Навивач остана без дланка на дербито Пелистер-Вардар

Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Ја сум со целосна подршка за турчин ама ако бидам реален да гледам на работите мислам дека или ја одзел од некој цајкан или од турканиците му испаднала на некој и ја земал од земја што е најверојатно според мене, а третата варијанта дека е фрлена од полицаец дај боже да е така ама незнам кој е тој нормален кој ке фрли шок бомба у толкава толпа народ .. Па и полицајците можат да настрадаат пошто е мал просторот и они се во непосреден контакт...

Тоа е тоа

Како и дае со државни институции неможеш да излезеш на крај, све диктираат и контролираат.

Прост пример ако се докаже дека полицајците (мвр) се криви пред се брклата треба оставка да си даде а не дај боже да имаше жртви..

Они избори местат праат фалсификати а не па за видео што ке докажат дека турчин ја одземал бомбата..

Се за да спасат гз тоа е тоа..
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
со самото тоа што го монтирале видеото од мвр нешто смрди, значи знаат дека не им е чист гзот и проабле да си го исчистат само кој да сфати дека од чиста мира не се монтира видео кое ти иде во прилог
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Замисли во турканици, било какви не мора да е на фудбал, да испука куршум на несакање, јебига, и да утепа некого јебига, се дешава јебига, секакви срања се дешаваат.

А замисли да нема полиција на трибина како во нормални држави. Замисли да не ни се чудат на паметот во Шпанска „Марка“ кога гледаат видео со 50 навивачи и 50 полицајци над нив, во полна опрема. Замисли да има обезбедување, неколку влезови, болнички возила и персонал. Замисли домашните навивачи да причекаат на стадион додека гостинските заминат. Замисли како по завршување на натпревар се отпоздравуваат фудбалерите и навивачите, како на телевизија.

Замисли дека не живееш во Македонија.

Замисли.

Јебига.

А замисли да немаше луѓе со очигледни пречки во развој т.е дивјациве на Балканов што себеси се нарекуваат навијачи кои потсеќаат на се`, освен на припадници на цивилизирано општество.

Што знам, според мене сопственик на здрав разум не би отишол да се дере на трибини ко да е со Аспергеров синдром, да се тепа со симпатизери на спротивен тим и општо да демонстрира симптоми на варвар. Целиот концепт позади терминот "Навивач" ми е примитивен.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
92
Поени од реакции
179
Можам да ја разберам потребата од тоа да припаѓаш на нешто,дел од глутницата пактот групата да си дел од нешто поголемо од себе, но навивачкиве групи воопшто не ги разбирам нив како спортот да им е на последно место.
Потребата за припадност и идентификација со одредена група ја разбирам кај децава возраст од 14 до 16 години,реално гледано тие се 80% од навивачите 13 % се на возраст од 17 до 20/23 години кој неиживеан кој непоминал одредена фаза, на кој психијатарот му рекол да излезе од дома и да се дружи.
Симптоми на нижа вредност,нереализирани спортски афинитети пусти желби жал за Деспина изигрување афторитет глумење лудило,остварување на “лидерски“ способности,ако сите ги собереш и на една страна ги поставиш нив а на другата јато диви гуски... гуските посекако ќе имаат повисок IQ од сите навивачи заедно.
Сето тоа го разбирам но никако не можам да ги сватам овие што се 23/25/30/35 + години што се влечкаат со децава,колку треба да си дебил и имбецил колку треба да немаш ништо во животот за да одиш некаде со малолетници.
колку треба да си глуп колку треба нешто да ти фали во главата за да киснеш на трибини се дереш како магаре се притресуваш како задњи малоумник,да кроиш и спремаш стратегии како ќе се пресметаш со противничката навивачка група.
Сеуште не можам да си објаснам кој лузер треба да биде некој и наместо да си се посвети на фамилија/работа/ било како било што друго да се акаш со деца и да им изигруваш водач.
Разбирам пасија,разбирам страст но да имаш 20/25 + и да се подмочуваш на вакви работи навистина нешто треба да ти фали во главата, од такви ни ништо не чекај нити нешто барај .
Читам по фб на темава други портали оправдувања од типот на тоа џандарите не смееле да носат шок бомби !
Абе ај шо думаш бе човек !? Не само што смеат можат туку и пожелно е да ги имаат истите кога се собираат вакви и слични групи и групички зашо нема настан нема утакмица а да нема некој инцидент, а затоа што им ја украле да украдена е затоа што ако видиш нешто на земја а сопственикот е во близина истото си го присвоиш и не му го враќаш на сопственикот е против правно присвојување и се одговара кривично за тоа.
Овде се напаѓа полицијата и се бара одговорност затоа што носела орудија со неа,па нормално дека ќе носат,се збори за тоа за исфрлање пред крај на утакмица, да има право да го стори дали е исправно или не тоа е друг муабет си има суд ффм внатрешна контрола, не почитување на дадена наредба се санкционира и се спроведува со сите можни расположливи средства.
Дали полицаецот е одговорен за експлозијата ?
НЕ е одговорен, да се бара одговорност кај полицијата е исто како да се бара одговорност кај ЕВН доколку се скине кабел од некоја бандера некој глуп го видел скинатиот кабел и решил да си го присвои , притоа го отепала струја.
Сигурно дека ретардираниот е крив и одговорен за тоа што му се случило а не ЕВН.
За крај прочитав некаде дека овој Турчин имал МУДА не овој нема МОЗОК не ги мешајте тие две работи,мене вака да ми мафташе над глава или на некој мој близок ќе му ја откинев цела рака не само тие два прста.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.429
Поени од реакции
58.455
А замисли да немаше луѓе со очигледни пречки во развој т.е дивјациве на Балканов што себеси се нарекуваат навијачи кои потсеќаат на се`, освен на припадници на цивилизирано општество.

Што знам, според мене сопственик на здрав разум не би отишол да се дере на трибини ко да е со Аспергеров синдром, да се тепа со симпатизери на спротивен тим и општо да демонстрира симптоми на варвар. Целиот концепт позади терминот "Навивач" ми е примитивен.
Балканци што ќе прајш... еве види ги кои будали се: овие се навивачи на Сутјеска од Црна Гора:



Жељо, Сараево:



Раднички Чукарички, три пизде материне, Србија:






Балканци... стока.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Си бил ли некогаш на стадион воопшто? Со навивачка група и на домашна и на гостинска утакмица и ако си бил кога било тоа(дали било во последниве неколку години)? И уште едно прашање. Дали следиш што се случува низ светов на дерби утакмици, а и обични со многу поголеми навивачки групи како се организираат?
имам играно FIFA[DOUBLEPOST=1407270427][/DOUBLEPOST]
Сеа и ти ко мало дете се фаќаш за зборче и се натегаш.

Си имаат они процедури и правила како се организира ваков настан, не сум полицаец точно да ти кажам кои се и што се. Од моето досегашно посетување на спортски настани во државава тој со шок бомбите и солзавците секогаш стои надвор од трибината, најчесто потпрен на полициското комбе си ги чеша тестисите. Никогаш не сум видел некој таков со бомби да се бори на трибина со Комити или пак некои други навивачи.
сега то е пишано правило - закон, или така ти мислиш?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
А замисли да немаше луѓе со очигледни пречки во развој т.е дивјациве на Балканов што себеси се нарекуваат навијачи кои потсеќаат на се`, освен на припадници на цивилизирано општество.

Што знам, според мене сопственик на здрав разум не би отишол да се дере на трибини ко да е со Аспергеров синдром, да се тепа со симпатизери на спротивен тим и општо да демонстрира симптоми на варвар. Целиот концепт позади терминот "Навивач" ми е примитивен.
Тие што ги нарекуваш со Аспергеров синдром се попаметни и имаат поголемо образование од одредени поединци кои ја водат државава. Знам за еден член на навивачката група на Дортмунд кој е еден од поважните лица во една популарна банка во Германија. Во Англија секој втор е навивач, Германија, Холандија, Белгија, ју нејм ит. Патуваат по илјади км некогаш за гостувања. Стварно дивјачки нации да ти биле, стока заостаната :eek:

Ти си уште еден доказ дека пропагандата на Бркља и нејзините другарчиња успеа да ги направи навивачите деликвенти. Нема што да додадам, оди на стадион барем еднаш и види кој ги прави глупостите. Carry on.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Озбилно се наметнува прашање кој го води редот во државава ако има вакви манипулации.
Да не мислиш на дванаесетмината мудреци од темпларите?
пошто тие владеат со 90% од светските земји и нивна цел е да го уништат човештвото и планетата земја да плови беживотна низ студениот космос
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
@Let 3 Dobro be coeku , kolku sati denot pominuvas na forum/komjuter? dali ti vo zivotot imas nekoja popametna rabota?, dali te interesira nesto drugo vo zivotot tebe osven kajgana forum?.. Mi bese nezgodno da ti pisam nesto sto ne mi lici (deka se pretstavuvas kako coek vo godini, i ocigledno si duplo pogolem od mene pa zatoa i pazev) ama druze site granici gi pomina ti. Ako tie dosadno zemi igraj nesto, i leci kompleksi na dr mesto, stvr mi se smaci da te gledam na sekoj post, i uste polosho da te citam.
A pak ako imas nedostig na vnimanie prodolzi,
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Можам да ја разберам потребата од тоа да припаѓаш на нешто,дел од глутницата пактот групата да си дел од нешто поголемо од себе, но навивачкиве групи воопшто не ги разбирам нив како спортот да им е на последно место.
Потребата за припадност и идентификација со одредена група ја разбирам кај децава возраст од 14 до 16 години,реално гледано тие се 80% од навивачите 13 % се на возраст од 17 до 20/23 години кој неиживеан кој непоминал одредена фаза, на кој психијатарот му рекол да излезе од дома и да се дружи.
Симптоми на нижа вредност,нереализирани спортски афинитети пусти желби жал за Деспина изигрување афторитет глумење лудило,остварување на “лидерски“ способности,ако сите ги собереш и на една страна ги поставиш нив а на другата јато диви гуски... гуските посекако ќе имаат повисок IQ од сите навивачи заедно.
Сето тоа го разбирам но никако не можам да ги сватам овие што се 23/25/30/35 + години што се влечкаат со децава,колку треба да си дебил и имбецил колку треба да немаш ништо во животот за да одиш некаде со малолетници.
колку треба да си глуп колку треба нешто да ти фали во главата за да киснеш на трибини се дереш како магаре се притресуваш како задњи малоумник,да кроиш и спремаш стратегии како ќе се пресметаш со противничката навивачка група.
Сеуште не можам да си објаснам кој лузер треба да биде некој и наместо да си се посвети на фамилија/работа/ било како било што друго да се акаш со деца и да им изигруваш водач.
Разбирам пасија,разбирам страст но да имаш 20/25 + и да се подмочуваш на вакви работи навистина нешто треба да ти фали во главата, од такви ни ништо не чекај нити нешто барај .
Читам по фб на темава други портали оправдувања од типот на тоа џандарите не смееле да носат шок бомби !
Абе ај шо думаш бе човек !? Не само што смеат можат туку и пожелно е да ги имаат истите кога се собираат вакви и слични групи и групички зашо нема настан нема утакмица а да нема некој инцидент, а затоа што им ја украле да украдена е затоа што ако видиш нешто на земја а сопственикот е во близина истото си го присвоиш и не му го враќаш на сопственикот е против правно присвојување и се одговара кривично за тоа.
Овде се напаѓа полицијата и се бара одговорност затоа што носела орудија со неа,па нормално дека ќе носат,се збори за тоа за исфрлање пред крај на утакмица, да има право да го стори дали е исправно или не тоа е друг муабет си има суд ффм внатрешна контрола, не почитување на дадена наредба се санкционира и се спроведува со сите можни расположливи средства.
Дали полицаецот е одговорен за експлозијата ?
НЕ е одговорен, да се бара одговорност кај полицијата е исто како да се бара одговорност кај ЕВН доколку се скине кабел од некоја бандера некој глуп го видел скинатиот кабел и решил да си го присвои , притоа го отепала струја.
Сигурно дека ретардираниот е крив и одговорен за тоа што му се случило а не ЕВН.
За крај прочитав некаде дека овој Турчин имал МУДА не овој нема МОЗОК не ги мешајте тие две работи,мене вака да ми мафташе над глава или на некој мој близок ќе му ја откинев цела рака не само тие два прста.
:facepalm:

Едноставно некои работи ако не ги сфаќаш воздржи се од коментари а не ми суди зашто биле навивачи на 25 години и поише и ред други работи што го кажа, безвезе и хејтерски.
За навивачките групи да не коментирам, тоа е традиција од кога постии споротот у глобала а ти викаш не биле потребни. Глупости
Како прво државата т.е полицијата е крива за се НЕ Е СПОСОБНА ДА ОРГАНИЗИРА И ОБЕЗБЕДИ ЕДЕН НАТПРЕВАР, на кој присуствуваат како што прочитав негде 300 не ме фаќај за збор гостински навивачи.

Ги тормози по пат, влагаат на полувреме , ги бркаат 10-15 мин при крај.
Кажи ми у која нормална држава го има тоа.

Пред некој ден играа Јунајтед - Реал на стадион пред скоро безмалку 110.000 фанови. Дали знаеш тоа што значи???

Ако беше тоа кај нас ке имаше објавено воена состојба и мобилизирана цела војска со тенкови и хеликоптери и нуклеарки пошто тоа така само функционкра кај нас.
Дали е тоа нормално?

Дечкото бил крив што ја земал бомбата, а полицаецот не е крив што не внимавал на неговата опрема, впрочем за тоа е обучен...??

Чива е одговорноста???


Ако го изгубиш телефонот и некој го најде и го земе чива е одговорноста на тебе што не си внимавал или на потенцајалниот наоѓач?

Е затоа си патиме, да си го напишел постов у Англија и го прочитаат некој ватрени навивачи има да те ликвидираат а пред тоа да ти одржат лекција за навивање и навивачките групи..
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
@Let 3 Dobro be coeku , kolku sati denot pominuvas na forum/komjuter? dali ti vo zivotot imas nekoja popametna rabota?, dali te interesira nesto drugo vo zivotot tebe osven kajgana forum?.. Mi bese nezgodno da ti pisam nesto sto ne mi lici (deka se pretstavuvas kako coek vo godini, i ocigledno si duplo pogolem od mene pa zatoa i pazev) ama druze site granici gi pomina ti. Ako tie dosadno zemi igraj nesto, i leci kompleksi na dr mesto, stvr mi se smaci da te gledam na sekoj post, i uste polosho da te citam.
A pak ako imas nedostig na vnimanie prodolzi,
Ај дете наброј ги работите во кои претерав, инаку речиси цел ден сум пред компјутер, немам потреба да работам, имам се шо ми треба, научив се шо сакав, поминав работи во живот кои ти ги гледаш на филм или ги играш на видео игри.
Зато, ај кажи ми работи кои ги претерав.
Молим те....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
А замисли да немаше луѓе со очигледни пречки во развој т.е дивјациве на Балканов што себеси се нарекуваат навијачи кои потсеќаат на се`, освен на припадници на цивилизирано општество.

Што знам, според мене сопственик на здрав разум не би отишол да се дере на трибини ко да е со Аспергеров синдром, да се тепа со симпатизери на спротивен тим и општо да демонстрира симптоми на варвар. Целиот концепт позади терминот "Навивач" ми е примитивен.
Можам да ја разберам потребата од тоа да припаѓаш на нешто,дел од глутницата пактот групата да си дел од нешто поголемо од себе, но навивачкиве групи воопшто не ги разбирам нив како спортот да им е на последно место.
Потребата за припадност и идентификација со одредена група ја разбирам кај децава возраст од 14 до 16 години,реално гледано тие се 80% од навивачите 13 % се на возраст од 17 до 20/23 години кој неиживеан кој непоминал одредена фаза, на кој психијатарот му рекол да излезе од дома и да се дружи.
Симптоми на нижа вредност,нереализирани спортски афинитети пусти желби жал за Деспина изигрување афторитет глумење лудило,остварување на “лидерски“ способности,ако сите ги собереш и на една страна ги поставиш нив а на другата јато диви гуски... гуските посекако ќе имаат повисок IQ од сите навивачи заедно.
Сето тоа го разбирам но никако не можам да ги сватам овие што се 23/25/30/35 + години што се влечкаат со децава,колку треба да си дебил и имбецил колку треба да немаш ништо во животот за да одиш некаде со малолетници.
колку треба да си глуп колку треба нешто да ти фали во главата за да киснеш на трибини се дереш како магаре се притресуваш како задњи малоумник,да кроиш и спремаш стратегии како ќе се пресметаш со противничката навивачка група.
Сеуште не можам да си објаснам кој лузер треба да биде некој и наместо да си се посвети на фамилија/работа/ било како било што друго да се акаш со деца и да им изигруваш водач.
Разбирам пасија,разбирам страст но да имаш 20/25 + и да се подмочуваш на вакви работи навистина нешто треба да ти фали во главата, од такви ни ништо не чекај нити нешто барај .
Читам по фб на темава други портали оправдувања од типот на тоа џандарите не смееле да носат шок бомби !
Абе ај шо думаш бе човек !? Не само што смеат можат туку и пожелно е да ги имаат истите кога се собираат вакви и слични групи и групички зашо нема настан нема утакмица а да нема некој инцидент, а затоа што им ја украле да украдена е затоа што ако видиш нешто на земја а сопственикот е во близина истото си го присвоиш и не му го враќаш на сопственикот е против правно присвојување и се одговара кривично за тоа.
Овде се напаѓа полицијата и се бара одговорност затоа што носела орудија со неа,па нормално дека ќе носат,се збори за тоа за исфрлање пред крај на утакмица, да има право да го стори дали е исправно или не тоа е друг муабет си има суд ффм внатрешна контрола, не почитување на дадена наредба се санкционира и се спроведува со сите можни расположливи средства.
Дали полицаецот е одговорен за експлозијата ?
НЕ е одговорен, да се бара одговорност кај полицијата е исто како да се бара одговорност кај ЕВН доколку се скине кабел од некоја бандера некој глуп го видел скинатиот кабел и решил да си го присвои , притоа го отепала струја.
Сигурно дека ретардираниот е крив и одговорен за тоа што му се случило а не ЕВН.
За крај прочитав некаде дека овој Турчин имал МУДА не овој нема МОЗОК не ги мешајте тие две работи,мене вака да ми мафташе над глава или на некој мој близок ќе му ја откинев цела рака не само тие два прста.
Вие двајца сте од онаа група на луѓе што и со хамбургер на улица во рака не му приоѓА ни гладна џукела.
Џабе ќе ви се објаснуваат некои работи кои немате капацитет да ги сфатите.
Тоа што вие не можете да се вклопите во некоја си поголема група, небитно дали е навивачка, е ваш комплекс за кои лек нема.
Затоа и некогаш ме иритираат социјалниве мрежи. Куртони ко вас си зимаат за право да вреѓаат луѓе кои посветуваат внимание за нешто што го сакаат, а тоа не е чалам за низ град.

Не негирам дека има и такви кои прават проблеми чисто за курово здравје. Јебига такви годиини, потреба да импресионираш некое пиче, другари итн. Потреба за докажување.
А веројатно вие сте едни обични амеби кои што внимание можат да привлечат на социјални мрежи само со малоумни постови, а за тоа не ти се криви ни навивачки групи, ни секти ни други шупачишта како вас.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.419
Поени од реакции
109.180
@Let 3 Dobro be coeku , kolku sati denot pominuvas na forum/komjuter? dali ti vo zivotot imas nekoja popametna rabota?, dali te interesira nesto drugo vo zivotot tebe osven kajgana forum?.. Mi bese nezgodno da ti pisam nesto sto ne mi lici (deka se pretstavuvas kako coek vo godini, i ocigledno si duplo pogolem od mene pa zatoa i pazev) ama druze site granici gi pomina ti. Ako tie dosadno zemi igraj nesto, i leci kompleksi na dr mesto, stvr mi se smaci da te gledam na sekoj post, i uste polosho da te citam.
A pak ako imas nedostig na vnimanie prodolzi,
Со секој твој прочитан пост, шансите да добијам рак рапидно се зголемуваат. Во една ебана тема немаш асално искоментирано, па дури и во кладилница знаеш да се испосереш, затоа олабави се те молам и ако знаеш да комуницираш комуницирај а ако не воопшто не ни пишувај.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
92
Поени од реакции
179
Вие двајца сте од онаа група на луѓе што и со хамбургер на улица во рака не му приоѓА ни гладна џукела.
Џабе ќе ви се објаснуваат некои работи кои немате капацитет да ги сфатите.
Тоа што вие не можете да се вклопите во некоја си поголема група, небитно дали е навивачка, е ваш комплекс за кои лек нема.
Затоа и некогаш ме иритираат социјалниве мрежи. Куртони ко вас си зимаат за право да вреѓаат луѓе кои посветуваат внимание за нешто што го сакаат, а тоа не е чалам за низ град.

Не негирам дека има и такви кои прават проблеми чисто за курово здравје. Јебига такви годиини, потреба да импресионираш некое пиче, другари итн. Потреба за докажување.
А веројатно вие сте едни обични амеби кои што внимание можат да привлечат на социјални мрежи само со малоумни постови, а за тоа не ти се криви ни навивачки групи, ни секти ни други шупачишта како вас.
Забораи да упутиш закана.
Ај да ти поедноставам можеби ќе сватиш,ова не е зборење на памет се има направено целосни научно истражувачки трудови на таа тематика психијатри/психолози доктори на науки има нешто што се нарекува психологија на масата.
Да стојам позади она што го реков погоре,ако се препознаваш и се наоѓаш навреден тоа е твој проблем воопшто не е мој но вистината е таа.
Што се однесува за комплексот и фклопувањето,не сум офца ниту гојдо за да имам потреба од стадо.
Не сум ни пропалитет кој на 25+ се здружува со деца за да истите го гледаат како афторитет да се чувствувам важно и прифатено,а истовремено е отфрлен од поголемиот дел од сопствената генерација како последен шлајм ( но сепак успеал да пронајде неколку врсници кој што се со исто толку закржлавен мозок како и самиот тој) на кој што никој не му вика здраво и сите со подбив гледаат на него.
потребата за прифаќање мислењето на другите потребата од врзување и идентификување со поголеми или помали групи и групации се губи со тек на созревањето, тоа што постојат заглавени типови е исклучок и не го прави нормална појава.
Случајот со овој Турчин е токму таков што мајка бара 35 годишен да го наречам маж да оди некаде со дечишта од 14 до 16/17 години ?[DOUBLEPOST=1407273045][/DOUBLEPOST]
Тие што ги нарекуваш со Аспергеров синдром се попаметни и имаат поголемо образование од одредени поединци кои ја водат државава. Знам за еден член на навивачката група на Дортмунд кој е еден од поважните лица во една популарна банка во Германија. Во Англија секој втор е навивач, Германија, Холандија, Белгија, ју нејм ит. Патуваат по илјади км некогаш за гостувања. Стварно дивјачки нации да ти биле, стока заостаната :eek:

Ти си уште еден доказ дека пропагандата на Бркља и нејзините другарчиња успеа да ги направи навивачите деликвенти. Нема што да додадам, оди на стадион барем еднаш и види кој ги прави глупостите. Carry on.
Во секоја лудница ќе пронајдеш некој кој што не е луд, во секој затвор ќе најдеш по некој невин но неколку исклучоци не значат дека лудаците не се луди и криминалците не се криминалци тоа значи само дека постојат ретки исклучоци.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom