешто. Glucagon
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.023
Поени од реакции
1.286
Не можеле на утро да јадат две до три ебени јајца и една мала чинија со овес немале апетит тогаш не сте за овој спорт а и ќе заборавев појадокот и ручекот се најважните оброци а за нас што се бавиме со овој спорт уште оброкот после тренинг еден од овие ако прескокниш мислам за џабе си ги ебиш времето трудот и парите и стекот мислам дека нема некоја филозофија за готвење го ставаш да се варит и то е то јебига а и протеинот сам по себе не е доволен за мускулна маса.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.620
Поени од реакции
11.163
Прашање... зошто сите со ограничен буџет купуваат протеин ? 3000ден протеинот е = 15 кг стек...или секој ден по 500г стек за месец ден колку што ке трае кантата. Секогаш прво во храна вложував и коа ке ја наредев храната ако ми останат пари купував протеин дали грешам ?
500 грама стек ќе го џвакаш 40 минути, протеинот е готов за 1 минута.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ти имаш проблем во главата.

Пак не одговори тоа што те праша,кој е потенцијалниот такмичар,јас од тие на двете слики не видов ни дека користат протеин,камоли тоа што го наброја.
Тоа е 17 години дете што му дадов план за исхрана и вежбање и за 1 месец зголеми 2кг.
Претходно немаше никаков резултат 1 година вежбаше како што му кажале батките, сега само со исхрана и креатин ги доби тие резултати.
Од 64 кг сега е 66 кг и намали на масти за 0.5 %.
https://www.facebook.com/TrajcheFitness?fref=ts
 

Kajgana Shop

На врв Bottom