Совршенство...

R

Razorblade Kiss

Гостин
Ноуп,можеш само да бидеш подобар во нешто од некој,никогаш не можеш да бидеш најдобар,затоа што секогаш има некој што е за мрвица подобар.
А и затоа што дела и актови со префикс нај реално не постојат:)
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Никој не е совршен,но секој може да биде чекор поблиску до тоа совршенство..
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Совршенството не постои во материјална форма.
Совршенството постои како момент.
 
С

Сатори

Гостин
Кој вели така? :)

Екцесивност?
Образложи што збор е тоа.

(Научив нов збор :vozbud:)
Ќе прелисташ речник, може и Википедија да послужи (common people dictionary) и ќе ти биде се јасно.
Јас сум од тие што користат комплексни зборови без да им го знам значењето, одредени модератори при тииит не ти кажаа за тоа? :smir:
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Како нема... ИМА... Заљуби се... И таа ке биде совршена :) хехе мала шала... ама секоја шала полобвина вистина... :)

Инаку совршенство... Кој како го сфаќа тоа... Совршенство би било на пример...
Откажи се од сите убавини на светот па да постигнеш совршенство. Зошто?
Епа вака... Ако знаеш што е убаво мора да си почувствувал лошо... Ако не очекуваш добро нема да се случи злото... Оти светот е составен од спротивности како што рекол Анаксимандар... Хехе.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ќе прелисташ речник, може и Википедија да послужи (common people dictionary) и ќе ти биде се јасно.
Јас сум од тие што користат комплексни зборови без да им го знам значењето, одредени модератори при тииит не ти кажаа за тоа? :smir:
Ма немав никаква лоша намера златце, го знам зборот, единствено е тоа што не ти е добро напишан.

ЕкСцесивност е, не е екцесивност.:back:

Мене ми е јасно дека си паметна девојка, и не го оспорувам тоа.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Зарем совршенството не се подразбира од секоја личност на различен начин?
Како може тогаш некој да каже што е всушност совршенство и дали некој некогаш го постигнал?
Токму поради тоа е возможно и реално.
Кога совршенството го земаме по сопствените мерила можеме и да го достигнеме.
Ете зошто понекогаш екцесивноста и променливоста се убава работа, никој не може да го сруши она што константно се менува. :)
Кој да те разбери...:toe:
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Секој од нас сака да се надгради себеси во било кој поглед од животот. Секојдневно учиме нешто ново..стекнуваме знаења..си ги проценуваме вредностите..и ни се јавува самодоверба..која почнува да не стреми да станеме поуспешни од тоа што сме. Со други зборови почнуваме да се стремиме за совршенство.
 
С

Сатори

Гостин
Кој да те разбери...:toe:
Кој да ме разбере кога јас себеси не се разбирам?:smir:

Всушност, поентата на целиот тој краток, исечкан монолог ми е дека совршенството секој го перцепира со своите сетила кои што му го сервираат животното искуство, ги создава своите идеали затоа што му одговараат на неговиот ментален склоп.
Со тоа, совршенството е повеќе од возможно, затоа што колку и да се менува сликата во нашата глава, секогаш ќе ја имаме можноста барем да го допреме тој рај, да му ја изгребеме површината и да знаеме дека во еден момент од нашиот живот, колку и да бил фиксен или лабилен ние сме биле совршени. :)
 
К

*Каталонец*

Гостин
Совршенство целосно не постои , ни постоело ниту пак ќе постои
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
Совршенство целосно не постои , ни постоело ниту пак ќе постои
се согласувам со тебе, но мислам дека совршенството е фантазија на човекот и постои во неговиот ум, такашто тој тежнее кон тоа да биде што подобар од тоа што е, така се доближува до совршенството (идеалното) што никогаш нема да го постигне.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Кој да ме разбере кога јас себеси не се разбирам?:smir:

Всушност, поентата на целиот тој краток, исечкан монолог ми е дека совршенството секој го перцепира со своите сетила кои што му го сервираат животното искуство, ги создава своите идеали затоа што му одговараат на неговиот ментален склоп.
Со тоа, совршенството е повеќе од возможно, затоа што колку и да се менува сликата во нашата глава, секогаш ќе ја имаме можноста барем да го допреме тој рај, да му ја изгребеме површината и да знаеме дека во еден момент од нашиот живот, колку и да бил фиксен или лабилен ние сме биле совршени. :)
Јас си имам една замисла за совршенството, ти си имаш друга.
То не е совршенство.. то е замисла, фантазија, мечтаење..

Ама ок убо е чоек да си мисли дека е совршен за момент, само што ете јас не сакам да го достигнам тој „совршен момент“.. после ќе нема за што да сонувам...
 
С

Сатори

Гостин
Јас си имам една замисла за совршенството, ти си имаш друга.
То не е совршенство.. то е замисла, фантазија, мечтаење..

Ама ок убо е чоек да си мисли дека е совршен за момент, само што ете јас не сакам да го достигнам тој „совршен момент“.. после ќе нема за што да сонувам...
Соновите се менуваат, го потенцирав и тоа во постот, ако ме прочита убаво.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Соновите се менуваат, го потенцирав и тоа во постот, ако ме прочита убаво.
Кога ќе се сменат соновите се менува и сликата за совршенството.. и сето то нема крај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom