Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ako bog e semoken ako e sozdatel na site stvari od stvarnosta, ako se se slucuva po negova naredba, kako moze da mu se pripise dobrota vo svet vo koj negovite stvorovi em stradaat em samite se zli, posle zrtvi na bolesti, i na kraj na samata smrt? Lugeto mozat da mu pripisat dobrota na bog spored dobrinite koi od nego gi dobivaat, stom trpat zlo ovoj bog ne e dobar za niv!
Na ova teolozite velat deka bog ne e tvorec na zloto, toj samo go dopusta.No, zar dopustanjeto na zloto ne e isto sto i da se pravi zlo koga se znae deka vo prasanje e semokna sila koja moze da go spreci?
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
:icon_roll Аууууу.....Јас Анте, тој антекурела! Пак како пијан за плот! Ај по вторпат:
Ајде да ја вклучиме и Ева самата да се објасни:

1 Но змијата беше полукава од сите ѕверови полски, што ги создаде Господ Бог; па и рече на жената: "Вистина ли е дека Бог рекол да не јадете од ниедно дрво во рајот?"
2 А жената и рече на змијата: "Ние јадеме род од секое дрво во рајот;
3 - само од родот на она дрво среде рајот, - рече Бог, - не јадете и не се допирајте до него, за да не умрете!"



Што може да се заклучи од ова? Дека Ева добро знае дека не треба да јаде од она дрво, и дека кажаното го почитува. Свесна е за зборот Божји, па и кажува на змијата - Од она дрво не јадеме оти Бог ни рече да не јадеме. А исто знае и дека ако го прекршат тоа ќе има последици. Така да појасно од ова не може да биде. Додека не се појавила змијата Адам и Ева не јаделе од тој плод. Зошто?


2 А жената и рече на змијата: "Ние јадеме род од секое дрво во рајот;
3 - само од родот на она дрво среде рајот, - рече Бог, - не јадете и не се допирајте до него, за да не умрете!"
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ајде да ја вклучиме и Ева самата да се објасни:

1 Но змијата беше полукава од сите ѕверови полски, што ги создаде Господ Бог; па и рече на жената: "Вистина ли е дека Бог рекол да не јадете од ниедно дрво во рајот?"
2 А жената и рече на змијата: "Ние јадеме род од секое дрво во рајот;
3 - само од родот на она дрво среде рајот, - рече Бог, - не јадете и не се допирајте до него, за да не умрете!"



Што може да се заклучи од ова? Дека Ева добро знае дека не треба да јаде од она дрво, и дека кажаното го почитува. Свесна е за зборот Божји, па и кажува на змијата - Од она дрво не јадеме оти Бог ни рече да не јадеме. А исто знае и дека ако го прекршат тоа ќе има последици. Така да појасно од ова не може да биде. Додека не се појавила змијата Адам и Ева не јаделе од тој плод. Зошто?


2 А жената и рече на змијата: "Ние јадеме род од секое дрво во рајот;
3 - само од родот на она дрво среде рајот, - рече Бог, - не јадете и не се допирајте до него, за да не умрете!"
Од ова може да се заклучи дека Ева нејадела затоа што така и кажале, а не затоа што го сметала тоа за погрешно!
Можеш колку сакаш ментални гимнастики да правиш, џабе ти е! Неможеш да го промениш фактот дека тие немале сознание за добро и зло пред да пробаат од дрвото! Непобитен факт за тоа е делот во кој секажува дека очите им се отвориле и почуствувале срам одкако пробале! Како и самата констатација на бог кој признава дека сега се како него, знаејќи добро и зло, што значи дека пред тоа го немале тоа сознание!
Колку сакаш салта прави, неможеш овој факт да го смениш!
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Од ова може да се заклучи дека Ева нејадела затоа што така и кажале, а не затоа што го сметала тоа за погрешно!
Можеш колку сакаш ментални гимнастики да правиш, џабе ти е! Неможеш да го промениш фактот дека тие немале сознание за добро и зло пред да пробаат од дрвото! Непобитен факт за тоа е делот во кој секажува дека очите им се отвориле и почуствувале срам одкако пробале! Како и самата констатација на бог кој признава дека сега се како него, знаејќи добро и зло, што значи дека пред тоа го немале тоа сознание!
Колку сакаш салта прави, неможеш овој факт да го смениш!
Абе Ева самата ти кажа, а ти и неа не и веруваш. Епа затоа нејаделе де, оти Бог така им кажал. Ти цел ден ми збориш дека Ева не знаела дали треба да јаде или не. Ете Ева ти одговори - знаела дека не треба да јаде и знаела дека ако јаде ке има последици. И не јадела, несакала да оди против Божјиот збор, се додека не дојдела змијата.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Абе Ева самата ти кажа, а ти и неа не и веруваш. Епа затоа нејаделе де, оти Бог така им кажал. Ти цел ден ми збориш дека Ева не знаела дали треба да јаде или не. Ете Ева ти одговори - знаела дека не треба да јаде и знаела дека ако јаде ке има последици. И не јадела, несакала да оди против Божјиот збор, се додека не дојдела змијата.
:pos::pos::pos:
Абе ти правиш ли разлика од правење нешто само затоа што ќе ти кажат и затоа што сметаш дека е погрешно или исправно?! И компјутерот пред тебе моментално прави тоа што ќе му заповедаш, ама не го прави тоа затоа што смета дека е исправно или погрешно!:tapp:
Абе Ева самата ти кажа, а ти и неа не и веруваш
:pos2::pos2::pos2: Изгледа слаба е линијава, шушти нешто!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.993
Поени од реакции
11.984
Што представува господ за вас?

Верувате ли во господ?

Би сакал да слушнам различни мислења
[FONT=&quot]Верувам во еден таен и неискажлив ГОСПОД; И во една Ѕвезда во заедницата на Ѕвезди, од чиј оган сме создадени и во кој ќе се вратиме. И во еден Татко на Животот, Тајна над Тајните, во неговото име ХАОС, единствениот намесник од Сонцето на Земјата; И во еден Воздух, хранител на сe што дише. [/FONT]
[FONT=&quot]И верувам во една Земја, Мајката на сите нас, И во една Утроба, во која се зачнати сите луѓе и во која ќе се упокојат. Тајна над Тајните, во нејзиното име БАБАЛОН.[/FONT]
[FONT=&quot]И верувам во Змија[FONT=&quot]та[/FONT][FONT=&quot] и Лав[/FONT][FONT=&quot]от[/FONT][FONT=&quot], Тајна над Тајните, во неговото име БАФОМЕТ.[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]И верувам во една Гностичка Католичка Црква[FONT=&quot] на Светлината,[/FONT][FONT=&quot] Животот, Љубовта и Слободата, чијшто збор на законот е ТЕЛЕМА. [/FONT][/FONT]
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
[FONT=&quot]Верувам во еден таен и неискажлив ГОСПОД; И во една Ѕвезда во заедницата на Ѕвезди, од чиј оган сме создадени и во кој ќе се вратиме. И во еден Татко на Животот, Тајна над Тајните, во неговото име ХАОС, единствениот намесник од Сонцето на Земјата; И во еден Воздух, хранител на сe што дише. [/FONT]
[FONT=&quot]И верувам во една Земја, Мајката на сите нас, И во една Утроба, во која се зачнати сите луѓе и во која ќе се упокојат. Тајна над Тајните, во нејзиното име БАБАЛОН.[/FONT]
[FONT=&quot]И верувам во Змија[FONT=&quot]та[/FONT][FONT=&quot] и Лав[/FONT][FONT=&quot]от[/FONT][FONT=&quot], Тајна над Тајните, во неговото име БАФОМЕТ.[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]И верувам во една Гностичка Католичка Црква[FONT=&quot] на Светлината,[/FONT][FONT=&quot] Животот, Љубовта и Слободата, чијшто збор на законот е ТЕЛЕМА. [/FONT][/FONT]
И да не заборавам, имам 15 години.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Алистер Крули и пишување на Кајгана форумот. Сакаше на сите да ни ги покажеш патот, или сакаше да се искажеш негде? :pos2:
Фасцинацијата со Кроли е соодветна за ментална возраст од 14-18 години, а пишувањето за таа фасцинација на еден ваков форум само го потврдува тоа. Јас кога имав 17 години ја украдов Книгата на законите од книжара од Скопје, ја имаше во тогашната антикварница. Се кладам во 500 евра деа немаш повеќе од 18 години. (Подобро за тебе да е така, верувај ми)

--- надополнето ---

very insightful...lol...job well done :tapp:
I'm glad you like it...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Се извинувам што упаѓам.Ева му била во близина?
Не баш...и да била „подалеку„, лукавиот пак би ја искушал Ева.

--- надополнето ---

Кои се тие женски слабости?
Блиску си до одговорот...

--- надополнето ---

Зарем бог Ева ја создал дефектна?
Не, не „дефектна„ туку „малку поинаква„ од Адама.

--- надополнето ---

Овај, а кој го создал Лукавиот?
Лукавиот е создаден од „..Творецот на се видливо и невидливо...„

--- надополнето ---

О
Зошто Ева? Ми е страв да одговорам на ово, ќе ме обвинат за шовинизам...
Не бе, чисто си прајме муабет...Каков шовинизам, каков бутур.
Одговори слободно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Благодарам за Вашиот исцрпен одговор.

Чудна работа мајката, секогаш кога поставувам прашања, добивам ваквија „исцрпни„ одговори...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom