Бодибилдинг суплементи

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Дали зелен чај со ѓумбир би ми бил од корист додека вежбам во теретана,за намалување кг и добивање енергија ?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.201
Поени од реакции
20.868
Што мислите за пиење гејнер на гладно, од сабајле? Добро е така или подобро е измеѓу оброци да се пие? Кога има најдобра апсорбција?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Дали зелен чај со ѓумбир би ми бил од корист додека вежбам во теретана,за намалување кг и добивање енергија ?
Можеби :)
[DOUBLEPOST=1418152586][/DOUBLEPOST]
Што мислите за пиење гејнер на гладно, од сабајле? Добро е така или подобро е измеѓу оброци да се пие? Кога има најдобра абсорбција?
Бидејќи е процесиран се апсорбира повеќе од нормално,нема време кога е најдобро но може пред тренинг.
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Што мислите за пиење гејнер на гладно, од сабајле? Добро е така или подобро е измеѓу оброци да се пие? Кога има најдобра апсорбција?
Ako go pies od sabajle na gladno moze da ti bide tesko na stomakot.
Podobro megju obroci I posle trening.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Јас би ти рекол да го пиеш од сабајле,и после тренинг.Тие два тајминга според мене се битни,бидејќи тогаш најмногу му треба на телото храна,а од сабајле може и да не ти се јаде нешто,пример кај мене е така,после 1-1 ипол саат ми се отвара апетит,од сабајле можам само да пијам нешто.

Не мора да значи дека МОРА така,но ете така јас правам,истото го правам и со креатинот.
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
joroski, post: 6996400, member: 33756"]Зашто би му било тешко, ако го пие наутро на гладно?[/quote]
Zatoa sto pred se,sekoj gejner sodrzi pogolema sodrzina na sheker. Dodeka pak shekerot e najlos nacin da se napolnat rezervite na organizmot nautro.
Zatoa sto go zgolemuvaat nivoto na sheker vo krvta. A toa znaci deka po vakov obrok pobrzo se ogladnuva I so toa se zgolemuva rizikot od dijabetes, I poremetuvanje na rabotata na pankreasot.
Moe mislenje deka najdobra primena na gejner e po trening.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Zatoa sto pred se,sekoj gejner sodrzi pogolema sodrzina na sheker. Dodeka pak shekerot e najlos nacin da se napolnat rezervite na organizmot nautro.
Zatoa sto go zgolemuvaat nivoto na sheker vo krvta. A toa znaci deka po vakov obrok pobrzo se ogladnuva I so toa se zgolemuva rizikot od dijabetes, I poremetuvanje na rabotata na pankreasot.
Moe mislenje deka najdobra primena na gejner e po trening.
Бате извини вака ама поглуп пост одамна немам прочитано...
Фалимендери
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
joroski, post: 6996400, member: 33756"]Зашто би му било тешко, ако го пие наутро на гладно?
Zatoa sto pred se,sekoj gejner sodrzi pogolema sodrzina na sheker. Dodeka pak shekerot e najlos nacin da se napolnat rezervite na organizmot nautro.
Zatoa sto go zgolemuvaat nivoto na sheker vo krvta. A toa znaci deka po vakov obrok pobrzo se ogladnuva I so toa se zgolemuva rizikot od dijabetes, I poremetuvanje na rabotata na pankreasot.
Moe mislenje deka najdobra primena na gejner e po trening.[/quote]

Благодарам на информацијата. Долги години порешно сум работел и размислувал за првиот оброк во денот. Ама, никогаш не е доцна да се научи нешто. Предлог за прв оброк? И која е разликата со оброкот веднаш по тренинг и првиот оброк во денот?
 
G

garthok

Гостин
Ако сме ограничени со дозерки дневно (буџет) како да консумираме, како повеќе „лепи“ протеинот пред тренинг јадење па после суплемент или обратно, или и тоа и тоа, ајде билдери дајте некои трикови за побрзо зголемување на мускулна маса.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако сме ограничени со дозерки дневно (буџет) како да консумираме, како повеќе „лепи“ протеинот пред тренинг јадење па после суплемент или обратно, или и тоа и тоа, ајде билдери дајте некои трикови за побрзо зголемување на мускулна маса.
Нема побрзо - има само поефикасно.
А поефикасно е после тренинг со малку прост шеќер.
Пред тренинг моеш да го внесеш протеинот преку исхрана.
едит: пред да ме нападнат оние шо се клањаат на протеин суплементи, ова е буџетно поефикасниот начин а не дека пред тренинг ќе му смета на некој да лупне дозерка протеин
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Одма после тренинг најдобро е протеин,јас сум ограничен на 1 дневно,максимум 2,ретко.
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Zatoa sto pred se,sekoj gejner sodrzi pogolema sodrzina na sheker. Dodeka pak shekerot e najlos nacin da se napolnat rezervite na organizmot nautro.
Zatoa sto go zgolemuvaat nivoto na sheker vo krvta. A toa znaci deka po vakov obrok pobrzo se ogladnuva I so toa se zgolemuva rizikot od dijabetes, I poremetuvanje na rabotata na pankreasot.
Moe mislenje deka najdobra primena na gejner e po trening.
Благодарам на информацијата. Долги години порешно сум работел и размислувал за првиот оброк во денот. Ама, никогаш не е доцна да се научи нешто. Предлог за прв оброк? И која е разликата со оброкот веднаш по тренинг и првиот оброк во денот?[/quote]
Pretsedatele :)
Mislam deka mnogu dobro ja znaes razlikata pomegju odmoreno telo posle spienje I umoreno posle trening.
Jas ne sakam da mudruvam samo go kazav toa sto go znam deka e popravilno.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Прашање... зошто сите со ограничен буџет купуваат протеин ? 3000ден протеинот е = 15 кг стек...или секој ден по 500г стек за месец ден колку што ке трае кантата. Секогаш прво во храна вложував и коа ке ја наредев храната ако ми останат пари купував протеин дали грешам ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom